خواص شگفت انگیز استفاده از سنگ پا

استفاده از سنگ پا، یکی از قدیمی ترین اصول حمام ایرانی ها بود. البته در حال حاضر شاید افراد کمی باشند که همچون گذشته از سنگ پا استفاده کنند، اما متخصصان طب سنتی بر این باورند که سنگ پا خواص زیادی دارد که یکی از آنها درمان بسیاری از بیماری هاست.

چگونگی تشکیل سنگ پا

قبل از اینکه به سراغ فواید شگفت انگیز این سنگ درمانی برویم، ابتدا باید بگوییم که سنگ پا چگونه تشکیل می شود؛ سنگ پومیس نوعی سنگ آتشفشانی است که از ماگما(ماده ای طبیعی و داغ که دارای قابلیت تحرک است و از ذوب سنگ ها در اعماق زمین به وجود می آید که عمدتا ترکیب سلیکاته دارند) خنک کننده تشکیل شده است. این سنگ ها پر از گاز هستند و به سرعت خنک می شوند. وجود همین گازهاست که باعث تشکیل سوراخ هایی روی این سنگ ها می شود تا به شکل امروزی به دست ما برسند.

در این مطلب فواید شگفت انگیز استفاده از سنگ پا را که شاید تاکنون از آن بی خبر بوده اید، آورده ایم.

ترمیم پاشنه های ترک خورده

 پاشنه های ترک خورده اگرچه خیلی دردناک نیستند، اما همیشه آزاردهنده هستند و جلوه زشتی به پاها می دهند؛ بنابراین اگر ترک پاشنه پا دارید، از سنگ پا استفاده کنید و تا بهبود و از بین رفتن کامل ترک ها به کشیدن سنگ پا ادامه دهید.

ترک های پا ممکن است در تابستان ها زیاد اتفاق بیفتد. در ابتدا این ترک ها دردناک نیستند، اما در صورت عمیق تر شدن شکاف، ممکن است هم دردآور شوند و هم دردسر ساز؛ از آن جهت می گوییم دردسرساز که در صورت بهبود نیافتن می توانند باعث ایجاد عفونت شوند. پس برای رهایی از مشکلات ترک پا، کشیدن سنگ پا در هر بار استحمام را فراموش نکنید.

بیماری های مغز

کشیدن سنگ پا از نظر طب ایرانی می تواند در رفع برخی بیماری ها مثل سردردها موثر باشد. استفاده از سنگ پا غلظت خون در بدن را کاهش می دهد و خون را به اندام های انتهایی می رساند، به همین دلیل باعث کاهش سردرد و بیماری های مربوط به مغز می شود. کشیدن سنگ پا می تواند بسیاری از مشکلات روانی مانند افسردگی، بی خوابی و فکر و خیال زیاد را بهبود ببخشد.

تنظیم قند خون

 به گفته متخصصان طب سنتی کسانی که دچار دیابت نوع ۲ هستند، اگر روزانه به مدت ۱۰ دقیقه از سنگ پا استفاده کنند، انسولین خونشان تنظیم می شود. علاوه بر این باعث چربی سوزی بیشتر و تناسب اندام نیز خواهد شد.

در بیماران دیابتی در پا ها خون رسانی به شکل صحیح انجام نمی شود، به همین دلیل ممکن است فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا شود؛ از این رو استفاده از سنگ پا می تواند باعث بهبود سیستم خون رسانی شود و از این طریق به دیابتی ها کمک کند.

دشمن جوش های سرسیاه

استفاده از سنگ پا می تواند در از بین بردن جوش های سرسیاه روی بدن نیز موثر باشد. فقط حواستان باشد که هنگام ماساژ و از بین بردن جوش های سرسیاه، پوست نرم و مرطوب باشد.

درمان روزنه های پوست

 شاید باورکردنی نباشد، اما استفاده از سنگ پا می تواند به تمیز شدن منافذ پوست کمک کند. اگر منافذ بزرگی دارید، بهتر است هفته ای یک بار پوست خود را با سنگ پا تمیز کنید. این اقدام به داشتن پوست سالم و تمیز کمک می کند.

استفاده صحیح از سنگ پا

همان طور که آوردیم، فواید استفاده از سنگ پا شگفت انگیز است، اما درست استفاده کردن از آن هم مساله قابل توجهی است که نباید نادیده گرفته شود. برای استفاده صحیح از سنگ پا، ابتدا پوست سخت و سفت شده خود را در آب گرم خیس کنید. شایع ترین قسمت بدن برای لایه برداری با سنگ پا کف پاست. قسمت سخت شده بدن را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید تا پوست آن نرم شود. در این شرایط، از بین بردن پوست راحت تر خواهد بود. بعد از چند دقیقه خیسی پوست خود را حس خواهید کرد. اگر این اتفاق نیفتاد، چند دقیقه دیگر نیز صبر کنید، پس از آن پوست برای کشیدن سنگ پا آماده است.

خیس کردن و مرطوب کردن سنگ پا نیز در از بین بردن سلول های مرده پوست به شما کمک می کند. می توانید سنگ پا را به آرامی روی ناحیه سخت شده بکشید. از حرکت دایره ای نیز می توان استفاده کرد تا از این طریق پوست مرده به راحتی جدا شود و به پوست تازه، نرم و لطیف برسید.

 بعد از هر بار استفاده از سنگ پا، آن را به خوبی بشویید و در مقابل نور خورشید قرار دهید.

   به وسیله این سنگ طبیعی می توان با لایه برداری پوست خشن پاها، به از بین رفتن لکه ها، ذرات و آلودگی ها کمک کرد.

  سنگ پا ابزاری موثر برای جوان سازی و تمیز کردن پوست دست، پا، آرنج، پاشنه پاست. همچنین به از بین بردن ذرات یا پوست سخت، خشن، مرده و خشک کمک می کند.

    این سنگ های طبیعی که حاوی عناصر کمیاب هستند با ماساژ و تحریک جریان خون، خستگی را از بین می برند و باعث آرامش می شوند.

  سنگ پا، سنگی سازگار با محیط زیست است و هیچ نوع آلودگی و زیانی به محیط زیست وارد نمی کند.