آقای جعفرزاده ابتدا یک معرفی کامل از طرح ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک برایمان داشته باشید؟

طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک از مهمترين طرح های در دست اقدام وزارت نفت در مسير توسعه همه جانبه صنعت نفت است. اين طرح عظيم با هدف انتقال يك ميليون بشكه نفت خام سبك و سنگين صادراتي در روز از طريق يك خط لوله 42 اينچ با طول تقريبي 1000 كيلومتر و با استفاده از پنج واحد تلمبه خانه، دو ايستگاه توپکراني، همچنين تعداد 11 پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقريبي 180 كيلومتر، 20 مخزن به ظرفيت مجموع 10 ميليون بشكه و تاسيسات جانبي شامل 3 عدد گوي شناور و اسكله صادراتي در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار دارد. نکته مهم آنکه با اجرای این طرح، امکان انتقال روزانه يک ميليون بشکه نفت خام از پايانه نفتي گوره در استان بوشهر به منطقه جاسک در ساحل درياي عمان فراهم مي شود و جاسک به عنوان دومين پايانه صادراتی نفت خام کشور، اهميتی راهبردی می يابد.

    از مسیر طرح برایمان بگویید که چه راهی و چگونه طی می شود تا نفت ایران به دریای عمان برسد؟

مبداء خط انتقال منطقه گوره شهرستان گناوه استان بوشهر و پس از عبور از استان های بوشهر، فارس و هرمزگان از ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک (منطقه کوه مبارک) به ترمینال و تأسیسات دریایی جدیدالاحداث متصل می شود.

     برای بهره برداری از فاز اول طرح ملی انتقال نفت خام گوره-جاسک پایان امسال وعده شده است. آیا این آمادگی وجود دارد؟

با توجه به پیشرفت مناسبی که اکنون در بخشهای مختلف طرح شاهد هستیم. این قول را می دهیم که تا پایان امسال شاهد بهره برداری از فاز نخست از این طرح باشیم.

    فاز نخست شامل چه بخشهایی است؟

فاز اول طرح شامل تأمين لوله، احداث خط لوله انتقال نفت خام از گوره تا جاسک با راه اندازی تلمبه خانه های شماره ۲ و ۴، ایستگاه های شماره 1 و ۲ توپک راني و همچنین ترمینال پایانی است.

    در حال حاضر هر کدام از این بخش های فاز اول در چه مرحله ای از پیشرفت قرار دارند؟

در فاز اول طرح، تلمبه خانه شماره 2 بيش از 65 درصد پیشرفت دارد، ایستگاه های ۱ و ۲ دریافت و ارسال توپک بيش از 70 درصد پيشرفت برخوردار است. در بخش خط لوله تاکنون نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر لوله به سایت تحویل، 550 كيلومتر جوشكاري و بیش از ۳۰۰ کیلومتر لوله گذاری انجام شده است که بر اساس برنامه پیش رو، تمام خط لوله که حدود هزار کیلومتر است تا پایان امسال تست، نصب و عملیاتی خواهد شد.

    با بهره برداری از فاز یک این طرح شاهد چه دستاوردی هستیم و در پایان امسال چه اقدامی را قرار است شاهد باشیم؟

با اجرای فاز اول ظرفيت انتقال بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از گوره به جاسک امکان پذیر می شود و در واقع تا پایان سال، ۲ میلیون بشکه از ظرفیت مخازن جاسک نیز به مدار خواهد آمد. مهمترین دستاورد آن این است که افزون بر بهره برداری از یک طرح ملی مهم، شاهد شکوفایی و رونق سواحل مکران هم خواهیم بود.

    بارها شنیده ایم که بسیاری از نخستین تجربه ها، تجهیزات و... در این طرح انجام می شود. اینها شامل چه موارد و بخش هایی است؟

باید به اطلاع تان برسانم که در اجرای این طرح ملی برای اولین بار لوله سازگار با سيال خورنده و اسيدي تولید و در این طرح مورد استفاده قرار گرفته است؛ برای نخستین بار در خاورمیانه ولو Fabricated valve تولید و استفاده می شود. برای اولین بار سیستم کنترل داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اولین بار سیستم MMS پمپ ها داخلی خواهد بود. اولین بار ولوهای کنترل کلاس 900 ساخته و استفاده شده است. برای اولین بار تمام الکترود سازهای کشور در تولید الکترود در این حجم به کار گرفته شده اند. در واقع به عنوان نخستین طرح کاملا داخلي در حال انجام است. چون شعار ما عزم ملی-طرح ملی است. در این طرح مجموعه پیمانکاران، مشاوران داخلی و نیروهای کارفرما در شرایط ناشي از شيوع كرونا که همه از ترس شان در خانه مانده اند، اینها اینجا پای کار هستند.

    تجربه فعالیت و کار با سازندگان و پیمانکاران داخلی در پروژه ای در این سطح را چگونه می بینید؟

اولویت طرح ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک استفاده حداکثری از توان داخل است و باید اشاره کنم که بالای 95 درصد از کار و تامین کالا از سوی داخلی ها تامین شده و در حال انجام است. در زمینه کیفیت کار باید این نکته را یادآوری کنم که در این طرح مشخصات فنی به ویژه در بخش های پمپ، لوله و ...سختگیرانه است و اگر کسی آن را پاس کرد می تواند در طرح های خارجی مشارکت داشته باشد. استانداردها در این طرح بسیار سختگیرانه تر از استانداردهای بین المللی است و دارای کیفیت بسیار بالاتر نسبت به آنهاست.

    شما به موضوع کرونا اشاره کردید که همه با وجود شیوع این ویروس برای اجرای این طرح پای کار هستند. پروتکل های بهداشتی خاصی در این شرایط در حال اجراست؟

ما همان پروتکل ابلاغی ستاد کرونا و شرکت ملی نفت ایران را با جدیت دنبال می کنیم. در چنین شرایطی همواره سعی بر این بوده است که با نظارت بر نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی، هم به سلامت همکاران توجه شود و هم اینکه پیشرفت طرح تا جای ممکن کمترین تأثیرپذیری را از این شرایط داشته باشد.

     درکل پروژه چه تعداد مشغول فعالیت هستند؟

 در این طرح هشت تا ده هزار نفر به صورت مستقیم و 15 تا 20 هزار نفر به شکل غير مستقیم مشغول فعالیت هستند.

    از بومی ها هم در کار به کار استفاده شده است؟

بالای 70 درصد شاغلان بومی هستند.

     در چه بخش هایی مشغول فعالیت اند؟

در بخش های مختلف نظارت کارگاهی، پیمانکاران و ...

    پیمانکاران سر تعهد زمانی هستند؟

تقریبا خوش قول بودند.

    کارفرما هم در تعهدات مالی خوش قول بود؟

در زمینه نقدینگی مشکلی وجود نداشته است.

    در چه روزهایی مشغول کار هستید؟

تمام روزهای هفته به صورت تقریبا دو شیفت و همه ارکان در تمام روزهای هفته تا پاسی از شب مشغول کار هستند.

    کارکنان با وجود شیوع کرونا نگرانی برای فعالیت ندارند؟ مثلا این موضوع پیش آمده که به خاطر کرونا درخواست ماندن در خانه را داشته باشند؟

باید تاکید کنم که ارکان طرح به خاطر اعتقاد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق جهش تولید و لبیک به رهنمودهای رهبر انقلاب پای کار هستند.

     در این طرح رکوردهای خاصی هم ثبت شده است؟

به لحاظ عملكرد اجرا، در این طرح، هزار کیلومتر عمليات مسیرسازي در کمتر از هشت ماه و 750 کیلومتر احداث کانال در کمتر از پنج ماه انجام شده است.

    اجرای این طرح در میان مردم این منطقه چه تاثیری داشته است و با چه واکنشی از سوی اهالی بومی مواجه هستید؟

طبیعی است چون طرح ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک باعث اشتغال و رونق این منطقه شده است، خرسند هستند و تعامل مناسبی هم حاکم است.

    با توجه به گستره فعالیت در چند استان، مسیر را با پرواز می آیید؟

تمام بازدیدهای اعضا زمینی است و هزار کیلومتر هم زمین فعالیت می شود و باید از آن سرکشی شود. آقای دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ( متن) تقریبا اکثر هفته ها از گناوه تا بندرعباس با ماشین می آید و ایشان در راستای انجام این طرح به کرونا مبتلا شدند.

    کل پروژه در فاز اول چه میزان پیشرفت دارد؟

حدود ۷۶ درصد پیشرفت دارد.

    زمان بهره برداری مشخص است؟

قرار است اسفند ماه امسال فاز اول مورد بهره برداری قرار گیرد.

    فاز بعدی طرح از چه زمانی آغاز می شود و چه برنامه ریزی بران آن شده است؟

پس از فاز اول، حدود چهار ماه بعد کل طرح ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک به بهره برداری خواهد رسید.

    اگر نکته ای قابل اشاره هست، بیان بفرمایید.

در پایان لازم می دانم از وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و آقایان دهقان و دهقانی بخاطر حمایت همه جانبه و پیگیری مستمر و در کنار کارکنان بودن تشکر کنم. همچنین به خاطر پیگیری و تلاش جهادی تیم گوره جاسک تشکر ویژه دارم.