گفت وگو با نخبه شرکت ملی حفاری ایران:

دوست دارم به کشور خودم خدمت کنم

مشعل  عباس اورکی، از کارکنان مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران است که توانسته با وجود شرایط سخت و محدودیت هایی که برای مخترعان و فعالان حوزه پژوهش وجود دارد، تعدادی از اختراعات خود را به مراحل اجرایی برساند. اورکی، لیسانس مهندسی برق و قدرت، شاخه الکتروتکنیک دارد و از دوران کودکی و مقطع دانش آموزی، شروع به اختراعات مختلفی کرده است.  «قطع کننده سرم و کیسه خون»، یکی از اختراعات اوست که در دوران دانش آموزی آن را به ثبت رسانده است. او از سال 89 وارد صنعت حفاری شده و شروع کارش از شرکت حفاری شمال در منطقه نفت شهر بوده است. این مهندس نفتی در همان زمان، تجهیز «فوران گیر هوشمند چاه های نفت و گاز» را اختراع می کند که این طرح او توانسته در سال 2013، مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات و ابتکارات (IENA) در شهر نورنبرگ آلمان را در میان 500 اختراع از سراسر جهان کسب کند.

او می گوید: پس از مدتی احساس کردم باید از این شرکت جابه جا شوم، به همین دلیل به اداره بنادر و دریانوردی رفتم؛ اما آنجا هم شرایط مناسبی برای کار نداشتم، در نهایت در سال 94 وارد شرکت ملی حفاری ایران شدم و توانستم طی این چند سال، چند طرح را به ثبت برسانم.

او به یکی از طرح های خود که در صنعت نفت کاربردی هم شده است، اشاره می کند و می گوید: طرح نوآوری «رفع انسداد سیمان در سنسور کوریولیس (وزن نما)»، صرفه جویی ارزی قابل توجهی به همراه داشته و یک شرکت دانش بنیان این تجهیز را ساخته و برای شرکت ملی حفاری ارائه می کند. اختراع دیگر من «جوشکاری و نحوه عملیات حرارتی روی لوله مغزی سیار» است.  در این پروژه که در صنعت حفاری بسیار پرکاربرد است، توانستیم نوع خاصی از جوشکاری با الکترود خاص را طراحی کنیم و جوش این تجهیز را انجام دهیم که این کار، صرفه جویی بالایی برای شرکت به همراه دارد.

اورکی می افزاید: این تجهیزات تنها از سوی یک شرکت آمریکایی در امارات وجود داشت و حالا در ایران امکان انجام این کار فراهم شده است.

این نخبه صنعت نفت که در سال 99 مقام دوم چهارمین المپیاد بین المللی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف را هم به دست آورده است، ادامه می دهد: مدیرعامل شرکت طرح را تایید کردند و قرار شد پیشنهادهایی را به طرح اضافه کنم؛ اما این اقدام ها به هزینه ای حدود 40 میلیون تومان نیاز داشت و من امکان تامین این هزینه را نداشتم و پیگیری کار را کنار گذاشتم.

اورکی به اختراعات خود در بخش گاز هم اشاره و عنوان می کند: «سیستم هوشمند کنترل وضعیت فشار ایستگاه های تقلیل فشار گاز» در یک شرکت اجرایی شده و کارایی بسیاری دارد.

 این سیستم کمک می کند به جای خواندن و ثبت حضوری فشار در خانه ها یا ایستگاه های تقلیل فشار، این اطلاعات از طریق مانیتور خوانده شود. اورکی که 30 ساله و متولد شهرستان ایذه است ، در کارنامه خود کسب دو مقام سوم در المپیاد بین المللی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف در سال 98 و کسب مقام اول استارتاپ رویداد بومی سازی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در سال 99 را هم در کارنامه تلاشهای خود دارد.

او با بیان اینکه تحریم ها در چند سال اخیر بر کارهای تحقیقاتی و اجرایی او تاثیر زیادی داشته و به واسطه شرایط موجود، پیشنهادهای خارجی زیادی را از دست داده ادامه می دهد: گزینه مهاجرت برای من و افرادی مثل من وجود دارد، اما دوست داریم در کشور خودمان بمانیم و به نتایج خوبی برسیم.

این نخبه نفتی که در حال حاضر در بخش تعمیرات مشغول فعالیت است، تاکید دارد که استخدام و به کارگیری افراد نخبه در بخش های غیرتخصصی و عملیاتی، انرژی و زمان این افراد را صرف اموری غیرضروری می کند.

 او می گوید: لازم است وزارت نفت و شرکت ملی حفاری، دستورعملی برای حمایت از مخترعان در بخش های مختلف تدوین کنند تا این افراد در حوزه کاری خود، یعنی پژوهش و فناوری و مهندسی به کار گرفته شوند.

فعالیت این افراد در واحدهای عملیاتی و تعمیراتی مثل سیمان کاری و تعمیرکاری، فرصت ایده و اختراع را از آنها می گیرد.

 

مزرعه گل نرگس در گلستان

 بزرگ ترین مزرعه یکپارچه گل نرگس کشور در آزادشهر استان گلستان قرار دارد.

 این باغ ۱۰ هکتاری هر ساله در اوایل فصل زمستان و با روییدن گل های نرگس، طبیعت چشم نوازی را به وجود می آورد.

 رویش گل های نرگس باعث اشتغالزایی خانواده های محلی شده و همچنین منطقه گردشگری را برای دوستداران طبیعت ایجاد می کند.

عکس: محمد نسائی -  مهر 

 

معرفی اپلیکیشن

Smart Tools

همان طور که از نام این اپلیکیشن مشخص است، مجموعه ای از کاربردی ترین برنامه های اندرویدی را در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین این اپلیکیشن مستقل، شامل چند برنامه کاربردی متنوع است؛ البته اغلب برنامه هایی که در اپلیکیشن Smart Tools ارائه می شوند، کاربرد عمومی دارند و روی زمینه تخصصی خاصی متمرکز نیستند. در هر صورت این برنامه، یکی از کاربردی ترین برنامه های اندرویدی کنونی موجود خواهد بود؛ چراکه براحتی مجموعه ای از کارآمدترین قابلیت ها را در اختیارتان قرار می دهد.

Sleep as Android

برنامه Sleep as Android هم یکی از کاربردی ترین برنامه های اندرویدی کنونی موجود به شمار می رود. این برنامه قادر است وضعیت خواب شما را ردیابی کند. با استفاده از این برنامه، می توانید ساعت خواب خود را مشخص و برای بیداری در ساعت خاصی زنگ هشدار تعیین کنید، سپس گوشی اندرویدی خود را در کنار تختخواب  قرار دهید. اپلیکیشن Sleep as Android  می تواند با توجه به حرکات شما، میزان کیفیت خوابتان را می سنجد.

WiFi Analyzer

اپلیکیشن WiFi Analyzer  در واقع یک برنامه کارآمد است. با استفاده از این برنامه، می توانید به اطلاعات جامعی از شبکه های وای فای موجود در اطراف خود و شبکه وای فایی که به آن متصل هستید، دست پیدا کنید. یکی از اصلی ترین کاربردهای این برنامه، تعیین بهترین مکان قرار دادن مودم در ساختمان است. این اپلیکیشن از فرکانس وای فای 2.4 تا 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند و با سنجش کیفیت شبکه وای فای در نقاط مختلف ساختمان، می تواند کمک بسزایی در افزایش کیفیت و سرعت اینترنت وای فای شما داشته باشد.