جزایر دیدنی خلیج همیشه فارس

شبنم اعماری    کشور پنهاورمان ایران، سرزمین پرجاذبه ای است که دیدنی هایش می تواند هم برای افرادی که ماجراجو و طبیعت گرد هستند، شگفت انگیز باشد و هم برای آن دسته از گردشگرانی که به دنبال مقاصد تاریخی و فرهنگی می گردند.

در این بین آنچه بیش از پیش نظر گردشگران را به خود جلب کرده، جزایر دیدنی خلیج همیشه فارس است. جزایری که می توان در آنها آرامش را به معنای واقعی در آغوش کشید و اندکی از روزمرگی زندگی دور شد.

جزیره مینو 

این جزیره که در گذشته به جزیره صلبوخ معروف بود، از معدود نقاط جهان است كه سيستم آبياري اش به صورت طبيعي و از طریق جزر و مد آب انجام مي شود. از این رو نيازي به وسايل مكانيكي و تلمبه آب ندارد. نخل هاي بي شمار جزیره مینو نیز باعث شده اكوسيستم مناسبي براي زيست پرندگان مهاجر باشد. همچنين نيزارهاي انبوه و رمز آلودش هم پناهگاه خوبی برای حيوانات وحشي محسوب می شود.

 جزیره فارسی

شاید نام این جزیره بکر و ناشناخته کم به گوشتان خورده باشد، اما باید بدانید که جزیره فارسی از نظر موقعیتی برای ایران بسیار حائز اهمیت است. این جزیره دورترین نقطه جغرافیایی ایران محسوب می شود و جالب اینکه به دلیل داشتن ايستگاه هواشناسي از اهميت ويژه اي برخوردار است.  طول جزیره فارسی حدود ۱۴ کیلومتر و عرض آن نیز ۷ کیلومتر است.

جزایر ناز

از جزایر غیرمسکونی کاملا مسطح خلیج فارس می توان به جزایر ناز اشاره کرد  منطقه ای که در آن هیچ ساحل شنى دیده نمی شود، جایی که می توانید روی آب راه بروید و هنگام جزر در دریا پیاده روی کنید و بدون اینکه خیس شوید، بلندی های جزایر ناز را به تماشا بنشینید. در جزایر ناز علاوه بر پیاده روی تجربه ورزش های آبی هیجان انگیز را هم فراموش نکنید.

 

سدها سازه هایی استوار و تماشایی

کشور زیبا و پنهاورمان ایران، جاذبه های زیادی دارد، از مکان های تاریخی، جنگل، کوه و بیابان گرفته تا مناطق بکر و محسورکننده ای که چشم هر گردشگری را می نوازد. یکی از دیدنی های ایران که می توان آنها را در گوشه و کنار کشور دید و ساعاتی را اطرافشان خوش گذراند، سدها هستند. سازه هایی که با ساخته شدن روی رودخانه ها و رودهای جاری و خروشان، علاوه بر جمع آوری آب برای مصارف مختلف، با داشتن چشم اندازهای شگفت انگیز، محل مناسبی برای گشت وگذار نیز محسوب می شوند. دیدن این سازه های عظیم و تماشایی نه تنها بسیار هیجان انگیز است، بلکه می تواند سفری تکرار نشدنی را رقم بزند.

سد امیرکبیر

 سد کرج یا سد امیرکبیر، اولین سد چندمنظوره ایران است که روی رودخانه کرج قرار گرفته و یکی از مراکز طبیعی و مهم پرورش ماهی های قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای خال قرمز، ماهی سفید و ماهی سیاه است. درخشش آب، طبیعت زیبا و چشم انداز کم نظیر و دریاچه 4 کیلومتری این سد، آن را به یکی از تفرجگاه های دیدنی ایران تبدیل کرده است.

سد گاوازنگ

این سد که 15 سال پیش احداث شد، جزئی از مجموعه تفریحی گاوازنگ یا ائل داغی است که توانسته بر زیبایی های این مجموعه بیفزاید. قرارگیری سد گاوازنگ در میان دره ای بین کوه ها، چشم اندازی زیبا به وجود آورده که همین امر باعث شده جزو پرطرفدارترین و محبوب ترین تفرجگاه هایی باشد که دوستداران طبیعت آن را برای گشت و گذار انتخاب می کنند.

سد گلپایگان

این سد که از قدیمی ترین و معروف ترین سدهای ایران محسوب می شود، اولین سد مخزنی خاکی و نخستین سد مدرن ایران است که چشم انداز  منظره زیبایی دارد. از این رو گردشگران می توانند علاوه بر تفریح در کنار آن، از امکانات موجود مانند رستوران، چایخانه و مهمانسرا نیز استفاده کنند. همچنین امکان انجام تفریحات آبی هم در کنار سد گلپایگان وجود دارد.

 

شاهکار معماری ایرانی اسلامی

مسجد جامع قائن

در شهر قائن مسجدی وجود دارد که با گذشت 1100 سال، هنوز از آن به عنوان شاهکار معماری ایرانی اسلامی یاد می شود. مسجد جامع قائن، یکی از مرتفع ترین و زیباترین بناهای تاریخی این شهرستان است که علاوه بر معماری و تزئینات خیره کننده ، دو محراب با دو قبله دارد، از این رو در بین گردشگران داخلی و خارجی شهرت زیادی دارد. این مسجد از قسمت های مختلفی تشکیل شده که از جمله آنها می توان به شبستان، حجره، حیاط، مناره، گنبد، منبر چوبی، پایابی مسقف، دو محراب با دو قبله، ساعت آفتابی، در های ورودی و چندین لوح و سنگ نوشته اشاره کرد. حیاط مسجد نیز فضایی مستطیلی شکل دارد که دورتادور آن، حجره هایی هم عمق دیده می شود. از مهم ترین ویژگی های مسجد جامع قائن که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده، دو محراب با قبله های متفاوت است که در خصوص آن دو نظریه وجود دارد؛ برخی بر این باورند که به دلیل اختلافات موجود بین اهل تسنن و تشیع هنگام محاسبه دقیق قبله این اتفاق افتاده است. گروهی دیگر نیز معتقدند محرابی که در بخش انتهایی ایوان جا خوش کرده، یک نیایشگاه بوده است.منبری چوبی و بزرگ هم در مسجد وجود دارد که گفته می شود بسیار نفیس و گرانبهاست. این منبر با مهارت خاصی از چوب چنار و به شکلی تحسین برانگیز ساخته شده است. یک پایاب مسقف نیز در بین صحن مسجد دیده می شود که از نظر معماری بسیار جالب توجه است و نشان از قدمت تاریخی و مذهبی این مسجد دارد.