میدان های معروف ایران تجلی هنر معماری سنتی تجلی هنر معماری سنتی

شبنم اعماری      میدان های شهری در معماری قدیم، یکی از مهم ترین قسمت های شهر به حساب می آمدند، به طوری که در گذشته از بیشتر آنها برای ساخت بازارهای بزرگ، مساجد و ساختمان های عمومی استفاده می شد. با وجود اینکه در عصر حاضر استفاده از هنر معماری سنتی آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی گیرد، اما خوشبختانه هنوز در ایران میدان های دیدنی زیادی از گذشته به جا مانده که تمام آنها به شکلی قابل توجه توانسته اند تجلی گر هنر معماری سنتی باشند.

 میدان شهرداری رشت 

 میدان شهرداری که در مرکز شهر رشت واقع شده، یکی از میدان های قدیمی ایران است که با مجموعه بناهای تاریخی زیبا (ساختمان تلگراف و پست، ساختمان اصلی شهرداری، هتل ایران سابق، کتابخانه ملی و...)، ساختمان های شهری، خیابان های بسیار مهم و مراکز خرید قدیمی و جدید در اطراف خود، توانسته به یکی از دیدنی ترین میدان های کشور تبدیل شود. میدانی که به خوبی توانسته نمای بسیار زیبایی از معماری سنتی ایران را به تصویر بکشد. میدان شهرداری رشت که گفته می شود قدمتی 110 ساله دارد، در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

میدان نقش جهان اصفهان

 میدان نقش جهان یا میدان امام، یکی از زیباترین میدان های تاریخی ایران است، میدانی مستطیل شکل که در مرکز شهر اصفهان واقع شده و از جاذبه های تاریخی و مهم این شهر محسوب می شود. این میدان زیبا که مجموعه برجسته تاریخی ایران و جهان است، در طول عمر خود فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده، با این وجود همچنان مانند نگینی درخشان در اصفهان خودنمایی می کند. در سفر به اصفهان و با حضور در میدان نقش جهان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، می توانید گشت و گذاری تکرار نشدنی داشته باشید.

میدان امام خمینی همدان

 میدان مرکزی یا میدان امام خمینی، یکی از تاریخی ترین و بزرگ ترین میدان های ایران است که به لحاظ معماری، وسعت و ورودی خیابان ها، توانسته دسترسی مستقیمی به تمام شهر داشته باشد. شهر همدان به دلیل داشتن این میدان، منظم ترین شهر ایران در زمینه‎ شهرسازی به شمار می آید. اما آنچه این میدان را متمایز ساخته، آجرکاری های ساده و برجسته با نقوش هندسی، گچ بری های سردر پنجره ها با نقوش انسان و حیوان و پنجره های چوبی است که اطراف میدان جلوه گری می کند. با حضور در همدان بازدید از این میدان را فراموش نکنید.

دالانی

منطقه ای رویایی با طبیعتی سرسبز

منطقه گردشگری دالانی، یکی از زیباترین مناطق تفریحی کرمانشاه است که نام آن از کوه های دالانی که در این منطقه خودنمایی می کنند، گرفته شده است. این منطقه خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مناظر چشم نوازش جاذبه ای منحصر به فرد خلق کرده که در سفر به کرمانشاه نمی توان بازدید از آن را فراموش کرد. وجود دشت های وسیع که با گیاهان رنگارنگی همچون شقایق و بابونه نقاشی شده اند، چشمه های زلال و پرآب، دریاچه های بزرگ و کوچک و طبیعت سرسبز از دالانی بهشتی بی همتا ساخته، به طوری که توانسته نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کند. علاوه بر طبیعت شگفت انگیز دالانی، این منطقه از پوشش جانوری بسیار غنی نیز برخوردار است که در آن می توان خرگوش، روباه، آهو، گربه وحشی، سیاه گوش، کل، کبک خوشخرام، کبوتر کوهی، مارخور، دم جنبانک زرد، مگس گیر، سینه سرخ و... را مشاهده کرد.

در کنار تمام زیبایی های دالانی، ارتفاعات و صخره های این منطقه دیدنی، امکان انجام فعالیت های ستاره شناسی، زمین شناسی و مواردی از این دست را برای علاقه مندان فراهم آورده است. با حضور در منطقه گردشگری دالانی می توان در آرامشی وصف نشدنی گوش به آواز پرندگان و صدای دلنواز چشمه ساران سپرد و در طبیعت سرسبز و روح نواز این منطقه، سفری لذت بخش و خاطره انگیز را رقم زد. سفری که علاوه بر منطقه دالانی، مسیر رسیدن به آن نیز خود دنیایی از زیبایی است.

در این منطقه رویایی، امکان کوهنوردی، دوچرخه سواری کوهستان و کایت سواری نیز برای گردشگران وجود دارد که می تواند هیجان حضور در دالانی را برای گردشگران دوچندان کند.

 

پارک های ملی؛ گنجینه های طبیعی ایران

 پارک های ملی، محلی برای زندگی گونه های حیوانی و گیاهی هستند که ممکن است در مناطق مختلفی از کشور قرار گرفته باشند. اما هدف از ایجاد این محیط های حفاظت شده و حراست از آنها کمک به حفظ تنوع گونه ها و نگهداری از اکوسیستم آنهاست. از این رو در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا پارک های ملی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده ای وجود دارد که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند و سفری متفاوت را رقم بزنند.

پارک ملی بختگان

بختگان که در 70 کیلومتری غرب نی ریز استان فارس قرار گرفته، از دو بخش «منطقه حفاظت شده و پارک ملی بختگان» تشکیل شده است. بادام کوهی، کاکوتی، گیاهان شورپسند، تنگرس، کلخونگ و پسته وحشی از جمله گیاهانی هستند که در این منطقه دیده می شوند. گونه های جانوری این پارک ملی هم در نوع خود بسیار جالب توجهند که از جمله آنها می توان به آهوی ایرانی، روباه، شغال، قوچ و میش و پرندگانی چون اگرت، کاکایی ها، هوبره و... اشاره کرد.

پارک ملی گلستان

این پارک که با نام جنگل گلستان نیز شناخته می شود، در ناحیه ای نزدیک به شمال شرقی کشورمان جا خوش کرده است. پارک ملی گلستان، محل زندگی ۶۹ گونه پستاندار، ۲۴ گونه خزنده، ۱۵۰ گونه پرنده و دوگونه دوزیست است. علاوه بر این گیاهانی همچون سرو کوهی و درخت آهن ایرانی نیز در این جنگل یافت می شود. این پارک ملی در فصول مختلف سال زیبایی ها و جذابیت های منحصر به فرد خود را دارد.

پارک ملی نایبند

یکی دیگر از پارک های ملی ایران که در جنوب استان بوشهر واقع شده، نایبند است. این پارک با داشتن مساحتی حدود ۴۶ هزار هکتار، مجموعه مهمی از گیاهان چون علف شور، درخت انجیر معابد، دافنی، انار شیطان، قیچ، کنار و مانگرو محسوب می شود. از گونه های جانوری و پرندگان پارک ملی نایبند هم می توان از بز، جبیر، روباه، خرگوش، چکاوک کاکلی، سلیم کوچک، پلیکان پاخاکستری، لاک پشت پوزه عقابی، ماهی گل خورک و ... نام برد.

پارک ملی سالوک

پارک ملی سالوک در شهرستان اسفراین قرار گرفته است، جایی که در آن می توانید به تماشای زندگی حیوانات وحشی بنشینید یا نظاره گر پرواز پرندگان مختلف همچون کبک باشید و از دویدن حیواناتی مانند آهو، قوچ و میش لذت ببرید. پارک ملی سالوک، دارای پوشش گیاهی متنوعی است که از درختان موجود در آن  می توان از گلابی، آلوچه وحشی، زرشک، قره میغ، ریخوک زالزالک، نسترن وحشی، افرا کرکو، گز انجیر و گردو نام برد.