اسکان یا اسکون غذایی که باید آن را یکبار امتحان کرد

 مهشید عرب بیگی

گنجاندن غذاهای متنوع در برنامه غذایی ایده بسیاری از کدبانوان های خانه دار است، حتی بانوان شاغل هم به دلیل وقت کمی که دارند، بیشتر مواقع به دنبال پختن غذاهای متفاوت، ساده و در عین حال سبک و خوشمزه می گردند. غذایی که هم باب میل تمام اعضای خانواده باشد و هم اینکه بتواند جایی در برنامه غذایی پیدا کند. 

به همین بهانه امروز برای شما خوانندگان همیشه همراه طرز تهیه یک غذای ساده، اما خوشمزه را آورده ایم. این غذا در واقع یک کیک یا نان سریع است كه ظاهری شبيه بيسكویت دارد، اما بافتش كيك مانند و طعم و مزه اش نزدیک به نان است. اسکان معمولا از گندم، جو یا بلغور به همراه بيكينگ پودر تهیه می شود و در برخی مواقع نیز می تواند به صورت شیرین تهیه شود.

مواد لازم:

 کره: 100 گرم

ماست: نصف لیوان

آرد: 2 لیوان

تخم مرغ: یک عدد

پنیر فتا: نصف لیوان

تره خرد شده: 4 قاشق غذاخوری

بیکینگ پودر: یک و و یک چهارم قاشق چایخوری

جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری

نمک، فلفل و زنجبیل: به میزان لازم

طرز تهيه:

ابتدا آرد، بیکینگ پودر و جوش شیرین را مخلوط می کنیم و خوب هم می زنیم. سپس 100گرم کره را بلافاصله بعد از درآوردن از یخچال روی آرد رنده درشت می کنیم. با یک چنگال مواد را مخلوط کرده و تا جایی هم می زنیم که چیزی شبیه به خرده نان شود(به هیچ عنوان از دست استفاده نمی کنیم). حالا تخم مرغ را اضافه می کنیم. یک قاشق آن را کنار می گذاریم و مابقی را با نصف لیوان ماست (بهتر است غلیظ و ترش باشد) مخلوط می کنیم. فلفل، نمک و زنجبیل را هم به ماست اضافه کرده، سپس به مخلوط آرد و کره می افزاییم. خیلی کم فقط به اندازه مخلوط شدنشان با چنگال هم می زنیم. حالا تره خرد شده و پنیر خرد شده را اضافه می کنیم و باز هم خیلی کم در حد مخلوط شدن با چنگال هم می زنیم. پنیر فتا یا همان پنیر سفید ایرانی را درشت خرد می کنیم. مواد آماده را روی سطح صاف می ریزیم و با دست و به آرامی فشار می دهیم و به شکل دایره به قطره 2 تا 3 سانت باز می کنیم (با وردنه). با قالب گرد به اندازه 6 سانت قالب می زنیم و داخل سینی فر که کاغذ روغنی کف آن پهن کرده ایم، نزدیک به هم می چینیم و رویشان از همان تخم مرغی که کنار گذاشته ایم، می مالیم و داخل فر با حرارت 180 درجه و به مدت 20 تا 30 دقیقه می گذاریم تا پخته شوند. بعد از پخت می توانید روی آنها پودر پابریکا بپاشید.

نکته

* کره حتما باید سردسرد و با چنگال و خیلی کم هم زده شود.

* دست را به هیچ عنوان تا زمان قالب زدن وارد خمیر نمی کنیم.

 

شكلات فندق و كنجد

 مهسا محمودی

مواد لازم

ارده: ٥ قاشق غذاخوری

شيره خرما: یک قاشق مرباخوری

عسل: یک قاشق مرباخوری

كنجد: یک قاشق چایخوری

پودر فندق: یک قاشق چایخوری

طرز تهیه:

برای درست کردن این شکلات، تنها کافیست ارده، شیره خرما، عسل، کنجد و پودر فندق را با هم ترکیب کنیم تا در نهایت یک شكلات مقوي و خوشمزه داشته باشيم. شكلات فندق و کنجد، بسیار مقوي است و می توان آن با نان داغ میل کرد. ویژگی این شکلات این است که تمامي اندازه های مواد را می توانید با توجه با ذائقه تان تغيير دهید يا حذف کنید.

 

بیسکویت کره ای

 لیلا فاضلی نیا

مواد لازم

کره به دمای محیط رسیده: 175 گرم

شکر قهوه ای روشن و دانه نرم: 100 گرم

آرد: 250 گرم

اسانس وانيل: به میزان لازم

طرز تهیه:

کره و شکر را آنقدر می زنیم تا کرمی شود. سپس همزن را کنار می گذاریم وآرد الک شده را به مواد اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خمیر یکدستی به دست آید. آن را روی سلفون به صورت استوانه ای به قطر 3 سانت به اندازه بیسکویت های کره ای رول می کنیم و در شکردانه درشت می غلطانیم و در سلفون می پیچیم. سپس داخل یخچال به  مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا خودش را بگیرد. بعد از نیم ساعت از یخچال بیرون آورده و به ضخامت نیم سانت برش می زنیم و در سینی فر می چینیم و در فر با دمای 160 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه می پزیم. این بیسکویت را می توانیم کاکائویی هم درست کنیم. برای بیسکویت کاکائویی باید دو قاشق غذاخوری از مقدار آرد کم و دو قاشق غذاخوری کاکائو اضافه کنيم.