گفت وگو با یکی از بازنشستگان صنعت نفت در پتروشیمی خارک

فرصت تدریس زبان بعد از بازنشستگی

مشعل       این یک اتفاق معمول است که برخی نیروهای صنعت نفت به دلیل شرایط شغلی و اقتصادی و عدم دسترسی به آنچه امنیت و رضایت شغلی محسوب می شود، در شرکت و جایگاه مورد نظرشان قرار نمی گیرند اما اینکه این شرایط را تبدیل به یک فرصت برای خودمان کنیم دیگر یک انتخاب خوب است که هر فردی نمی تواند از پس آن برآید.

فرامرز نادرخانی یکی از نیروهای فنی و تخصصی است که از سال ها قبل علاقه مند به فعالیت در شرکت های EPC داخلی بوده است اما می گوید شرایط برای این همکاری فراهم نشده است اما در عوض 16 سال از تجربه کاری خود را با کارشناسان و مهندسین هندی در زمینه  صنعت کشتیرانی بویژه کشتی های نفتکش رده  SUEZ MAX و تدارکات خارجی و نظارت  بر تعمیرات ادواری  DRY DOCK گذرانده است. او در سال های پایانی دوران کاری خود در عسلویه و بعد پتروشیمی خارک مشغول به فعالیت بوده است. اما اتفاق مهم درباره آقای نادرخانی این است که او از شرایط شغلی خود که در ارتباط با نیروهای و پیمانکاران خارجی بوده با توجه به علاقه خود برای آموزش زبان استفاده کرده است.

نادرخانی در زمینه مکالمه دارای گواهینامه ESL و EFL و چند گواهینامه دیگر در مکالمه عمومی و تخصصی است و در این سال ها با تدریس زبان هم به معیشت خود کمک کرده و هم نوعی سرگرمی داشته است.

او در گفت وگو با مشعل می گوید: دو مدرک لیسانس شیمی و مهندسی پتروشیمی را اخذ کرده و در این سال ها با ترجمه متون و اسناد تخصصی شغلی خود توانسته از توانایی خود در زبان انگلیسی استفاده خوبی داشته باشد.

او که حالا 61 سال سن دارد، از اواخر سال گذشته برای بازنشستگی درخواست داده اما هنوز کارهای مربوط به بازنشستگی اش تمام نشده است و می گوید: مدتی است در جزیره خارک حضور دارم تا امور اداری مربوط به بازنشستگی تمام شود؛ از آنجایی که در این سال ها در چند محل خدمت متفاوت حضور داشته ام، استعلام های مختلفی لازم است اما در این مدت بیکار نبوده ام و در این مدت هم برنامه ریزی برای دوره های جدید تدریس در یک موسسه جدید آموزش زبان را دنبال می کنم.

از حدود 20 سال قبل به واسطه همکاری با شرکت های خارجی و به خصوص هندی ها، زبان انگلیسی را یاد گرفتم و در ادامه به سبب علاقه ای که داشتم و در شرکت های مختلف مورد نیاز بود، تصمیم گرفتم تا دوره های رسمی آموزش زبان را بگذرانم. نادرخانی می افزاید: در این سال ها چه در زمان های بین کار و تعطیلات و استراحت در خانه و یا حتی برای سرگرمی با زبان انگلیسی همراه بودم و بعد از چند سال شرایط تدریس داشتم و می توانستم شاگرد داشته باشم.

او با بیان اینکه در ابتدا زبان را برای داشتن فرصت شغلی بهتر انتخاب کرده اما در واقع تاثیر چندانی برای شغل خود در این سال ها نداشته است، می افزاید: همراهی با نیروهای خارجی و ترجمه اسناد و مدارک در موارد مختلف تنها کمک زبان برای من بود اما بیشتر به من کمک کرد تا تنهایی و اوقات فراغت و علاقه مندی های من را پر کند.

نادرخانی دو فرزند دارد و می گوید به دلیل شغل خود زمان زیادی را در خانه نبوده است.

 او ادامه می دهد: پسرم ازدواج کرده و حالا همسر و دخترم در خانه هستند و بعد از این و در دوران بازنشستگی زمان بیشتر را با آنها خواهم بود اما برنامه مفصلی را هم برای تدریس زبان دارم که باید هماهنگی بین این موضوعات ایجاد کنم.

او می گوید: در واقع زبان آموزی در این سال ها تنها سرگرمی و دلخوشی بوده که در این سال ها داشته ام و خوشحالم که پس از بازنشستگی امکان تدریس هنوز برایم فراهم است.

نادرخوانی به متد متفاوتی که برای مکالمه زبان در این سال ها آموخته و حالا تدریس می کند اشاره و تاکید می کند. این متد کاربردی است و برخلاف بسیاری از آموزشگاه های آموزش زبان قالب بندی زمانی ندارد. 

 

داستان عکس

 مراسم صبحگاه مشترک نیروی انتظامی

مراسم صبحگاه مشترک نیروی انتظامی به مناسبت هفته ناجا صبح دوشنبه (28 مهرماه)  با حضور حسین رحیمی - رئیس پلیس پایتخت، حجت الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران برگزار شد.

 

معرفی اپلیگیشن

FullReader

این اپلیکیشن از صدها فرمت مختلف برای کتاب های مجازی پشتیبانی می کند و به راحتی می توانید هرگونه کتاب، کمیک، فایل های mp3 مخصوص کتاب های صوتی و… را به وسیله آن مطالعه کنید. FullReader دارای چهار تم مختلف و قابل تعویض، مترجم به پنج زبان جهان و قابلیت پشتیبانی از OPDS است. همچنین می توانید با استفاده از قابلیت text to speech برنامه خواندن کتاب هایتان را به FullReader+ بسپارید. محیط کاربری برنامه نیز مناسب و بی نقص است و به راحتی می تواند نیازهای شما را برطرف کند.

EbookDroid

یکی از اپلیکیشن های کتاب خوان رایگان نسبتا خوب اندروید است که تقریبا از تمام فرمت های معمول کتاب های مجازی را پشتیبانی می کند. محیط کاربری برنامه ساده و قابل فهم، اما کاربردی است. یکی از خصوصیات خوب EbookDroid داشتن دیکشنری، قابلیت مشخص کردن یک خط یا جمله، پلاگین های متعدد برای اضافه کردن قابلیت های بیشتر و… است.

 AIReader

این اپلیکیشن از بیشتر فرمت های کتاب های مجازی پشتیبانی می کند. محیط کاربری برنامه را می توانید بر حسب سلیقه شخصی تغییر دهید و از قابلیت هایی مانند اتو اسکرال (حرکت کردن اتوماتیک صفحه در حین خواندن)، انیمیشن های متنوع ورق زدن و دیگر تنظیماتی که برای راحتی شما تعبیه شده است استفاده کنید. AIReader به صورت رایگان قابل استفاده است.