گفت وگو باهمکار دوچرخه سوار

خطوط لوله و نفت مخابرات منطقه خلیج فارس

هرروز با خودم مسابقه می دهم

دوچرخه سواری یکی از بهترین ورزش هاست که متأسفانه این روزها در کشور ما کمتر موردتوجه قرار می گیرد.این ورزش علاوه بر تأثیرات مستقیم بر سلامتی انسان ،فواید زیست محیطی نیز به همراه داردکه باعث سلامتی بیشتر جامعه طی درازمدت می شود.به نظر می رسد که دوچرخه در کشورهای پیشرفته و مدرن کاربرد بیشتری دارد تا در کشورهایی نظیر ایران برای مثال در اکثر کشورهای اروپایی دوچرخه دارای ارزشی مانند یک ماشین سواری (و حتی بیشتر) است. در این کشورها برخی از دوچرخه ها (نسبت به مدل و کارایی شان) گاها” از خودروهای مدل بالا نیز گران ترند.این ارزش به دلیل قابلیت هایی نظیر حمل ونقل آسان، ورزش آسان و بی ضرر بودن برای محیط زیست است. دوچرخه سواری همیشه به عنوان ورزشی ساده برای تمام سنین پیشنهاد می شود. این ورزش می تواند هم سبک انجام شود و هم سنگین. برای انجام ورزش دوچرخه سواری لازم نیست که شخص تمرینات خاصی را انجام دهد و یا موقعیت فیزیکی آن از شرایطی خاص برخوردار باشد.در این ورزش بیشتر عضلات پاها درحرکت خواهند بود که این عمل باعث بالا بردن استقامت بدن می شود. البته کمر و سیستم تنفسی انسان نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.در این زمینه با یکی از همکاران شرکت خطوط لوله مخابرات منطقه خلیج فارس که در این زمینه فعالیت مستمر دارد و راز سلامتی اش را در دوچرخه سواری می بیند، گفت وگوکرده ایم که باهم می خوانیم.

 لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟

اسدالله ایوبی هستم، متولد 1346 مهندس ارشد مکانیک در شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه خلیج فارس.

  هدفتان از هرروز رکاب زدن مسیر شهرک مروارید تا محل کار چیست؟

دوچرخه سواری را بیشتربخاطر سلامتی و حفظ آن انجام می دهم. دوچرخه سواری مزیت های زیادی دارد که از دیدگاه های مختلف می توان آن را موردبررسی قرارداد. اگر از دید سلامتی حساب کنید، حتی از پیاده روی یک پله بالاتروبهتر است، زیرا در پیاده روی وقتی قدم برمی داریم، ضرباتی به مفاصل و غضروف ها و زانو واردمی شود، اما این در حالی است که در دوچرخه سواری این ضربات به بدن وارد نمی شود. وقتی می گوییم از پیاده روی بهتر است به این معناست که در پیاده روی همه خوبی های یک ورزش سالم نهفته است، اما دوچرخه سواری ورزشی آرام است که همیشه فشار یکنواختی به عضلات  و مفاصل واردمی کند. بنابراین لذتی که در دوچرخه سواری هست، در پیاده روی وجود ندارد ضمن اینکه یک ورزش هوازی است . در مدت پیاده روی در یک ساعت6 تا 7 کیلومتر امکان پیاده روی وجود دارد، اما در دوچرخه سواری در همین مدت 20کیلومتر مسافت را طی می کنید که لذت ها و دیدنی های بیشتری در دوچرخه سواری خواهید دید.

  آیا این ورزش را به صورت حرفه ای انجام می دهید؟

خیر. بچه که بودیم، بیشتر دوچرخه سواری می کردیم، هرچه سن بالاتر می رفت این حرفه کم کم رها شد.

  به غیراز دوچرخه سواری به فعالیت ورزشی دیگری هم مشغول هستید؟

خیر. دوچرخه سواری را بیشتربخاطر سلامتی و حفظ آن انجام می دهم اما بعد از 40 سالگی دوباره به این ورزش روی آوردم وقتی که فشار زندگی بیشتری داشته باشم، بیشتر رکاب می زنم و بیشتر سوار می شوم. چه ازلحاظ فکری و چه ازلحاظ جسمی هر موقع احساس مریضی و کرختی می کنم دوچرخه سواری بهترین ورزش است هر وقت دغدغه فکری و گرفتاری در زندگی برایم پیش بیاید، بهترین چاره برای کاهش استرس و رفع گرفتاری ها ورزش کردن است زیرا دوچرخه سواری آدم را آرام و حالش را بهتر می کند زیرا با ورزش کردن هوای بهتر و بیشتری وارد شش ها می شود، جریان خون بهتر خواهد شد و یک عالمه خوبی های دیگری در خودش نهفته است، همچنین از خواب های بد و کابوس هاجلوگیری می کند و دمای بدن را تنظیم می کند. یک جمله هم هست که می گوید «عرق باید از پیشانی بیاید نه از چشم !

شما قبل از جنگ تلاش می کنید پیروز می شوید و عرق از پیشانی شما می ریزد یا بعد از جنگ شکست می خورید و عرق و آب از چشمانتان می ریزد».

حالا در دوچرخه سواری این عرق باید از پیشانی شما باتحمل سختی ها بریزد اگر زمانی که سالم هستید و ورزش کردید برای سلامتی بدن تلاش کردید فشارخون، چربی خون و قند و ... سمت شما نمی آید و عضلات بدن به راحتی آسیب نمی بینند، دردها به سراغ آدم نمی آید اما بعضی از دردها اجتناب ناپذیر است و با بالا رفتن سن به سراغ انسان می آید که با ورزش کردن به موقع دردها را به تعویق می اندازید .

 آیا دیگران را به این رشته دعوت می کنید ؟

هرکسی به یک رشته ورزشی علاقه مند و این مسئله خیلی مهم است که ورزش کردن به هر طریقی انجام شود. همیشه ورزش کردن از یکجا نشستن سخت تر است  و دوچرخه سواری از ماشین سواری هم سخت تر است، پیاده روی هم از ماشین سواری سخت تر است. درراه ورزش کردن این سختی ها وجود دارد؛ به همین خاطر است که خیلی ها به سراغ ورزش نمی روند پس برای سلامتی باید از سختی ها عبور کنیم اگر این سختی ها را خودمان انتخاب کنیم، به طبع در مراحل بعدی راحت خواهیم بود؛ این سختی ها با خودش سلامتی به همراه دارد. وقتی سخت کارکنیم، در قبالش یک درآمد یا شغل در اجتماع کسب می کنیم .

  طول مسیری را که هرروز با دوچرخه سرکار می آید چقدر است؟

در این مسیر 18 کیلومتر رفت و 18 کیلومتر برگشت از شهرک مروارید تا مرکز منطقه خلیج فارس رکاب می زنم .

  آیا به غیراز مسیر اداره، مسیر دیگری را در طول روز رکاب می زنید؟

بله سال های قبل با جمع دوستان در روستاها و کوه هایی که امکان گردشگری و دوچرخه سواری فراهم بود، به صورت مداوم جمعه ها دوچرخه سواری می کردیم .فعالیت ورزشی بنده فقط به دوچرخه سواری ختم می شود که با بالا رفتن سن نباید زیاد به خودمان فشار و شتاب وارد کنیم.

  آیا تابه حال در مسابقه ای شرکت کرده اید؟

خیر. تا حالا تو هیچ مسابقاتی شرکت نکردم بیشتر با خودم مسابقه می دهم تا هرروز سالم و سالم تر بمانم تا بیماری به سراغم نیاید،برای سلامتیم با خودم هرروز مسابقه برگزار می کنم.

 آیا این کار را باهدف خاصی انجام می دهید؟

خدا را شکر هیچ گونه مریضی ای ندارم که می توان نتیجه گرفت ورزش ضامن سلامت جسم و روح است کسی می تواند این مسافت را رکاب بزند که سختی راه را خودش انتخاب کند و از خواب اول صبحش بگذرد.

   آیا در مسیری که با دوچرخه طی می کنید، خللی در کار شما ایجاد نمی کند؟

خیر در کار هیچ گونه خللی وارد نمی کند بلکه  هر روزی که با ماشین به سرکار می آیم، برعکس نسبت به روزهایی که با دوچرخه به سرکار می آیم، کسل تر و خموده تر هستم.

  با توجه به آب وهوای بندرعباس آیا همیشه با دوچرخه به سرکار می آیید؟

خیر. با توجه به آب وهوای بندرعباس در تابستان امکان دوچرخه سواری فراهم نیست ولی در پاییز و زمستان که هوا به نسبت خنک تر می شود، دوچرخه سواری می کنم روزهایی که دمای هوا از 28 درجه بیشتر شود، نمی توانم رکاب بزنم.

   چه پیامی برای همکاران دارید؟

همکاران فرهیخته تر از آن هستند که من توصیه ای برایشان داشته باشم چون اکثراً ورزشکار هستند و در رشته های دیگری که موردعلاقه آن ها است فعالیت می کنند اما اگر هرکسی تمایل داشته باشد، به این رشته ورزشی وارد شود، حتماً باکمال میل همراهی شان خواهم کرد.

  آیا امکانات بندرعباس جوابگوی نیاز دوچرخه سواران است؟

در این برهه از زمان امکانات در فعالیت های ورزشی زیاد تأثیرگذار نیست، چون برای آموزش اکثر رشته های ورزشی و آشنایی با آن ها جهت مشاوره و ... دسترسی به اینترنت در هرجای ایران که باشی مقدور است، همچنین اگر کسی اهل ورزش کردن باشد، ورزش خواهد کرد حتی در روستایی دورافتاده اگر باشد.

هرکس بر اساس دیدگاهش برای خود امکانات می سازد مثلاً یک نفر وقتی سمت دریا می رود، سریع لباس هایش درآورده و به شنا کردن و تفریح می پردازد اما کسی دیگر هست که چندین ساعت کنار دریا بودن براش هیچ گونه لذتی نخواهد داشت و این تفاوت دیدگاه هاست که برای آدم ها امکانات خواهد ساخت.

 

جهانبخش جعفری  سرمربی نفت و گاز گچساران شد

رئیس امور ورزش تربیت بدنی نفت و گاز گچساران از توافق مدیریت این باشگاه با جهانبخش جعفری برای هدایت تیم فوتبال این باشگاه پس از کش وقوس فراوان، سرمربی تیم فوتبال این باشگاه برای حضور قدرتمند در لیگ دسته دوم فوتبال ایران انتخاب و معرفی شد.شاهرخ داودی، رئیس امور ورزش تربیت بدنی نفت و گاز گچساران با تقدیر از عملکرد بهمن فرازمند،سرمربی سابق این تیم  که در مدتی کوتاه بدون چشم داشت مالی هدایت این تیم را بر عهده داشت، گفت: شرایط خاص مالی باشگاه  و بیماری نابهنگام این مربی توانمند بومی امکان ادامه همراهی با مجموعه بزرگ ورزش نفت را امکان پذیر نکرد.داودی در ادامه در خصوص سرمربی جدید باشگاه گفت: حضور جهانبخش جعفری، مربی نام آشنای لیگ دسته دوم در باشگاه نفت ادامه روند بومی پروری و توجه ویژه به بازیکنان بومی خواهد بود، اما شرایط برای موفقیت تیم بر اساس برنامه های این سرمربی و کادر فنی ایشان فراهم است.رئیس امور ورزش در ادامه گفت:  امید است در راستای موفقیت هرچه بیشتر تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در شرایط خاص اقتصادی همه علاقه مندان و دوستداران فوتبال این شهر در کنار مدیران و دست اندرکاران ورزش نفت یکدل و هم صدا گام بردارند.رئیس امور ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: نفت و گاز گچساران در گروه الف لیگ دسته دوم فوتبال کشور با تیم های، علم و ادب تبریز، سپیدرور رشت، اسپاد تهران، فولادنوین اهواز، شهرداری بندرعباس، شهرداری همدان، مس نوین کرمان، ملی حفاری اهواز، آوالان کامیاران، ایران جوان بوشهر، امید گناوه، ویستا توربین تهران و محتشم تبریز هم گروه شد.جهانبخش جعفری مدرک مربیگری Aآسیا ومربیگری فوتبال را در برزیل زیر نظر لوییس فیلیپ اسکولاری سرمربی تیم ملی فوتبال برزیل را کسب کرده است.

 این مربی سابقه بازی در فتح تهران، هما تهران، برق شیراز، پاس تهران و پرسپولیس تهران را در کارنامه ورزشی خود دارد. سرمربی البدر بندر کنگ و صعود به لیگ دسته ۲ فوتبال کشور، سرمربی نفت امیدیه (قهرمان نیم فصل اول و حضور در جمع هشت تیم جام حذفی)، راهیان کرمانشاه (لیگ آزادگان)، راه آهن تهران (لیگ آزادگان)، البدر بندر کنگ (لیگ آزادگان)، ملوان بندر انزلی (کمک مربی امیر قلعه نویی)، کیمیا فرآیند تهران (کسب بیشترین امتیاز نیم فصل دوم)، بعثت کرمانشاه به مدت ۲ فصل (کسب بهترین نتایج تاریخ تیم بعثت در لیگ دسته دوم) و نفت امیدیه در نیم فصل دوم (نجات نفت امیدیه از سقوط/ رساندن نفت امیدیه از رده چهاردهم به پنجم جدول) از تجربیات مربیگری جهانبخش جعفری است.