گفت و گو با همسر هنرمند کارمند مرکز انتقال نفت قزوین

با تابلوفرش هایم به آرامش می رسم

مشعل   کارمندان نفت در بخش های مختلف برای روزها و ساعتی که مشغول به کار نیستند، معمولا سرگرمی و برنامه های مختلفی را در نظر می گیرند. از ورزش و تفریح و سفر و برنامه های تفریحی دیگر تا مطالعه و یادگیری توانایی های تازه و تجربیات جدید تا بتوانند کمی از حال و هوای کار سخت و فشرده کم کنند. در این میان بسیاری از زنان و همسران کارمندان صنعت نفت این تلاش برای بهبود روحیه را با سلیقه و ذوق هنریشان تلفیق می کنند و اتفاقات جدید و متفاوت و در عین حال زیبایی را رقم می زنند. مهنوش ابراهیمی – همسر مرتضی شاه محمدی، کارمند مرکز انتقال نفت قزوین در این سالها تلاش کرد در روزها و باقی زمان هایی که در خانه است و مسئولیت مدیریت خانه و نگهداری فرزندان را برعهده دارد ، با هنر خود ، به خلق تابلو فرش هایی بپردازد. او تلاش کرده نه تنها در عرصه علمی بلکه در حوزه هنر به ویژه تحکیم بنیان خانواده ، دوشادوش همسرش گام بردارد و رسالت مهمی را که خداوند متعال بر عهده او نهاده است، به نحو احسن به منصه ظهور بگذارد.

خانم ابراهیمی فوق لیسانس خود را در رشته شیمی عالی اخذ کرده اما این روزها خانه دار است و همراه با همسرش و دخترشان پارمیس زندگی آرامی را تجربه می کنند.  

او می گوید با توجه به رشته تحصیلی که به آن علاقه مند است، از اینکه در همین رشته شاغل شود، استقبال می کرده اما شرایط خانه و فرزندداری فعلا اولویت های او را تغییر داده و او از این شرایط رضایت دارد.

او می افزاید: تلاش برای پایداری زندگی ، فعالیتی جهادگونه است و فکر می کنم موضوع خانه داری و همسرداری، خودش یک دانشگاه است. ضمن اینکه یک همسر و مادر تحصیل کرده می تواند امور زندگی را بهتر مدیریت کند.

خانم ابراهیمی به موضوعات ادبیات و روان شناسی هم علاقه زیادی دارد و می گوید تا قبل از ازدواج به شعر و ادبیات بسیار علاقه داشته و موضوعات آن را دنبال می کرده اما پس از ازدواج و درگیر شدن با مسائل زندگی از این قریحه فاصله گرفته است. او در عین حال از ذوق بسیار بالای مرتضی شاه محمدی – همسر خود و ذوق بسیار بالایی که در سرودن شعر دارد، سخن می گوید.

خانم ابراهیمی اما بیشترین زمان خالی خود در خانه را صرف خلق تابلوفرش هایی بسیار زیبا می کند. تابلوفرش هایی که با ذوق و علاقه زیادی انتخاب و رنگ بندی شده اند و نشان از تبحری در این هنر دارد.

او می گوید: قالی بافی را از 7 سالگی زیر نظر مادرم آموختم و آنقدر به این هنر علاقه مند شدم که توانستم تا کنون به صورت حرفه ای آن را دنبال کنم و حاصل آن گره خوردن تار و پود پنج تابلوفرش بوده است.

با وجود کارهای منزل، خانه داری و بچه داری ، بافتن قالی کمی دشوار است ولی روزانه به طور متوسط نیم تا یک ساعت را به بافت قالی اختصاص می دهم و می توانم چند رج را تکمیل کنم. بافتن قالی بیشتر از نظر روحی و روانی برایم رضایت مندی به ارمغان می آورد و می توانم با این کار آرامش خوبی را تامین کنم.

خانم ابراهیمی درباره کیفیت و جزئیات کار خود هم توضیحاتی می دهد و تاکید می کند: هر تابلو فرشی که انتخاب می کنم نقشه، طرح، ابعاد، حجم شانه و نخ متفاوتی دارد که متناسب با آن انتخاب می شود. تکمیل و اجرای تابلوفرش هایی که من انتخاب و در دست گرفته ام معمولا بین 6 ماه تا یک سال زمان نیاز دارد. اگر به صورت مداوم پای دار قالی بنشینم این زمان به 2 ماه تقلیل می یابد. البته پس از متولد شدن فرزندم بافت را به شکل تفریحی انجام می دادم ولی حالا که پارمیس از آب و گل درآمده شرایط کمی تغییر کرده است و می توانم زمان بیشتری برای این هنر اختصاص دهم.

ابراهیمی تاکید می کند که تابلوهایش را برای فروش نمی بافد و می گوید: تمایل ندارم کارهایی را که بابت آنها زحمت فراوانی کشیده ام و با روح و جان من تلفیق شده است، بفروشم و یا برایش نرخ تعیین کنم چون آنها را خیلی دوست دارم .

او عامل اصلی رضایت و احساس خوشبختی خود در کنار همسر و خانواده اش را صمیمت و صبوری در زندگی عنوان می کند و ادامه می دهد: البته آدمی باید در هر برهه و شرایطی که دارد دست از تلاش برندارد. من نیز در زندگی ام از هیچ کوششی فروگذار نکرده ام. در مسیر زندگی نیز حمایت های بی دریغ و روحیه ای که همسرم  می داد، زندگی مان را هدفمند کرده است .

 

کشت گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی از گذشته های دور در درمان امراض متداول بوده است. با تحقیقات علمی و آزمایشگاهی صورت گرفته نیز، تأثیر بسیاری از این گیاهان بر روند درمان مورد تأیید قرار گرفته است. ویژگی های طبیعی و اقلیمی چهارمحال و بختیاری، مانند نوع خاک، بارش قابل توجه، دمای هوا و مکان جغرافیایی، شرایطی را پدید آورده اند که این استان به عنوان یکی از مهم ترین رویش گاه های گیاهان دارویی در کشور شناخته شود. همچنین پرورش گیاهان دارویی در این استان بستر مناسبی را برای ایجاد اشتغال فراهم آورده است.

عکس: پانته آ نیکزاد چالش تری - مهر

 

 

معرفی اپلیکیشن

Abstruct

خیلی وقت ها پیش آمده که از عکس های پس زمینه تکراری در گوشی هایمان خسته شده باشیم و به دنبال راهی برای ایجاد تنوع بیشتر بگردیم. در این مواقع یکی از گزینه های موجود، استفاده از اپلیکیشن های والپیپر است که کلکسیونی از عکس ها را برای پس زمینه گوشی فراهم می کنند. نکته قابل توجه در والپیپرهای Abstruct، رزولوشن 4K آن هاست و این یعنی از لحاظ کیفیت با بهترین نوع تصاویر طرف هستیم. تمام عکس ها به سبک هنر آبستره طراحی شده اند و با جلوه های زیبا و رنگارنگشان چشم را می نوازند.

Groovepad

خلق کردن همیشه جزو امیال درونی انسان بوده تا بتواند ایده ها و تفکراتش را به معرض ظهور بگذارد. خلق موسیقی هم یکی از زیباترین فرم های بیان احساسات است که البته نیاز به دانش، ابزار مناسب و البته استعداد دارد. با Groovepad می توانید به ساده ترین و جذابترین شکل ممکن اصوات مختلف را کنار هم بچینید و یک موسیقی کاملا هماهنگ و هارمونیک تولید کنید.

Deepstash

 به این برنامه می توانید به عنوان کتابخانه افکار و دانش شخصی خودتان نگاه کنید. هدف برنامه این است که هر روز به شما مطالب جدید و کاربردی انگیزشی و در حوزه خودسازی ارائه کند و مهارت های شما مثل کار تیمی، مدیریت زمان، سلامت و... را بهبود ببخشد. منبع این اپلیکیشن وبسایت های معروف و نوشته های افراد مجرب است که از سراسر اینترنت جمع آوری شده و در اختیار شما قرار می گیرد. مطالب به دو صورت Story  و Idea  ارائه می شود و می توانید مطالبی که نظرتان را جلب کرده علامتگذاری کنید.