گزارشی از یک روز کاری کارکنان واحد رختشویخانه بیمارستان نفت تهران

واحدی در بطن لاندری بیمارستان

 

  فرزانه اسماعیل زاده     این روزها که کرونا تمام جهان را درگیر کرده است، نظافت بیماران و بیمارستان ها اهمیت به سزایی دارد به گونه ای که مراجعه فردی به مرکز درمانی چه بیمار باشد، چه همراه و چه ملاقات کننده، در کنار دریافت خدمات درمانی و توجه به فضای محیطی بیمارستان، تمیزی لباس کارکنان، بیماران، نظافت پتو، ملحفه ها، پرده و دیگر البسه نخستین چیزی است که مورد توجه قرار می گیرد و درصد بالایی از رضایت مراجعه کنندگان به این موضوع اختصاص دارد.  هم اکنون ۱۴ نفر از کارکنان بیمارستان نفت تهران در واحد لاندری (رختشویخانه) مشغول به کار هستند که به گفته سجاد جوانمردی، مسوول لاندری این بیمارستان،  کارکنان این  واحد، روزانه حدود ۵۳۰ کیلوگرم لباس می شویند که با شیوع کرونا، ۳۰ تا ۴۰ درصد کار شست وشوی آنها افزایش یافته است. در این گزارش، گوشه ای از فعالیت های کارکنان واحد لاندری که درایام کرونا یکی از مشاغل پر ریسک و حیاتی را در بیمارستان عهده دار هستند، می خوانید.

استاندارد سازی وایمن سازی محیط

از آغاز شیوع کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از پیش برای کارکنان لاندری رعایت می شود و بسته به نوع کار، از کلاه، دستکش، عینک، شیلد و دیگر وسایل حفاظت فردی استفاده می شود که قطعاً در کنار دیگر موارد به حفظ سلامت کارکنان لاندری و بخش های مرتبط با آنها کمک می کند. همچنین با توجه به اهمیت  لاندری، این بخش، با چند گروه  ازجمله  ایمنی و بهداشت و محیط  و کنترل عفونت در ارتباط است که در این خصوص نیز اقدامات و فعالیت هایی  نیز در واحدها برای  بهبود شرایط  کار و نظارت بر عملکرد آنها انجام شده است.  حمید حسنی، مسوول اچ اس ای بیمارستان صنعت نفت تهران، در خصوص وضعیت اچ اس ای لاندری بیمارستان و اقدامات کمک کننده به بهبود فضای کار  کارکنان لاندری می گوید: «با توجه به شرایط بیمارستان و منابع متعدد گرمایی در واحد لاندری و موقعیت لاندری بیمارستان سعی شد شرایط بهتری برای کارکنان این واحد ایجاد شود. وضعیت اچ اس ای لاندری و دیگر موارد مرتب بررسی و در صورت مشکلات احتمالی، اقدام اصلاحی تعریف می شود که تا کنون، اقدام اصلاحی ایمنی در زمینه لوله های بخار و ارتینگ دستگاه ها تعریف و اصلاح شده است، همچنین با اجرای اصلاحات ارگونومیک، دسترسی به دستگاه ها با نصب سکو برای کارکنان راحت تر شد تا از مشکلات اسکلتی عضلانی جلوگیری شود، همچنین استفاده از ترالی های سبک استیل جایگزین ترالی های سنگین آهنی شد تا صدمات فیزیکی در حمل و نقل لباس ها کاهش یابد.

نسل جدید شوینده ها در راه است

در ادامه الهام ذبیحی، مسوول بهداشت محیط بیمارستان می گوید: « از زمان شیوع کرونا تعداد بازدیدها بیشتر شده است و روزانه نظارت های لازم صورت می گیرد. استفاده از دستکش، ماسک، دمپایی طبی، محلول ضدعفونی کننده بررسی می شود. همچنین تمامی دستگاه ها ماهانه مورد بررسی و ضد عفونی قرار می گیرند.» به گفته او، «با توجه به شرایط و امکانات موجود، خوشبختانه وضعیت سلامت و کار کارکنان در وضعیت خوبی است ولی قطعاً برنامه هایی برای تغییرات وجود دارد که شامل تفکیک اتاق استراحت از محل کار، تغییر سیستم تهویه و خنک کننده و استفاده از محلول های شست وشوی جدید می شود.» ذبیحی درمورد برنامه های آینده درلاندری می گوید: «برای استفاده از نسل جدید شوینده ها مذاکره شده است و با استفاده از شوینده های جدیدی که مد نظر است، به زودی از آب ژاول و نرم کننده کمتری استفاده می شود که افزایش کیفیت شست وشو، آلودگی کمتر محیط زیست و تضمین سلامت بیشتر برای کارکنان را به همراه دارد.»

سرکشی       مرتب      برای اطمینان خاطر    از کنترل      عفونت

خاطره صبوری، سوپروایزر کنترل عفونت و سرپرستار”NICU”  نیز با بیان اینکه کنترل عفونت در لاندری بسیار مهم است خاطرنشان می کند: «بخش های بیمارستان به قرمز، زرد و سفید تقسیم بندی شده است لباس های بخش کرونا در تقسیم بندی قرمز قرار گرفته و در دستگاه های جداگانه شسته، آب گیری و خشک می شود. البسه بخش سفید مثل “NICU” نیز از لباس های سایر بخش ها تفکیک می شود.» به گفته او « لباس ها به لاندری در کاور زرد و ترولی های زرد منتقل می شود و برای شست وشو نیز تمامی استانداردهای اعلام شده از سوی دانشگاه مدنظر قرار می گیرد. ضمن آنکه در شست وشوی لباس بخش های کرونایی برای هر ۶۰ کیلوگرم لباس هزار گرم پودر شستشو اضافه می شود که ۴۰ درصد بیشتر از شست وشوی حد معمول است. همچنین برای استفاده از وسایل حفاظت فردی نیاز سنجی شد و در حال حاضر هم سرکشی های مرتب انجام می شود.» به هر حال آنچه مسلم است،  بخش لاندری  از بخش های  مهم هر بیمارستان از جمله بیمارستان نفت تهران است  که توجه به  استانداردهای  مورد نیاز و فضا و همچنین تأمین  نیازهای مالی و  شغلی کارکنان  این بخش  ضروری است تا رضایت  چند جانبه مراجعان، مدیریت و کارکنان لاندری به طور مستمر ادامه  یابد.

در ضلع شمالی طبقه منفی یک بیمارستان نفت تهران با دری بزرگ مواجه هستیم که روی آن عبارت «ورود افراد متفرقه ممنوع » قید شده است؛ با توجه به شرایط خاص این مکان از جمله دمای بالای ۴۰ درجه، بخار هوا، صدای زیاد دستگاه ها و تهویه و احتمال وجود عفونت و بیماری، به نظر می رسد غیر از کارکنان همین بخش،  فرد دیگری تمایلی برای حضور در این واحد نداشته باشد، به خصوص که همه دستگاه ها اتوماتیک نیستند و تعدادی از دستگاه ها نیمه اتوماتیک هستند و نیروی انسانی به طور مستقیم با البسه آلوده در ارتباط است، ناگفته نماند فضای استراحت کارکنان شب کار و محل خوردن و آشامیدن کارکنان لاندری فعلا از فضای کارشان تفکیک شده نیست. آنچه مسلم است شست وشوی لباس ها در بیمارستان صنعت نفت مثل دیگر بیمارستان ها دارای اصولی بوده که رعایت آنها الزامی و سلامتی کارکنان لاندری دارای اهمیتی دو چندان است. شست و شوی انواع لباس های عفونی و غیرعفونی از جمله ملحفه، لحاف، پتو همراه بیمار، گان اتاق عمل، روبالشتی، گان بیمار، لباس بیمار، لباس کارکنان و حوله و حتی پرده و روکش کاناپه ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم شست وشوی لباس اطفال، بخش های غیر عفونی و عفونی باید به دقت تفکیک شود تا مانع هر گونه انتقال عفونت و بیماری به بخش های غیر عفونی شود و هیچ اشتباهی دراین مورد قابل چشم پوشی نیست. در حال حاضر دستگاه های مورد استفاده اعم از ماشین شست وشو، دستگاه آب گیر و دستگاه خشک کن برای لباس های عفونی و غیر عفونی کاملاً از یکدیگر جداست. به گفته مسوول لاندری بیمارستان نفت تهران «از زمان شیوع بیماری کرونا یک لباسشویی، یک آبگیر و یک خشک کن به بیماران کرونایی اختصاص یافته است، ضمن اینکه البسه و ملحفه های شسته شده، به مدت ۲۰ دقیقه از بخار با دمای صد درجه و اتوی غلتکی عبور می کنند و با نظارت کارشناس کنترل عفونت، کارشناس اچ اس ای بسته بندی با ترالی های سفید که ضدعفونی شده و مخصوص لباس های تمیز هستند به بخش های درمانی ارسال می شوند.»بر اساس شرح کاری که پس از شیوع کرونا در واحد لاندری تعریف شده است، طی ۲۴ ساعت در ۶ مرحله البسه آلوده تحویل گرفته می شود و پس از شست و شو اتوکشی و بسته بندی به بخش ها برگردانده می شود، شیفت شب نیز ۴ نفر از کارکنان حضور دارند و این واحد شبانه روز فعال است. علاوه بر لباس بیماران و البسه مورد استفاده در بیمارستان، شست وشوی لباس تعدادی از کارکنان از جمله کمک بهیاران، پزشکان، پرستاران و کارکنان نگهداشت ساختمان ها در دستور کار واحد لاندری قرار دارد که در این میان، لباس کارکنان بخش کرونا هر روز شسته می شود. براساس آمار، در سال۱۳۹۸ حدود ۱۹۵ هزار و ۶۹۵ کیلو لباس در لاندری بیمارستان صنعت نفت تهران، با احتساب البسه درمانگاه های آزادی، قدس، امام حسین (ع)، فجر و پالایشگاه که در مرکز لاندری این بیمارستان شسته شده است. در سال جاری با توجه به شیوع کرونا، میزان شست وشو نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است که با توجه به حساسیت های موجود دور از انتظار نیست.