گفت و گو با خانواده نخبه نوجوان نفتی

کمک کردم استعداد در فرزندم شکوفا شود

مشعل  تعداد زیادی از کارکنان صنعت نفت در بخش های مختلف در عین شرایط سخت کاری و اقماری بودن و دوری از خانواده توانسته اند فرزندانی موفق و مایه افتخار برای خانواده خود و خانواده صنعت نفت تربیت کنند. آروین شیرالی پور، فرزند ابراهیم شیرالی پور و ناهید دیلمی فرد است که توانسته در مسابقات آنلاین بین المللی محاسبات ذهنی (UCMAS) که با حضور شرکت کنندگانی از 80 کشور برگزار شد، مقام دوم را کسب کند. ابراهیم شیرالی پور، کارمند اداره مدیریت تدارکات و کالای شرکت ملی حفاری ایران است و به صورت اقماری در این مجموعه فعال است و 14 روز را در کنار خانواده خود حضور دارد و اگرچه در جریان این موفقیت فرزند خود قرار دارد، اما می گوید همسرم به طور کامل در جریان برنامه های آروین و زحمات این کارها بر عهده او بوده و حالا خوب است با خودش صحبت کنید. 

ناهید دیلمی فرد ، مادر آروین است که در سه سال گذشته علاوه بر برنامه های آروین یک فرزند دیگر خود را هم به دنیا آورده و حالا یک فرزند سه ساله دیگر هم دارد. او که لیسانس زبان انگلیسی دارد تا زمان به دنیا آمدن آروین در آموزشگاه های زبان انگلیسی مشغول به تدریس بوده اما پس از به دنیا آمدن آروین برای مراقبت از فرزند شغل خود را رها می کند تا در غیاب پدر، زمان بیشتری را با فرزند خود بگذراند.

دیلمی زاده می گوید: از حدود 5 سالگی متوجه هوش و استعداد آروین شدم و در پیش دبستانی این نشانه ها را در فرزندم مشاهده کردم و به همین دلیل آروین را در مسابقات محاسبات ذهنی (UCMAS) ثبت نام کردیم.

از همان ابتدا آروین توجه و علاقه زیادی به این مسابقات و محاسبات ذهنی نشان داد و برای حضور در مسابقات و کسب مقام هم همراهی و توجه خوبی داشت. این استعداد و علاقه را معلمان و اساتید موسسه (UCMAS) هم تائید می کردند.

مادر آروین درباره مسابقات استانی و کشوری که در چند سال گذشته با وجود مشکلات مختلف شرکت کرده است، می گوید: در اولین مسابقات استانی که آروین شرکت کرد، انتخاب شد و به مسابقات کشوری رفت و در آنجا مقام سوم را کسب کرد. در سال دوم اما به دلیل مشکلات اجرایی که به وجود آمد، حضور پیدا نکرد اما در سال 99 به دلیل کرونا مسابقات غیرحضوری برگزار شد و توانستیم در این مسابقات آروین را شرکت بدهیم. آروین در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی (UCMAS) که به طور آنلاین در مالزی برگزار شد، رتبه دوم را کسب کرد.

مادر این نخبه خانواده صنعت نفت که مهارت بالایی در کار با چرتکه دارد، با تاکید بر اینکه این برنامه ریزی و دلسوزی در راستای علاقه مندی آروین بوده و اجبار و فشاری روی فرزندشان نداشته اند، می گوید: آروین به این محاسبات ذهنی علاقه زیادی دارد، اما همزمان به شنا هم علاقه نشان داده و تا قبل از شروع همه گیری کرونا با وجود هزینه های بالا تلاش کردیم تا به کلاس های شنا هم برود.

او ادامه می دهد: در همان دوران پیش دبستانی با مشاهده استعداد آروین تصمیم گرفتیم او را در این کلاس ها ثبت نام کنیم و اگر رضایت نداشت برای ادامه اصرار نمی کردیم اما به مرور دیدیم که به این کلاس ها علاقه نشان می دهد و خوشبختانه اخیرا دوره ها را تمام کرده و دیپلم این دوره ها را دریافت کرده است. آروین این روزهای کرونایی که شرایط حضور در کلاس های خود را ندارد روزانه تمرین می کند تا از توانمندی هایش کاسته نشود و در اولین مسابقاتی که پیش بینی شود امکان شرکت دارد.

او با بیان اینکه محاسبات ذهنی مهارتی است که برای آینده آروین هم مفید خواهد بود، درباره سختی های این مسیر می گوید: همسرم به دلیل شرایط شغلی 14 روز را در خانه نبود که در این مدت علاوه بر کارهای خانه باید برنامه های آموزشی و کلاس شنای آروین را هم مدیریت می کردم. ضمن اینکه بعد از تولد فرزند دومم در سه سال گذشته باید از هر دو مراقبت می کردم و چون در شهر اهواز آشنایی نداشتیم، گاهی برای نگهداری فرزند کوچکم در زمان کلاس های آروین مشکل داشتم.

او می گوید: همسرم در این سال ها و در 14 روزی که در خانه حضور داشت همراه من بود و کمک زیادی می کرد، اما برای زمانی که او نبود، باید به تنهایی تلاش می کردم.

مادر این نوجوان نخبه همچنین به علاقه آروین و پدرش به سردار قاسم سلیمانی اشاره می کند و می گوید: پس از کسب این مدال جهانی آروین خودش گفت که دوست دارد مدالش را به شهید سردار سلیمانی تقدیم کند و ما هم با او موافق بودیم.

 

 

ویزیت رایگان بیماران مناطق محروم توسط گروه های جهادی در مشهد

داستان عکس:

گروه جهادی شهید حججی دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با حضور در مناطق محروم به ویزیت رایگان و غربالگری بیماران پرداختند. ۳۰ پزشک، داروساز و پرستار به صورت داوطلب هر هفته در حاشیه شهر مشهد به ویزیت و غربالگری بیماران می پردازند و به طور متوسط ۱۶۰ بیمار را ویزیت کرده و دارو تجویز می کنند.

عکس: سید حسین میرپور- مهر

 

 

 

 

معرفی اپلیکیشن

AIMP

شاید این اپلیکیشن، کامل ترین اپلیکیشن پخش موسیقی برای سیستم عامل اندروید باشد. تقریبا امکاناتی نیست که نیاز داشته باشد و اپلیکیشن پخش موسیقی AIMP آن را در اختیارتان قرار ندهد. با یک رابط کاربری جذاب، هزاران قابلیت کوچک و بزرگ در اختیار کاربران این اپلیکیشن قرار گرفته که بسیاری از رقبای مدعی هم از آن ها محروم هستند. همه فرمت های موسیقی (از WAV تا FLAC) در اپلیکیشن پخش موسیقی AIMP قابل اجرا هستند. تنظیمات اکولایزر این اپلیکیشن هم به کاربر اجازه می دهد تا هر نوع اکولایزری راکه برای موسیقی موردعلاقه اش می پسندد، به کار بگیرد. این نرم افزار هم به صورت کاملا رایگان تدارک دیده شده است.

 Poweramp

کاربران قدیمی سیستم عامل اندروید، نام این اپلیکیشن را شنیده اند. اپلیکیشن پخش موسیقی Poweramp یکی از قدیمی ترین نرم افزارهای پخش موسیقی در اندروید است که با دانلود و نصب روی بیشتر از ۱۰۰ تلفن هوشمند اندرویدی، یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های پخش اندروید هم لقب می گیرد. این پخش کننده موسیقی رابط کاربری بسیار ساده و دلنشینی دارد که با کمک تم های گوناگون قابل تغییر است. به همین دلیل اگر به رابط کاربری و تغییرات همیشگی آن عادت دارید، اپلیکیشن پخش موسیقی Poweramp مطمئن به نظر می رسد.

 Musicolet Music Player

 اگر انتظارات زیادی از یک اپلیکیشن پخش موسیقی ندارید، احتمالا این نرم افزار رایگان که هیچ تبلیغی هم برای کاربرانش تدارک ندیده، بهترین انتخاب ممکن باشد. برای تلفن های هوشمندی از برندهایی که اپلیکیشن پخش موسیقی ندارند، اپلیکیشن پخش موسیقی Musicolet Music Player یک انتخاب کاربردی و معقول به نظر می رسد. در این اپلیکیشن می توانید پلی لیست هایی را که به آن ها نیاز دارید، شکل دهید، نام آهنگ ها را عوض کنید و سایر امکانات مشابه هم در دسترس هستند.