راه هایی برای رفع خستگی

چرا همیشه خسته ایم

شبنم اعماری - یکی از مواردی که این روزها از آن به عنوان بیماری قرن نام برده می شود، خستگی تمام وقت یا دائمی است، حقیقتی که امروزه بخشی از زندگی پرمشغله مردم را دربر گرفته است. در عصر تکنولوژی، آنچه ذهن بیشتر افراد را درگیر کرده و دغدغه بسیاری شده، خستگی دائم است، اتفاقی که گاهی علت آن را می دانیم و گاهی نیز علتی برایش نمی یابیم. خستگی دائم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زندگی پراسترس

بیشتر ما استرس در زندگی را تجربه کرده ایم، چراکه شرایط به گونه ای پیش می رود که نمی توان استرس و موارد استرس زا را از زندگی حذف کرد. از این رو ممکن است گاهی تحت فشار زیاد کاری یا مسائل خانوادگی و البته نگرانی های مادی دچار استرس شویم، مساله ای که می تواند خوابمان را مختل و آرامش را از ما سلب کند.در حقیقت باید گفت که استرس باعث ترشح آدرنالین در بدن می شود و این فرآیند می تواند اختلالاتی در بدن به وجود آورد، مشکلاتی که در نهایت به بروز خستگی می انجامد.

سندرم خستگی مزمن

 سندرم خستگی مزمن، بیماری است که فرد در آن احساس خستگی زیاد می کند و این خستگی مانع از فعالیت های معمول روزمره اش می شود. علاوه بر این، سندرم مزمن علائم دیگری مانند درد مفاصل، درد عضلات و مشکلات دستگاه گوارش نیز دارد، اما احساس خستگی شدید شاخص ترین نشانه این بیماری است.

کمبود خواب

مطمئنا همه می دانیم که نداشتن خواب کافی خستگی در طول روز را به دنبال دارد. با این حال شاید برایتان عجیب باشد، اما گفته می شود که بسیاری از مردم نمی دانند که کمبود خواب دارند.به طور متوسط بزرگسالان بین ۱۸ تا ۶۰ ساله برای داشتن سلامتی حتما باید هرشب حداقل ۷ ساعت بخوابند، در حالی که بررسی ها نشان داده از هر سه نفر، فقط یک نفر به این اصل پایبند است و به اندازه می خوابد. کمبود خواب، نه تنها باعث خستگی می شود، بلکه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها، از جمله دیابت را افزایش می دهد. بنابراین خواب ناکافی می تواند یکی از دلایلی خستگی روزانه باشد.

رژیم غذایی ناسالم

یکی دیگر از عوامل موثر در احساس خستگی رژیم غذایی ناسالم است. در این رژیم مواد مغذی به اندازه کافی به بدن نمی رسید که این مساله می تواند تا حد زیادی باعث خستگی شود، چراکه بدن برای تنظیم انتقال دهنده های عصبی که باعث تنظیم خواب می شوند، به ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی نیاز دارد. از این رو گنجاندن میوه ها و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه را نباید فراموش کرد. مواد قندی مثل شکلات و آبنبات انرژی کمی دارند و برای زمانی مناسبند که قند شما افت کرده است، البته فراموش نکنید که افت قند هم خود یکی از دلایل خستگی روزانه است.جدای از این، نرسیدن آب کافی به بدن هم می تواند یکی دیگر از علل بروز خستگی های مداوم است. کم آبی باعث خسته شدن انسان می شود. بنابراین در طول روز سعی کنید آب کافی بنوشید.

نشستن زیاد و کم تحرکی

برخی تصور می کنند که تحرک نداشتن باعث حفظ انرژی شان می شود، در حالی که اینطور نیست. فعالیت کردن و حرکت داشتن یک روش بسیار عالی برای جلوگیری از خستگی است. البته منظور از تحرک، کار و فعالیت بی وقفه نیست. تحقیقات نشان داده که یک تمرین ۲۰ دقیقه ای می تواند در تقویت انرژی نقش بسزایی داشته باشد. افرادی که بیشتر زمان خود را در بی تحرکی سپری می کنند، خواب کمتری در شب دارند که ورزش منظم می تواند این مشکل را برطرف کند.

 

راه هایی برای از بین بردن خستگی

 روش های اثبات شده زیادی برای مقابله با خستگی وجود دارد که به کارگیری آنها می تواند در رفع آنها موثر باشد و به افرادی که با خستگی دائمی مواجه هستند، کمک کند و انرژی آنها را افزایش دهد.

 خرید یک گیاه

براساس تحقیق محققان، داشتن گل و گیاهان چه در خانه و چه در محیط کار می تواند باعث آرامش شود. به طور کلی باید بگوییم که گل و گیاه مانند یک مسکن آرامش بخش عمل می کند، به طوری که می تواند انرژی مضاعفی به شما بدهد.

 شاد بودن

شاد بودند و خندیدن پاسخ استرس بدن شما را فعال می کند، سپس به سرعت آن را سرد کرده و باعث می شود احساس آرامش پیدا کنید. از این رو در اوقات فراغت و زمان های بیکاری به سراغ کسی یا چیزی بروید که بتواند شادتان کند و خنده روی لبانتان بیاورد.

مصرف غذاهای سالم

غذاهایی که می خوریم تاثیر زیادی بر سلامتمان دارند. بنابراین توجه به آنچه به عنوان وعده های غذایی مصرف می کنیم، می تواند در رفع خستگی دائمی مان نقش مهمی داشته باشد. پس این مهم است که در وعده های روزانه مان مواد غذایی سالمی را بگنجانیم که هم به ما انرژی می دهد و هم خستگی را از بین می برد.

مقابله با استرس

همانطور که گفتیم استرس باعث از دست رفتن انرژی می شود و در ایجاد خستگی نقشی تاثیرگذار دارد. از این رو مقابله با استرس یکی از بهترین راه های کاهش خستگی است.

شنیدن یک موسیقی آرامش

گوش سپردن به یک موسیقی آرام بخش، گزینه دیگری است که می تواند باعث در رفع خستگی موثر باشد.