غارها  بوی تاریخ می دهند

شبنم اعماری    سفر به اعماق زمين، حسي هیجان انگیز است که با غارنوردي مي توان آن را تجربه کرد. غارها، پديده هاي اسرارآميزي هستند که یکی از جذاب ترين جاذبه هاي طبيعي دنيا به حساب می آیند. ايران هم در کنار جاذبه هاي بي شمار و ديدني اش، غارهاي زيادي را در دل خود جای داده که برخي از آنها در نوع خود بسيار جالب توجه و شگفت انگيزند.  از نگاه غارنوردان در ایران حدود 2 هزار غار وجود دارد که طریقه شکل گیری هر کدام از آنها متفاوت است. از میان تمام غارهایی که در ایران کشف شده، برخی از آنها بسیار تماشایی و حیرت انگیزند، به حدی که به محض حضور در آنها شگفت زده خواهید شد.

     چال نخجیر  

این غار، یکی از ارزشمندترین غارهای آهکی جهان است که زیباترین و بهترین اشکال رسوبات آهکی جهان را می توان در آن دید. غار چال نخجیر که قدمت آن به 70 میلیون سال پیش برمی گردد. این غار شگفت انگیز که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است، از سه طبقه تشکیل شده و در آن می توان نخجیر، چکیده ها و چکنده های زیبا و منحصر به فردی که هر کدام اشکال خاص خود را دارند، دید.

   نمکدان 

غار نمکی یا نمکدان، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است که مجموعه ای منحصر به فرد را در دل خود جای داده و از یک گنبد نمکی به وجود آمده است. این گنبد بسیار بزرگ حدود 6 کیلومتر طول دارد، به طوری که به شکل یک کوه بلند از دوردست ها دیده می شود. این غار از معروف ترین و طولانی ترین غارهای نمکی جهان است. قندیل های مرمرین و بلورین این غار، منظره ای بی بدیع را پیش رویتان قرار می دهد.

   قوری قلعه 

 بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه است که قدمتش به 65 میلیون سال قبل بازمی گردد. غار قور قلا یا قوری قلعه، یکی از هفت اثر طبیعی ملی ثبت شده است که در تمام طول سال دمای ثابتی دارد. قوری قلعه با قندیل ها و پدیده های زمین شناختی منحصر به فردش، محل زندگی گونه های نادری از خفاش ها و سمندرهای زرد بوده که متاسفانه به دلیل بازدید بی رویه و حفاظت نشده گردشگران، شاهد کم شدن جمعیت گونه های جانوری ساکن در آن هستیم.

 

شاهکاری به جا مانده از دوران گذشته

سازه های آبی شوشتر

 بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی به گفته مادام ژان دیولافوآ، باستان شناس نامدار فرانسوی، سازه های تاریخی شوشتر هستند. مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم که آب را هدایت می کنند و در کنار هم توانسته اند به مجموعه ای شگفت انگیز تبدیل شوند.مجموعه آسیاب ها و آبشارهای شوشتر که در مسیر رودخانه گرگر، یکی دیگر از شاهکارهای فنی و مهندسی دوران گذشته خودنمایی می کند، به عهد هخامنشینان بازمی گردد. این اثر تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، با توجه به زمان ساخت خود، پدیده ای بی نظیر و شاهکاری شگفت انگیز است که معماری آن را می توان یکی از عجایب تاریخ دانست. ساخت چنین بنای عظیمی در آن دوران و با ابزارهای ساده، دانش بسیار بالایی نیاز داشت. مهندسان آن زمان به منظور آب بندی کامل سازه، در دل سنگ و ساروج شوشتری، حفره هایی ایجاد کردند تا این بنای تاریخی حیرت انگیز هزاران سال پابرجا بماند. اما یکی از مهم ترین وظایف معماری سازه های آبی شوشتر، انحراف آب کارون به سمت دیگری بود که این کار با ظرافت خاصی انجام شد. علاوه بر این، کف این نهر به خوبی آب بندی شده بود تا بستر آن به مرور زمان تخریب نشود. جالب اینکه آب را ابتدا از آسیاب های آبی عبور می دادند، سپس وارد نهر ها و تونل ها می کردند. در پایان نیز آب به صورت آبشاری زیبا از فراز صخره ها به درون حوضچه ای کوچک می ریخت تا مصارف کشاورزی و آب شرب مردم روستا تامین شود. با تمام این تفاسیر باید از نزدیک به تماشای این سازه تاریخی منحصر به فرد نشست تا بتوان زیبایی های این شاهکار معماری را از نزدیک لمس کرد.

 

چشمه های آب گرم  بهترین گزینه برای فصول سرد سال

سرزمین چهارفصل ایران، علاوه بر طبیعت چشم نواز، کوه و دشت و بیابان های دیدنی، چشمه های آب گرم فراوانی هم دارد که در کنار تفریح، می توان از خواص درمانی آنها نیز استفاده کرد. از این رو هر ساله با آغاز فصل پاییز و زمستان، چشمه های آبگرم پذیرای گردشگرانی می شوند که هم می خواهند خستگی از تن به در کنند و هم از خواص درمانی آنها بهره ببرند.

آب گرم فلکده

 روستای فلکده که در شهرستان تنکابن، استان مازندران و در میان جنگل های دو هزار جا خوش کرده، آب گرم معروفی دارد که از ویژگی منحصربه فردش می توان به نداشتن گوگرد و بوی نامطبوع آن اشاره کرد. این آب گرم از نظر توپوگرافی پستی و بلندی هایی دارد که جذابیت آن را دوچندان کرده است. آب گرم فلکده برای رفع بیماری هایی همچون دردهای مفصلی و نظیر آن بسیار مناسب است.

آب گرم فردوس

این آب گرم که قدمتی 200 ساله دارد، در خراسان جنوبی جا خوش کرده و از حیث تنوع املاح معدنی در بین آب گرم های ایران رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. آب گرم فردوس بر بالای کوهی قرار گرفته که آثار برج و بارو نیز در آن دیده می شود. آب گرم فردوس، در حال حاضر یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی و قطب گردشگری و آب درمانی شرق کشور محسوب می شود.

آب گرم دلفان

 چشمه آب گرم دلفان، یکی از جاذبه گردشگری شهرستان زیبا و دیدنی دلفان استان لرستان به شمار می رود که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. دمای این چشمه آب گرم که از اعماق زمین می جوشد، ۴۴ درجه سانتیگراد است و به دلیل وجود ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم تأثیر زیادی در درمان بیماری های مفصلی، عفونی، پوستی و مزمن دارد.

آب گرم دهلران

چشمه های آب گرم دهلران یکی از نادرترین جلوه های طبیعی استان ایلام است که خواص درمانی زیادی دارد. این چشمه های فسیلی که بر اثر جوشش و وجود منابع نفت و گاز در زیرزمین تشکیل شده اند، سالانه میزبان گردشگران زیادی هستند. از نکات جالب توجه در خصوص چشمه های آب گرم دهلران اینکه آب این چشمه ها در طول روز بر اثر انعکاس نور خورشید به صورت هفت رنگ درمی آیند که همین مساله جذابیت آنها را دوچندان کرده است.