شرايط را شكننده نكنيم

مهمانی و دورهمی یلدایی ممنوع

شبنم اعماری - در تقویم ما ایرانی ها، جشن ­های زیادی دیده می­ شود که یکی از جذاب ترین و زیباترین آنها شب یلداست؛ اولین شب زمستان و طولانی­ ترین شب سال، از این رو رسم بر این است که خانواده­ ها دورهم جمع شوند و در کنار هم این شب را جشن بگیرند، اما با وجود مهمان ناخوانده ای به نام کرونا، امسال شرایط برگزاری شب یلدا مهیا نیست. بنابراین اولین موضوعی که برای جلوگیری از شیوع این ویروس منحوس باید به آن توجه کرد؛ رعایت فاصله اجتماعی و برگزار نکردن و نرفتن به مهمانی­ ها و دورهمی هاست. زمان زيادي به رسيدن طولانی ترین شب سال باقي نمانده، شبي كه چله نشيني و دورهم بودن يكي از سنتي هاي زيباي آن است. در اين شب رسم بر اين است كه به خانه بزرگ ترها برويم و در كنار حافظ خوانی و فال حافظ، از خوردن تنقلات اين شب لذت ببريم و يك دقيقه بيشتر با هم بودن را قدر بدانيم.  يلداي امسال اما با سال هاي گذشته فرق دارد، چراكه ويروس منحوسي مهمان مردم جهان است كه يك لحظه غفلت از آن مي تواند اتفاقات ناگواري را رقم بزند. امسال بايد شب چله اي كرونايي را به صبح برسانيم. یلدایی که دور بودن از بزرگ ترها و عدم برگزاري دورهمي هاي سنتي اين شب مي تواند به حفظ سلامتي خانواده ها كمك كند. شبي كه مطمئنا در آينده و پس از ريشه كني كرونا مي تواند برايمان يادآور خاطره اي تكرار نشدني باشد.همانطور كه مي دانيد با وجود تمام محدودیت های اعلام شده، کرونا همچنان قرباني مي گيرد و هنوز هستند شهرهايي كه ابتلا به كرونا در آنها روند صعودي دارد. براساس اعلام مسئولان امر با اجراي محدوديت هاي هوشمند، با وجود كاهش تعداد مبتلايان و فوتي ها، اما کوچک ترین بی توجهی می تواند اتفاقات ناگواري را رقم بزند. از اين رو به هيچ وجه تصور نكنيد كه اوضاع كمي روبه راه شده و مي توانيد بدون هيچ دغدغه اي سنت هاي يلدايي تان را بجا آوريد. عادي انگاري ، يكي از مشكلاتي است كه در اين روزهاي كرونايي بايد پيش از پيش از آن دوري كرد، چراكه در برابر كرونا تا ريشه كني آن بايد هوشیار بود.

 رعایت پروتکل ها 

 با نزديكي به شب يلدا، طولاني ترين شب سال، نگراني ها بابت برگزاري مراسم اين شب و گرفتن دورهمي ها افزايش يافته است. شايد به همين دليل است كه طي چند روز اخير مدام توصيه شده كه از برگزاري مهماني در اين شب خودداري كنيد و يلداي 99 را كرونايي نكنيد.

در حال حاضر با توجه به تمهيداتي كه از سوي ستاد ملي مقابله با كرونا در نظر گرفته شده، اوضاع كرونايي كشور كمي بهبود يافته و اين اميدواري ايجاد شده كه با همكاري و همدلي مردم و رعايت هرچه بيشتر پروتكل هاي بهداشتي مي توان كم كم از شر ويروس كرونا خلاص شد، اما عادي انگاري مي تواند اين شرايط را شكننده كند. بنابراين امروز زمان آن است كه بيش از پيش به رعايت فاصله اجتماعي و عدم برگزاري دورهمي ها بپردازيم.

 دورهمی ممنوع

 با توجه به آنچه آورديم و آنچه از گوشه و كنار و رسانه هاي صوتي و تصويري مي شنويد، در آستانه شب یلدا بهترين راه اين است كه به صورت آنلاین و از طریق شبکه های اجتماعی با عزيزانمان تماس برقرار كنيم و از برگزاري هرگونه جشن و دورهمي بپرهيزيم تا از اين طريق شبي به يادماندني را رقم بزنيم. شبي كه بعدها مي توانيم از آن به عنوان خاطره اي خوش ياد كنيم و درباره حفظ سلامت بزرگان و نزديكانمان سخن بگوييم. پس فراموش نمي كنيم كه در طولاني ترين شب سال 99، دورهمي هاي سنتي يلدايي ممنوع است، از آن جهت كه مي خواهيم هم به حفظ سلامتي خود و خانواده هايمان كمك كنيم و هم در حفظ سلامت ديگران قدمي برداشته باشيم.