مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:

  تولید روزانه گاز کشور به ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسید

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از افزایش تولید روزانه گاز شیرین در کشور تا ۹۰۰ میلیون مترمکعب خبر داد. حسن منتظرتربتی روز سه شنبه (چهارم آذر) در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به حل مسئله موازنه تولید و مصرف در سال های گذشته در کشور، گفت: به دلیل اقدام های موثری که در سال های اخیر در پارس جنوبی انجام شده، تولید روزانه گاز کشور به ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که این مقدار معادل روزانه ۵ میلیون بشکه نفت است. وی با بیان اینکه اگر ایران از گاز طبیعی بهره مند نبود باید برای تامین انرژی کشور نفت وارد می کردیم، افزود: خوشبختانه این انرژی پاک اکنون در دسترس مردم در بخش های مختلف خانگی، صنایع و نیروگاه هاست. مدیرعامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: مسئله دیگری که در گذشته وجود داشت نوع شبکه گازرسانی کشور به حالت درختی بود یعنی سرشاخه های شبکه نقاط ضعف آن محسوب می شد اما در سال های اخیر با افتتاح کریدور غرب کشور و خط لوله دامغان – نکا – کیاسر، این خطوط لوله با قُطر ۵۶ اینچ به شبکه گازرسانی متصل شدند و شبکه به هم پیوسته ای ایجاد شد. تربتی همچنین به افزایش مصرف روزانه ۳۰ میلیون مترمکعبی گاز طبیعی در تابستان امسال نسبت به زمان مشابه سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: به طور معمول هر سال تعدادی شهر و روستا به شبکه گاز کشور افزوده می شود که بخشی از افزایش مصرف به این موضوع معطوف است، اما عمده افزایش غیر معمول امسال به دلیل افزایش شست وشوها، استفاده از آب گرم و به تبع آن افزایش مصرف گاز در تابستان بود. وی با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی، اظهار کرد: پیش بینی می کنیم زمستان امسال هم این روند افزایش بیشتر نسبت به مصرف هر سال ادامه داشته باشد. معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه اکنون عمده شهرهای کشور به شبکه گاز متصل هستند، یادآور شد: تعداد روستاهای گازدار کشور از ۱۴ هزار روستا در سال ۹۲ اکنون به حدود ۳۲ هزار روستا رسیده است یعنی به طور میانگین سالانه ۳ هزار روستا به شبکه گاز متصل می شود.

 

آغاز مطالعات ازدیاد برداشت پژوهشگاه  نفت در رگ سفید

پژوهشگاه صنعت نفت فاز نخست مطالعه بهبود ازدیاد برداشت میدان رگ سفید را آغاز کرد.

تورج بهروز، رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه مطالعه میدان های بی بی حکیمه و اهواز نیز در پژوهشگاه در حال انجام است، گفت: معتقدیم طبیعت و سرشت میدان رگ سفید با میدان های یادشده متفاوت است و تلقی گروه ما در شرایط کنونی این است که روش های بهبود برداشت بیشتر جواب می دهند تا روش های ازدیاد برداشت.

وی ادامه داد: از این رو ما در بسته های کاری این طرح، در عمل روی بسته کاری بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) تمرکز زیادی کرده ایم و این موضوع از طریق بررسی مباحثی مانند آسفالتین، مشکلات تأسیسات سطح الارضی، مشکلات چاه ها و موضوعاتی که از جنس بهبود ضریب برداشت نفت هستند، دنبال می شود.

بهروز به سابقه زیاد مطالعه میدان ها در این مجموعه اشاره کرد و گفت: زمینه ساز واگذاری مطالعه میدان رگ سفید به پژوهشگاه، موفقیت های این مجموعه در مطالعات میدان های اهواز و بی بی حکیمه است که در نوع خود از میدان های بسیار بزرگ و پیچیده از لحاظ ویژگی های مخازن شکاف دار به شمار می آیند.

رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: میدان بی بی حکیمه حدود ۱۵ میلیارد نفت درجا در مخازن آسماری و بنگستان دارد و تاکنون مراحل شناخت میدان و مطالعات تطبیقی غربالگری روش های ازدیاد برداشت آن انجام شده است. به گفته وی، در فاز نخست مطالعات این میدان، افزون بر گردآوری داده ها، تلاش کردیم به عنوان پزشک میدان، با همکاری کارفرما (مناطق نفت خیز جنوب و پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت) که همگی از ذینفعان پروژه بوده اند، براساس چالش های مختص میدان، برای آنها شرح نیاز(RFP) تهیه کنیم.بهروز با تأکید بر اینکه با مطالعه تطبیقی، روش های ازدیاد برداشت در دیگر میدان های دنیا را بررسی کردیم، اظهار کرد: کار بزرگتری که انجام شده، ارزش گذاری داده های ناموجود است، یعنی در عمل اعلام کرده ایم که یک داده مشخص چه ارزشی دارد و اگر وجود نداشته باشد، چقدر در تصمیم گیری های ما می تواند اثرگذار باشد. وی به وجه تفاوت میدان بی بی حکیمه با میدان اهواز اشاره کرد و گفت: میدان اهواز، بزرگترین میدان نفتی کشور است، بنابراین به طور طبیعی تعداد چاه ها خیلی بیشتر از چیزی است که در بی بی حکیمه داشتیم و بر همین اساس، گروه بزرگتری تشکیل شد و با سکانس رسیدگی به روش های ازدیاد برداشت حرکت کردیم. هم اکنون فاز نخست پروژه های بی بی حکیمه و اهواز تکمیل شده و به تأیید کارفرما رسیده و به طور مشخص روش های ازدیاد برداشت را استخراج کرده ایم. وی درباره فازبندی پروژه های میدان محور گفت: در فاز نخست مطالعه میدان، محورها، ویژگی ها و رفتار میدان برای شناخت کامل آن مورد توجه قرار می گیرد. در فاز دوم، عملاً بحث به روزرسانی یا ساخت مدل استاتیک و دینامیک را خواهیم داشت. در واقع در فاز دوم به این نتیجه می رسیم که در بعضی میدان ها، لازم است از ابتدا الگوی استاتیک و دینامیک را بسازیم یا به روزرسانی کنیم. در این فاز ما متوجه یکسری نواقص اطلاعاتی مانند کمبود آزمایشگاه های لازم برای فرایندهای مختلف ازدیاد برداشت می شویم و از آنجا که رفتار الگوی استاتیک و دینامیک یک میدان، عملاً نمایانگر رفتار کل میدان است و در میدان واقعی، همه تصمیم ها هزینه بردار خواهد بود، تصمیم گیری فنی و اقتصادی در این بخش برای برخورداری از یک الگوی مناسب دارای اهمیت بسیاری است. بهروز افزود: فاز سوم شامل طراحی پایلوت آزمایشگاهی و فرایندهای ازدیاد برداشت است و فاز چهارم براساس الگوهای استاتیک و دینامیک نهایی شده و با استفاده از اطلاعات و آزمایشگاه های جدید روزآمد می شود تا با تدقیق الگوی زیرسطحی، توسعه میدانی با روش های مختلف ازدیاد برداشت انجام شود. وی فاز پنجم را فاز پایانی و حرکت به سمت عملیات واقعی عنوان کرد و گفت: در این فاز در واقع عملیات اجرایی پایلوت آغاز می شود.

 

 جذب ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه خارجی در پتروشیمی دنا

مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر از امضای تفاهمنامه همکاری ۱۰۰ میلیون یورویی با سرمایه گذار خارجی برای طرح پتروشیمی دنا خبر داد و گفت: با جذب این سرمایه گذاری خارجی، پیشرفت ۲۵ درصدی پتروشیمی دنا در یک سال پیش رو رقم خواهد خورد و عقب ماندگی های سال های گذشته جبران می شود. داود باقری روزشنبه( یکم آذر) در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری با سرمایه گذار خارجی گفت: در چند سال اخیر جدی ترین مشکل پتروشیمی دنا که به پیشرفت کُند پروژه منجر شده بود، نبود منابع کافی و تأمین مالی بود که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده و برنامه ریزی مناسب برای ارائه طرح های اقناعی به سرمایه گذاران، امروز موفق به امضای تفاهمنامه همکاری با سرمایه گذار خارجی به مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو شده ایم تا تمامی مشکلات ۶ ساله طرح را برچینیم و شاهد پیشرفت پروژه باشیم. داود باقری با اشاره به اینکه پتروشیمی سبلان به عنوان پیشقراول پروژه های انرژی سپهر با پیشرفت حدود ۹۷ درصدی، امسال به بهره برداری می رسد، افزود: جذب این سرمایه ۱۰۰ میلیون یورویی نیز نوید افتتاح پیش از موعد پتروشیمی دنا را می دهد تا سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول به سبد تولیدی پتروشیمی کشور اضافه شود. مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر ادامه داد: با جذب این سرمایه گذار خارجی، پیشرفت ۲۵ درصدی در یک سال پیش رو را برای پروژه پیش بینی کرده ایم و همه توان خود را به کار خواهیم بست تا عقب ماندگی های سال های گذشته را جبران و دنا را پیش از موعد عملیاتی کنیم.

عملیاتی شدن نخستین واحد پتروشیمی هلدینگ انرژی سپهر

مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر گفت: افزون بر اینکه پتروشیمی سبلان به عنوان نخستین پتروشیمی این مجموعه امسال وارد مدار تولید خواهد شد، پیش بینی می شود پتروشیمی دنا نیز پیش از موعد مقرر به بهره برداری برسد. داود باقری روز دوشنبه، سوم آذر در مجمع عمومی عادی سالانه هلدینگ انرژی سپهر که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در سال مالی گذشته، بیشترین تلاش ها برای تغییر رویکرد کلان به پروژه ها پیگیری شد و ماحصل آن افتتاح پتروشیمی سبلان در سال جاری، آغاز مجدد عملیات اجرایی پتروشیمی سیراف پس از وقفه ای طولانی، انعقاد تفاهمنامه جذب سرمایه گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون یورویی برای نخستین بار در پتروشیمی دنا، آغاز به کار احداث هتل چهار ستاره سپهر در عسلویه پس از تعطیلی کامل پروژه در سنوات گذشته، فروش نخستین محموله بازرگانی از سوی شرکت سیتکو و پیگیری رفع موانع حقوقی شرکت شیمیایی لاوان بوده است. وی با اشاره به اینکه پس از سال ها انتظار سهامداران، خوشبختانه امسال نخستین پتروشیمی این مجموعه؛ پتروشیمی سبلان با بیش از ۹ درصد پیشرفت در سال مالی و پیشرفت کلی ۹۶.۳ درصدی وارد مدار تولید خواهد شد، افزود: با توجه به جذب سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون یورویی خارجی، پیشرفت ۲۵ درصدی پتروشیمی دنا در سال مالی پیش رو پیش بینی می شود تا میزان پیشرفت آن به ۹۰ درصد برسد و پیش از موعد مقرر بهره برداری شود، از این رو طی ۲۰ ماه آینده این دو پتروشیمی نیز به این صنعت ارزآور کشور اضافه خواهند شد.

 

حفر ۸۲ حلقه چاه نفت و گاز در ۸ ماه امسال

شرکت ملی حفاری ایران در هشت ماه امسال موفق به حفاری و تکمیل ۸۲ حلقه چاه نفت و گاز در مناطق نفت خیز خشکی و دریایی کشور شده است. سعید اکبری، سرپرست معاونت عملیات حفاری این شرکت گفت: از این تعداد چاه ۲۳ حلقه توسعه ای/ توصیفی، ۵۷ حلقه تعمیری و دو حلقه اکتشافی است. وی افزود: ۶۳ حلقه از این چاه ها در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، هفت حلقه در شرکت نفت فلات قاره، هفت حلقه در شرکت مهندسی و توسعه نفت، دو حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، یک حلقه در قالب پروژه و دو حلقه در پروژه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفاری و تکمیل شد و در اختیار شرکت های متقاضی قرار گرفت. سرپرست معاونت عملیات حفاری شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: از یکم فروردین ماه تا ۳۰ آبان ماه در نتیجه همکاری و تعامل مستمر و مؤثر میان متخصصان این شرکت و شرکت های کارفرما، عملیات حفاری و تکمیل ۱۴ حلقه چاه، ۲۵۶ روز زودتر از برنامه پیش بینی شده محقق شد. اکبری متراژ حفاری در این مدت را ۴۵ هزار و ۴۰۶ متر عنوان و بیان کرد: این شرکت با ۷۰ دستگاه حفاری سبک، سنگین و فوق سنگین خشکی و دریایی عنوان بزرگ ترین ناوگان حفاری کشور و منطقه را در اختیار دارد.