شرکت پایانه های نفتی ایران   

وضعیت ایمن زیرساخت های پایانه نفتی خارک

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: با وجود رعد و برق، بارش رگباری باران، آبگرفتگی و همچنین طوفان شدید در چند روز اخیر، خسارتی به زیرساخت های صنعت نفت در پایانه نفتی خارک وارد نشده است.

به گزارش شرکت پایانه های نفتی ایران، عباس اسدروز عنوان کرد: از ابتدای فعالیت سامانه بارشی اخیر که از روز پنجشنبه هفته گذشته در استان بوشهر فعال شده، جزیره خارک با ۲۱۷ میلیمتر رکورددار بیشترین میزان بارندگی بوده است. وی ادامه داد: با هماهنگی انجام شده در بخش های مختلف شرکت و  تلاش کارکنان متعهد و سختکوش شرکت پایانه های نفتی ایران در بخش های مختلف عملیات، اچ اس ای و پشتیبانی با وجود اینکه هم زمان با رعد و برق شدید، بیش از ۲۰۰ میلی متر بارش باران داشتیم، اما خساراتی به تأسیسات ذخیره سازی و اسکله های صادراتی وارد نشد و هیچ گونه خللی در فرآیندهای عملیاتی شرکت به وجود نیامد.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران ادامه داد: طبق برنامه ریزی پیشین به دلیل نیاز عملیاتی برای جلوگیری از سرریز مخازن، تلاشگران عملیات دریایی با ارزیابی همه ریسک های عملیاتی و تلاش بی سابقه، اقدام به پهلودهی نفتکش به اسکله های صادراتی کردند.

اسدروز افزود: این عملیات، در شرایط طوفان شدید و مواج بودن دریا در حالی که سرعت وزش باد به ۳۰ تا ۴۰ گره دریایی و ارتفاع موج بین ۶ تا ۷ فوت بود، همراه با رعد و برق و بارش باران شدید انجام شد.

وی اظهار کرد: در این شرایط سخت و در عملیاتی دیگر، به دلیل بارش شدید باران سقف یکی از مخازن ذخیره سازی دچار آبگرفتگی و تجمع آب باران شد که با واکنش سریع و اقدام به موقع گروهی از کارکنان عملیات صادرات، بهداشت ایمنی و محیط زیست (اچ اس ای) و ترابری پایانه نفتی خارک و با استفاده از تجهیزات و منابع موجود، تخلیه آب به موقع و پیش از بروز حادثه ای انجام شد.

 

    شرکت گاز استان زنجان

14 روستای دیگر گازدار شد

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان از پایداری گاز در روستاهای ماهنشان خبر داد و گفت: با اجرای خط لوله ۶ کیلومتری آق کند - آلمالو شاهد پایداری گاز در ۱۴ روستای ماهنشان در استان هستیم.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، موسی احمدلو با اشاره به بهره مندی ۸۴.۵ درصد خانوار روستایی شهرستان ماهنشان از گاز طبیعی، اظهار کرد: آرامش خاطر از وجود دائمی و بدون قطع گاز در آشپزخانه ها و آسایش از حمل سیلندرهای گاز و گالن های نفت از شهر و روستاهای اطراف، سهم روستاییان شهرستان ماهنشان است که با  تلاش کارکنان گاز زنجان تحقق یافت.

وی افزود: تاکنون در این شهرستان ۴۸ کیلومتر خطوط انتقال و ۶۷۳ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز اجرا شده است که شامل ۳ هزار و ۵۳۵ مشترک خانگی شهری، ۸ هزار و ۲۴۳ مشترک روستایی، ۵۸۷ مشترک تجاری و ۳۱ مشترک صنعتی در ماهنشان می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان همچنین از بهره مندی دو شهرک صنعتی ماهنشان و انگوران از گاز طبیعی خبر داد و تصریح کرد: ضریب نفوذ ۱۰۰ درصدی گازرسانی به شهرها و ضریب بهره مندی ۸۴.۵ درصدی خانوارهای روستایی از خدماتی است که به عنوان زیرساختی برای توسعه صنایع روی در منطقه و مشاغل شهرستان ماهنشان است و نقش مؤثری در شکوفایی اقتصادی، اشتغال زایی و جلوگیری از آلودگی های محیط زیستی دارد.

احمدلو یادآور شد: با اجرای این طرح ضربتی، خط لوله ۶ کیلومتری آق کند به آلمالو با قطر ۱۶۰ میلی متر در دو هفته تکمیل شد که پایداری گاز در روستاهای شهرستان ماهنشان را فراهم کرد.

 

    شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون 

امداد به مناطق سیل زده جنوب

غلامرضا مفیدی،مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از اعزام گروه های پشتیبانی این شرکت برای کمک به ساکنان محلات آبگرفته در شهرهای اهواز و کارون خبر داد.

به گزارش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مفیدی اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر وقوع بارندگی شدید در خوزستان و امکان ایجاد مشکلات آبگرفتگی معابر و محلات، نیروها و تجهیزات مرتبط در شرکت نفت و گاز کارون برای ارائه خدمات پشتیبانی به شهروندان اهوازی و کارونی به حال آماده باش درآمدند.

وی افزود: به دنبال بارش های شدید در خوزستان و بنا به درخواست فرمانداری شهرستان کارون، همسو با مسئولیت اجتماعی، چهار دستگاه ماشین آلات مکنده و یک دستگاه پمپ تخلیه آب فشار قوی به شهرستان کارون اعزام شد که به صورت شبانه روزی در تخلیه آب های سطحی معابر و مناطق آبگرفته با شهرداری کارون مشارکت داشتند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون همچنین از تأمین غذای نیروهای امدادی شهرستان کارون، اعزام چهار گروه امداد خودرویی، یک دستگاه مکنده و همچنین مشارکت گروه های بسیج جهادی این شرکت برای جابه جایی مردم در مناطق آبگرفته اهواز خبر داد.

 

      شرکت ملی گاز ایران

اعلام آمادگی مسجد مکی زاهدان برای همیاری در گازرسانی

مسئولان مسجد مکی زاهدان در دیدار با مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان برای همیاری در گازرسانی به این استان اعلام آمادگی کردند.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، رضا پنجابی در دیدار با مولوی حافظ اسماعیل ملازهی، معاون اداری مالی مسجد مکی زاهدان، با اشاره به آخرین وضع گازرسانی به شهر زاهدان و سایر شهرها و روستاهای این استان، گفت: کارکنان شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با همه توان برآنند تا گاز طبیعی را در کوتاه ترین زمان ممکن به خانه های هم استانی ها برسانند، البته در این مسیر مشکلاتی ناخواسته اما طبیعی وجود دارد که افزون بر همکاری سایر دستگاه ها، مانند سال های پیش نیازمند همکاری ریش سفیدان و معتمدان استان هستیم.

مولوی حافظ اسماعیل ملازهی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از زحمات کارکنان شرکت گاز استان، عملکرد این شرکت را با توجه به حجم بالای کار، مثبت ارزیابی کرد و گفت: بهره مندی استان سیستان و بلوچستان از گاز طبیعی، بی شک یکی از خدمات ارزنده نظام است که با ورود این نعمت الهی به شهرها و روستاها، ضمن رفع دغدغه بزرگ تأمین سوخت، بستر شکوفا شدن زمینه های اقتصادی بالقوه و رونق اقتصادی بیش از پیش را در برداشته و خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مجموعه مسجد مکی زاهدان نیز آمادگی خود را برای رفع مشکلات احتمالی و کمک در پیشبرد اهداف شرکت گاز استان برای گازرسانی، با همه توان اعلام می کند، زیرا  گام نهادن در مسیر خدمت به مردم این استان را افتخار خود دانسته و می داند.

 

    شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری

بهره مندی بیش از ۹۰ درصد جمعیت از گاز طبیعی

 مدیرعامل شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری از بهره مندی ۹۹.۳ درصد جمعیت شهری و بیش از ۸۹.۸ درصد جمعیت روستایی این استان از گاز طبیعی خبر داد.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، سیامک حیدری گفت: ۳ هزار و ۵۳۱ انشعاب گاز جدید در این استان نصب شده که از این تعداد، ۱۰۳۱ علمک در شهرها و ۲۵۰۰ انشعاب گاز در روستاها بوده که با این حساب تعداد انشعاب های نصب شده در سطح استان چهارمحال و بختیاری به ۱۹۰ هزار و  ۲۴۵ انشعاب رسیده است. وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹۳ کیلومتر شبکه جدید گاز به شبکه های گازرسانی استان اضافه شده و شبکه گذاری گاز به بیش از ۵ هزار و ۹۳۶ کیلومتر رسیده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در هشت ماه امسال، ۵ هزار و ۴۹۹ مشترک جدید در بخش های مختلف خانگی، تجاری و صنعتی جذب این شرکت شد که همسو با آن، تعداد مشترکان گاز طبیعی این شرکت به ۳۳۳ هزار و ۴۰۶ مشترک رسید. حیدری با بیان اینکه ۵۰۹ روستای استان از گاز طبیعی بهره مند هستند، اظهار کرد: ۹۹.۳ درصد جمعیت شهری و بیش از ۸۹.۸ درصد جمعیت روستایی چهارمحال و بختیاری به شبکه گاز کشور متصل هستند.

 

   منطقه ۲ عملیات انتقال گاز ایران

افزایش پایداری انتقال گاز با راه اندازی فاز دوم خط لوله ۲۰ اینچ شهرکرد

مدیر منطقه ۲ عملیات انتقال گاز ایران گفت: پایداری انتقال گاز در شهرها و نقاط سرد و برفی چهارمحال و بختیاری با انجام عملیات تزریق گاز و راه اندازی فاز دوم خط لوله ۲۰ اینچ شهرکرد افزایش یافت.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، مجتبی گلستانه در این باره اظهار کرد: عملیات آماده سازی و نظارت بر اتصال نهایی فاز ۱ به فاز ۲ خط ۲۰ اینچ فوق انجام شد که در این عملیات افزون بر تزریق گاز فاز دوم خط ۲۰ اینچ شهرکرد به طول تقریبی ۱۱ کیلومتر، رابط خط لوله مذکور با خط ۸ اینچ بن - سامان نیز به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: این خط افزون بر تغذیه صنایع مهمی مانند کارخانه فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، شهر فرخ شهر و شهرک صنعتی شهرکرد، سبب افزایش جریان فشار گاز و پایداری انتقال گاز در خطوط غرب و شمال غرب استان همچون بن - سامان و بن - سودجان - چلگرد (کوهرنگ) به عنوان سردترین و برف گیرترین نقاط استان چهارمحال و بختیاری می شود.

 

  شرکت ملی حفاری ایران

آماده باش کامل  برای مقابله با سیل

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور مبنی بر فعالیت موج بارشی در استان های مختلف از جمله خوزستان و احتمال بروز سیلاب در این استان، این شرکت با بسیج امکانات در آماده باش ۲۴ ساعته قرار دارد.

به گزارش شرکت ملی حفاری ایران، سیدعبدالله موسوی با بیان اینکه ملی حفاری یکی از اعضای فعال ستاد بحران استان خوزستان است، افزود: با توجه به شرایط بارندگی و افزایش سطح روان آب ها در مناطق شهری و روستایی خاصه نقاط همجوار رودخانه های کارون و دز و کرخه، وضع آب و هوا و میزان بارندگی ها به طور مستمر رصد می شود تا در صورت لزوم این شرکت نیز در کنار سایر دستگاه های اجرایی و امدادی به وظایف خود در راستای مسئولیت های اجتماعی عمل کند.

وی به بارندگی های چند روز اخیر در استان اشاره و اظهار کرد: بر اساس گزارش های دریافتی و اعلام ستاد بحران استانداری خوزستان، با افزایش جاری شدن آب در خیابان ها، معابر، محله ها و جاده های برون شهری و برخی مناطق مسکونی در حوزه جغرافیایی کلانشهر اهواز و شهرستان های کارون و ماهشهر، بخش های عملیاتی و پشتیبانی شرکت بلافاصله برای ارائه خدمات نسبت به ساماندهی تجهیزات اقدام کردند.

موسوی گفت: در این ارتباط طی دیروز و امروز (۹ و ۱۰ آذرماه) یک گروه تخصصی به همراه یک دستگاه پمپاژ فشار قوی (پمپ تراک) به سربندر در شهرستان ماهشهر اعزام شد و سه دستگاه پمپ دیزل و کف کش و دو دستگاه خودرو سبک در اختیار ستاد بحران فرمانداری اهواز و کارون قرار گرفت و مراتب آمادگی شرکت برای حضور به موقع در موارد ضروری به اطلاع استاندار و ستاد بحران استان رسید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: پمپ تراک اعزامی به شهرستان ماهشهر با هماهنگی ستاد بحران آن شهرستان شب گذشته در فاز یک سربندر مستقر شد و عملیات پمپاژ و تخلیه آب های سطحی در این موقعیت را به میزان ۱۰ بشکه در دقیقه آغاز کرد و تا جمع آوری کامل آب های سطحی در منطقه مستقر خواهد بود. دیشب همچنین جمعی از بسیجیان عضو پایگاه مقاومت بسیج  شرکت به کمک شهروندانی شتافتند که به سبب بالا آمدن سطح آب در خیابان ها و برخی مناطق مسکونی اهواز و کوت عبدالله با مشکل مواجه شده بودند.

 

  شرکت نفت خزر

سرویس تجهیزات حفاری با هدف نگهداشت بهتر

عملیات سرویس و گریس کاری کیسینگ های حفاری در منطقه عملیاتی خزر در حال انجام است.

به گزارش شرکت نفت خزر، واحد تدارکات و امور کالای منطقه عملیاتی نفت خزر با هماهنگی واحد حفاری منطقه سرویس تجهیزات و اقلام حفاری و گریس کاری لوله ها را انجام می دهد.

این عملیات با هدف نگهداشت بهتر، محافظت در برابر خوردگی و جلوگیری از هرزرفت اقلام و تجهیزات موجود در انبارهای منطقه عملیاتی نفت خزر و محوطه منطقه در حال انجام است.