گفت وگو با مخترع برد الکترونیکی شیرهای کنترلی صنعت نفت:

تکنیک دور زدن تکنولوژی را پیدا کردم

مشعل   اگرچه در چند سال اخیر تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و به خصوص صنعت نفت چندین برابر شده است، اما در همین دوران جوانان نخبه و بااستعداد در صنعت نفت توانسته اند با داخلی سازی بسیاری از تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت، جبرانی بی بدیل بر بدعهدی کشورهای اروپایی و دشمنی امریکا باشند. در این دوران بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت با کمترین امکانات و هزینه هایی اندک بومی سازی شده است و جوانان زیادی توانسته اند نتیجه تلاش های طولانی خود را در تجاری سازی و تولید انبوه اختراعشان که آینده روشنی دارد، ببینند. ابوذر عبدشیخی، کارشناس اداره ابزار دقیق واحد دهلران شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب است که توانسته پس از حدود یک سال طراحی و برنامه نویسی و تلاش شبانه روزی «برد الکترونیکی شیر های کنترلی» را به شیوه خلاقانه و ابتکاری طراحی و بسازد.

***

ابوذر عبدشیخی  34 سال دارد و اهل شهرستان گناوه است و مدت زیادی نیست که در صنعت نفت مشغول به کار شده است. عبدشیخی سال 95 با آزمون وارد شرکت نفت و گاز غرب شده است و پس از آن با توجه به شرایط سخت تامین برخی از قطعات به دلیل تحریم ها، تلاش می کند تا ساخت داخل برد الکترونیکی شیر های کنترلی را شروع کند و این روند به گفته او حدود یک سال طول می کشد.  وی با بیان اینکه برای تهیه برد الکترونیکی شیرهای کنترلی در شرکت بارها درخواست داده می شد، اما در آخرین سفارش ها، پاسخی دریافت نمی کردیم و در برخی از موارد مجبور بودیم از قطعه دست دوم استفاده کنیم یا با قیمت بسیار بالا تهیه کنیم. این قطعه نیز در انحصار سه شرکت آلمانی، انگلیسی و آمریکایی است و در شرایط تحریمی امکان دسترسی و خرید این قطعه را نداشتیم و به همین دلیل به فکر ساخت داخل این قطعه افتادم. عبدشیخی می گوید ابتدا تصورش بر این بوده که می تواند با مهندسی معکوس این تجهیز را به دست بیاورد، اما پس از بررسی متوجه می شود که این برد الکترونیکی از قطعات داخلی خاصی ساخته شده که دسترسی به آنها امکان پذیر نیست. او افزود: فکرم را فراتر بردم تا با تکنیکی این تکنولوژی را دور بزنم و با قطعات موجود تکنیکی جدید را ابداع کنم و در نهایت به ترکیبی رسیدم که نتیجه داد. این قطعه دارای دو بخش الکترونیکی و الکترونیوماتیکی است که عمدتا بخش الکترونیکی آن دچار مشکل می شود، درحالی که بخش الکترونیوماتیکی آن سالم می ماند و به علت نبود برد الکترونیکی جایگزین، به ناچار پوزیشنر غیرقابل استفاده است و باید پوزیشنر جدید خریداری و جایگزین شود.

وی با اشاره به کاربرد این ابزار در صنعت نفت گفت: در صنایع نفت و گاز شیرهای کنترلی بیشترین کاربرد را در کنترل فرآیند تولید ایفا می کنند و بنابراین برای تعیین موقعیت این شیرهای کنترلی نیازمند پوزیشنر است و به علت طراحی پیچیده برد الکترونیکی، این دستگاه با روش جدیدی طراحی شده به صورتی که بتواند به راحتی جایگزین برد اصلی آن شود و خوشبختانه با طراحی جدید این مشکل به صورت کامل برطرف شد.کارشناس اداره ابزار دقیق منطقه عملياتي دهلران خاطرنشان کرد: با توجه به وجود تعداد تقريبي ۶۰ دستگاه شیر کنترلی در واحد دهلران و خرابی تقریبا ۵ دستگاه برد الکترونیکی آنها در طول سال، ثبت سفارش سالانه ۱۰ دستگاه و قیمت تقریبی یک میلیارد ریال برای هر دستگاه، در مجموع به میزان پنج میلیارد ریال در سال صرفه جویی به عمل می آید.عبدشیخی در رابطه با صرفه جویی ارزی صورت گرفته با ساخت این برد الکترونیکی تصریح کرد: در صورت استفاده از برد الکترونیکی ساخته شده، با توجه به پایین بودن هزینه قطعات به کار رفته در آن، هزینه تمام شده آن بسیار پایین و مقرون به صرفه است و طبق آخرین استعلام های اخذ شده در این زمینه، قیمت تمام شده معادل ۱۰ درصد قیمت خرید این دستگاه است.او با بیان اینکه کلیه مراحل طراحی و ساخت این برد الکترونیکی به تنهایی پیش برده، اما در این مسیر همراهی افراد کمک کننده بوده است.  عبدشیخی در توضیح بیشتر گفت: تمامی فرآیندهای طراحی، مطالعات مهندسی این دستگاه، برنامه نویسی، ساخت و انجام تمام تست های آزمایشی و تست نهایی روی کنترل ولوهای سایت نمک زدایی دهلران در کارگاه این منطقه انجام گرفت و در این مسیر بهزاد حسینی، رئیس واحد ابزار دقیق واحد دهلران و محمود دهبانی، رئیس کل واحد تعمیرات واحد دهلران در ارائه کمک فنی و تهیه قطعات مورد نیاز همراهی موثری داشته اند. او با اشاره به اینکه این روزها به دنبال ثبت کشوری این اختراع در مرحله اول و در ادامه ثبت بین المللی این تجهیز صنعت نفت است و گفت: تولید انبوه این تجهیز برای صنعت نفت و صنایع دیگر منفعت زیادی دارد و امیدوارم با تجاری شدن آن، منابع خوبی نیز به دست آید. او در این سال ها در کنار کار تخصصی خود، با علاقه برنامه نویسی را هم دنبال می کرده و می گوید یکی از مواردی که به ثبت اختراع برد الکترونیکی شیرهای کنترلی کمک کرده، همین تخصص در زمینه برنامه نویسی بوده است: حدود 200 ساعت برنامه نویسی برای این اختراع لازم بود که با توجه به مهارتم در این حوزه بدون مشکل آن را انجام دادم و خوشحالم که این دو تخصص به کمک هم آمدند. - واحد بهره برداری دهلران در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب از شرکت های زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران فعال است. نفت تولیدی میدان های دهلران و دانان پس از فرآورش و شیرین سازی به وسیله یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۶۲ کیلومتر به واحد بهره برداری چشمه خوش ارسال می شود.

 

برداشت «طلای سرخ» 

سطح زیر کشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری ۲۳۰ هکتار و میانگین برداشت هر هکتار ۴ کیلوگرم است. با توجه به شرایط اقلیمی در استان، کشاورزان به سمت محصولات با نیاز آبی کمتر می روند که زعفران یکی از این محصولات به حساب می آید. به دلیل ارتفاع، سردسیر و کوهستانی بودن این استان شرایطی را برای کشت این محصول فراهم آورده است که زعفرانی با رنگ، بو و طعم عالی و اصطلاحا عیار بالایی به عمل آورده شود. برداشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری از اواخر مهر آغاز و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد.

 

معرفی اپلیکیشن

The Weather Channel

یکی از اپلیکیشن های برتر هواشناسی برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS که به شرکت IBM تعلق دارد، برنامه The Weather Channel نام دارد؛ این اپلیکیشن پیش بینی های ساعتی، روزانه و هفتگی محلی و منطقه ای را به همراه ویژگی «Feels like» ارائه می دهد تا به شما اطلاع دهد که هنگام خروج از خانه باید آماده چه چیزی باشید. این برنامه که به صورت رایگان در اختیار قرار دارد، هشدار باران در زمان دقیق با رادار و امکان ردیابی آلرژی فصلی، خطر آنفولانزا و موارد کووید-۱۹ را نیز ارائه می دهد.

 Weather Underground

 Weather Underground پیش بینی های محلی برای محله شما به همراه رادار تعاملی، نقشه های ماهواره ای و هشدارهای شدید هواشناسی را ارائه می دهد. در صفحه اصلی آن، دمای فعلی یعنی آنچه در واقع احساس می شود، اطلاعات دمای زیاد و کم روزانه، بارش و باد را به همراه یک نقشه راداری را مشاهده می کنید. اگر گزینه «More» را انتخاب کنید، اطلاعاتی در مورد رطوبت، نقطه شبنم، میزان دید، شاخص اشعه فرابنفش منطقه و شیوع آنفولانزا پیدا خواهید کرد.

 AccuWeather

وقتی AccuWeather را باز می کنید، تصویری از وضعیت هوای روز را از نظر شرایط فعلی، دمای احساسی در آفتاب یا سایه، شاخص فرابنفش و سرعت باد و همچنین نگاهی به روز بعدی را می بینید و همچنین می توانید گزینه ای را انتخاب کنید تا برنامه به شما هشدار دهد که چه چیزهایی برای روز مورد نظر لازم دارید. در قسمت بالای صفحه نیز شما می توانید دمای ساعتی و روزانه را به همراه نقشه راداری بررسی کنید و همچنین یک سربرگ خبری نیز وجود دارد که می توانید فیلم های خبری کوتاه را تماشا کنید.