راه حل های ساده و کاربردی

ترفندهایی که به کارتان می آید

برای همه ما پیش آمده که لباس های مورد علاقه مان به دلایل مختلف غیرقابل استفاده شده اند، لباس هایی که گاهی حتی استفاده چندانی از آنها نکرده ایم و از زمان خریدشان هم خیلی نگذشته است. مشکلی که خیلی ها با آن مواجه می شوند، اما راه برطرف کردنش را نمی دانند، مثل آب رفتن لباس ، پرز گرفتن یا شل شدن دکمه ها.

به همین بهانه در ادامه برایتان راه حل های ساده ای را برای استفاده بیشتر از لباس هایتان آورده ایم. ترفندهایی که با کمک گرفتن از آنها می توانید همچنان از لباس هایی که تصور می کنید غیرقابل پوشیدن شده اند، استفاده کنید.

 چند قالب یخ

برای اینکه چین و چروک لباستان از بین برود یا به راحتی اتو شود، چند قالب یخ داخل مخزن ماشین لباسشویی بگذارید و درجه خشک کن آن را روی دور متوسط قرار دهید. قالب های یخ وقتی شروع به ذوب شدن می کنند، تبدیل به بخار می شوند، اتفاقی که باعث باز شدن چروک لباس ها می شود.

 کمک گرفتن از یک ژیلت

با استفاده از یک ژیلت می توانید قسمت های گلوله گلوله شده یا پرز گرفته لباس های بافتنی تان را جدا کنید. البته حواستان باشد که این کار را با احتیاط و به آرامی انجام دهید تا آسیبی به لباستان وارد نشود.

 بخار آب

کلاه های تغییر شکل داده تان را می توانید با استفاده از بخار آب مثل روز اول درآورید. برای این کار، داخل یک قابلمه کوچک آب بریزید و اجازه دهید آب آن به جوش بیاید. سپس شعله را کم کنید و یک به یک کلاه ها را روی قابلمه بگذارید. بخار آب باعث می شود چین و چروک ایجاد شده روی کلاه از بین برود.

 استفاده از نمک

با کمک گرفتن از نمک نه تنها رنگ لباس های رفته برمی گردد، بلکه از همان ابتدا می توان جلوی رنگ و رو رفتن لباس های تیره را گرفت. برای اینکه بعد از اینکه لباس ها را در لباسشویی گذاشتید و شوینده را ریختید، (۱۵۰ گرم) نمک در مخزن ماشین بریزید. (از نمک های آشپزخانه یا نمک های خیلی ریز استفاده کنید و از ریختن نمک های درشت در ماشین لباسشویی پرهیز کنید)

علاوه بر این، نمک در از بین بردن لکه ها، به ویژه خون، کپک و عرق هم مؤثر است.

  بستن زیب ها و دکمه های لباس

قبل از انداختن لباس در لباسشویی بهتر است تمام دکمه ها و زیپ های لباس ها را ببندید. این کار از گیر کردنشان به بقیه لباس ها و کشیده شدن دکمه ها یا شل شدن آنها جلوگیری می کند.

 نخ دندان برای محکم تر کردن دکمه ها

برای جلوگیری از پاره یا گم شدن دکمه های لباستان می توانید از نخ دندان استفاده کنید. به این شکل که آنها را با نخ دندان محکم بدوزید.

اتوی مو برای صاف کردن یقه پیراهن

یقه بعضی از لباس ها بعد از اتو کردن هم ظاهر خوبی ندارند و آزاردهنده هستند، برای رفع این مشکل، از اتوی مو کمک بگیرید. این ترفند مخصوص زمان هایی است که عجله دارید و نمی توانید در آرامش پیراهنتان را اتو کنید. البته مراقب باشید که حرارت دستگاه یقه لباستان را نسوزاند.

لباس های نخی آب رفته

برخی از پارچه های نخی خیلی زود آب می روند، چراکه بسیار منعطف هستند. از این رو اگر لباس های نخی تان به هر دلیلی آب رفت، نگران نباشید، چراکه با استفاده از شامپوی بچه می توانید آنها را به حالت اولشان برگردانید. به این شکل که ابتدا لباس خود را درون یک تشت بگذاریم و آن را با آب ولرم پر کنید. سپس دو قاشق غذاخوری شامپو به لباس اضافه کنید. 30 دقیقه صبر کنید تا لباس درون تشت کاملا خیس بخورد. یک حوله نیاز دارید تا لباس خیس را روی آن قرار دهید، کمی صبر کنید، سپس لباس نم دار را لوله کنید. 30 دقیقه صبر کنید، پس از آن با دقت لباس لوله شده را باز و آن را صاف پهن کنید تا خشک شود. پس از خشک شدن خواهید دید که لباس نخی تان به حالت اول برگشته است.