آشنایی با راهکارهای فوری برای  کـاهش  مصرف  گــاز  در خانه ها

استفاده از پوشش مناسب، پرده های ضخیم، شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه (18تا 21درجه) و پوشش مناسب موتورخانه ها و تعمیرات لازم در آنها، به عنوان بخشی از راه های مصرف بهینه گاز توصیه می شود. البته راهکارهای زیادی برای صرفه جویی در مصرف گاز وجود دارد. از دو جداره و عایق کردن در و پنجره ها گرفته تا نصب پرده های ضخیم و قطور و ... که برخی از آنها نیازمند تغییرات ساختاری و اساسی در ساختمان و فضای زندگی شماست و وقتی این راه ها را می شنوید، این تغییرات برایتان مشکل و گاه ناممکن به نظر می رسد. اما برای زمان کوتاه و کمک به کاهش مصرف، راه های فوری و ساده تری هم وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

کمی بیشتر لباس بپوشید

با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی داشته باشید، یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می توانید هزینه های گرمایشی را تا حد زیادی کاهش دهید.

 دو جداره کردن پنجره ها

یک پنجره با شیشه تک جداره، چند برابر یک دیوار عایقکاری شده هم اندازه خود، تلفات حرارتی دارد. برای کاستن از مشکلات اینچنینی، می توان از راه های مختلف، یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد و با انجام این کار، تلفات حرارتی پنجره را تا حد زیادی کاهش داد.

عایق های ویژه پنجره

این عایق ها را که به شکل برچسب های شفاف ساخته می شوند، براحتی می توان روی شیشه پنجره ها چسباند و بخشی از خواص پنجره های دو جداره را در آنها به وجود آورد. راه دیگر برای بالا بردن کارایی پنجره های موجود، نصب ورقه های پلاستیکی شفاف روی پنجره هاست. کار ساده تری که می توان انجام داد، این است که در چند هفته از سال که هوا خیلی سرد است، روی پنجره ها نایلون کشید و دور تا دور آن را با چسب نواری پهن چسباند.

 کانال های کولر

خروجی کانال های کولر را از داخل با پوشش های ضخیم بپوشانید.

 اجاق گاز

زیاد کردن بیش از حد شعله، قرار دادن ظروف کوچک روی شعله های بزرگ و ظروف بزرگ روی شعله های کوچک، از مهم ترین اشتباهاتی است که برخی خانم های خانه دار مرتکب می شوند و باعث هدر رفتن سوخت اضافی می شوند. در ضمن، حواستان باشد که شعله اجاق گازتان باید آبی بسوزد.

 شومینه

سعی کنید از شومینه استفاده نکنید. در صورتی که از شومینه استفاده نمی کنید، پوشاندن در آن بسیار کمک کننده است. این کار اثر دودکشی شومینه را بشدت مهار می کند.

 درز گیر

درز همه پنجره ها را با درزگیر بپوشانید. توجه داشته باشید، در صورتی که از بخاری گازی استفاده می کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می کند و دودکش دو جداره ندارد، حتماً قسمتی از درزها را برای تأمین هوای تازه باز بگذارید.

 رادیاتور

 برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق بندی کنید و هرچند وقت یکبار به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم کنید.

 سیستم گرمایشی و سرمایشی

وقتی قصد خرید بخاری یا کولر را برای منزل تان دارید، حتما به بزرگی خانه تان توجه داشته باشید. بزرگ و پرقدرت بودن یک وسیله، همیشه نشانه برتر بودن آن نیست. پس اولین راه صرفه جویی در مصرف انرژی، خریدن وسایل گرمایشی و سرمایشی، متناسب با اندازه منزل و اتاق هاست.

 دودکش

وجود هرگونه ترک در دودکش می تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس سالی یکبار دودکش ها را بررسی کنید و اگر دیدید که شکسته یا ترک خورده اند، از یک تعمیرکار بخواهید که آنها را تعویض کند.

 اتاق خواب

در زمستان هوای اتاق را آن قدر گرم نکنید که مجبور به باز گذاشتن پنجره ها شوید. پنجره ها و کانال کولر را خوب عایق بندی کنید. در زمستان تخت تان را از پنجره دور نگه دارید تا سردتان نشود و مجبور به زیاد کردن رادیاتورها نشوید. از قرار دادن بخاری بزرگ در اتاق کوچک یا بخاری کوچک در اتاق بزرگ هم پرهیز کنید؛ زیرا این کار هم انرژی زیادی را هدر می دهد.

 درها

یکی از راه های صرفه جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق هاست. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمایشی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن اتاق را ببندید تا از ورود سرما به سایر جاهای منزل جلوگیری شود.