تداوم تولید پایدار گاز در نخستین پالایشگاه گاز خاورمیانه

بیدبلند؛ پالایشگاهی پیشتاز در حوزه مسؤولیت اجتماعی

عنوان نخستین پالایشگاه گاز خاورمیانه را با خود یدک می کشد و طراحی آن از ابتدا به منظور تصفیه گازهای ترش همراه منطقه آغاجاری و صدور به خارج از کشور انجام شد و ساختمان اولیه در آذر 1350مورد بهره برداری قرارگرفت. شرکت پالایش گاز بیدبلند به عنوان اولین پالایشگاه گاز خاورمیانه در 18کیلومتری شمال آغاجاری،32 کیلومتری غرب بهبهان و35کیلومتری شرق میانکوه در استان خوزستان واقع شده است.  استقرارسیستم مدیریت یکپارچه این شرکت ضمن توجه به توسعه کیفی محصولات، نسبت به حفظ محیط زیست، ایمن سازی محیط کار و رعایت موازین بهداشت حرفه ای، معتقد ومتعهد بوده و با تلاش تمامی کارکنان وکارشناسان خود به منظور بهبود مستمر شرایط عملیاتی وکاهش هزینه ها و اصلاح ساختارهای عملیاتی، نسبت به پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت اهتمام داشته اند. در ادامه، گفت و گو با علی محمد پوررضا، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند درباره اقدام های این شرکت برای فراورش پایدار گاز را می خوانیم.

  آیا تعمیرات اساسی پالایشگاه به طور کامل پایان یافته است؟ لطفا درباره اقدام های انجام شده توضیح دهید.

به منظور آماده سازي واحدهاي عملياتي پالايشگاه گاز بيدبلند در فصل زمستان و با هدف حداکثر استفاده از ظرفيت عمليات واحدهاي پالايش گاز در فصل سرما، استمرار توليد و جلوگيري از توقف هاي ناخواسته، در سال جاري پروژه تعميرات اساسي واحد پالايش گاز 300 و دیگ های بخار 4و5 و همچنین تعمیرات اساسی مشعل بلند شماره 4 با استفاده از توان و تخصص پيمانکار داخلي و با رعایت اصول ایمنی و  پروتکل های بهداشتی( به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کوید19) طبق زمان پیش بینی شده انجام شد که از نكات قابل توجه در تعميرات اساسي واحد 300 اجراي همزمان پروژه،  سختی سنجی وتنش زدایی روي برج تماس و همچنین تعویض خطوط پر فشار آمین با انجام تعميرات اساسي اين برج بود و به منظور رعايت اصول ايمني و استانداردها، اکسیژن  زدایی از نیتروژن  استفاده شد.

  در حوزه جلوگیری از شیوع کرونا چه اقدام هایی انجام شده و علاوه بر حفاظت از کارکنان، در حوزه جوامع محلی نیز چه کارهایی  صورت گرفته است؟

 با شیوع ویروس کرونا، به منظور مقابله و پیشگیری اقدام های موثری انجام شد که از آن جمله می توان به پیگیری و نظارت مستمر بر انجام اقدام های بهداشتی و پیشگیرانه بیماری کرونا در ادارات و واحدهای مختلف، همکاری و تعامل با شبکه بهداشت و درمان نفت امیدیه، شبکه بهداشت بهبهان و بهداشت ستاد ملی گاز و اجرای دستورعمل ها و ارائه گزارش های مورد نیاز، همکاری با شبکه بهداشت شهرستان بهبهان در اجرای طرح غربالگری بیماری کرونا از طریق تکمیل فرم های خوداظهاری در پالایشگاه بیدبلند، پیگیری وتهیه 6 عدد پمپ سم پاش وتحویل به شبکه بهداشت روستاهای اطراف پالایشگاه برای انجام عملیات ضدعفونی، پیگیری و نظارت بر انجام مستمر تب سنجی برای تمامی همکاران در زمان ورود به پالایشگاه های گاز بیدبلند و مسجدسلیمان، پیگیری برای تهیه دستکش یکبار مصرف و توزیع میان همه همکاران، انجام پیگیری های مستمر با هدف بهبود و ارتقای شرایط مقابله با بیماری کرونا و پاسخگو بودن به همکاران در واحدهای مختلف به منظور رفع نواقص وکمبودها با توجه به امکانات موجود، شرکت در جلسات بحران مربوط به موضوع کرونا در فرمانداری شهرستان های امیدیه و بهبهان،  پیگیری مراحل خرید سه دستگاه تونل ضد عفونی نفر برای نصب در گیت های ورودی نفرات به پالایشگاه های بیدبلند و مسجدسلیمان و کمک های مومنانه به اقشار کم برخوردار و ضعیف جامعه از طریق کمیته امداد و بهزیستی و خانه بهداشت شهرها وروستاهای مجاور پالایشگاه اشاره کرد.

  پالایشگاه بیدبلند از جمله شرکت های فعال در حوزه مسؤولیت اجتماعی و خدمات عام المنفعه است. گزارشی از اقدام های این شرکت در سال گذشته و 6 ماه نخست امسال ارائه کنید.

 شرکت پالایش گاز بیدبلند  با هدف اجرا و پایبندی به مسؤولیت های اجتماعی و ارائه تسهیلات و خدمات نسبت به مشتريان و ذينفعان، سازمان ها و نهادهای همجوار، همسایگان و شهروندان، اقدام به اجرای فعاليت هاي مرتبط مي کند که اين مسؤوليت ها، مجموعه وظايف و تعهداتي است كه اين شركت باید برای حفظ، مراقبت و كمك به جامعه انجام دهد. با توجه به محرومیت منطقه، این شرکت خدمات موثری را در مسیر ارتقای خدمات اجتماعی انجام داده که از مصادیق این فعالیت ها می توان به تعامل سازنده، پویا و مستمر با سازمان های مردم نهاد، کمک به موسسات خیریه، کمک مومنانه به اقشار کم برخودار وآسیب پذیر جامعه (خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی شهرها و روستاهای همجوار پالایشگاه)، حفظ و صیانت از محیط زیست و استقرار سیستم های مدیریتی اشاره کرد.

  در مجموع تاکنون چندنفر ساعت کار بدون حادثه ثبت شده است؟ برای تحقق این آمار چه برنامه هایی تعریف کرده اید؟

طی سال های 98 و99 بیش از 6 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در این شرکت به ثبت رسیده که برای تحقق آن برنامه هایی از جمله تهیه و تنظیم شناسنامه شغل برای همه کارکنان شاغل در شرکت پالایش گاز بید بلند و به روز رسانی اطلاعات به صورت سالانه انجام شده است. تهیه و تنظیم شناسنامه کارگاهی برای همه کارگاه های صنعتی (مرکزی – ولو شاپ – برق – مکانیک اضطراری)،  اندازه گیری عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیکی در محیط کار وثبت اطلاعات اندازه گیری عوامل زیان آور در سامانه جامع وزارت نفت وتجزیه و تحلیل داده ها بر اساس فرمت های ابلاغی از وزرات نفت، پیگیری برای انجام اقدام  های کنترلی و اصلاحی بعد از دریافت گزارش اندازه گیری از طریق جاب– TSR- آنومالی – پیشنهادات – طرح در جلسات وکمیته های سلامت H.S.E در خصوص رعایت بهداشت کارکنان،  تدوین استراتژی ارزیابی و مدیریت مواجهات شغلی کارکنان با عوامل زیان آور محیط کار، برگزاری دوره های آموزشی بهداشت حرفه ای –ارگونومی –تناسب کار با بدن – بیماری های ناشی از کار برای همه نیروهای رسمی –قراردادی –پیمانکاری، شناسایی و ارزیابی ریسک های بهداشتی به روش JHA و شناسایی خطرات بهداشت، نظارت عالیه بر انجام معاینات دوره ای برای همه نیرو های رسمی – قراردادی – پیمانکاری و  شناسایی افراد دارای محدودیت و بیماری های شغلی و پیگیری برای تسریع درمان از جمله اقدام های این شرکت برای حفظ و حراست از ایمنی کارکنان و تجهیزات است.

  کاهش مصرف انرژی از جمله برنامه های شرکت ملی گاز در شرکت های تابعه است. در این زمینه چه برنامه هایی دارد؟

 شرکت پالایش گاز بید بلند برای عمل به تصویب نامه هیأت وزیران به شماره 78250/ت51904ه و به استناد اصل یکصد و سی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تامین حداقل 20 درصد مصارف انرژی در ساختمان های اداری از محل انرژی های تجدید پذیر و با توجه به پتانسیل های اقلیمی و شرایط جغرافیایی منطقه، رویکرد تامین بخشی از توان سرمایش و روشنایی ساختمان های حمل و نقل و کالا به کمک نیروگاه خورشیدی را اتخاذ کرد. متوسط تولید روزانه این نیروگاه، 160 کیلووات ساعت است که با توجه به بازده 36 درصدی شبکه انتقال، این میزان تولید، با توجه به ارزش حرارتی گاز طبیعی (36 مگاژول در هر متر مکعب)، منجر به کاهش 17000 متر مکعبی مصارف گاز سوخت در نیروگاه حرارتی شده و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان 33 تن معادل CO2 را به همراه خواهد داشت. میزان برق مصرفی ساختمان حمل و نقل در سال 98، به میزان 137232 کیلووات ساعت بوده که از این میزان، 38779 کیلووات ساعت از طریق نیروگاه خورشیدی 30 کیلووات تامین شده است.

متوسط تولید روزانه این نیروگاه، 320 کیلووات ساعت است که با توجه به بازده 36 درصدی شبکه انتقال، این میزان تولید، با توجه به ارزش حرارتی گاز طبیعی (36 مگاژول در هر متر مکعب)، منجر به کاهش 34000 متر مکعب خواهد شد.

  در حوزه خودکفایی و تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز چه فعالیت هایی از سوی پالایشگاه انجام شده است؟ هم اکنون چه میزان از نیازهای داخلی پالایشگاه از ظرفیت داخلی تامین می شود؟ 

این شركت با شناسايي تجهيزات مهم و كليدی برای رفع نيازهاي خود از كالاهاي داخلی اقدام به ساخت و تهيه و تامين تجهيزات و مواد شيميايي از داخل کرده كه از آن جمله می توان به ساخت گير شفت پمپ p1، ساخت قطعات يدكي انواع پمپ ها، مهندسي معكوس انواع تجهيزات دوار و غير دوار، ساخت مبدل و تيوب بندل در انواع مختلف و تامين انواع مواد شيميايي نظير دي اتانول آمين –مواد ضد رسوب و خوردگي- از سازندگان داخلي  اشاره کرد.

  چه اقدام هایی برای تحقق شعار سال اجرایی کرده اید؟

 با توجه به نامگذاری امسال با نام جهش تولید برای تحقق این شعار با وجود محدودیت ها وتنگناها، چند پروژه از جمله پروژه سیستم تشخیص گاز وآتش واحدهای تصفیه گاز، طراحی و احداث سامانه فتوولتاییک (انرژی خورشیدی )60کیلو واتی، پروژه انتقال گازهای اسیدی برای تزریق به میادین نفت و پروژه بهینه سازی تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاه کنترل کیفی گاز پالایشگاه را می توان نام برد.