طرح اولیه صادرات گاز ایران به افغانستان آماده است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز در این مراسم گفت: طرح اولیه صادرات گاز به افغانستان آماده شده و مکاتبات را انجام داده ایم و منتظریم دستگاه دیپلماسی کشور به آن ورود کند. مبنای ما برای انجام پروژه صادرات گاز به افغانستان تکیه بر بخش خصوصی است، اما لازم است که این بخش مجوزهای لازم را از دولت افغانستان داشته باشد.

حسن منتظرتربتی افزود: افزایش تولید در پارس جنوبی یکی از پشتوانه های توسعه صنعت گاز کشور بوده است و از ابتدا قرار شد با توسعه گازرسانی، مصرف سوخت مایع کاهش یابد.

وی ادامه داد: تا سال ۱۳۹۲ سالانه ۳۴ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف می شد و ما باید از سوختن این مقدار جلوگیری می کردیم تا بتوانیم منابع مالی توسعه صنعت گاز را فراهم کنیم، با این حال در آن زمان تصویر روشنی از نحوه اجرای قانون بند «ق» وجود نداشت و برای همه پرسش بود که این قانون قرار است چطور اجرایی شود و چه منافعی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: مهم ‍ ترین اتفاق همین جایگزینی گاز طبیعی با آن ۳۴ میلیارد لیتر سوخت مایع بود که هر سال به مرور مقدار مصرف سوخت مایع با توسعه گازرسانی کاهش یافت و پیش بینی می کنیم با این روند با گازرسانی به نیروگاه های چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان و تعدادی از شهرها و روستاهای باقی مانده، در سال ۱۴۰۱ و با کمی بدبینی در سال ۱۴۰۲، مانع مصرف آن ۳۴ میلیارد لیتر سوخت مایع شویم و این رقم را به صفر برسانیم، هرچند حالا هم مقدار قابل توجهی از آن کاهش یافته است.

تربتی با بیان اینکه مصرف سالانه این ۳۴ میلیارد لیتر سوخت حدود ۱۷ میلیارد دلار هزینه داشت، اظهار کرد: این هزینه هم به مرور کاهش یافت  و تا سال ۹۸، حدود ۱۱ میلیارد دلار از این جایگزینی درآمد به دست آمد.

وی افزود: این درآمد تا پایان سال ۱۴۰۲ به حدود ۲۸ میلیارد دلار می رسد که این افزایش پس از آن هم ادامه دارد.

 صرفه جویی در مصرف ۱۵۰ میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: اگر همان روند سال ۱۳۹۲ ادامه می یافت و جایگزینی ۳۴ میلیارد لیتر سوخت مایع با گاز طبیعی آغاز نمی شد، باید ۱۵۰ میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها می سوزاندیم که اثر اقتصادی و محیط زیستی این اقدام بسیار قابل توجه است و افزون بر اینکه دیگر واردکننده این منابع نیستیم، به صادرکننده فرآورده های نفتی تبدیل شدیم.

تربتی همچنین با تاکید بر اینکه گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور، به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با شتاب ادامه دارد، تصریح کرد: تعداد روستاهای گازرسانی شده تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۰ هزار روستا می رسد، اکنون حدود ۸۳ درصد روستاها و بیش از ۹۵ درصد شهرهای کشور از گاز طبیعی بهره مند هستند.

 کشف میدان جدید گازی در ترکیه اثری بر قرارداد با ایران ندارد

وی همچنین با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر کشف ذخیره گازی جدید ترکیه در دریای سیاه بر تمدید قرارداد گازی با ایران گفت: این موضوع اثری بر قرارداد کنونی صادرات گاز ایران به ترکیه ندارد و باید دید نیازهای آینده چقدر بر موازنه بازار ترکیه تاثیر دارد، اما مقدار کشف شده رقم قابل توجهی نسبت به کل نیازهای آنها نیست و امیدواریم به زودی مذاکرات درباره تمدید قرارداد را آغاز کنیم.

تربتی با اشاره به توسعه تاسیسات گاز در منطقه سرخس و پایداری تامین گاز در شمال کشور اظهار کرد: با توجه به احداث پروژه هایی همچون خط لوله دامغان - کیاسر - نکا و رشت - سنگر، شمال کشور به شبکه گاز جنوب متصل است و نگرانی از آن بابت وجود ندارد. ذخیره سازی گاز هم در دو مخزن شوریجه و سراجه به خوبی انجام شده و بهره برداری از آنها به طور معمول از اوایل دی ماه آغاز می شود.

روند افزایشی گازرسانی به روستاهای استان فارس

استاندار فارس نیز گفت: گازرسانی و دیگر فعالیت های مثبت وزارت نفت در این استان رضایتمندی مردم استان فارس را در پی داشته است.

عنایت الله رحیمی با تشکر از تلاش های وزارت نفت برای گازرسانی به جمعیت ۵ میلیون نفری استان فارس، گفت: با همه اوصافی که استان فارس از آن برخوردار است، از جمله گستردگی و پهناور بودن آن، فعالیت های انجام شده توسط وزارت نفت موجب رضایتمندی مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه گازرسانی روستایی و شهری در فارس با افزایش خیره کننده ای روبه رو بوده است، افزود: معتقدم پوشش سبز استانی در واقع مزایای مختلفی از جمله صرفه جویی، ایمنی و کاهش هزینه های اقتصادی و رفاه و آسایش را در پی خواهد داشت.استاندار فارس تصریح کرد: درخواست من از وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران این است که پروژه های در حال اجرا سریع تر به بهره برداری برسند تا سبب ایجاد اشتغال و تولید و ثروت آفرینی هرچه بیشتر برای استان شود، همچنین امیدوارم در مدت باقیمانده از این دولت، پروژه ها تکمیل و تلاش ها افزون تر شود.

 گازرسانی به روستاهای کشور نتیجه اراده ملی است

رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز گفت: همکاری خوب مجلس و دولت در کنار اراده ای ملی سبب شد امروز بسیاری از شهرها و روستاهای کشور از نعمت گاز بهره مند باشند.

محمدرضا رضایی کوچی افزود: خوشحالیم به برکت همکاری خوبی که بین دولت و مجلس شکل گرفت گازرسانی به روستاهای کشور نیز محقق شد.

وی اظهار کرد: امروز بیش از ۸۵ درصد شهرها و روستاهای کشور از نعمت گاز بهره مند هستند که کار بسیار ارزشمندی است، به پاس این تلاش از همه زحمتکشانی که در این تلاطم اقتصادی همه کوشش خود را انجام دادند، تشکر و قدردانی می کنم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گازرسانی به استان فارس نتیجه کاری بزرگ است که اراده ای ملی نیز در پس آن وجود دارد. بدون شک در کنار تلاش های وزارت نفت، فعالیت های مثبت وزارت راه نیز در این پروژه آشکار است.

نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: استان فارس، استانی پهناور و بزرگ است که به منابع فراوان گاز دسترسی دارد، از این رو تقاضا داریم که در کنار گازرسانی به مناطق محروم این استان، بحث گازرسانی به صنایع نیز پیگیری و دنبال شود، همچنین پروژه های نیمه تمام باید هرچه سریع تر با تخصیص اعتبار لازم و مساعدت وزیر نفت به اتمام برسند.

بهره مندی بیش از ۹۵ درصدی استان فارس از گاز طبیعی

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس نیز از بهره مندی بیش از ۹۵ درصدی این استان از گاز طبیعی خبر داد.

غلامعباس حسینی افزود: با اجرای ۳۰ هزار کیلومتر خط تغذیه و شبکه شهر و روستا و نصب و راه اندازی هزار و ۵۰۰ ایستگاه تقلیل فشار گاز در سطح استان تا امروز ۱۰۲ شهر معادل ۹۸.۹ درصد خانوار شهری و ۲ هزار و ۱۱۶ روستا معادل ۸۸.۲ درصد خانوار روستایی گازرسانی شدند.

وی با بیان اینکه میانگین بهره مندی خانوارهای استان فارس اکنون ۹۵.۸ درصد است، افزود: یک میلیون و ۵۳۱ مصرف کننده در بخش های خانگی، عمومی، تجاری و صنعتی در سطح استان به شبکه گاز متصل هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس تصریح کرد: عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در گازرسانی به استان فارس، با وجود همه تحریم های ظالمانه و نوسان های قیمت ارز، گام بلندی در کشور و به تبع آن در استان فارس بود.

حسینی یادآور شد: در سال ۹۲، ۸۰ شهر به شبکه گاز کشور متصل بود که اکنون به ۱۰۲ شهر با رشد ۲۸ درصدی رسیده و در بخش روستایی از ۶۷۷ روستا به ۲ هزار و ۱۱۶ روستا رسیده که آن هم با رشد ۲۱۲ درصدی همراه بوده است.

وی تصریح کرد: در این بازه زمانی ۳ هزار و ۷۵۰ صنعت به شبکه سراسری گاز وصل شد؛ این تعداد از ۴ هزار و ۴۲۶ در سال ۹۲ به ۸ هزار و ۱۸۶ رسید و ۸۵ درصد رشد داشت.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس گفت: در این دولت در مجموع ۲ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش گازرسانی انجام شده است و تا پایان امسال هم ۱۰۰ روستای دیگر به شبکه سراسری گاز وصل می شوند.