نكاتي كه بايد در فصل سرما به آنها توجه كرد

تغذیه سالم در زمستان

زمستان، فصلي است كه به خاطر سرما و وجود انواع و اقسام بيماري ها، برخي دوست دارند براي حفظ سلامت خود بیشتر در خانه بمانند. با اين حال هستند افرادي كه به دلايل مختلف از جمله حضور در محل كار، چاره اي جز خروج از خانه ندارند. از اين رو در اين فصل براي جلوگيري از ابتلا به بيماري ، گنجاندن مواد مغذی مناسب در رژیم غذایی مي تواند بسيار موثر باشد.  بنابراين توجه به نكات مهم در فصل زمستان امري ضروري به نظر مي رسد كه نبايد به سادگي از كنار آن گذشت. در ادامه به برخي از اين نكات اشاره كرده ايم كه دانستن آنها شايد به كارتان بيايد.

آشامیدن آب

در طول ماه هاي زمستان مغز کمتر پیام تشنگی صادر می کند، به همين دليل سعي كنيد آب كافي بنوشيد تا نياز بدن را برطرف كنيد. زمستان نه تنها هوا سرد است، بلکه خشک هم هست، به همین دلیل تامين آب مورد نياز بدن از اهميت زيادي برخوردار است.

مایعات ديگر

در فصول سرد سال مراقب مايعاتي كه می نوشید، باشید. به غير از آب، مصرف آبمیوه های طبیعی یا آب سبزیجات نيز براي بدن مفيد است. البته فراموش نكنيد كه از مصرف آبمیوه هاي غيرطبيعي كه قند بالايي دارند، بپرهیزید.

تغذیه مناسب

همانطور كه مي دانيد، غذاهايي كه در مهمانی ها و جشن ها سرو مي شود، حاوي مقدار کمی مواد مغذی است، اما با تغيير روش پخت و پز و همچنين آموزش غذاهاي مغذي، خوشمزه و هوس انگیز مي توانيد غذاي مناسبي را تدارك ببينيد. تغذيه مناسب در روزهاي سرد زمستاني مي تواند به حفظ سلامت تك تك اعضاي خانواده كمك كند.

مصرف ماهی

 در طول روزهای زمستان که نور خورشید نسبت به ديگر فصل ها کمتر است، اين امكان وجود دارد كه با کمبود ویتامین D مواجه شوید. براي برطرف كردن اين مشكل، مصرف ماهی را فراموش نکنید، چراكه منبع بسیار خوبی از ویتامین D و همچنین اسیدهای چرب امگا3 به شمار مي رود و مي تواند نياز بدنتان به اين ويتامين را تامين كند.

میل به شکلات

 خیلی ها نمی توانند هوس خوردن شکلات را ترک کنند، اما برخي شكلات ها كه حاوی کاکائوی بالا هستند، آنتی اکسیدان بسیار زيادي دارند و انتخاب بسیار خوبی محسوب مي شوند.

یک مشت آجیل

وقتی گرسنه هستيد، بي رويه آجیل نخوريد، خوردن یک مشت آجیل در فصل زمستان ايده خوبي براي حفظ سلامت است. تقریبا همه آجیل ها منبع غني از سلنیوم هستند که برای سلامت ذهن و جلوگیری از افسردگی مفیدند.

ورزش کنید

برای سوزاندن کالری های اضافی که مصرف کرده اید باید فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید تا هم با ورزش كردن سلامت بمانيد و هم كالري اضافي دريافتي تان را بسوزانيد.

ماست طبیعی

ماست حاوی کشت باکتری های فعال است که به شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان در زمستان کمک می کند. به جای ماست های مصنوعی یا طعم دار، ماست ساده کم چرب مصرف كنيد. همچنين برای خوشمزه تر شدن آن می توانید انواع میوه های تازه را خرد كنيد و داخل آن بریزید.

میو ه های رنگارنگ

ميوه هايي مثل نارنگی، پرتقال، کیوی، گریپ فروت، انگور قرمز و لیمو، مركباتی هستند که مي توانند در تمام طول سال باعث تقويت بدنتان شوند. ویتامین C موجود در بيشتر ميوه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان اهمیت ویژه ای دارد.

مصرف سبزیجات

حتما مصرف یک وعده سبزیجات در طول روز را در رژیم غذایی تان بگنجانيد. خوردن سبزيجات در فصل زمستان مي تواند در حفظ سلامتي تان نقش بسزایی داشته باشد.

غذاهای فیبردار

برای از بین بردن یبوست زمستاني، مصرف غذاهايي را كه سرشار از فيبر هستند، جدي بگيريد. با کمی خلاقیت فيبر غذاهايتان را بالا ببريد و برای سالادتان از انواع مختلف میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. سعی کنید به عنوان چاشنی سالاد از سس های چاق کننده و پرکالری دوری کنید.

قند میوه ها

 زایلیتول یا سایر قندهای طبیعی که در میوه ها و گیاهان یافت می شوند، می توانند انتخاب بسیار خوبی برای جایگزین کردن قندهای مصنوعی باشند.

انتخاب تنقلات

زماني كه احساس گرسنگي مي كنيد، به جای مصرف تنقلات بي خاصيت، یک بشقاب سالاد یا مقداري میوه یا یک مشت آجیل بخوريد. این تنقلات نیاز بدن شما به مواد مغذی را تامین می کنند.

تنوع غذايي

فراموش نكنيد که هیچ ماده غذایی وجود ندارد که تمام مواد مغذی را به تنهايي در خود داشته باشد، از این رو در رژیم روزانه تان، گروه های مختلف مواد غذایی را بگنجانید.

 گرسنگی نکشید

 از گرسنگي كشيدن برای ساعات طولانی خودداری کنید، چراكه باعث مي شود بدنتان در اين حالت چربي ذخيره كند و وزنتان بالا برود.