سیروس پورموسوی:

 نسلی طلایی برای نفت آبادان می سازم

سال های متوالی سرمربی تیم های پایه در خوزستان بوده و بازیکنان بزرگی همچون ایمان مبعلی، علی بداوی، حسین کعبی و بسیاری دیگر را کشف و به فوتبال کشور معرفی کرده است. تیم های رده پایه با سرمربیگری پور موسوی     همیشه در ردیف مدعیان قهرمانی قرار داشته اند.سیروس پور موسوی که در فصل گذشته و در هفته های پایانی لیگ عهده دار نیمکت پارس جنوبی جم شده بود، در فصل بیستم با انتخاب اعضای هیات مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان روی نیمکت این تیم نفتی نشست. سرمربی سابق تیم جوانان ایران در شرایطی هدایت صنعت نفت آبادان را برعهده گرفته که قطعاً با مصائب شرایط کنونی و خلا بزرگی که جدایی بازیکنان در پی خواهد داشت، آگاه است. بااین حال شاید موهبت بزرگ او آرشیوی باشد که از زمان قبول هدایت نیمکت تیم جوانان در اختیار دارد. سرمایه هایی بزرگ که می توانند یک نفت آبادان با چهره ویژه را در فصل بیستم شکل دهند. پورموسوی در دوره حضور در استقلال خوزستان و فولاد نیز اعتقاد ویژه ای به کار آکادمیک و شناسایی استعدادها داشت که ماحصل این اقدام او اکنون با حضور در سطح اول فوتبال ایران، چهره های اصلی بیشتر گروه ها را شکل داده اند. پورموسوی قطعاً با اتکا به همین پشتوانه امیدوار است خیلی زود خلا بزرگ جدایی ستاره هایش را پوشش دهد و از صنعت نفت آبادان تیم بزرگی بسازد. این مربی بومی به دنبال این است که  با حمایت هواداران و مدیران باشگاه  یک نسل ویژه را در نفت آبادان شکل دهد و آن ها را به آینده امیدوار نگه دارد.با سرمربی جدید صنعت نفت آبادان در خصوص وضعیت این تیم و نیز برنامه هایی که برای بزرگی نفت دارد صبحت کردیم که توجه شمارا به آن جلب می کنیم.

  چه شد که هدایت صنعت نفت آبادان را قبول کردید؟

نفت آبادان پیشینه خوبی در فوتبال خوزستان و ایران دارد. کار کردن در این تیم سخت و درعین حال هیجان انگیز است. من دوست داشتم با امتحان کردن یک چالش جدید بتوانم تجربیاتم را به بازیکنان جوان خوب آبادان انتقال دهم، اما اعتراف می کنم واقعا کار سخت و مسئولیت بزرگی را قبول کردم. تیم صنعت نفت فصل گذشته در رتبه هفتم قرارگرفته و من باید حداقل این عنوان را دوباره در پایان لیگ بیستم به دست بیاورم، آن هم درحالی که بیشتر بازیکنان اصلی تیم جدا شدند و ما با جذب بازیکنان جدید، تیم نو و جدیدی را درست کردیم. کار دشواری دارم، اما نشدنی نیست، چون می دانم می توان کار بزرگ انجام دهم برای همین قبول کردم.

  از بازیکنان جدیدی که گرفته اید، راضی هستید؟

تمام بازیکنانی را که مدنظرمان بود تا الان جذب کرده ایم. با احترامی که برای جدا شده ها قائل هستیم، تمامی جذب شده ها از نظر فنی مورد تایید ما هستند، اما دو مشکل داریم؛ ازنظر بدنسازی عقب هستیم و برای هماهنگی هم نیاز به زمان داریم و شرایط سختی را پشت سر می گذاریم، چراکه بیش از 9 تغییر در تیم داشته ایم و باید سعی کنیم شرایط روزبه روز بهتر شود. البته چند مصدوم هم داریم که تا شروع مسابقات فکر کنم خوب شوند مثل طیبی، عبدالله زاده و حکیم نصاری به دلیل مصدومیت در تمرینات ما نیستند و خالقی فر هم دیر به ما اضافه شده است. امیدوارم با تلاش پزشکان مصدومان سریع تر به جمع ما اضافه شوند و بازیکنان هم شرایط را درک کنند. با تمام این اوصاف باید بگویم اکیپ خوبی دورهم جمع شده اند. بازیکنانی که سابقه همکاری با هم در استقلال خوزستان و فولاد را داشتیم، جذب کردیم. البته جا دارد از بچه های قدیمی نفت هم که با وجود داشتن پیشنهاد در این تیم ماندند، تشکر کنم.

  تمرینات آماده سازی برای شروع لیگ طبق برنامه پیش می رود؟

شرایط بد نیست، خدا را شکر کار را با هر سختی که هست جلو می بریم. مهم این است که برنامه هایی که طراحی کرده ایم را روزانه اجرا کنیم. با توجه به اینکه تمرینات ما دیر شروع شده، طبیعی است که باید برنامه تاکتیکی و بدنسازی را توامان پیش ببریم. در این فاصله بازیکنان فشار سختی را تحمل می کنند، زیرا تاریخ شروع مسابقات اعلام شده است. امیدواریم شرایط ما روزبه روز بهتر شود و بازیکنان فشار تمرینات را تحمل کنند. از روزی که استارت کار را زده ایم، 25 روز فرصت داشتیم. هم باید بازیکن می گرفتیم، هم کار بدنسازی می کردیم و بازی تدارکاتی و کار تاکتیکی انجام می دادیم.

  چند بازی تدارکاتی انجام داده اید که با پیروزی و تساوی همراه بوده، این بازی ها به شناخت شما از شرایط تیم و بازیکنان کمک کرده است؟

ابتدا باید بگویم ما در این بازی ها به دنبال نتیجه نبودیم، زیرا در زمان آماده سازی تیم هستیم. تاکنون دو بازی تدارکاتی انجام داده ایم که با برد و تساوی همراه بوده است. با توجه به شرایط بدنی که برایشان به وجود آمده، از نظر فنی نمی توانند تمام وظایف را انجام دهند، ولی هفته به هفته شرایطشان بهتر خواهد شد و امیدوارم از روز اول مسابقات در کنار امتیازگیری بتوانیم شرایط بدنی بازیکنان را بالا ببریم.

  اوضاع مالی بهتر شده است؟

 باشگاه به دنبال این است که مشکلات مالی باشگاه را حل کند. الان همه باشگاه ها با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و ما هم این مشکل را داریم. البته با اینکه در یارگیری خوب عمل کرده ایم، اما یک ریال پرداختی نداشته ایم، چه به بازیکنان جدید چه به بازیکنان فصل گذشته، اما خوشبختانه پیگیری خیلی خوبی از سوی نمایندگان مجلس، فرمانداری و هیات مدیره باشگاه شاهد هستیم. مطمئنا تا شروع لیگ این مشکل حل می شود.

  صنعت نفت آبادان این فصل می تواند نتایج خوب فصل گذشته را تکرار کند؟

واقعیت این است که باید پله پله و آرام حرکت کنیم، مطمئنا تلاش ما این است که بتوانیم جایگاه خیلی خوبی برای هواداران و تیم صنعت نفت به وجود بیاوریم. سطح توقع هواداران بالا رفته است، اما برای خوب بودن احتیاج به زمان داریم تا هماهنگ شویم. هواداران باید صبور باشند و به ما فرصت دهند. بازیکنان باتجربه و جوان های خوبی داریم. اگر حمایت های به موقع از تیم صورت بگیرد، می توانیم جایگاه خوبی به دست بیاوریم. من مطمئن هستم به اگر تیم هماهنگ شود با آمادگی بالا می توانیم امتیازات خوبی جمع کنیم. من به این جوان ها خوش بین هستم.

  اشاره به هواداران داشتید ، هواداران نفت آبادان از همان ابتدا نتایج خوب می خواهند و طاقت شکست را ندارند ؟

هواداران و مردم آبادان فوتبال را خوب می فهمند. همانطور که اشاره داشتم ما تمرینات را دیر شروع کردیم. باید ما را درک و حمایت کنند. مطمئن باشند روزبه روز بهتر می شویم. هواداران کمک کنند مطمئن باشند، موفق می شویم. ما امسال یک کار بزرگ در صنعت نفت آبادان انجام دادیم. در کنار تیم بزرگ سالان، یک تیم جوان و آماده به عنوان تیم «ب» جهت پشتوانه سازی متشکل از بازیکنان بومی درست کردیم که بتوانیم از تیم بزرگسالان حمایت کنیم.

 بیشتر توضیح می دهید؟

ببینید ما در کنار تیم بزرگسالان برای پشتوانه سازی از بازیکنان آکادمی و نیز جوانان بومی آبادان و نیز تیم های پایه تست گرفتیم. سپس در ادامه با هماهنگی مدیریت باشگاه بهترین ها همراه تیم به اردو تهران آمدند و ضمن تمرین حتی در بازی دوستانه به میدان رفتند. هدف من و باشگاه داشتن یک تیم خوب و جوان و آینده دار برای سال های بعد است تا به نوعی نفت آبادان را بیمه کرده باشیم . این بازیکنان نه تنها می توانند در آینده نسل طلایی فوتبال نفت باشند، بلکه در این فصل هم می توانند به باشگاه در لیگ برتر کمک کنند.

   اردو تهران خوب بود و آیا انتظارات شمارا برآورده کرد؟

بله اردوی بسیار خوبی بود. هم تمرینات خوبی داشتیم و هم بازی های دوستانه خوبی انجام دادیم. ما از روزی که استارت کار را زدیم 25 روز فرصت داشتیم. هم باید بازیکن می گرفتیم هم کار بدن سازی می کردیم و هم بازی تدارکاتی و کار تاکتیکی انجام می دادیم. اردو تهران به ما خیلی کمک کرد. دو بازی تدارکاتی انجام دادیم مطمئنا تا 16 آبان با توجه به شرایط بدنی که بازیکنان دارند می توانیم برای شروع لیگ آماده شویم. بچه ها هفته به هفته شرایطشان بهتر خواهد شد و امیدوارم از روز اول مسابقات در کنار امتیاز گیری بتوانیم شرایط بدنی بازیکنان را بالا بکشیم.

 پس با این اوصاف باید منتظر یک تیم شگفتی ساز در لیگ برتر باشیم؟

من تمام توانم را به کار می برم تا صنعت نفت حضوری موفق در لیگ برتر داشته باشد. گفتم کار سختی داریم، ولی نفت می تواند مثل فصل گذشته با این جوانان بازهم در فوتبال ایران بدرخشد.

  در پایان فصل چه جایگاهی برای صنعت نفت متصورید، آیا می توانید سهمیه آسیایی کسب کنید؟

نمی شود فوتبال را پیش بینی کرد، اما سعی می کنیم بهترین نتایج را بگیریم. من به دنبال این هستم که بتوانیم سهمیه آسیایی کسب کنیم، اما تا وارد مسابقات نشویم نمی توانیم در این خصوص اظهارنظر قاطع کنیم.

  این روزها مدرک مربیگری مربیان به بحث روز فوتبال تبدیل شده، نظر شما چیست؟ 

 این قانون برای الان نیست، در تمام دنیا این اتفاق رخ می دهد و قانونی است و برای بالا بردن علم و آموزش است. با توجه به مشکلاتی که برای باشگاه ها رخ داد و برای این دوستان هم بهتر است که دوره مربیگری را طی کنند و در سال 2016 مربیان در لیگ قهرمانان باید مدرک مربیگری داشته باشند و در یک مدت سه ساله باید مدرک بگیرند و امروز فدراسیون نسبت به مدرک مربیان سختگیری می کند و اگر این قانون اجرا شود به فوتبال ما کمک خواهد شد.

 

برگزاری کوه پیمایی خانوادگی کارکنان خطوط لوله

 همایش کوهپیمایی خانوادگی کارکنان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه غرب  با حضور فرمانده بسیج و جمعی از کارکنان و خانواده های آنان برگزار شد. این برنامه در راستای اهداف راهبردی در بخش ورزش و تفریحات سالم به منظور گسترش و توسعه ورزش و ایجاد روحیه نشاط و شادابی با تأکید برافزایش مشارکت کارکنان و خانواده های آنان در فعالیت های ورزشی و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شد.فرمانده پایگاه بسیج شهید قمری در این خصوص گفت: شرکت کنندگان در این برنامه مسیر میدان پدر تا مزار شهدای گمنام را که بر بلندای کوه زیبای طاق بستان آرمیده اند طی کردند و با نثار فاتحه یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

 ابراهیم مؤمن در ادامه در خصوص این کوهپیمایی گفت: کارکنان و خانواده های ایشان در فضایی شاد و صمیمی از ساعت7 صبح، کنار یکدیگر جمع شدند و مسیر زیبای دامنه طاق بستان و پارک کوهستان را پیاده روی کردند.

گفتنی است، در پایان به شرکت کنندگان در این همایش جوایزی اهدا شد.