رزمی کار نفتی و قهرمان جهان  در گفت وگو با «مشعل»

  حاضرم تجربه خودم را به فرزندان و کارکنان نفت انتقال دهم

شمال ایران‎زمین، به ویژه استان مازندران از دیرباز تاکنون مهد ورزشکاران و قهرمانان بسیاری در عرصه‎های ملی و بین‎المللی بوده است و صنعت انتقال نفت نیز در این خطه پهلوان پرور، کارکنانی دارد که در زندگی ورزشی خود صاحب اعتبار و مقام‎های ارزشمندی هستند. قهرمان نفتی در خانواده ای ورزشی به دنیا آمده است. او در سن نوجوانی با رشته رزمی کاراته، ورزش را شروع کرد، سپس تمام مدارج ترقی را پله پله طی کرد تا به قهرمانی در جهان رسید.

ایوب یزدان‎زاده، ورزشکار و قهرمان ورزش‎های رزمی و عضو هیات رئیسه فدراسیون دفاع شخصی، در شرکت خطوط لوله مرکز انتقال نفت لاجیم مشغول به کار است. با این ورزشکار نفتی گفت وگویی داشتیم که باهم می خوانیم.

   با یک بیوگرافی از خودتان شروع کنید؟

ایوب یزدان‎زاده، متولد ۱۳۶۴ در شهرستان قائمشهر، دارای مدرک کاردانی مکانیک هستم. پدرم کارمند بازنشسته کارخانه نساجی قائمشهر است و من فرزند آخر خانواده‎ای پرجمعیت با شش فرزند هستیم. ورزش را از ۹ سالگی در رشته کاراته سبک وادوکای در قائمشهر شروع کردم، بعد از هشت سال وارد رشته کماندو شدم، پس از سه سال به نینجا‎رنجر گرایش پیدا کردم تا اینکه در سال 1390 در این رشته آموزش به دیگر هنرجویان را آغاز کردم. مدتی در رشته کشتی فرنگی و گراپلینگ هم تمرین کردم.

    در خانواده شما افراد دیگری ورزش می کنند؟

بله، ما کلا پنج برادر هستیم که برادر دومم رمضان در رشته کونگ فو و برادر سومم عبدالله در رشته بوکس فعالیت دارد. فرهاد برادر چهارم من نیز بدنساز است.

   چه زمانی وارد فضای قهرمانی در ورزش شدید؟

من در خانواده‎ای ورزشی متولد شده بودم، به همین دلیل از همان ابتدای ورود به ورزش، هدف گذاری خود را برای رسیدن به رتبه های عالی و مدارج ورزشی تعیین کردم و لحظه ای از این هدف غافل نبودم. دوست داشتم به قهرمانی جهان برسم و با همین اندیشه و تفکر ورزش را ادامه دادم و در نهایت نیز به هدفم رسیدم.

   چه مقام‎های ملی یا بین‎المللی را کسب کردید؟

قهرمانی مسابقات جهانی دفاع شخصی ۲۰۱۹ در کشور آذربایجان، قهرمانی مسابقات بین‎المللی اوراسیا در شهر ماکو در سال 2018، قهرمانی مسابقات بین‎المللی ۲۰۱۶ تهران، قهرمانی کشوری در سبک سوپر ساباکی کای کان دو در اصفهان در سال 1397 ، قهرمانی کشوری در سبک یوشیتا کیک‎بوکسینگ در کرج در سال 1396، قهرمانی مسابقات سوپرساباکی مشهد 1396، قهرمانی مسابقات بسیج استان مازندران، قهرمانی مسابقات انجمن ورزش‎های کارگری، قهرمانی مسابقات بین المللی مسابقات ووشو مازندران، قهرمانی مسابقات آزاد کونگ‎فو و دریافت کمربند قهرمانی کشور در سبک سوپرساباکی در مشهد، اخذ کمربند قهرمانی در سبک یوشیتا کیک بوکسینگ در تهران و دارنده کمربند قهرمانی مسابقات بین‎المللی اوراسیا در شهر ماکو.

   آیا در این مدت شده بود که از ورزش فاصله بگیرید؟

بله، در خدمت مقدس سربازی به دلیل نبود امکانات از ورزش حرفه ای دور بودم، اما ورزش شخصی و هوازی را هرگز ترک نکرد.

    کدام مدارج مربیگری یا سمت های ورزشی را برعهده دارید؟

عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی دفاع شخصی(ifsi)  و از اعضای مجمع استعدادیابی این فدراسیون، عضو (ipons) فرانسه، عضو عالی مجمع نخبگان ورزشی، مسوول دفاع شخصی استان‎های شمالی کشور در سبک نینجارنجر، نایب رئیس استان مازندران در سبک سوپرساباکی کای‎کان‎دو، عضو استعدادیابی سوپرساباکی کشور، مسوول سبک یوشیتاکیک بوکسینگ شمال کشور، نایب رئیس ایکیدو شهرستان قائمشهر، عضو استعدادیابی ایکیدو استان، عضو ستاد اجرایی مسابقات فرنگی موی‎تای، دریافت لوح سپاس از انجمن سامبو مازندران برای پیشبرد مسابقات، دارنده مربیگری فدراسیون جهانی دفاع شخصی ifsi، داوری فدراسیون جهانی دفاع شخصی ifsi، مربیگری سوپرساباکی کای‎کان‎دو، مربیگری نینجارنجر، حکم کماندویی رزم در جنگل، دان ۵ فدراسیون جهانی دفاع شخصی، دان ۳ سوپرساباکی کای‎کان‎دو، دان ۲ نینجارنجر و ...

   کدام یک از اینها مهم تر بود؟

به نظرم عضویتم در هیات رئیسه فدراسیون جهانی دفاع شخصی ifsi در سال 2019 اتفاقی فوق‎العاده و خوب بود که به خاطر اعتماد دوست خوب و حامی همیشگی من، کانچو جواد بابازاده، استاد بزرگ و بنیانگذار این فدراسیون جهانی برایم رقم خورد که با دشواری فراوان و هزینه سنگین در کشور آذربایجان و زیر نظر ipons فرانسه به ثبت رسیده است.

   ایوب یزدان‎زاده چه شد در ورزش به اینجا رسید؟

من هیچ وقت از ورزش دور نبودم و همیشه خود را متعهد به پیشرفت در ورزش می‎دانستم، این استمرار و هدف گذاری بسیار اثرگذار بود. در این راه با اساتیدی بزرگ همراه شدم که راهنمایی آنها در موفقیت امروز من نقشی بی بدیل داشت.

   این روزها با کرونا و تعطیلی باشگاه‎ها چه می‎کنید؟

اگرچه برای یک ورزشکار هیچ چیز تلخ‎تر از دوری از تمرین یا مسابقات نیست، اما در این شرایط ما هم مثل تمام مردم خود را موظف به رعایت شیوه‎نامه‎های بهداشتی می‎دانیم و معمولا به صورت انفرادی با تعداد افراد محدود، در فضای باز و با رعایت حداکثری دستورات بهداشتی تمرین می‎کنیم.

   از چه زمانی و چگونه وارد صنعت نفت شدید؟

در سال 1391 با اطلاع از نیاز شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در منطقه شمال به راننده، من نیز مراجعه کردم و به دلیل داشتن شرایط و گواهینامه‎های سنگین، ویژه و پایه یک رانندگی وارد این مجموعه شدم و تا‎کنون به عنوان راننده مرکز انتقال نفت لاجیم، افتخار همکاری با کارکنان تلاشگر این مجموعه را دارم.

    در حال حاضر به غیراز کار در وزارت نفت چه می کنید؟

 همان طور که گفتم سال گذشته به همراه تعدادی دیگر از اساتید و پیشکسوتان فدراسیون جهانی دفاع شخصی ifsi را در کشور آذربایجان و زیر نظر سازمان ipons فرانسه ثبت رساندیم و نمایندگانی از کشورهای هند، پاکستان، اربیل عراق، ترکیه، روسیه، ارمنستان و... با دریافت نمایندگی از این فدراسیون فعالیت خود را آغاز کردند. فعلا هم منتظریم تا با نرمال شدن وضعیت کرونا و بهبود شرایط، این فدراسیون اقدامات استعدادیابی، آموزش، برگزاری مسابقات و... را با قدرت بیشتری آغاز کند.

   حاضرید تجربه خود را در اختیار همکاران و فرزندان نفتی ورزشکار قرار دهید؟

حتما همین طور است. اگر شرایط فراهم شود و از من بخواهند حاضرم به عنوان مربی به فرزندان نفتی و کارکنان آموزش و تجربه خود را انتقال دهم.

   کلام آخر؟

اینکه من در زندگی خود با تلاش و مبارزه با مشکلات و موانع به برخی از چیزهایی که می‎خواستم، رسیده ام اما همچنان از پای نخواهم نشست و برای موفقیت تلاش خواهم کرد.

 

لیگ برتر به تعویق افتاد

ملی حفاری تمریناتش را تعطیل کرد

سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز از تعطیلی تمرینات تیمش خبر داد. سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز عقیده دارد تیمی مثل آنها  که کارش را زود شروع کرده و آماده حضور در مسابقات بوده از تاخیر در مسابقات، متضرر می شود.

 کیاوش علاسوند در گفت وگو با «مشعل» در خصوص وضعیت این تیم و همچنین تاخیر در شروع مسابقات لیگ برتر فوتسال گفت: اکنون در بلاتکلیفی بسر می بریم و نمی دانیم چه زمانی مسابقات آغاز می شود، به همین دلیل تمرینات را تعطیل کردیم. ما نمی توانیم تمریناتمان را همچنان ادامه دهیم، چراکه ممکن است بازیکنان با آسیب دیدگی مواجه و تمرین زده شوند، لذا به بچه ها گفته ایم که با انجام تمرینات انفرادی، آمادگی خود را حفظ کنند.

سرمربی ملی حفاری با بیان اینکه تیم هایی مثل ما که کارشان را زود شروع کردند، تمریناتشان را تعطیل کردند، گفت: بچه های ما هم از تمرین کردن خسته شدند از طرفی نیز به دلیل شیوع کرونا نمی توانیم مسابقه ای برگزار کنیم.

علاسوند در خصوص اینکه آیا تاکنون بازیکنانش مبتلا به کرونا شده اند، گفت: هفت نفر از بازیکنانمان به کرونا مبتلا شدند که به آنها دو هفته استراحت دادیم تا در شرایط بهتری قرار گیرند. خوشبختانه دوباره از آنها تست گرفتیم و مشکلی نداشتند.

سرمربی ملی حفاری در خصوص جذب بازیکن جدید گفت: ترکیب تیم بسته شده و دیگر بازیکنی به جمع ما اضافه نمی شود. ما به اندازه بودجه ای که داشتیم، بازیکن گرفتیم و سعی کردیم از جوانان بومی استان بهره ببریم، ولی در کل رقیبانمان خیلی بهتر از ما یارگیری کردند. تیم های دیگر از نظر مالی از ما قوی تر بودند و زمین تا آسمان با ما تفاوت دارند. ما با توجه به بضاعتی که داشتیم، سعی کردیم از بچه های استان استفاده کنیم.

علاسوند با بیان اینکه نمی توان از قهرمانی صحبت کرد، گفت: هدف گذاری اولیه ما صعود از دور اول مسابقات به مرحله دوم است. تیم ما هنوز ظرفیت لازم برای کسب عنوان قهرمانی را ندارد، ولی تلاش می کنیم همان تیم همیشگی باشیم.

سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری در خصوص آمادگی تیمش برای شروع مسابقات گفت: بازی های تدارکاتی درروند تیم ما بسیار موثر بود و آماده مسابقات شده بودیم، اما متاسفانه این اتفاق افتاد و مسابقات برگزار نشد. اکنون باید یک چرخه تمرینی دیگر برای حضور در مسابقات طراحی کنیم.

تیم ملی حفاری سابقه کسب مقام سوم در لیگ برتر فوتسال کشور را در کارنامه دارد و در این فصل با ارائه یک برنامه اصولی به دنبال کسب نتایج ارزشمندی است.

پیش ازاین قرار بود، مسابقات لیگ برتر فوتسال کشور از اواسط آبان برگزار شود که با اعلام فدراسیون این پیکارها لغو و در زمان دیگری برگزار خواهد شد.

 

ورزشگاه تختی آبادان آماده میزبانی از صنعت نفت شد

سرپرست تیم فوتبال صنعت نفت آبادان از رفع ایرادات ورزشگاه تختی آبادان و آماده شدن برای بازی های لیگ برتر فوتبال خبر داد. فیروزی، سرپرست تیم نفت آبادان با توضیح بیشتر در این خصوص گفت: رفع مشکلات و ایرادات ورزشگاه تختی آبادان از ماه ها قبل با اقداماتی که باشگاه صنعت نفت آبادان داشت، آغازشده بود و با توجه به اینکه اولین بازی نفت در لیگ بیستم نیز در خانه بود، تلاش های لازم برای رفع هرچه سریع تر ایرادات ورزشگاه صورت گرفت که البته با تعویق بازی نفت مقابل پیکان، فرصت بیشتری برای آماده سازی هرچه بیشتر ورزشگاه پیدا کردیم. سرپرست نفت آبادان بابیان این که اکنون ورزشگاه تختی آبادان کاملا آماده میزبانی از مسابقات لیگ بیستم است، گفت: کارهای مربوط به استانداردسازی ورزشگاه نفت آبادان انجام شد و اصلاحات در برق ورزشگاه و رختکن ها نیز صورت گرفت. مهم ترین مورد هم بحث تعویض صندلی نیمکت ذخیره تیم ها و نیمکت فنی بود که این مهم انجام شد. فیروزی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در این ورزشگاه نیز گفت: تمام پروتکل های بهداشتی در ورزشگاه تختی آبادان رعایت و لحاظ شده است و پلمب ورزشگاه پیش از هر بازی  انجام می شود. ضمن اینکه نماینده ایفمارک و بهداشت نیز نظارت لازم را خواهند داشت.  ورزشگاه تختی آبادان، متعلق به پالایشگاه آبادان بوده و به عنوان ورزشگاه اختصاصی تیم صنعت نفت آبادان شناخته می شود.