گفت و گو با بازنشسته تعمیرات خط

جعبه سیاه خطوط لوله نفت لرستان  هستم

مشعل   صنعت نفت به عنوان صنعتی پویا و زنده، در درون خود چرخه ورود نیروهای جوان و خروج نیروهای بازنشسته را اجرا می کند و اگرچه خروج بسیاری از نیروهای قدیمی و مجرب صنعت نفت حتی با وجود به سن بازنشستگی سخت است و کوله باری از تجربیات را با خود می برند، اما این چرخه باید ادامه داشته باشد. با این وجود در سال های اخیر تلاش شده تا تجربیات این افراد به عنوان تاریخ شفاهی نفت ثبت شود تا برای نیروهای جوان مورد استفاده قرار گیرد و نشستن پای صحبت های نیروهای بازنشسته یکی از همین اقدامات است. سیدجعفر سهرابی، بازنشسته تعمیرات خط، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان است که بعد از سال ها کار در شرایط سخت و عبور از روزهای پرفراز و نشیب کار حالا به دوران آرام بازنشستگی رسیده و می توان در فرصتی مفصل با او گفت وگو کرد.

سهرابی می گوید: بازنشسته شده ام، اما دلتنگ فضای کار می شوم؛ چون نقطه به نقطه خطوط لوله نفت منطقه را مثل کف دست می شناسم و هنوز هم هر لحظه کمک بخواهند، دریغ نمی کنم. در میان نیروهای قدیم و جدید منطقه و حتی مناطق اطراف معروف است و رد خدماتش را در نقاط بسیاری از خطوط لوله کشور می توان پیدا کرد.

او با بیان اینکه هر آغازی پایانی دارد و من هم بالاخره به دوران بازنشستگی رسیده ام، می گوید: روزی که در شرکت استخدام شدم، جوان و کم تجربه بودم، اما امروز بعد از 30 سال خدمت و با پختگی کامل بازنشسته می شوم. حالا هم به لطف خداوند متعال وجدان آسوده ای دارم که در ایام خدمتم کم کاری نکرده ام و از همه اندوخته ها و تجربیاتم به نفع شرکت استفاده کرده ام و الان هم با آمادگی کامل بازنشسته می شوم.

او با بیان اینکه در این مدت آماده انتقال تجربیات و اطلاعات مربوط به حوزه کاری خود بوده ام، می افزاید: همکاران من می توانند شهادت دهند که در انتقال دانسته هایم خساستی به خرج نداده ام. جوان های بسیاری در این سال ها همکارم بوده اند و اکنون متخصصان و مهندسان قابلی هستند که می توانند سال ها در صنعت انتقال نفت کشور خدمت کنند. سهرابی در پاسخ به این سوال که بازنشستگی وقفه ای در کارهای تعمیرات خط منطقه لرستان به وجود نمی آورد ، عنوان می کند: می توان گفت که من جعبه سیاه خطوط لوله نفت منطقه لرستان هستم.  حدود 1100 کیلومتر خط لوله در این منطقه وجود دارد که نقطه به نقطه آن را مثل کف دست می شناسم. بارها این مسیر را طی  30 سال پیاده پیموده ام و بدون اغراق حتی با درخت های این مسیر هم آشنا هستم، اما اینها دلیل نمی شود که بگویم بعد از من کارها تعطیل می شود.

 نیروهای جدید پای کار هستند و چرخه انتقال نفت هیچگاه در منطقه لرستان متوقف نمی شود.

او با بیان اینکه نیروهای جوان تحصیلکرده هستند و با جدیت کار خود را انجام می دهند و تاکنون امتحان خود را در همه عرصه ها ثابت کرده اند، می افزاید: معتقدم همین جوانان اگر می خواهند موفق تر عمل کنند باید لباس کار بپوشند و به دل کار بزنند و من احساس می کنم زیادی درگیر موبایل و لپ تاپ فضای اداری می شوند.

این نیروی بازنشسته خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه لرستان به دوران شروع به کار خود هم اشاره ای می کند و می گوید: من در ابتدا به عنوان راننده این مجموعه استخدام شدم و در واحد ترابری خدمت می کردم، اما از آنجا که از کودکی کار فنی انجام داده ام، به سمت تعمیرات خط گرایش پیدا کردم و بعد از حضور در این واحد با عشق و علاقه کارها را یاد گرفتم. با دقت می دیدم و یاد می گرفتم و موارد فنی را در ذهنم ثبت می کردم و تجربه امروز من حاصل  پشتکار و علاقه ای است که از کودکی به همراه دارم.

او به سابقه فعالیت خود قبل از خطوط لوله در جنگ تحمیلی هم اشاره و خاطرنشان می کند: قبل از استخدام در شرکت ملی نفت، حدود پنج سال جبهه بودم و 56 ماه در جبهه های غرب و جنوب در بخش های تدارکات گردان و تیپ بودم؛ در واقع در جبهه هم کارهای فنی انجام می دادم و معتقدم تقدیر من با کار و تلاش رقم خورده است.

سهرابی با بیان اینکه حسرت کار انجام نشده ای در مدت فعالیت کاری برایش باقی نمانده است، می افزاید: زندگی من مدیون این شرکت است و هر زمان کاری از من خواسته شده، انجام داده ام. شاید تنها غمی که برایم می ماند، دلتنگی دوری از همکارانم باشد که روزهای تلخ و شیرین بسیاری را با هم سپری کرده ایم، اما مسیرم روشن است و از این پس همه وقتم در اختیار خانواده خواهد بود و بخش زیادی از وقتم را هم به تفریح و گردش اختصاص می دهم.

او به خاطرات زیادی که در این سال ها داشته اشاره می کند و می گوید: دو عملیات بسیار سخت هیچگاه از خاطرم پاک نمی شوند؛ اولی مربوط به حادثه آتش سوزی در خط 30 اینچ اهواز است که ما هم برای کمک به بچه های خوزستان به منطقه اعزام شدیم. وقتی به اهواز رسیدیم، همه جا را نفت خام فراگرفته بود و با ذوب شدن ولوها فضای وحشتناکی حاکم شده بود. ما به یاری خدا 11 صبح کارمان را آغاز کردیم و ساعت 8 غروب  خط راه اندازی شد. مدیر وقت منطقه خوزستان بعد از پایان عملیات بارها پیشانیم را برای قدردانی بوسید. خاطره دوم هم مربوط به آب بردگی خط حسین آباد در حوزه منطقه مرکزی است. ما 4 صبح به محل حادثه اعزام شدیم و وقتی به منطقه رسیدیم، در حضور مدیر وقت خط لوله اعلام کردم، خط را ساعت 5 بعدازظهر تحویل می دهیم. کسی حرف ما را جدی نگرفت، اما وقتی خط را ساعت 4 تحویل دادیم، مدیر خط لوله دست من را همچون یک قهرمان بالا برد. اینها موارد ماندگار ایام خدمتم هستند.

 

«امید» تک درنای سفید سیبری

«امید» نام تک درنای باقیمانده از نسل درناهای سفید سیبری است که جفت خود «آرزو» را حدود ۱۲ سال پیش در استراحتگاه زمستانی اش در استان مازندران از دست داده است. این پرنده سال هاست که مسیر 5 هزار کیلومتری پرخطر از رود دانوب سیبری را طی می کند، از روی دریاها می گذرد، از قزاقستان و آذربایجان عبور می کند تا در نهایت به شمال ایران و تالاب فریدون کنار برسد. امید امسال هم مانند سال های گذشته خود را در آبان ماه به فریدون کنار و منطقه «اوجاکله سوته» رسانده است. تا به حال تلاش های بین المللی برای پیدا کردن جفت برای او به در بسته خورده و این پرنده زیبا هیچ پرنده دیگری را به عنوان جفت خود قبول نکرده است. او هر ساله زمستان، در منطقه ای فرود می آید که  قبلا با جفت خود در آنجا ایام سپری می کرده است. امید تا به امروز هیچ گاه ناامید نشده است.

 عکس:  جواد میرزایی-  ایسنا

 

Google Play services

گوگل پلی سرویس برنامه کاربردی برای دستگاه های اندروید است که توسط آن بازی ها و نرم افزارهایی که نیاز به گوگل پلی را برای اجراش شدن دارند در اندروید خود داشته باشید. این برنامه دسترسی شما را به تنظیمات گوگل را میسر می سازد. نقشه های بهتر و کارایی بهبود یافته و برخی برنامه های شرکت گوگل از جمله برنامه تازه منتشر شده Keep و Hangouts برای اجرا نیازمند نصب این برنامه هستند.

 SHAREit

با استفاده از این برنامه آسان می توانید با سرعت بالا به انتقال برنامه، بازی و فایل هایی تا حجم چند گیگابایت بدون هیچگونه محدودیت بپردازید! روش کار هم اینگونه است که بدون هیچگونه اتصال وایرلس ارتباط شما با گوشی و یا کامپیوتر را برقرار می سازد و می توانید به رد و بدل کردن اطلاعات بپردازید. همین الان با بلوتوث خداحافظی کنید و اپلیکیشن SHAREit را برروی گوشیتان نصب کنید و با سرعتی معادل چند مگابایت بر ثانیه بصورت کاملا رایگان به ارسال فایل بپردازید.

 

AppLock

نام برنامه AppLock وظیفه و کارایی آن را شرح می دهد. با استفاده از این برنامه می توانید برای اپلیکیشن های نصب شده در دستگاهتان رمز عبور تعیین کنید. برنامه AppLock به نوعی اپلیکیشن های نصب شده در دستگاه اندرویدی شما را قفل می کند و از اجرای بدون اجازه آن ها جلوگیری به عمل می آورد. استفاده از برنامه AppLock بسیار ساده بوده و عملکرد آن فوق العاده دقیق است. شما تنها باید پس از اجرای این برنامه نسبت به انتخاب اپلیکیشن هایی اقدام کنید که قصد قفل شدن آن ها را دارید.