نقش بسیج در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

پنجم آذر، یادآور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین است. به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه ها و فتنه های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی(ره) در پنجم آذر 1358، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: مملکتی که 20 میلیون جوان دارد، باید 20 میلیون ارتش داشته باشد. مطلب پیش رو می کوشد تا نقش تشکیل این سازمان انقلابی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران را مورد بررسی قرار دهد.

 ***

 تشکیل بسیج مستضعفین و ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی(ره) به دلیل هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام خمینی(ره) در راستای خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید که این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه ساز انقلاب دوم شد و با سقوط لانه جاسوسی امریکا در تهران و برملا شدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه امریکا، شیطان بزرگ با ضربه ای سخت و جبران ناپذیر روبه رو شد.

     فرزند انقلاب اسلامی 

بسیج نهادی است که همواره فرزند صالح و شایسته و ناب انقلاب اسلامی محسوب می شود و خود را خدمتگزار می داند، تحقق کامل اهداف انقلاب اسلامی را تعهدی فرازمانی و فرامکانی می پندارد، به آن ایمان دارد، واجب الهی می شمارد، باور دارد که «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» دین مبین اسلام همیشه سربلندتر است و سرافکنده نخواهد شد، فیه تبیان لکل شی ء. - برای همه امور دنیوی و اخروی بشریت برنامه دارد و چراغ دین راستین و اسلام ناب محمدی(ص) هرگز خاموش نمی شود و از همه مهم تر و مستحکم تر اینکه انقلاب اسلامی آمده است که بماند و خواهد ماند، اما این «ماندن و با افتخار هم ماندن» مستلزم برنامه ریزی و ساختارسازی و ایجاد تحول در منابع انسانی است. باید تقسیم کار ملی صورت گیرد، هم افزایی ها بیشتر شود، همگرایی ها تقویت شود و در نهایت ساختاری سازماندهی شده به وسعت ایران اسلامی شکل گیرد و ارتش ۴۰ میلیونی بسیج شکل بگیرد و البته همه چیز از سازماندهی ها آغاز می شود.

      آغاز راه

شکل گیری سازمان که حداقل با همکاری دو نفر آغاز می شود، نقطه ابتدایی در توسعه کار های گروهی است که با تقسیم علمی کار و وظایف همراه می شود. علم مدیریت و اقتصاد هم در مسیر توسعه و پیشرفت جامعه بر ضرورت شکل گیری سازمان های مختلف و تقسیم کار منسجم و علمی تاکید می کند و فرهنگ کار گروهی جوهره این تلاش ها را تشکیل می دهد. خانواده هم به نوبه خود یک رفتار سازمانی را شکل می دهد، به طوری که علم اقتصاد را ابتدا به عنوان علم مدیریت خانه معرفی می کردند و سازمان هایی که مانند یک خانواده بتوانند در مسیر تحقق اهداف و انجام ماموریت متکی بر احساس و انگیزه عاطفی و هم سرنوشتی باشند، ضریب موفقیت در تحقق اهداف آنها بیشتر خواهد شد و بسیج هم خود را در جمع خانواده ایران اسلامی می بیند. جوامعی که خانواده ها از شأن و حرمت و ارزش والا برخوردارند، از مزیت نسبی هم در توسعه کار های گروهی و رفتار های سازمانی بهره مند هستند. در ادامه بنگاه های اقتصادی و نهاد های اجرایی و همچنین دولت ها در نوع خود ساختار های سازمانی ایجاد کردند که مبتنی بر اصول علمی تقسیم کار در انجام وظایف و تکالیف، تلاش می کنند، اما عالی ترین سطح سازمانی را می توان در شکل گیری سازمانی از همه شهروندان حقیقی و حقوقی جست وجو کرد که تا حدودی و با ضریب بالاتری در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس شکل گرفت.  آنچه مقام معظم رهبری بر استقرار مردم سالاری دینی تاکید دارند، در ساختار امت سازمانی قابلیت تحقق دارد و با دموکراسی غربی هرگز نمی توانیم امت سازمانی ایران اسلامی را تشکیل دهیم و حتی ممکن است رفتار های دموکراسی مآبانه با نفوذ و هدایت غربی ها به ضد خود تبدیل شود و ساختار امت سازمانی را با گسل های سیاسی همراه کند که در کشور های آسیای میانه و همچنین آمریکای جنوبی با دموکراسی (مدل غربی به ویژه آمریکایی) به سمت مردم سالاری دینی حرکت کند که عنوان های انقلاب های رنگی مشاهده شده است.

    هویت بسیج

اما افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران این است که با عبور از معیار های سست به هویت بسیج پی برد و آن را تشکیل داد و یک معنای بسیج این است که «نظام جمهوری اسلامی هیچ بن بستی ندارد»، البته باید این مسیر با موفقیت و با بصیرت بیشتر تا مقصد نهایی طی شود که در آن صورت برترین الگوی جهانی خواهد شد و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران هم از این موضوع هراس دارند. در عرصه اقتصادی هم آنچه را که مقام معظم رهبری در بیش از یک دهه اخیر با نامگذاری اقتصادی سال ها، اولویت های اقتصادی را مطرح فرموده اند، فقط می توان با تقویت ساختار های مبتنی بر امت سازمانی اجرایی کرد. توسعه بسیج و شکل گیری امت سازمانی عالی ترین سطح مدیریتی در مسیر پیشرفت کشور است که در آن همه شهروندان حقیقی و حقوقی و آحاد مردم در مقابل «حقوق شهروندی» که دارند با وظایف و تکالیف شهروندی هم روبه رو هستند و هر فردی در هر مکان و زمان در ایران اسلامی برای تحقق اهداف عالی نظام باید به وظایف خود عمل کند و یکی از مهم ترین وظیفه ها هم تلاش برای اقتصاد مقاومتی است تا این سرزمین به عرصه ای برای کارآفرینی همه شهروندان و ثروت سازی برای همه مردم و همچنین آباد کردن وجب به وجب این خاک تبدیل شود.

اگرچه تاکید بر حقوق شهروندی تلاش ارزشمندی است، اما در ساختار امت سازمانی، فقط نصفی از حقوق را تشکیل می دهد و نصف دیگر آن هم «وظایف و تعهدات شهروندی» است. اینکه همه مردم به خوبی بدانند چه وظایفی دارند و به فرموده امام راحل «نباید همیشه بگوییم این انقلاب برای ما چه کرد، بلکه در مقابل باید بگوییم ما برای انقلاب چه کردیم.» در مسیر استقرار اقتصاد مقاومتی و اجرای بیانیه گام دوم همه مردم و همه نهاد ها و از همه مهم تر قوه مجریه وظایفی دارند که باید آن را انجام دهند. اما این انجام وظیفه و تکلیف زمانی با حداکثر کارایی و اثربخشی همراه خواهد شد که با تقسیم کار دقیق و علمی در عرصه سرزمین و در میان بیش از ۸۰ میلیون نفر ایران اسلامی همراه شود. در غیر این صورت نمی توانیم به اهداف اقتصاد مقاومتی برسیم، دولت باید دولت ۸۰ میلیون نفر باشد، مجلس برای ۸۰ میلیون نفر قانونگذاری کند و قوه قضاییه باید پشتیبان سلامت رفتاری و اقتصادی ۸۰ میلیون نفر باشد و در مقابل ۸۰ میلیون نفر هم متناسب با وظایف خود هرکدام قدم های موثری برای استقرار اقتصاد مقاومتی داشته باشند و این هنر بسیج و بسیج ۴۰ میلیونی است.

 

منشور سبک زندگی برای شیعیان

هشتم ماه ربیع الثانی مصادف با سالروز ولادت حضرت امام حسن عسکری(ع) است. امام حسن عسکری(ع) در جملاتی که گویا واپسین سفارش های ایشان به جامعه پیروان بود، نکات بسیار مهمی را به شیعیان گوشزد می کند؛ نکاتی که می توان گفت همه ابعاد زیست اسلامی و سبک زندگی شیعیان را پوشش می دهد، ابعاد عبادی و غیرعبادی؛ فردی و اجتماعی، معاشرت های خانوادگی و همسایگی و شهروندی و بین المذاهبی و امثال آن را.

ایشان فرمودند: شما را وصیت می کنم به:

۱. تقوای الهی را مراعات کنید؛

۲. مواظب دین خود باشید؛

۳. برای خدا کار و تلاش کنید؛

۴. سخن راست بگویید؛

۵. امانت را به کسی که شما را امین کرده است، برگردانید، چه نیکوکار باشد و چه فاجر.

۶. سجده های طولانی کنید.

۷. همسایه داران خوبی برای همسایگانتان باشید که پیامبر به این مبعوث شد

۸. (درباره مخالفان و منکران ولایت اهل بیت. شما را سفارش می کنم که) در میان آنان نماز بخوانید؛ در تشییع جنازه آنان حاضر شوید؛ به عیادت بیمارانشان بروید و حقوقشان را ادا کنید. «زیرا وقتی کسی از شما در دینش پارسایی بورزد و در سخنش راستگو باشد و امانت را ادا کند و با مخالفان و مردم، اخلاق نیک داشته باشد، گفته می شود که این شیعه است و همین مرا شاد می کند.

۹. پروای خدا را داشته باشید و زینت [ما] باشید و مایه ننگ [ما] نشوید.

۱۰. محبت ها را به سوی ما جلب کنید و زشتی ها را از ما دور کنید؛ زیرا هر چه از خوبی در حق ما گفته شود، ما اهل آنیم؛ و هر عیبی به ما نسبت دهند ما چنان نیستیم. ما را در کتاب خدا حقی است و با رسول خدا(ص) پیوندی و از جانب خدا طهارت و عصمتی؛ هیچ کس غیر از ما چنین ادعایی نمی کند؛ جز دروغگو.

۱۱. فراوان یاد خدا کنید؛

۱۲. فراوان در اندیشه مرگ باشید؛

۱۳. فراوان قرآن تلاوت کنید؛

۱۴. و فراوان بر پیامبر خدا(ص) صلوات بفرستید؛ چراکه صلوات بر رسول الله 10 حسنه دارد.

۱۵. وصیت و سفارش مرا به خاطر بسپارید.

 

قدردانی مسئول قرارگاه فرهنگی خلیج فارس از نیروی انتظامی در برقراری امنیت

 به مناسبت هفته نیروی انتظامی، مسوول قرارگاه فرهنگی خلیج فارس و مدیر منطقه پخش فرآورده های نفتی هرمزگان به همراه تعدادی از معاونین و مسوولین شرکت با فرمانده نیروی انتظامی استان هرمزگان دیدار و از تلاش های این نیرو در برقراری امنیت پایدار تشکر کردند.

حجت الاسلام حمید فلاحتی، مسوول قرارگاه فرهنگی خلیج فارس صنعت نفت به همراه عبدالله احمدی، مدیر پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان و تعدادی از معاونان و روسای واحدهای شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان با حضور در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان هرمزگان، مراتب سلام و سپاسگزاری کارکنان و خانواده های قدرشناس صنعت نفت هرمزگان را به سردار جعفری، فرماندهی نیروی انتظامی ابلاغ و برای کارکنان مجاهد این نیرو آرزوی سلامت و توفیق کردند. در این دیدار مسوول قرارگاه فرهنگی خلیج فارس صنعت نفت، با تبریک هفته نیروی انتظامی گفت: به نمایندگی از خانواده بزرگ و قدرشناس شرکت های تابعه وزارت نفت در استان آمده ایم تا از تلاش های شما و همکاران شما در برقراری امنیت پایدار در استان و کشور تشکر کنیم.

فلاحتی با اشاره به گستردگی استان هرمزگان و مجاورت این استان با دریا و اتصال آن به آب های آزاد بین المللی گفت: ویژگی های منحصربه فرد استان تلاش های منحصربه فرد هم نیاز دارد و قطعا مدیران و فرماندهانی که مسوولیت به آنان سپرده می شود همچون جنابعالی  دارای ویژگی ها و برتری های متعددی هستند.

عبدالله احمدی کمرپشتی، مدیر پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان نیز گفت: وظیفه خود دانستم به همراه معاونین و تعدادی از همکارانم به مناسبت هفته نیروی انتظامی در اینجا حاضر شوم و از طرف همکاران و خانواده های قدرشناس آنان از نیروهای زحمتکش پلیس استان تشکر کنم و به آنان خداقوت و خسته نباشید بگویم.

مدیر منطقه هرمزگان افزود: در دو هفته اخیر خبر شهادت دو تن از عزیزان این نیرو در درگیری با قاچاقچیان و سوداگران مرگ کافی است که باور کنیم چه خدمات و مجاهدت هایی توسط پلیس برای اعتلای کشور انجام می شود. احمدی در ادامه گفت: مجموعه پلیس در حوزه های مختلف همکاری بسیار خوب و نزدیکی با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان دارد و این بیانگر هدف گذاری درست و تدبیر فرماندهی محترم آن است.

در ادامه این دیدار سردار غلامرضا جعفری، فرمانده نیروی انتظامی استان ضمن عرض خوشامد و تشکر از حاضران گفت: حضور شما که نماینده مجموعه ای از مدیران و کارکنان و بخشی از اجتماع و این مردم هستید به ما این پیام را می دهد که تلاش ها و زحمات ما در میان مردم دیده می شود. سردار جعفری افزود: تامین امنیت به سادگی میسر نیست و برای آن زحمات زیادی کشیده شده است و در ازای خون های جوانان این مملکت است که این آرامش وجود دارد. فرمانده نیروی انتظامی استان افزود: ما سرباز ولایت و مقام معظم رهبری هستیم و در روزهای سخت همکاران من با ماه ها ماموریت مداوم و خستگی ناپذیری توان خود را اثبات کرده اند. در این دیدار لوح سپاس از تلاش های کارکنان نیروی انتظامی به سردار فرماندهی نیرو در استان تقدیم شد. در پایان شرکت کنندگان با حضور در یادمان شهدای نیروی انتظامی استان و تقدیم گل و قرائت فاتحه یاد شهدای جان برکف نیروی انتظامی را گرامی داشتند.