نکاتی که در مورد ضدعفونی کننده ها  باید بدانید

ماه ها، هفته ها و روزهای زیادی است که دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند. چالشی مخاطره انگیز که زندگی مردم کل دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، به طوری که امروز استفاده از مواد ضدعفونی کننده دیگر جزئی از کارهای روزمره مان شده است. از این رو هنگام استفاده از ضدعفونی کننده باید به برخی نکات توجه کرد، نکاتی که شاید به ظاهر اهمیتی نداشته باشند، اما عدم توجه به آنها می تواند مشکلاتی را برایمان ایجاد کند.با ورود کرونا و همه گیری آن در سراسر جهان، استفاده از ضدعفونی کننده ها از جمله ژل ها و محلول های استریل کننده، بیش از هر زمان دیگری وارد زندگی مان شدند. این مواد بهداشتی که باعث از بین رفتن میکروب ها می شوند، در حال حاضر بعد از شست وشوی دست ها، استفاده از آنها بهترین راه از بین بردن ویروس کروناست. با این حال گاهی پیش می آید که در استفاده از آنها اشتباهاتی را انجام می دهیم که شاید به ضررمان تمام شود و مشکلاتی را برایمان ایجاد کند. به همین بهانه در ادامه «برخی از نکات ضروری را که باید مورد توجه قرار گیرد، آورده ایم»

  مدت زمان مناسب استفاده از آنها  (۲۰ ثانیه دست شستن)

مدت زمان مناسب استفاده از مواد ضدعفونی کننده، یعنی مدت زمانی که میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها را می توانیم از بین ببریم. مثلا برای از بین بردن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها باید حتما ۲۰ ثانیه دست های خود را بشوییم که در غیر این صورت پاکسازی به طور کامل انجام نمی شود و آلودگی ها از بین نمی رود.

صرفه جویی در مصرف مواد ضد عفونی کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضدعفونی کننده، باعث می شود که پاکسازی ویروس به طور کامل انجام نشود. اگر از ظروف بزرگ برای ضدعفونی کردن دست ها استفاده می کنید یک فشار بر روی پمپ ها کافی است، اما در صورت استفاده از ظروف کوچک باید فشار روی پمپ را ۲ تا ۴ بار افزایش دهید.

ضد عفونی کردن تمام دست

برای خلاصی دست ها از ویروس باید آنها را کامل ضدعفونی کنید تا با استریل شدن تمام نقاط دست ها خیالتان از بابت پاکسازی  آنها از ویروس راحت شود. بنابراین به ضدعفونی کردن کف، روی دست ها و انگشتان نباید بسنده کرد. بهتر است بین انگشتان، روی ناخن ها و زیر آنها هم به مواد ضدعفونی کننده آغشته شوند.

 وقتی دست ها چرب هستند

زمانی که از کرم های چرب کننده و مرطوب کننده استفاده می کنید، مواد ضدعفونی کارایی خود را از دست می دهند و نمی توانند عمل پاکسازی را به خوبی انجام دهند، چراکه به پوست دسترسی کامل ندارند. بنابراین اول دست ها را با آب و صابون بشویید و سپس مرطوب کننده استفاده کنید. اگر نیاز شد  پس  از آن از  مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

استفاده از انواع مختلف استریل کننده ها

تمام مواد بهداشتی استریل دست ها، یکسان نیستند. بهترین مواد ضدعفونی کننده از ۶۰درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده اند تا بتوانند ویروس ها را به طور کامل از بین ببرند. بنابراین زمان خرید به نوشته های روی محصول توجه کنید، اثرگذاری محصولات ضدعفونی کننده روی باکتری ها و ویروس ها نکته مهمی است که نباید نسبت به آن بی توجه بود. در حال حاضر کرونا، ویروس است و استفاده از ضدعفونی کننده های ضدویروس می تواند آنها را از بین ببرد، نه محصولاتی که ضدباکتری هستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می تواند (در حالت محلول) از روی پوست هم باعث مسمومیت شود.

نگهداری از مواد استریل کننده

قرار دادن مواد ضدعفونی کننده در معرض نور خورشید یا در یخچال می تواند کارایی آن را کاهش دهد. به همین دلیل توصیه می شود از نگهداری نامناسب این مواد جدا خودداری کنید.

 استفاده از مواد ضدعفونی کننده قبل از خوردن غذا

درست است که مواد ضدعفونی کننده نقش موثری در از بین بردن ویروس ها دارند، اما روی پوست، مواد شیمیایی از خود به جا می گذارند که نباید وارد بدن شوند. به همین دلیل قبل از شستن دست ها برای غذا خوردن می توانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید، اما نباید با دست های آغشته به مواد شیمیایی ضد عفونی کننده غذا بخورید.

مواد استریل کننده آتش زا

همانطور که می دانید تمام مواد استریل کننده اشتعال پذیر و آتش زا هستند. از این رو توجه به این مسئله بسیار ضروری است. این مواد را نباید در کنار فندک و سیگار قرار داد. الکل پس از استفاده به حالت گاز درمی آید، به همین دلیل باید علاوه بر ضدعفونی کردن دست ها نکات ایمنی را هم هنگام استفاده از این مواد رعایت کنید.