غذایی رژیمی و کم کالری

پاستای سبزیجات

  داوود اعماری

پاستا یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایتالیایی است که با استفاده از پاستا (ماکارونی شکل دار) و انواع حبوبات و سبزیجات تازه و به شکل های مختلف می توان آن را تهیه کرد. پاستای سبزیجات، از آن جهت طرفداران زیادی دارد که یک غذای رژیمی و کم کالری محسوب می شود که برای گیاهخواران و همچنین کسانی که رژیم لاغری دارند، بسیار مناسب است.

مواد لازم

پاستا پاپيوني: 80 گرم (به ازاي هر نفر)

کدو: 70 گرم

قارچ: 70 گرم

فلفل دلمه اي: 40 گرم

ذرت: 3 قاشق سوپخوري

گوجه فرنگي يا گوجه گيلاسي: 2 قاشق سوپخوري

شير: يک چهارم پيمانه

خامه: يک قاشق سوپخوري

ادويه (فلفل قرمز، نمک و پودر سير): به ميزان لازم

طرز تهیه

ابتدا آب را مي گذاريم جوش بيايد، سپس پاستا را به آن اضافه مي کنيم و به مدت 10 دقيقه مي گذاريم جوش بخورد، بعد از آن پاستا را آبکش مي کنيم.

براي سرخ کردن سبزيجات ابتدا سراغ کدو مي رويم و به آن نمک و فلفل اضافه مي کنيم، بعد از آن قارچ را اضافه کرده و وقتي کمي تفت خورد؛ گوجه، فلفل دلمه اي و ذرت را مي افزاييم. وقتي مواد کمي تفت داده شدند، آنها را کنار مي گذاريم.

يک چهارم شير را در ظرفي ريخته و مي گذاريم تا جوش بيايد. پاستاي آماده را اضافه مي کنيم و اجازه مي دهيم که شير به خورد پاستا برود، بلافاصله پس از آن خامه را اضافه مي کنيم. پاستا را در ظرف مورد نظر مي ريزيم و موادمان را به آن اضافه مي کنيم. حالا پاستا آماده سرو است.

نکته: نهايت زمان براي سرخ شدن سبزيجات پاستا 5 دقيقه است.

 

        اسموتی سيب و پرتقال

  مجید حسنی پور

مواد لازم

سيب: يک عدد (رنگ و نوع سيب فرقی ندارد)

پرتقال: يک عدد (پرتقال توسرخ يا معمولي)

يخ: يک ليوان

شکر: ۳ تا ۴ قاشق غذاخوري

سودا (آب گازدار): نصف ليوان

طرز تهيه

ميوه ها را پوست کنده و به چند تکه تقسيم می کنیم. سپس تکه هاي خرد شده را داخل مخلوط کن می ریزیم و کاملا له می کنیم. حالا موادمان را داخل فريزر می گذاریم تا چند ساعت بماند و زماني که کاملا يخ زد، آن  را از فريزر خارج می کنیم. يخ ها را داخل يک پارچه تميز قرار می دهیم و با گوشتکوب حسابي می کوبیم تا کاملا خرد شوند. کمي فرصت می دهیم تا يخ ها نرم شوند. در اين مرحله ابتدا ميوه ها را داخل مخلوط کن ريخته، سپس با مقدار دلخواه شکر و کمي آبمیوه یا شیر، آنها را ميکس کنیم. در نهايت هم يخ را می افزاییم.

نکته

* حتما حتما يخ ها را در انتها و روي ميوه ها بريزيد تا يکدست شدن نوشيدني از ميوه شروع شود و بعد به يخ برسد.

* دليل رنگ قرمز اسموتي وجود پرتقال توسرخ است، پس اگه پرتقال شما توسرخ نبود مشکلی نیست و می توانید از پرتقال معمولي استفاده  کنيد.

 * ميزان استفاده از شکر بنا به ذائقه مي تواند کم يا زياد شود.

 

نان بربری کره ای

 محمد غفاری

مواد لازم

آرد فانتزي: 150 گرم

آرد گندم: 350 گرم

نمک: 8 گرم

مخمر خشک فوري: 9 گرم

بهبوددهنده: 6 گرم

شکر: 20 تا 25 گرم

کره: 60 تا 80 گرم

آب: 240 تا 300 گرم

سبوس گندم: 300 گرم

 

طرز تهيه

ابتدا آردها را الک می کنیم، سپس تمام مواد خشک و الک شده را با هم مخلوط کرده و 70 درصد آب را می افزاییم و شکر و کره را اضافه می کنیم. اگر خمیر به دست آمده نیاز به آب بیشتر داشت، بقیه آب را اضافه کرده و به خمیرمان 30دقيقه استراحت مي دهيم. حالابه اندازه دلخواه چونه مي گيريم و استراحت ثانويه مي دهيم. پس از آن با رومال خامه زرده تخم مرغ، خمیرمان را به اندازه نان بربری باز مي کنيم. مي توانيم از سياه دانه يا کنجد هم برای روی آن استفاده کنيم.

نان آماده شده را به مدت ١٢دقيقه در دماي ٢۰۰ درجه سانتيگراد داخل فر قرار می دهیم تا بربری کره ای آماده سرو شود.