پیاده روی سلامتتان را تضمین می کند

اگر به دنبال دارویي معجزه آسا، رايگان و در دسترس براي تمام سنين هستيد كه بتواند دردهايي را كه گاه و بي گاه به سراغتان مي آيد، تسكين دهيد، پیاده روی گزينه بسيار مناسبي است،  چراكه علاوه بر كاهش وزن، مي تواند به کاهش خطر بیماری های مزمني مانند بیماری های قلبی، سکته، دیابت نوع ۲، برخی سرطان ها و... كمك كند.  برخي تصور مي كنند كه حفظ سلامت کار دشواري است كه بايد بگوييم اصلا اينگونه نيست. پياده روي برخلاف برخي داروها هيچ عارضه جانبی ندارد، مقرون به صرفه و موثر است و به راحتي و در اوقات بيكاري مي توان از اين فعاليت سودمند بهره برد. پياده روي علاوه بر حفظ سلامت و جلوگيري از ابتلا به برخي بيماري ها كه به نمونه هايي از آنها اشاره كرديم، مي تواند تاثير شگرفي بر زندگي افراد بگذارد.

خلاقیت خارج از برنامه

پیاده روی باعث بروز خلاقیت و جرقه هاي مثبت در ذهن مي شود. مطالعات انجام شده در اين زمينه نشان داده كه پیاده روی می تواند تولید خلاق را تا ۶۰ درصد افزایش دهد. این تحقیق، نتایج یکسانی برای تمرینات داخل و خارج یافته و این تقویت خلاقانه بعد از پیاده روی ادامه داشته است.

 تجربه آرامش

بر اساس مطالعات انجام شده، پياده روي مي تواند با وجود داشتن يك روز آرام يا حتي يك روز سخت، روحیه فرد را بالا ببرد.

 تنفس بهتر

براي دور شدن از تحريك مجاري تنفسي كه بر اثر انجام ورزش هاي سخت اتفاق مي افتد، مي توان گزينه اي به نام پیاده روی را انتخاب كرد. فعالیتی که می تواند نقش زیادی در حفظ سلامتی داشته باشد.

 بینایی بهتر

پیاده روی روزانه به شما کمک می کند تا با افزایش سن از بینایی خود محافظت کنید. براساس مطالعات انجام شده، محققان دریافته اند افرادی که فعالیت هوازی منظمی دارند، از کره چشم سالم تری برخوردارند و کمتر دچار مشکلاتی مانند تحلیل شبکیه و از دست دادن بینایی مربوط به سن می شوند.

 متابولیسم حداکثری

سندرم متابولیک سه گانه شیطانی افزایش فشار خون، کلسترول، قند خون بالا و چربی دور کمر، یکی از بدترین عوارض جانبی کم تحرکی است كه تحقيقات نشان داده كه احتمال سندرم متابولیک فقط با یک ساعت پیاده روی در روز، مي تواند ۲۹درصد کاهش يابد.

 عمر بیشتر

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادي هستيد كه دوست داريد عمر بيشتري داشته باشيد، پیاده روی می تواند باعث افزايش طول عمر شود، البته پياده روي تند. حالا اگر مي خواهيد بیشتر عمر کنید، زمان را از دست ندهيد و برنامه پياده روي روزانه تان را بريزيد.

خواب راحت

يكي از مهم ترين كارهايي كه بايد براي حفظ سلامت انجام داد، داشتن خواب شبانه راحت است. خوابي كه مطمئنا گاهي اوقات به دلايل مختلف به مخاطره مي افتد، اما یک پیاده روی سریع مي تواند تاثيرات مثبتي در اين زمينه داشته باشد. محققان دریافته اند افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، از جمله پیاده روی، زودتر به خواب مي روند و خواب طولانی تر و باکیفیتي دارند.

 مفيد برای مغز

پیاده روی برای مغز هم مفید است. مطالعات انجام شده، نشان داده كه هنگام راه رفتن، ضربه پا روی زمین امواج فشار را از طریق شریان ها افزایش می دهد و جریان خون به مغز را تقویت می کند. بنابراين پیاده روی مي تواند خطر ابتلا به بیماری هایي مانند آلزایمر و زوال عقل را به طور قابل توجهي كاهش دهد.

 تناسب اندام

گاهي رسيدن به تناسب اندام هزينه اي گزاف روي دستتان مي گذارد، هزينه هايي كه صرف عضویت در سالن هاي ورزشی، تجهیزات ورزشی يا لباس هاي تمريني مي شود، هزينه هايي كه پياده روي مي تواند روي آنها خط قرمز بكشد.

 ترمیم استخوان ها

تراکم استخوان یکی از مزایای پیاده روی است. افرادی که استخوان های قوی تری دارند با گنجاندن پیاده روی در برنامه روزانه خود می توانند از پوکی استخوان و تمام مشکلاتی که ممکن است در پی آن مانند شکستگی، از کارافتادگی و کوچک شدن ستون فقرات پیش بیاید جلوگیری کنند. به گفته انجمن سلامت استخوان آمریکا؛ بهترین راه برای داشتن استخوان های قوی و سالم؛ دویدن، انجام حرکات موزون و پیاده روی است.

مواردی که برایتان آورده ایم تنها چند نمونه از مزایای پیاده روی است که شاید تاکنون از آنها بی اطلاع بوده اید. البته در این شرایط کرونایی که بیشتر از پیاده روی، توصیه می شود که در خانه بمانید، بهتر است برنامه پیاده رویتان را به بعد از کرونا موکول کنید. به روزهایی که در آرامش و به دور از چالشی به نام کرونا بتوانید پیاده روی را در برنامه روزانه تان بگنجانید و از انجام این فعالیت انرژی بخش و معجزه آسا لذت ببرید.