مصرف روزانه گاز کشور ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافت

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که مصرف روزانه گاز کل کشور در نخستین روز زمستان امسال (۲۴ ساعت گذشته) در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است. محمدرضا جولایی با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور به خبرنگار شانا گفت: سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۵۶۵ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: مصرف صنایع عمده هم ۱۲۰ میلیون مترمکعب و نیروگاه ها ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه های کشور نسبت به زمان مشابه پارسال ۲۴ درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز تصریح کرد: در نخستین روز زمستان امسال، مقدار گاز تزریق شده به شبکه خطوط سراسری ۸۱۰ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۱۰.۸ درصدی را نشان می دهد. به گفته جولایی، عمده مصرف گاز طبیعی اکنون در استان های شمالی کشور شامل گلستان، مازندران و گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی و تهران است و این استان ها رکورددار مصرف گاز طبیعی در کشور هستند.

مصرف گاز طبیعی در نخستین روز زمستان پارسال ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، هرچند افزایش تعداد مشترکان گاز در این روند رو به رشد تاثیر داشته است، اما به گفته کارشناسان، مصرف گاز نباید تا این اندازه افزایش یابد. طبق توضیحات مسئولان کشور، منابع تولید گاز محدود است و ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم، بنابراین با آغاز فصل زمستان و کاهش قابل توجه دمای هوا به ویژه در شهرها و روستاهای کوهستانی کشور، توجه بیشتر مردم برای صرفه جویی از این انرژی پاک لازم است. با این حال هم اکنون تأمین گاز مشترکان در کشور پایدار است، اما رعایت نکات ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی برای همه مصرف کنندگان ضروری است تا این زمستان هم بدون قطعی گاز در هیچ شهر و دیاری طی شود. شرکت ملی گاز ایران هم اعلام کرده اگر مشترکان گاز ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف صرفه جویی کنند این مجموعه برای تأمین پایدار گاز به اهداف خود می رسد.

 

زنگنه و معاون نخست وزیر روسیه تأکید کردند

ضرورت   تعمیق همکاری های تهران - مسکو در بخش انرژی

وزیر نفت ایران و معاون نخست وزیر روسیه خواستار تعمیق همکاری های دو کشور در بخش های مختلف به ویژه انرژی شدند. بیژن زنگنه روز (دوشنبه، یکم دی ماه) در دیدار با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در مسکو با اشاره به نقش مهم و مثبت روسیه در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ائتلاف اوپک پلاس، گفت: همکاری های دو کشور در حوزه انرژی روز به روز در حال گسترش است. وی افزود: در شرایط کنونی، از جمله تحمیل تحریم های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه، تقویت همگرایی و همکاری دو کشور بسیار مهم و تأثیرگذار است. وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران و روسیه در سال های اخیر همکاری نزدیک و تنگاتنگی در حوزه نفت و انرژی داشته اند، تصریح کرد: ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری ها به منظور بی اثر کردن پیامدهای تحریم هستیم. زنگنه با بیان اینکه در عرصه بین المللی تغییر و تحولات بسیاری رخ داده است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نمی شود و تهران مصمم به تحکیم روابط با مسکو است. معاون نخست وزیر روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات رو به افزایش تهران و مسکو اظهار کرد: روسیه نیز بی گمان خواستار همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه ها و به ویژه در حوزه نفت و انرژی است.نواک افزود: در سال های اخیر رایزنی میان اعضای اوپک و ائتلاف اوپک پلاس مؤثر بوده و روسیه تلاش کرده است نقشی سازنده ایفا کند. وی گفت: ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری های نزدیک و رو به رشدی داشته اند و این همکاری ها همچنان تداوم خواهد یافت. ایران و روسیه در این دیدار نقشه راه تداوم و توسعه همکاری های دو کشور را فارغ از تحولات سیاسی بین المللی ترسیم و بر پیگیری و اجرای توافق ها و تفاهم های مربوط به حوزه انرژی در قالب کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور تأکید کردند.

 

ایران از سرمایه گذاری شرکت های روس در صنعت نفت استقبال می کند

بیژن زنگنه همچنین پس از دیدار با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی این کشور اظهار کرد: یکی از موضوع های مورد گفت وگو در این دیدار بازار جهانی نفت بود که درباره آن تبادل نظر کردیم. وی با بیان اینکه روسیه در سال های اخیر نقش تعیین کننده ای در ثبات بازار جهانی نفت داشته است، افزود: در این دیدار باتوجه به همکاری های جدی در چارچوب اوپک پلاس با یکدیگر گفت وگو کردیم، دیدگاه های دو طرف در این عرصه نزدیک بود. وزیر نفت با یادآوری برگزاری نشست وزارتی اوپک پلاس در روز چهارم ژانویه (۱۵ دی ماه) تصریح کرد: هر دو کشور تاکید کردند که این نشست ها برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت و وجود احتمال های آینده در این عرصه، مهم است. زنگنه توسعه روابط دو جانبه ایران و روسیه را محور دیگر این دیدار عنوان کرد و افزود: ما همکاری های خوبی با شرکت های روس داریم، قرار بر این است همکاری با آنها در حوزه نفت، گاز و سازندگان تجهیزات در این کشور تداوم یابد. وی با بیان اینکه ما روسیه را به عنوان شریک راهبردی می شناسیم و این شراکت چیزی نیست که با فضای گرمی و سردی در فضای بین المللی تغییر کند، افزود: سازندگان تجهیزات نفت و گاز روسیه اگر می خواهند در ایران فعالیت کنند، باید با توجه به قانون حداکثر استفاده از توان داخلی سرمایه گذاری کنند، آنها باید با شرکت های ایرانی شریک شوند و برای حصول نتیجه با همتایان ایرانی خود گفت وگو کنند. وزیر نفت ادامه داد: سفیر ایران در روسیه و همکارانشان در سفارت قرار شد توافق ها را دنبال کنند، اگر شرایط کرونا نبود خیلی ساده می توانستند این کار را انجام دهند، اما در شرایط کنونی با رعایت پروتکل بهداشتی می توانیم ارتباطات را برقرار کنیم، ما از سرمایه گذاری در بخش های مورد نیاز استقبال می کنیم. زنگنه همچنین به همکاری ایران و روسیه در چارچوب مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) اشاره کرد و گفت: نشست های وزارتی جی ئی سی اف سالانه برگزار می شود، در چارچوب این مجمع، اطلاعات فنی تبادل می شود. وی تصریح کرد: جی ئی سی اف در قیمت بازار گاز جهان اثرگذاری ندارد زیرا ساختار بازارهای گاز با بازارهای جهانی نفت خام تفاوت دارد.

 

موافقت وزیر نفت با گازرسانی به ۲ شهر و ۱۰۰ روستای دیگر هرمزگان

مدیرعامل شرکت گاز استان هرمزگان از موافقت وزیر نفت برای گازرسانی به دو شهر احمدی و فارغان و حدود ۱۰۰ روستای تابع این مناطق در شهرستان حاجی آباد هرمزگان خبر داد. فواد حمزوی در این باره گفت: این اقدام همسو با توسعه رفاه اجتماعی مردم بخش های احمدی و فارغان شهرستان حاجی آباد انجام می شود که با وجود محدودیت های موجود و به دلیل سخت گذر بودن مسیر گازرسانی و هزینه بالای آن در این شهرها، موافقت اولیه برای اجرای طرح گازرسانی به این بخش از شهرستان حاجی آباد، سال ۹۸ اخذ شده بود، اما به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری برای این پروژه، نیاز به پیگیری ویژه ای داشت. وی افزود: هزینه سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران برای گازرسانی به فارغان و احمدی و روستاهای تابع و صنایع خوشه در شهرستان حاجی آباد از محل منابع بند ق تبصره ۲ و بند د تبصره ۱ قانون بودجه که همگی از منابع داخلی وزارت نفت هستند، تأمین می شود و در این پروژه، ۲ شهر فارغان و احمدی و حدود ۱۰۰ روستا با جمعیتی بیش از ۲۳۰۰۰ نفر و مجموعه ای از صنایع منطقه از جمله حدود ۳۰ گلخانه، ناحیه صنعتی و ... با برآورد مصرفی بیش از ۵۰۰ هزار مترمکعب در روز زیر پوشش قرار می گیرند. عملیات گازرسانی به شهر حاجی آباد به عنوان یکی از شهرستان های سردسیر هرمزگان از سال ۸۶ به عنوان نخستین شهر سبز این استان آغاز شد و هم اکنون حدود ۸ هزار مشترک از گاز طبیعی بهره مند هستند که از این تعداد، ۱۵۰۰ مشترک آن در روستاهای بخش مرکزی این شهرستان قرار دارند.

 

بررسی تحولات بازار نفت در دیدار وزیران نفت و انرژی ایران و آذربایجان

وزیر نفت بررسی تحولات بازار نفت و روابط دوجانبه تهران – باکو را محور دیدار با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان عنوان کرد. بیژن زنگنه روز سه شنبه (دوم دی ماه) پس از دیدار با پرویز شهبازف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت با بیان اینکه آذربایجان یکی از اعضای فعال و مفید اوپک پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک) است، تصریح کرد: ایران روابط نزدیکی با آذربایجان دارد و همکاری نفتی دو کشور در قالب اوپک پلاس است. وزیر نفت با اشاره به اینکه وزیر انرژی آذربایجان در این دیدار از مواضع جمهوری اسلامی ایران در جریان مشکلات اخیر این کشور قدردانی کرد، گفت: امیدواریم همکاری های دو کشور توسعه یابد. وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینکه تهران و باکو روابط دوستانه و تنگاتنگی دارند و در هفت سال اخیر رؤسای جمهوری دو کشور نشست های پرشماری داشته اند، افزود: از فعالیت ایران در اوپک پلاس تشکر می کنم. ما در چارچوب این ائتلاف توانستیم بحران پیش روی بازار نفت در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ را حل کنیم. شهبازف تصریح کرد: سازوکار اوپک پلاس ابزار خوبی برای ترمیم بازار نفت در شرایط کنونی است، اما برای اثربخشی بیشتر، این ائتلاف باید توسعه یابد، درست است که ما اقدام هایی انجام می دهیم اما بحران همچنان وجود دارد. وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به نیاز این کشور به گاز طبیعی برای تأمین خوراک نیروگاه های تولید برق، گفت: امیدوارم بتوانیم از گاز طبیعی ایران استفاده کنیم، همچنین از صادرات گاز ایران به نخجوان قدردانی می کنم.

 

اعلام فراخوان برای انتخاب مدیران حقوقی و قراردادها در صنعت نفت

مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در فراخوانی، از متقاضیان شرکت در طرح «انتخاب و توسعه مدیران حقوقی و قراردادها در صنعت نفت» دعوت به ثبت نام کرد. مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با هدف شناسایی، ارزیابی و تربیت و معرفی نسلی نو از مدیران و اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای به آنان، از همه کارکنان رسمی واجد شرایط برای ثبت نام در فراخوان طرح «انتخاب و توسعه مدیران حقوقی و قراردادها در صنعت نفت» دعوت کرده است از تاریخ ششم تا ۲۴ دی ماه امسال در این فراخوان ثبت نام کنند.