سالاد شوید و سیب زمينی

 مهسا    محمودی

غذاهای ساده، اما مقوی همیشه طرفداران خاص خودش را داشته، سالاد شوید و سیب زمینی هم یکی از غذاهای خوشمزه است که می توان آن را به عنوان شام، پیش غذا یا ناهار سرو کرد. این غذای گیاهی سالم، عطر و طعم بي نظيري دارد و ترکیب رنگ آن بسیار وسوسه انگیز است.

 مواد لازم

شوید تازه خرد شده: 200 گرم

سیب زمینی نگینی خرد شده: 400 گرم

کالباس خرده شده: 300 گرم

خیارشور خرد شده: 200 گرم

ذرت: 100 گرم

لیموترش تازه: 2 عدد

ماست چکیده: به میزان لازم

سس مایونز: یک قاشق غذاخوری سرخالی

نمک و فلفل: به میزان لازم

 طرز تهیه

ظرف مناسبی برمی داریم و مقداری از ماست چکیده را داخل آن می ریزیم، سپس سيب زميني، شويد، كالباس، ذرت و خيارشور را اضافه کرده و یک قاشق سس مایونزمان را می افزاییم. داخل اين سالاد حتما باید از ليموترش تازه استفاده کنیم. آب لیمو را به مواد داخل ظرف اضافه کرده و به آن نمک و فلفل می زنیم و مخلوط می کنیم.  می توان از قسمت سفيد پيازچه هم در این سالاد استفاده کرد. موادمان را خوب هم می زنیم، سپس طعمش را می چشیم تا اگر چیزی کم داشت، به آن اضافه کنیم. برای زیبایی این سالاد خوشمزه هم می توانیم از پنيرهاي رنگی كه به صورت مكعبي خرد کرده ایم، استفاده کنیم.

 

سوپ شير

   محیا اترک

  مواد لازم

جو: يك ليوان

پياز: ۲ عدد

هويج: ۲ عدد

سينه مرغ: ۵۰۰ گرم

شير: 500 گرم (2 ليوان)

خامه: ۱۰۰ گرم

برگ بو: 2 عدد

جعفري ساطوري شده: به ميزان دلخواه

نمك و فلفل سياه: به ميزان لازم

 طرز تهيه

ابتدا جو را از ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل خيس می کنیم و می گذاریم تا بپزد. بعد از دو ساعت آن را به اندازه ای می زنیم که كاملا له شود. آن را کنار می گذاریم. مرغ را همراه با هويج نگيني خرد شده، پياز، نمك، فلفل و برگ بو با كمي آب می پزیم. سپس آب مرغ را كم كم به جو اضافه می کنیم و هم می زنیم تا مقداري رقيق شود. حالا هويج و مرغ را به مواد اضافه می کنیم و بعد از مخلوط شدن، شير را اضافه كرده و مدام هم می زنیم تا مواد كاملا با هم مخلوط شود و به خورد يكديگر بروند. در آخر زير شعله را خاموش می کنیم و خامه را می افزاییم. بعد از سرو از كمي جعفري براي تزئين سوپ شیرمان استفاده می کنیم.

نكته: ميزان استفاده از شير(رقیق یا غلیظ) بستگي به ذائقه شما دارد.

 

کاپ کیک موز و شکلات

  مهنوش فتاحی

مواد لازم

شکر: سه چهارم پیمانه

موز: 2 عدد بزرگ

ماست: یک پیمانه

وانیل: 2 قاشق چایخوری

نمک: یک چهارم قاشق چایخوری

بیکینگ پودر: 2 قاشق چایخوری

تخم مرغ: یک عدد بزرگ

جوش شیرین: یک دوم قاشق چایخوری

روغن مایع یا کره: یک و یک چهارم پیمانه

آرد: یک و یک دوم پیمانه

پودر کاکائو: یک چهارم پیمانه

شکلات چیپسی یا شکلات تخته ای خرد شده: سه چهارم پیمانه

گردو و توت فرنگی برای تزئین: به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا موز را با پشت چنگال له می کنیم. ماست، وانیل، شکر، روغن (یا کره به دمای محیط رسیده) را به موز پوره شده اضافه می کنیم و هم می زنیم. سپس تخم مرغ را به مواد قبلی اضافه کرده و دوباره هم می زنیم.

مواد خشک (آرد، نمک، بیکینگ پودر، جوش شیرین و پودر کاکائو را با هم دو بار الک می کنیم) را به دیگر موادمان در چند مرحله اضافه می کنیم و با لیسک خوب هم می زنیم. در انتها شکلات چیپسی (نسوز) یا شکلات تخته ای خرد شده را به موادمان اضافه کرده و هم می زنیم. داخل قالب، کپسول کاپ کیک را قرار می دهیم (یا قالب را چرب می کنیم) و مایع کاپ کیک را به اندازه دو سوم قالب پر می کنیم و قالب را چند مرتبه روی میز می کوبیم تا هوای اضافه آن خارج شود. در آخر هم چند تکه گردو یا توت فرنگی روی کاپ کیک ها قرار می دهیم و در فر از قبل گرم شده در 85 درجه سانتی گراد قرار می دهیم و به مدت 20 دقیقه صبر می کنیم تا کاپ کیکمان کاملا پخته شود.

نکته: با سیخ چوبی پخت آن را چک می کنیم، اگر چیزی به سیخ نچسبد و سیخ تمیز بیرون بیاید، کاپ کیک آماده است.