یک گام  تا برگزاری جشن  پـایـــــان  گازرسانی  در خراسان شمالی

 گاز؛ واحدهای تولیدی و صنعتی را رونق داد

مشعل   توسعه گازرسانی در کشور طی سال های گذشته با شتابی قابل توجه در جریان بوده و هر روز شاهد روشن شدن شعله های امید در یک منطقه هستیم.  در طول 7 سال گذشته و با بهره گیری از ظرفیت های قانونی بودجه سال 93 در قالب بند «ق» روند گازرسانی به روستاهای20 خانوار شتاب گرفت و این برنامه تا گازرسانی به آخرین روستاهای بالای 20 خانوار تداوم خواهد داشت. استان خراسان شمالی از نظر موقعيت نسبی از شمال و شمال شرقی حدود 300 كيلومتر مرز مشترك با كشور تركمنستان دارد كه اين موقعيت به استان يك وجهه مهم سياسی و استراتژيك می دهد كه می تواند برای توسعه استان مهم باشد. عمليات گازرسانی به استان خراسان شمالی از سال ۶۱ يعنی ۴ سال پس از پيروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و تاكنون اقدام های ارزنده ای در زمينه گازرساني به شهرها و روستاهای استان به ويژه پس از تشكيل استان در سال 82 اجرایی شده است؛ به گونه ای كه تا ابتدای تشكيل استان ۹ شهر از نعمت گاز طبيعی برخوردار بوده و هم اكنون با پوشش 100درصدی همه 24 شهر گازدار هستند. در زمينه گازرسانی به روستاها نیز شركت گاز خراسان شمالی اقدام های قابل توجهی در اين خصوص انجام داده؛ به گونه ای كه 36 روستای گازدار در ابتدای تشكيل استان به 739روستا رسيده كه رشد 1953درصدی  در اين زمينه را شاهد هستيم.

خراسان شمالی از جمله استان هایی است که گازرسانی به مناطق روستایی و صنعتی آن از سال 92 تا کنون شاهد رشد چشمگیری بوده است و هم اکنون این استان دارای 7302 كيلومتر شبكه تغذيه و توزيع و تعداد 174374 انشعاب گاز است که در نيمه اول امسال نیز 5135 اشتراك پذيری جديد انجام شده است. حسن رضا ميربلوكی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی درباره جایگاه و تاثیر گاز در پیشرفت و توسعه استان می گوید: توسعه شبكه گازرسانی در تمام استان موجب شكل گيری صنايع بزرگ اعم از پتروشيمی، فولاد، آلومينا، سيمان و كارخانه قند شده و احداث و تكميل نيروگاه سيكل تركيبی شيروان را به همراه داشته است. در كنار صنايع بزرگ ذكر شده، صنايع كوچك و متوسط بسياری به دليل وجود گاز در استان تشكيل شده و در حال فعاليت هستند. در حوزه حمل و نقل نیز ايجاد جايگاه های سوخت را كه در حال حاضر 33 واحد است، باید ذکر کرد. میربلوکی ادامه می دهد: با توجه به كشاورزی بودن استان همچنان فرصت احداث صنايع تبديلی با اتكا به گستردگی شبكه گاز در تمام استان بويژه مناطق روستايی و مرزی وجود دارد. از اين رهگذر گازرسانی به استان و تأمين 80 درصد سبد انرژی آن، توسعه صنعت و كشاورزی را كه نقش مهمی در افزايش توليد ناخالص ملی، كاهش بيكاری، حفظ محيط زيست و رفاه اجتماعی داشته، سبب شده است.  مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی تعداد مصرف كنندگان گاز را بالغ بر 326 هزار مشترک عنوان می کند و می گوید: در سه بخش خانگی300944، تجاری 24452 و صنعت 699 را شامل می شود. ضريب نفوذ گازرسانی شهری و روستایی به ترتیب 100 و 99.7 درصد است.

   نگاهی به کارنامه گاز خراسان شمالی در سال 98

میربلوکی در ادامه با اشاره به بخشی از فعالیت های این شرکت در سال 98 اشاره می کند و می گوید: پروژه اساسی شرکت در سال 98 شامل گاز رسانی به 9 روستا (اسمی، دولان، اشتوت ساسان، اشتوت بالا، اشتوت پائین، آقر قایه، برج آقا، کلاته آتعلی و قره باطر) در قالب اجرا و تزریق گاز شبکه توزیع پلی اتیلن به طول حدود 4000 متر و نصب و تزریق گاز حدود 1570 مورد انشعاب و به اعتبار 31228 میلیون ریال بود. همچنین گازرسانی به شهرها و روستاها در استان خراسان شمالی در مرحله پایانی است؛ به گونه ای که در حال حاضر ضریب نفوذ گاز در بخش شهری 100 درصد و در بخش روستایی 99.7 درصد است. میربلوکی ادامه می دهد: كسب عنوان شركت برتر در عرضه خدمات الكترونيكی و تحول ديجيتال در نظام اداری از طرف نهاد رياست جمهوری، كسب عنوان شركت برتر در ارزيابی دبيرخانه الكترونيكی از طرف نهاد رياست جمهوری، كسب رتبه دوم افكارسنجی و سنجش رضايت مردم توسط مركز آمار و سازمان اداری و استخدامی كشور، تقدير استاندار جهت تكميل و بهره برداری از پروژه های برنامه ريزی شده برای هفته دولت، كسب عنوان دستگاه شايسته تقدير ويژه نماز از طرف ستاد اقامه نماز، كسب گواهينامه رعايت حقوق مصرف كنندگان در ارزيابی ماده 6 قانون حمايت از حقوق مصرف كنندگان در دو شهرستان بجنورد و گرمه، كسب عنوان مدير نمونه شهرستان توسط رئيس اداره گاز شهرستان مانه و سملقان و شيروان، دريافت تقديرنامه از رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور به خاطر برگزاری مطلوب مانور سطح A، دريافت سپاسنامه از معاون اجتماعی وزير نفت به دلیل ارائه گزارش پايداری بر اساس استاندارد GRI، كسب تقديرنامه از مدير گازرسانی به جهت پايداری سيستم مانيتورينگ، كسب مقام دوم در استارت آپ ويكند قزوين نیز از جمله سایر اقدامات برجسته شرکت در سال98 بود. مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی با اشاره به برنامه ریزی برای گازرسانی به روستاهای باقیمانده سطح استان می گوید: تنها سه روستای واجد شرايط گازرسانی باقيمانده كه عمليات گازرسانی به آنها به اتمام رسيده و پس از بازگشايی مسير جاده بين مزارع به طول تنها 500 متر، اين سه روستا شامل اخلی، دنگل و نجف آباد گازدار خواهند شد. به گفته میربلوکی، با وجود افزايش اشتراك پذيری، ميزان گاز مصرفی نسبت به سال گذشته كاهش 3.6 درصدی را نشان می دهد و اين حاكی از افزايش دما و كاهش هدررفت گاز طی سال جاری است. همچنین تاکنون جایگزینی بیش از سه میلیون و 800 هزار لیتر سوخت مایع با گاز طبیعی صورت گرفته است.

 افزایش رضایت مندی کارکنان گاز خراسان شمالی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اقدام های این شرکت در جهت افزایش رضایت کارکنان تاکید می کند: جمع آوری نظرات، پیشنهادها و انتقادهای کارکنان از روش های مختلف از جمله ایمیل، سامانه پیامکی، اتوماسیون اداری، صندوق شکایت، تلفن و ... و پیگیری آن به صورت محرمانه از مدیر عامل و مدیران ارشد شرکت و انعکاس پاسخ به فرد متقاضی، بازدید دوره ای مدیر عامل و مدیران ارشد شرکت از ادارت گاز تابعه و پیگیری مسائل و مشکلات کارکنان به صورت مستقیم، برگزاری جلسات و نشست های دوره ای مدیران ارشد با کارکنان با رعایت دستورعمل های بهداشتی و ملاقات هفتگی حضوری مدیر عامل با کارکنان، برگزاری جلسات هم اندیشی به منظور اعطای امتیازات سازمانی به کارکنان بر اساس شاخص های اعلامی شرکت ملی گاز و یا تدوین شده در شرکت از جمله اقداماتی بوده است که در حوزه افزایش رضایت منابع انسانی صورت گرفته است.

 فعالیت های گاز خراسان شمالی در حوزه مسوولیت اجتماعی

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی درباره فعالیت های این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز می گوید: انجام وظایف مربوط به مسوولیت اجتماعی از جمله آزاد سازی دو زندانی غیر عمد، کمک به بازسازی منزل یک خانواده نیازمند، تهیه و توزیع سه مرحله مواد غذایی و بهداشتی در قالب رزمایش مواسات، اعطای امتیاز رایگان گاز به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و... را می توان مهم ترین اقدام ها در زمینه مسوولیت اجتماعی برشمرد.