پلویی شیک و مجلسی

جواهر پلو

 دلناز فراهانی

همانطور که می دانید، ایران تنوع غذایی زیادی دارد که طبخ پلو به روش های مختلف جزئی از این تنوع غذایی است و با توجه به آن، می توان پلوهای لذیذ و خوش عطر و طعمی را تهیه کرد. «جواهرپلو» یا «خان پلو» یکی از غذاهای مجلسی و باکیفیتی است که به خاطر مواد مورد استفاده در آن، غذایی نسبتا گرانقیمت محسوب می شود، شاید به همین دلیل است که به آن جواهرپلو می گویند. در ادامه طرز تهیه این غذای شیک و مجلسی را برایتان آورده ایم.

مواد لازم

برنج: 2 پيمانه

سينه مرغ: يك عدد

زرشك: یک دوم پيمانه

خلال بادام: یک دوم پيمانه

خلال پسته: یک دوم پيمانه

پوست پرتقال: یک سوم پيمانه

زغفران دم كرده: یک دوم پيمانه

آب پياز: یک دوم پيمانه

آبليمو: ٣ قاشق غذاخوري

نمك و فلفل: به ميزان لازم

طرز تهیه

ابتدا برنج را خیس می کنیم، سپس آن را داخل آب جوش می ریزیم و آبكش می کنیم.

مرغ را با كمي زعفران، آب پياز، آبليمو و نمك و فلفل طعم دار می کنیم و نيم ساعت استراحت می دهیم. پس از آن مرغ ها را به صورت مكعبي درشت يا ريز خرد کرده و تفت می دهیم. در این مرحله پوست پرتقال را سه بار می جوشانیم و با كمي شكر تفت می دهیم. زرشك را هم باید با کمی شكر تفت دهیم. خلال ها هم با كمي كره تفت داده شوند. بعد از کامل کردن مواد، كمي از برنج آبکش شده برمی داریم و با زعفران مخلوط می کنیم. سپس ظرف مورد نظر را برداشته و يك لايه برنج سفيد می ریزیم و رویش از مرغ هاي سرخ شده می گذاریم و خلال ها، پوست پرتقال و زرشك را می ریزیم. لايه بعدي را برنج زعفراني ريخته و باز هم از مخلفاتمان روي آن می ریزیم و تا تمام شدن برنج این کار را ادامه می دهیم. فقط كمي از مواد را براي تزيين نگه مي داريم.روی برنجمان کمی آب و روغن می ریزیم و می گذاریم تا دم بکشد. پس از دم کشیدن در ظرف مورد نظر ریخته و با موادی که کنار گذاشته ایم تزیین می کنیم.

 

باسلوق ژله ای انار

 آتینا عالی

مواد لازم

نشاسته گل: یک دوم لیوان

آب انار: یک لیوان

شکر: یک دوم لیوان (برای شیرین تر شدن، یک لیوان سر خالی)

پودر ژلاتین: یک قاشق غذاخوری سرپر

آب سرد: 3 قاشق غذاخوری برای بن ماری کردن ژلاتین

ژله انار: یک بسته

طرز تهیه

ابتدا آب انار و پودر نشاسته را با هم مخلوط می کنیم و خوب هم می زنیم تا گلوله های نشاسته باز شود. سپس شکر، یک بسته ژله انارویک قاشق پودر ژلاتین را با 3 قاشق آب بن ماری می کنیم و روی حرارت ملایم می گذاریم و هم می زنیم تا سفت شود، به اندازه ای که رد قاشق موقع هم زدن روی آن بماند. بعد از آماده شدن مواد، قالب مورد نظرمان را خیس می کنیم و کف آن را کیسه فریزر پهن کرده و مواد را درون قالب می ریزیم و چند ساعت داخل یخچال می گذاریم. باسلوق آماده شده را برش می زنیم و در آرد یا نشاسته ذرت و پودر نارگیل می غلتانیم.

 

دسرپان اسپانیا

مواد لازم

شیر: یک لیتر

آرد سفید: یک دوم پیمانه

نشاسته ذرت: ۲قاشق غذاخوری

تخم مرغ: ۲ عدد

شکر: یک پیمانه

کره: ۵۰ گرم

خامه: ۱۵۰ گرم

وانیل: نصف قاشق چایخوری

بیسکوییت پتی بور: 2 بسته خرد شده

موز و گردو: به مقدار لازم

 طرز تهیه

ابتدا تخم مرغ ها را با شکر با همزن می زنیم تا رنگش سفید شود. سپس نشاسته ذرت را داخل نصف لیوان شیر سرد جداگانه حل و در حال همزدن به شیر اضافه می کنیم. آرد را الک کرده و آن را هم در حال همزدن به شیر می افزاییم. تخم مرغی را که با شکر هم زده ایم، آهسته آهسته و در حال همزدن به دیگر موادمان اضافه می کنیم. مواد را روی شعله ملایم می گذاریم و دائم هم می زنیم تا به غلظت برسد و مانند فرنی سفت شود. در پایان هم کره و وانیل را اضافه کرده و شعله گاز را خاموش و خامه را با دیگر مواد مخلوط می کنیم.

به دلخواه مواد را نصف کرده؛ برای نیمی از آن، پودر کاکائو یا یک قاشق شکلات تخته ای استفاده می کنیم تا کرم دورنگی به دست آید.

حالا برای چیدمان داخل ظرف، اول یک لایه بیسکوییت خرد شده، سپس کرم یا همان سس، پس از آن موز یا گردو و دوباره بیسکوییت، سس، موز و گردو می چینیم تا ظرفمان پر شود. برای تزیین روی کار هم می توانیم از موز، گردو یا بیسکوییت خرده شده استفاده کنیم.