حقايق شگفت انگیز بدن انسان

انسان همواره به دنبال کسب تجربه و آگاهي از آنچه پيرامونش وجود دارد، بوده تا بر دانش روزافزونش بيفزايد. از اين رو هميشه به دنبال اسرار پنهان در جهان هستي است، حقايقي كه با دانستن آنها شگفت زده مي شود و انگشت به دهان مي ماند. به همين بهانه در ادامه دانستني هايي را برايتان آورده ايم كه بسيار جالب توجه و مفيد هستند.

  اگر چشم انسان يك دوربین دیجیتال بود، رزولوشن هر چشم بين۱۲۰ تا 140 مگاپیکسل بود. با این حال این پیکسل ها به طور مساوی پخش نشده اند. یک میلیمتر مربع در مرکز چشم حدود 200 هزار گیرنده رنگ دارد، در حالي كه گوشه های چشم، گیرنده های کمتری دارند.

  كمبود هورمون سروتونين باعث مي شود كه بيش از حد احساساتي باشيد. دليل اشك ريختن برخي افراد هنگام ديدن فيلم هاي احساسي نيز همين است.

 گوش بعضي از افراد بعد از خوردن يك وعده غذایی کامل زنگ می زند. علت اين اتفاق اين است كه بسیاری از نوشیدنی ها و غذا ها مي توانند روي سطح مایع گوش داخلی تاثیر بگذارند و باعث شنیدن صدا شوند. غذا های بسيار شور يا شیرین و خوراكي هاي کافئین دار نيز گاهي باعث کاهش موقت شنوایی و حتی سرگیجه مي شوند.

 حجم و اندازه ریه ها کاملا متفاوت است، علت آن هم محل قرارگیری قلب است. ریه راست سنگین تر و بزرگتر از ريه سمت چپ است تا جای کافی برای قلب وجود داشته باشد.

 وقتی مدت زماني طولانی در حمام یا استخر مي مانيد، پوست دستتان چروکیده می شود كه تصور بر اين است كه به دليل مصرف زياد آب، اين اتفاق افتاده، اما واقعيت چيز ديگري است؛ واکنش مغز به محیط باعث ايجاد چنين وضعيتي مي شود، آن هم براي اينكه بتوانید اجسام و اشیا را در زیر آب لمس کنید.

 از هر ۲۰۰ نفر، یک نفر با یک دنده اضافی به دنیا می آید كه پزشکان به آن دنده گردنی مي گويند. اين دنده اضافي که بالای ترقوه قرار گرفته، آزاردهنده نيست و مشكلي براي فرد ايجاد نمي كند.

شايد تعجب كنيد، اما اگر به کف پایتان سیر بمالید، بعد از 30 دقيقه مزه و بوی آن را در دهانتان احساس می کنید. دليل اين اتفاق وجود آلیسین در سير است، ترکیبي ارگانیک که در عمل تخریب مکانیکی سیر اتفاق می افتد. اين ماده می تواند از غشای سلول نفوذ، در جریان خون حرکت کند و به جوانه های چشایی دهان برسد. به همین دلیل افرادي كه سير مي خورند، نه تنها دهانشان بلکه کل بدنشان بوی سير مي گيرد، چون بوي آن در كل خونشان حل شده است.

گيرنده هاي درد در بدن زنان دو برابر مردان است، اما توانايي تحمل درد در زنان بسيار بيشتر از مردان است.

 محققان دريافته اند كه در ميان 27 نوع احساس بشر، غم بيشتر از همه طول مي كشد. اين احساس مي تواند 120 ساعت به طول بينجامد، از اين رو ماندگارترين حس است، اما شادي تنها 36 ساعت عمر دارد.

تاثیر انرژي مثبت به اندازه اي است که اگر خودتان را متقاعد کنید که خواب خوبي داشته ايد، مغزتان هم فریب می خورد و احساس خوب خوابيدن را به شما منتقل مي كند، حتي اگر اين اتفاق نيفتاده باشد.

ناخن های دست به دليل تماس بيشتر با نور خورشيد، سریع تر رشد می کنند. جالب اينكه ناخن های دستی که با آن زياد کار می کنید، زودتر از ناخن های دست دیگرتان بلند مي شود، ضمن اينكه بلندترین ناخن دستان همیشه روی انگشت وسط است.