برای نخستین بار در تاریخ فوتبال آبادان رقم خورد

صدرنشینی 24 ساعته طلایی پوشان صنعت نفت

طلایی پوشان صنعت نفت آبادان که به برزیل فوتبال ایران معروف هستند، با پیروزی مقابل صدرنشین لیگ بر بام فوتبال ایران تکیه زدند تا هلهله و شادی به آبادان برگردد، ولو اینکه این شور و شادی صدرنشینی، یک روز یا یک هفته طول بکشد.  تیم فوتبال نفت آبادان بعد از صدرنشینی 24 ساعته حالا استقلال را با خود در صدر شریک می بیند و به لحاظ تفاضل گل از این تیم پایین تر قرارگرفته و این موضوع از  ارزش صدرنشینی آن ها کم نمی کند.

 نمی توان این تیم را برزیلی ترین تیم تاریخ نفت آبادان خواند؛ اما صدرنشینی آنها باعث شده تا از دقایقی بعد از پایان جدال با گل گهر سیرجان، همه در آبادان یک جمله را در گوش هم بخوانند: «تدرون بإن نفت عبادان اخذ الصدارا» (خبردارین نفت آبادان صدرنشین لیگ شده)

برای آبادانی ها همه چیز باورکردنی است و شاید هیچ اتفاق خارق العاده ای نتواند آنها را به شگفتی و حیرت وادار کند؛ اما با توجه به شرایطی که تیم محبوبشان طی چند فصل اخیر پشت سر گذاشته و نیز با شرایطی که لیگ بیستم را آغاز کردند، حالا صدرنشینی در لیگ برتر فوتبال ایران که برای نخستین بار در طول حضورشان در سطح اول فوتبال ایران رخ می دهد، شگفت انگیز و حیرت آور است!

موضوع به همین جا ختم نمی شود؛ طالب ریکانی، کاپیتان و گلزن اول طلایی پوشان و نفر دوم لیگ، بعد از پایان بازی در محاصره هواداران تیم با این شعار مواجه شد: «نخبرکم الصدارا لنا - لل اصفر البرازیلی» (بدانید صدرنشینی واسه ماست- برای زرد پوشان برزیلی)، بنابراین بدانید اینجا و درآبادان هر چیزی باورکردنی و این صدرنشینی شگفت انگیز است و در خاطره ها خواهد ماند. در آبادان وقتی شما از نفت اسم می برید، اولین چیزی که به ذهن می آید، پالایشگاه، چاه نفت و... نیست؛ بلکه این تیم فوتبال صنعت نفت آبادان است که تبلور پیدا می کند. درواقع اسم نفت تنها در پیراهن طلایی و برزیلی آن خلاصه می شود؛ پیراهنی که از سال 55 و با نظر مرحوم دهداری به عنوان رنگ اصلی این تیم انتخاب شد و طی تمامی این سال ها، جزو مقدس ترین میراث هواداران این تیم محسوب می شود.

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بعد از حضور چند دهه ای در سطح اول فوتبال ایران، در سال 53 در جام تخت جمشید و سپس در سال 76 در لیگ آزادگان به عنوان پنجمی لیگ دست یافت و این بهترین عنوان این تیم تاکنون بوده است؛ البته نفتی ها در فصل گذشته و در نیم فصل اول در مقطعی با دراگان اسکوچیچ روی سکوی سوم و چهارم ایستادند و درنهایت، نیم فصل اول را با کسب رتبه چهارم به پایان بردند تا بتوانند به کسب سهمیه آسیایی در ادامه راه امیدوار باشند؛ اما برخلاف تصورات آنها بعد از جدایی اسکوچیچ، نفت دیگر حال و روز خوبی نداشت و در مسیر نزولی قدم برداشت و درنهایت، لیگ نوزدهم را در رده هفتمی به پایان برد و به آرزوی آسیایی خود دست پیدا نکرد. اما این پایان کار نبود. جدایی ستاره های نفت در ابتدای فصل بیستم، یک نگرانی بزرگ برای هواداران این تیم به وجود آورد. محمد دریس، شهاب گردان، عیسی آل کثیر، رضا جبیره، مصطفی احمدی، محمد قریشی، میلاد جهانی، مهدی مؤمنی، عقیل کعبی، ناصر سالاری و مسلم مجدمی که همگی جزو نفرات اصلی ترکیب طلایی پوشان محسوب می شدند، با توجه به شرایط نفت ترجیح دادند از این تیم جدا شوند. با همه این اوصاف؛ اما سید سیروس پورموسوی که در استقلال خوزستان به عنوان دستیار عبدالله ویسی، یک شاهکار را خلق کرده بود و این تیم را به قهرمانی لیگ برتر در دوره پانزدهم رسانده بود، هدایت تیم را به عهده گرفت؛ تیمی که پنجره اش بسته بود، نمی توانست رقابت مالی در بازار نقل و انتقالاتی داشته باشد و ستاره قابل توجهی هم در بازار وجود نداشت. سرمربی تازه وارد صنعت نفت، خیلی زود با نفرات مدنظرش با مبلغی پایین تر از پیشنهاد هایی که داشتند به توافق دست یافت؛ محمد طیبی، حسن بیت سعید، رضا خالقی فر، حکیم نصاری، میلاد فراهانی، علی عبدالله زاده و مهدی زبیدی ازجمله کسانی بودند که باشگاه نفت آبادان و پورموسوی توانستند در رقابت نقل و انتقالاتی، آنها را مجاب به حضور در این تیم کنند. اما مشکل بزرگ همچنان پابرجا بود و در آستانه شروع فصل جدید، این تیم نتوانست پنجره نقل و انتقالاتی خود را باز کند، برای همین بدون نفرات تازه وارد و در مقابل با یکسری جوان گمنام آبادانی، پا به مسابقه با پیکان گذاشت.

این شوک بزرگ برعکس عمل کرد و شاگردان جوان پورموسوی توانستند با یک پیروزی شیرین و ایجاد خودباوری بزرگ از آن عبور کنند تا قدم اول را محکم برداشته باشند. هفته دوم در تهران و مقابل پرسپولیس، دستشان از امتیاز برابر این تیم کوتاه ماند؛ اما در هفته سوم لیگ با تساوی خارج از خانه مقابل شهر خودرو و سه امتیاز ارزشمند خانگی، مقابل ذوب آهن در هفته چهارم به جدول بازگشتند. تساوی مقابل استقلال در تهران و ورزشگاه آزادی در روزی که مستحق پیروزی بودند و با اشتباه داور به یک امتیاز قناعت کردند، به این خودباوری کمک کرد تا آنها در هفته ششم و سومین بازی خانگی، به چیزی جز پیروزی مقابل صدرنشین فکر نکنند و سه امتیاز ارزشمند جدال با گل گهر را از آن خودکرده و این بار با 11 امتیاز به صدر جدول تکیه بزنند؛ جایگاهی که قطعاً دیگر هیچ کس نمی تواند از آن به عنوان رکورد جدید نفت آبادان یاد کند و بگویند دست نیافتنی است! حالا صنعت نفت آبادان صدرنشین شده و به آن دست یافته و بعدازاین به دنبال حفظ آن است.

اما اوضاع ساعاتی بعد ازاین صدرنشینی در آبادان دیدنی است؛ همه از برد و حضور صنعت نفت در صدر جدول می گویند. در روزی که برزیلی ها از روی پشت بام خانه ها مجبور به تماشای نمایش غرورانگیز شاگردان پورموسوی بودند، ریتم شعار جمبوله جمبوله برای صدرنشین طعم دیگری داشت. الان در کنار اروند حداقل تا هفته آینده که صدرنشینی برزیل فوتبال ایران تثبیت شده به نظر می رسد، همه در آبادان این جملات را تکرار می کنند: «نخبرکم الصدارا لنا - لل اصفر البرازیلی»

 لیگ برتر بیستم برای صنعت نفت آبادان به برزیلی ترین شکل ممکن در حال دنبال شدن است و اینجا همه به بازیکنان تیم و کادر فنی اش ایمان و قصد دارند جدا از تمامی اتفاقاتی که ممکن است در ادامه مسیر رخ دهد، به حمایت از جوانان سیروس پورموسوی پرداخته و در انتظارحداقل رویای خود کسب سهمیه آسیا و حضور در جمع 4 تیم برتر ایران باشند.

 

ریکانی: می خواهم آقای گل شوم

هافبک 30 ساله خوزستانی که برای بار سوم به آبادان برگشته، فصل جدید فوتبال ایران را طلایی شروع کرده و بی تردید، ستاره شماره یک صنعت نفت آبادان به شمار می رود. زدن 5 گل در 6 بازی و قرارگرفتن در رتبه دوم بهترین گلزنان ایران تا پایان هفته ششم، او را از سایر بازیکنان نفت متمایز می کند.  طالب ریکانی، کاپیتان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان، فصل جدید لیگ برتر را رؤیایی شروع کرد. زدن دو گل در بازی نخست و از شکست، پیروزی ساختن باعث شد او بهترین بازیکن نفت لقب بگیرد.  او گلزنی هایش را ادامه داد و حالا بهترین گلزن تیم نفت آبادان است. از 7 گل به ثمر رسیده 5 گل را او وارد دروازه کرده است. این بازیکن خوزستانی که در بندر ماهشهر متولد شده، می گوید، گلزنی وظیفه اش است و کار شاقی انجام نداده. ریکانی می گوید: من وظیفه دارم برای آبادانی ها گلزنی کنم و بدرخشم. آنهایی که بجز فوتبال هیچ چیز در این شهر ندارند! با کاپیتان صنعت نفت آبادان در خصوص وضعیت تیم و نیز خودش گفت وگویی داشتیم که باهم می خوانیم.

 فصل را رویایی شروع کردی : 5 گل در 6 بازی؛ یک هافبک و این همه گل؟

ابتدا باید شاکر خدا باشم که به من لطف داشته است؛ اما اینکه تا الان موفق شدم برای تیمم گلزنی کنم، باید بگویم با توجه به سیستم و تاکتیک تیم که کادر فنی در نظر گرفته اند، من یک پله جلوتر به عنوان مهاجم سایه بازی می کنم؛ البته باید این را هم اضافه کنم که گلزنی من نتیجه تلاش و زحمات تمام بچه هاست و فقط من تأثیرگذار نیستم. بازیکنان زحمت می کشند و در این چند بازی توپ به من رسیده تا گلزنی کنم و با پنج گل در صدر جدول گلزنان باشم.

  تابه حال در این پست بازی کرده بودی؟

برای نخستین بار است که در این پست بازی می کنم. من از اول فوتبالم دفاع چپ بودم، در استقلال اهواز و چند تیم دیگر دفاع چپ بازی کردم و بعدش هم وینگر چپ بازی کردم. الان هم خداراشکر در سیستم 2-4-4 که بازی می کنیم، من مهاجم دوم بازی می کنم و به دروازه هم نزدیک ترم که قبلاً وظیفه ام پاس گل بود؛ اما حالا باید فقط روی گلزنی تمرکز کنم. قبلاً روی شوت زنی بیشتر تمرکز داشتم والان در پست جدید بیشترروی چارچوب تمرکز می کنم و تلاش می کنم بیشتر به گلزنی توجه کنم. الان شرایط همه چیز عوض شده و امیدوارم با سیستمی که بازی می کنیم، این پیروزی ها ادامه دار باشد.

  صنعت نفت آبادان می تواند این روند را ادامه دهد؟ فصل گذشته هم خوب شروع کردید، اما پایانش خوب نبود؟

فصل گذشته یک شرایط فوق العاده داشتیم؛ چون بازیکنانی از فصل قبل آن داشتیم و آقای اسکوچیچ بازیکنان خوبی هم اضافه کردند که با تفکرات ایشان فوق العاده عمل کردیم و نیم فصل خوبی هم داشتیم. هر چه از زمان گذاشت، افت کردیم و بعد از جدایی ایشان عدم جذب بازیکن و مشکلات مالی روی همه چیز تاثیرگذاشت تا تیم تحت هدایت آقای بهنام سراج هم نتیجه چندانی نگیرد. پیش از شروع فصل جدید هم ما دچار تغییرات زیادی شدیم و نیاز به فرصت داریم تا صنعت نفت دوباره جان بگیرد. هواداران باید صبور باشند و برای نتیجه گرفتن عجله نکنند. ما با تمام وجود می جنگیم که فقط برای این مردم بازی و دل آنها را شاد کنیم. تیم ما بازیکنان جوان فوق العاده ای دارد، بنابراین به حمایت مردم نیازمندیم و دوست داریم با حمایت آنها بهترین نتایج را کسب کنیم.

  بازی اول مقابل پیکان، دوگل زدی و باعث شدی بازی باخته با برد تمام شود، آن هم درحالیکه به دلیل پنجره بسته بیشتر از نیمی از تیم نبودند؟

بازی سخت و دراماتیکی بود. درست می گویید؛ بیشتر از نیمی از تیم نبودند. هنوز پنجره نقل و انتقالات تیم بسته بود و از بیشتر بچه ها نتوانستیم استفاده کنیم. یک گل خوردیم و در پایان بازی دو گل زدم و برنده شدیم. جالب است پیش از بازی، آقای نصاری به من گفت چرا این اندازه خونسرد هستم که به او پاسخ دادم بازیکنان جوان بسیار خوبی داریم. بالاخره بازیکن جوان هم باید از یک جایی شروع کند. آقای پورموسوی به من گفتند که به بازیکنان جدید بگویم اگر می خواهند، به ورزشگاه بیایند و اگرهم مشتاق نیستند، به خانه بروند؛ چون پنجره بسته است و نمی شود از آنها استفاده کرد. من گفتم که خیالم راحت است و می دانستم که بازی سختی داریم؛ اما آقای پورموسوی به آنها اعتقاد دارد و دیدید که چه عملکردی هم داشتند. ازنظر من بهترین بازیکنان جوان را در اختیارداریم و می توانند پدیده امسال شوند. مطمئنم که در آینده بیشتر، از این بازیکنان می شنوید.

  4 گل را از روی نقطه پنالتی زدی و خودت هم درگرفتن پنالتی ها نقش داشتی؟

من اصلاً از این بازیکنانی نیستم که بخواهم پنالتی بگیرم؛ چون اصلاً بلد نیستم که فیلم بازی کنم و خودم را روی زمین بیندازم. در این دو بازی 100 در صد پنالتی بود و نقش بازی نکردم. اگر خطاهای اعلام شده پنالتی نبود، حتما باید بازیکنان حریف هم اعتراض می کردند؛ اما این طور نبود. به هرحال امیدوارم که این روند تا آخر فصل ادامه داشته باشد و مهم نیست که چه کسی گل بزند. برای من به شخصه این مهم است که تیم برنده شود. حتی اگر پنالتی بگیرم و شرایط خوبی نداشته باشم، پنالتی را به بازیکن دیگری می دهم که آن را بزند. برای من واقعاً مهم گلزنی نیست و موفقیت تیم مهم است و خوشحالی شهری که به غیراز این فوتبال چیز دیگری ندارد. ما اینجا هستیم که برای آنها بازی کنیم و بتوانیم با کسب نتایج موفق، دل آنها را شاد کنیم.

  در بازی با استقلال، گل سالم تو را قبول نکردند و اینکه چند موقعیت هم از دست دادی، وگرنه الان 6 یا 7 گله بودی؟

بازی با استقلال، بازی سختی بود. آنها تیم پر مهره و خوبی هستند. در مورد گل هم متأسفانه کمک داور اشتباه کرد و گل من سالم بود. درباره موقعیت ها هم بدشانس بودم و باید از این به بعد بیشتر دقت کنم.

   از بازی با گل گهر بگو؛ یک گل خوردید و بعد 2 گل زدید؟

متأسفانه روی یک غافلگیری گل خوردیم. گل منشا واقعاً زیبا بود و این مدل گل ها کمتر دیده شده است؛ البته قبل از گل تیم حریف، ما چند موقعیت داشتیم که راحت آنها را از دست دادیم؛ اما خوشبختانه در نیمه دوم بر بازی سوار بودیم و درنهایت 2 گل زدیم، درحالیکه می شد گل سوم و چهارم را هم بزنیم. خدا را شکرکه برنده شدیم و به صدر رسیدیم.

  این صدرنشینی را حفظ می کنید؟

کار سختی در لیگ داریم. هنوز ابتدای فصل هستیم. تیم ما هم بازیکن جوان و هم با تجربه دارد و رفته رفته بهتر هم می شویم. تمام هدف ما همان طور که گفتم، شاد کردن دل هواداران است. امیدوارم با حفظ این روند، در جمع 4 تیم برتر باشیم و سهمیه آسیایی بگیریم.

  رقابت سختی با منشا و سجاد شهباززاده داری؛ البته دیاباته هم شاید اضافه شود. می توانی در رقابت با این بازیکنان آقای گل شوی؟

قبل از من پریرا و فونیکه سی گلزنی زیادی انجام دادند؛ اما تیم ما بعد از مهند مهدی آقای گل دیگری نداشت. امسال هم امیدوارم این افتخار نصیبم شود و آقای گل ایران شوم. به آقای گلی فکر نمی کنم؛ بلکه بیشتر تمرکزم روی موفقیت تیم است؛ اما امیدوارم این اتفاق هم بیفتد. فصل گذشته عیسی این شانس را داشت و فکر کنم تا ۱۲ گل پیش رفت، اما درنهایت نشد. بازهم تأکید می کنم که مهم برد تیم است و اگر شد، سعی می کنم آقای گل هم شوم.