هنگام بارش برف و باران؛ حواستان به نفوذناپذیری ماسکتان باشد

شبنم اعماری - يك سالي مي شود كه جزئي از زندگي مردم كل دنيا شده است؛ درست حدس زديد، كرونا را مي گوييم، همان ويروس كشنده و مهمان ناخوانده اي كه براي ابتلا نشدن به آن ماه هاست كه مجبوريم از ماسك استفاده كنيم،  اتفاقی كه ما را از استشمام هواي روح بخش پاييزي محروم كرده است.  با اين حال با بارش برف و باران شرايطمان سخت تر مي شود،چراكه ماسك هايي كه از آن براي پيشگيري از ابتلا به كرونا استفاده مي كنيم، با مرطوب شدن كارايي خود را از دست مي دهند و درصد ابتلا به كرونا را بالا مي برند. همانطور كه همه مي دانند ماسك انواع مختلفي دارد كه هر كدام به تناسب موقعيت افراد، مورد استفاده قرار مي گيرند، اما ماسک های جراحی یک بار مصرف مورد توجه بسياري از افراد است. از اين رو تعداد زيادي از مردم از اين ماسك استفاده مي كنند، ماسكي كه به گفته متخصصان هر 3، 4 ساعت یک بار بايد آن را تعويض كرد. در عین حال سایر ماسک ها مانند  N۹۵ یا ماسک های پارچه ای هم در آب و هوای مرطوب و هنگام بارش برف و باران همچون ماسک های جراحی آسیب پذیرند و نمی توانند مانع از انتقال ویروس کرونا شوند. حالا تصور کنید در روزهای برفی يا بارانی ماسكي كه استفاده كرده ايد خيس یا مرطوب شود، ديگر نمي توان از آن به عنوان محافظي مناسب در برابر كرونا استفاده كرد. از اين رو چگونگي استفاده از ماسك در روزهاي باراني و برفی اهميت زیادی دارد.بنابراین توجه به نکاتی که در ادامه آورده ایم هنگام بارش باران یا برف امری ضروری است که نباید آن را نادیده گرفت.

 همراه      داشتن     ماسک یدک    ضروری     است

فراموش نکنید که در ترددهای روزانه ممکن است به هر دلیلی ماسکتان کارایی خود را از دست بدهد و غیرقابل استفاده شود. به همین دلیل همراه داشتن ماسک یدک امری ضروری است که نباید نسبت به آن بی توجه بود.

 در هوای بارانی و برفی بدون چتر تردد نکنید

در این شرایط کرونایی، همراه داشتن چتر در روزهایی که هوا بارانی یا برفی است را فراموش نکنید..

 موقتا       از  شال گردن      استفاده کنید

در روزهای برفی و بارانی اگر فراموش کردید که ماسک یدک بردارید و ماسک مورد استفاده تان هم خیس شد، می توانید موقتا از شال گردنتان به عنوان محافظ استفاده کنید به شرط آنکه در کمترین زمان ممکن بتوانید ماسک تهیه کنید.

علاوه بر موارد بالا که باید برای پیشگیری از ابتلا به کرونا آنها را رعایت کرد، همچنان استفاده از دستکش در وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس ضروری است. در کنار استفاده از دستکش، شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون هم نباید فراموش نشود.هنگام شدت گرفتن شیوع کرونا هم بهتر است تا جایی که ممکن است از خانه خارج نشوید و اگر هم چاره ای ندارید، به محض خارج شدن از منزل از ماسک سه لایه استاندارد استفاده کنید.

 صورت    خود      ا قبل از استفاده      از ماسک    جدید، خشک         کنید

اگر ماسک و صورتتان در اثر بارندگی خیس شد، هنگام تعویض ماسک، ابتدا صورتتان را خشک کنید، پس از آن از ماسک جدید استفاده کنید.

 

 ماسک خیس را دور بیندازید

اگر به هر دلیلی ماسکتان خیس شد، آن را دور بیندازید. ماسک خیس تهدیدی جدی برای ابتلا به ویروس کرونا محسوب می شود.

 تمام       ماسک ها    در برابر     ر   طوبت آسیب پذیر هستند

همانطور که گفتیم همه ماسک ها هنگام بارش باران اگر خیس یا مرطوب شوند، کارایی و نفوذناپذیری خود را از دست خواهند داد و بیش از پیش ما را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می دهند.

با بارش برف و باران شرايطمان سخت تر مي شود،چراكه ماسك هايي كه از آن براي پيشگيري از ابتلا به كرونا استفاده مي كنيم، با مرطوب شدن كارايي خود را از دست مي دهند و درصد ابتلا به كرونا را بالا مي برند