گپ و گفتی با مربی و همکار نفتی در خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی :

  هفته ای 150 دقیقه  ورزش کنید

مشعل  در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه مرکزی مشغول به کار است. ورزش را از نوجوانی شروع کرده و در مقطعی نیز به دلیل علاقه وافری که به ورزش داشته، در چند رشته عناوین قهرمانی در سطح استان کسب کرده است، اما این روزها ورزش را به خاطر سلامت و نشاط و بهره وری بیشتر در کار انجام می دهد.  ارسلان اکبریان، همکار نفتی، یکی از ورزشکاران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه مرکزی است که بیش از پنج رشته ورزشی را به صورت حرفه ای دنبال می کند. او در حال حاضر در سمت کارشناس واحد امور پیمان ها و حقوقی در حال انجام وظیفه است. با این همکار نفتی در خصوص ورزش و اینکه ورزش چه نقشی در زندگی و کار او دارد، گفت وگویی داشته ایم که با هم می خوانیم.

  با یک بيوگرافي از خودتان شروع کنید؟ 

متولد آذر1346 هستم؛ لیسانس حقوق دارم و در قسمت واحد امور پیمان ها و حقوقی مشغول به کار هستم.

   از چه سنی به سراغ ورزش رفتید و با چه ورزشی شروع کردید؟

از 12 سالگی ورزش را شروع کردم و به نوعی علاقه خاصی به پینگ پنگ یا همان تنیس روی میز داشتم وهمین باعث شد به این رشته گرایش خاصی پیدا کنم و در واقع ورزش کردن را با تنیس روی میز شروع کردم.

   با ورزش کردن شما در آن سن مخالفتی نشد؟

در آن سن بیشتر والدین روی درس خواندن تاکید دارند و خانواده من هم مستثنا از این قضیه نبودند، ولی درعین حال مادرم مشوق اصلی ام برای ورزش کردن بود و من در کنار درس ورزش می کردم. الان هم دخترم مرا تشویق می کند.

   گویا به غیراز تنیس روی میز در چند رشته دیگر ورزشی هم فعال هستید؟

من ورزش کردن را دوست دارم و همین طور دوست داشتم رشته های دیگر را هم امتحان کنم. برای همین به غیراز تنیس روی میز که حرفه ای آن را انجام می دادم، در کنار آن دوچرخه سواری، کوهنوردی، دو استقامت و شنا را هم انجام می دادم والان هم انجام می دهم.

   از ورزش حرفه ای صحبت کردید، آیا به عنوان یک ورزشکار، مقامی هم کسب کرده اید؟

بله و بیشتر مربوط به سن جوانی می شود. در زمان نوجوانی و جوانی اکثرا در سطح غرب کشور مقام اول در رشته تنیس روی میز را داشته ام و در سطح المپیادهای داخلی وزارتی و نیز مسابقات پالایش و پخش در سال های متوالی مقام های اول و دوم انفرادی را در رشته تنیس روی میز از آن خودکرده ام.

   در حال حاضر عضو چه تیمی هستید؟ آیا هنوز هم ورزش می کنید یا اینکه مربی هستید؟

من ورزش را الان بیشتر به خاطر سلامتی انجام می دهم، اما به عنوان مربی باید بگویم مربی تیم تنیس روی میز شهرستان ملایر هستم و درعین حال در رشته دوچرخه سواری به عنوان رئیس هیات دوچرخه سواری این شهرستان فعالیت می کنم. ناگفته نماند که دارای سه گروه کوهنوردی و طبیعت گردی نیز هستم که اعضای آن از شهرهای مختلف هستند.

    در کنار ورزش، طبیعت گردی هم می کنید؟

بله، بسیار زیاد. طبیعت گردی با ورزش عجین است مثل کوهنوردی  که هم ورزش است و هم طبیعت گردی. به همین جهت چندین گروه طبیعت گردی را مدیریت می کنم که در قالب دوچرخه سواری یا کوهنوردی از جاذبه های طبیعی متنوع ایران بازدید می شود، به قولی هم ورزش است و هم طبیعت گردی.

   اعضای خانواده شما هم مثل شما اهل ورزش هستند؟

بله. همسرم کوهنورد و دخترم نیز شناگر خوبی است و کوهنوردی و دوچرخه سواری را نیز به صورت جدی دنبال می کند.

    الان انگیزه شما در ورزش کردن چیست؟

ورزش علاوه بر سلامت جسم و روح برای انسان، صبر و تحمل را نیز بسیار زیاد می کند، خلق وخوی شخص را بهبود داده و احساس اضطراب و افسردگی را از بین می برد. همچنین باعث بالا رفتن اعتمادبه نفس می شود و در کل دید انسان را به زندگی بهتر می کند. از سوی دیگر بهره وری شما در کار را بالا می برد و بهتر می توانید کار کنید.

   به نظر شما زندگی بدون ورزش یعنی چه؟

یعنی محدودیت. توانایی های انسان بی نهایت است و هرچه توانمندتر باشی، کارهای بیشتری را می توانی انجام دهی. ورزش یکی از راه های بلوغ توانمندی ها در شماست.

   توصیه شما به عنوان فردی ورزشکار به همکارانتان چیست؟

با توجه به میانسالی، افراد و همکاران هم سن من باید حداقل هفته ای 150 دقیقه ورزش کنند تا سلامت جسمی و روحی داشته باشند.

   اشاره داشتید، ورزش در کار و بهره وری مفید بوده، به شخصه ورزش چه تاثیری درروند کار شما داشته است؟

ورزش باعث ترشح هورمون هایی در مغز می شود که بازدهی کارمندان را بالاتر برده و شما را در محیط کار به فردی کارآمدتر تبدیل می کند. چنانکه بی تحرکی کارمندان، مشکلات ساختاری و بیولوژیک زیادی مثل بیماری قلبی، تنفسی، خمیدگی تدریجی ستون فقرات، آرتروز مفاصل، اضافه وزن و فشارخون بالا را به دنبال دارد.

   از نظر شما ورزشکار به چه کسی گفته می شود؟

از نظر من ورزشکار کسی است که جسم و روح خود را با یکدیگر پرورش دهد.

   می گویند ورزش کردن زیاد هم نوعی اعتیاد است، نظر شما چیست؟

به خود شخص بستگی دارد. ورزش کردن باید به گونه ای باشد که اعتیادآور نباشد. بله، مواردی بوده که اعتیاد به ورزش حتی باعث صدمه می شود. بنابراین هر چیزی به اندازه اش خوب است و به نظر من اعتیاد در ورزش خوب نیست و باید به اندازه ورزش کرد نه کم و نه زیاد.

   حرف خاصی باقی مانده است؟

اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید، در آینده وقت زیادی را برای بیماری خواهید گذاشت. انتخاب با خودتان است. ورزش و سلامتی، یا تنبلی و بیماری... برای همین توصیه می کنم هر روز یک وقت برای ورزش کردن بگذارید.

 

در پایان نیم فصل نخست لیگ برتر فوتبال رقم خورد

بانوان پالایش گاز ایلام در رتبه سوم 

 

نیم فصل نخست لیگ برتر فوتبال بانوان باشگاه های ایران با کسب مقام سومی تیم فوتبال بانوان پالاش گاز ایلام در گروه دوم به پایان رسید.

تیم فوتبال بانوان پالایش گاز ایلام در هفته پایانی نیم فصل نخست لیگ برتر فوتبال بانوان ایران در خانه میزبان تیم قشقایی شیراز بود که این تیم به دلیل مشکلات مالی حاضر به بازی نشد. به همین جهت این دیدار 3 بر صفر به سود پالایش گاز ایلام اعلام شد.

با توجه به این نتیجه تیم فوتبال بانوان پالایش گاز ایلام 9 امتیازی شد و در رتبه سوم جدول قرار گرفت، اما سرمربی تیم پالایش گاز ایلام از این نتیجه راضی نیست و عقیده دارد بازی نکردن و حاضر نشدن تین قشقایی به ضرر این تیم است.

ایناس آراسته نژاد با توضیح بیشتردراین خصوص و نیز با اشاره به اینکه این باشگاه به دلیل عدم حضور تیم قشقایی شیراز به فدراسیون فوتبال شکایت می کند، گفت: فدراسیون فوتبال برای تیم های شرکت کننده از اول باید قانون مدونی مبنی بر رعایت آیین نامه بازی طراحی می کرد که باشگاه های دیگر با اینگونه موارد، آسیب نبینند.

سرمربی پالایش گاز ایلام بابیان اینکه دیدار این تیم و قشقایی شیراز در هفته پنجم و پایانی رقابت های لیگ برتر لغو شده است، گفت: در هفته پنجم رقابت های لیگ برتر بانوان، تیم پالایش گاز میزبان تیم قشقایی شیراز بود که این تیم از انجام این دیدار انصراف داد و این رقابت لغو شد.

سرمربی تیم فوتبال بانوان پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه با توجه به جایگاه تیم پالایش گاز ایلام در جدول رده بندی، انصراف تیم قشقایی به سود ما نیست و باشگاه پالایش گاز به لغو این دیدار اعتراض کرده است، گفت: هفته گذشته وچان کردستان به تیم قشقایی شیراز 6 گل زده است برای همین اگر این تیم در ایلام حضور پیدا می کرد، به یقین 7 گل به این تیم می زدیم و این چنین تفاضل گل ایلام در جدول بهتر می شد.

آراسته نژاد با اشاره به حساسیت جدول در پایان نیم فصل نخست گفت: از طریق باشگاه به فدراسیون فوتبال اعتراض کردیم تا حقی از هیچ باشگاهی ضایع نشود. درمجموع باید بگویم عزم خود را جزم کرده ایم که در مدت استراحت نیم فصل با تمرینات دو شیفته صبح و عصر بازیکنان را برای اولین بازی نیم فصل دوم با وچان کردستان را برای برد آماده کنیم.

 

صنعت نفت آبادان در جمع مدعیان

برخلاف تمام پیش بینی ها کمتر کسی ابتدای لیگ بیستم حرفه ای تصور می کرد تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در پایان هفته هشتم لیگ در کنار گل گهر سیرجان در صدر جدول قرار بگیرد.

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان آنقدر برای لیگ بیستم بسیار دیر بسته شد که حتی نتوانست یک اردوی کامل خارج از استان هم برگزار کند، اما از همان روزهای ابتدایی لیگ، سیروس پورموسوی، سرمربی جوان و درعین حال باتجربه، برگ برنده نفتی ها شد. مربی که اگرچه کار خود را دیر در صنعت نفت آبادان شروع کرد، اما با تدبیر و بدون بهانه تراشی برای نبود بودجه لازم و ماندن پای انتخاب خود، اقدام به بستن تیم و طراحی هدفمند صنعت نفت برای لیگ بیستم کرد.

جذب بازیکنانی چون بیت سعید، محمد طیبی، مهدی زبیدی، حکیم نصاری و همچنین جذب چندین بازیکن خوزستانی و بومی جوان ۱۸و ۲۰ ساله، از اقدام های پورموسوی برای ساختن صنعت نفت جدید و اثبات دوباره توانمندی بازیکنان بومی خوزستان بود.

صنعت نفت آبادان در همین شرایط سخت، یک شرایط بحرانی را هم در اولین بازی لیگ برتر مقابل پیکان تجربه کرد؛ دیداری که این تیم مجبور شد به دلیل ثبت نشدن قرارداد بازیکنان جدیدش با ترکیبی کاملا بومی و جوان وارد میدان شود و درحالی که بسیاری صنعت نفت آبادان را بازنده بی چون وچرای این دیدار می دانستند، اما پورموسوی با باور و اعتقادی که به جوانانش داشت، از بازی باخته خانگی، برنده از مستطیل سبز خارج شد.

صنعت نفت آبادان در ادامه نیز حتی در دیدارهایی که به تساوی رسید یا بدون امتیاز از زمین خارج شد، بازی های زیبا و فوتبال ناب خوزستانی را به نمایش گذاشت، ضمن اینکه بازیکنانی چون بیت سعید، زبیدی و خالقی فر که طی فصل های گذشته در تیم هایشان چندان توانمندی خود را نشان نداده بودند، در صنعت نفت آبادان در جریان بازی و دوباره مطرح شدن قرار گرفته اند.

 البته صنعت نفت آبادان ضعف هایی دارد که برای بهتر شدن باید رفع شوند، اما به گفته کارشناسان و اهالی فوتبال، آنقدر صنعت نفت با تیم یکدست و بومی اش خوب بازی می کند که ضعف های آن کمتر به چشم آمده است.

صنعت نفت آبادان در ادامه روند رو به رشد خود در هفته هشتم لیگ برتر در بازی با تیم متمول و پرمهره تراکتور در خانه، بار دیگر توانست از بازی باخته با برد خارج شود. بردی که سجده شکر بازیکنان این تیم را در ورزشگاه تختی آبادان و جشن و پایکوبی دوباره هواداران را پشت درهای بسته ورزشگاه به دنبال داشت.

حالا کارشناسان و اهالی فوتبال با برد صنعت نفت آبادان در یک بازی دیدنی مقابل تیم مدعی تراکتور، بیشتر از پورموسوی به عنوان برگ برنده نفت در این روزهای صدرنشینی نام می برند. مربی که نه تنها کار با جوانان را به خوبی بلد است، بلکه در طول ۹۰ دقیقه بازی با آرامش و تفکر و البته تسلط بر نیمکت خود، تیمش را به سمت پیروزی هدایت می کند.

 ضمن اینکه صنعت نفت آبادان در دیدارهای خانگی اش، در نیمه دوم یعنی نیمه مربیان  برنده بوده و به چهار برد شیرین خانگی دست پیدا کرده است.

همانطور که گفتیم، صنعت نفت آبادان اکنون با ۱۴ امتیاز و به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به گل گهر در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد. موفقیتی که باید بخشی از آن را هم متعلق به مدیریت خوب باشگاه صنعت نفت آبادان دانست.

صنعت نفت آبادان در ادامه مسیر خود کار سختی را در پیش دارد و اگر حمایت و توجه بیشتر مسئولان شهری و استانی را داشته باشد، حتی می تواند در صدر جدول به تنهایی جا خوش کند و هیچ شریکی نداشته باشد. صدرنشینی که ثبات در آن، آرزوی چندین ساله هواداران دوآتیشه صنعت نفت آبادان است و علاوه بر این می تواند برای نخستین بار سهمیه آسیایی را کسب کند.