گفت و گو با کارمند پتروشیمی بندر امام و نویسنده کتاب داستان ذرات

جرقه نوشتن کتاب از واحد PVC زده شد

مشعل       عبدالرحیم میر، کارمند فعال در واحد بهره برداری PVC پتروشیمی بندر امام است که توانسته در کنار وظایف شغلی، نگاهی متفاوت به شغل خود داشته باشد و در عین حال تلاش کرده تا این نگاه متفاوت را با روایتی جذاب و ساده برای دیگران هم روایت کند. با او که نویسنده کتاب «داستان ذرات» در سه جلد است، گفت وگویی کوتاه انجام داده ایم. او اهل اندیمشک است، اما سال هاست که در بندر ماهشهر زندگی می کند و از سال 71 به استخدام شرکت پتروشیمی بندر امام درآمده است. قبل از پتروشیمی بندر امام در اداره مخابرات و اداره انبار و بسته بندی هم فعال بوده، اما در حال حاضر معاون نوبت کاری واحد بهره برداری PVC پتروشیمی بندر امام است. میر، لیسانس خود را در رشته صنایع شیمیایی و فوق لیسانس را در مهندسی صنایع با گرایش مدیریت سیستم گذرانده و در کنار کار و تالیف و کتاب خواندن، علاقه زیادی هم به ورزش دارد.او می گوید: دان یک تکواندو را دارد، عضو تیم والیبال منتخب پتروشیمی بندر امام است و سال گذشته در مسابقات پیشکسوتان که در همدان برگزار شد، تیم بندر امام مقام اول را به دست آورد. میر در دو رشته ورزشی پینگ پنگ و تکواندو هم فعال است و عنوان می کند: اولین سرگرمی ام ورزش و بعد کتاب خواندن است.او می افزاید: از کودکی بعد از زمین بازی، زمان زیادی را در کتابخانه محل زندگیمان می گذراندم و در این سال ها کتاب های زیادی را خوانده ام که در جریان زندگی و کار به من کمک کردند. میر می گوید: علاقه زیادی به کتاب هایی با داستان مصور (comic strip) دارم. در مورد کتاب خود به نام «داستان ذرات» در ابتدا تلاش کردم به شکل داستان مصور و با رویکرد طنز آماده شود، اما پس از برآوردها متوجه هزینه بالای این نوع از کتاب ها شدم و تصمیم گرفتم به شکل رمان نوشته شود.

 الهام از کتاب برای ساخت انیمیشن

این کتاب این قابلیت را دارد که به شکل کمیک استریپ یا انیمیشن آماده شود و مساله قابل توجه این است که تا به حال این نگاه به ذرات را در فضای کتاب و انیمیشن و کمیک استریپ در دنیا نداشته ایم. درباره حیوانات و اشیا موارد زیادی فیلم، کتاب و مطالب مختلف تصویری تهیه شده، اما تا به حال کسی به ذرات هیدروکربن شخصیت نداده است.

میر با اشاره به زمینه های جرقه این نگاه به ذرات برای نوشتن کتاب هم می گوید: سال ها قبل در واحد PVC با یکی از همکارانم در حال کار بودیم، موضوع صحبت مراحل کار در آن بخش و عملکردی بود که منتهی به تولید PVC می شود. من گفتم جالب بود اگر این مراحل را از نگاه این ذرات که در داخل این مجموعه روندی را طی می کنند، می دیدیم که چطور و با چه شرایطی تبدیل می شوند.

 تشویق خانواده برای آغاز نوشتن

زمانی که برای آزمون دکترا شرکت کرده بودم، لازم بود برخی مقالات در زمینه بهره وری را بخوانم و در آنجا دوباره این موضوع در ذهن من تکرار شد و از همان زمان با تشویق همسرم تصمیم گرفتم آنچه در ذهنم دارم را بنویسم و اینگونه نوشتن کتاب شروع شد. البته به نظر آنچه در ذهن داشتم بیشتر نیاز به ساختاربندی و شکل گرفتن داشت و مدت ها بود که در ذهنم باقی مانده بود.

او با اشاره به کتاب «داستان ذرات» که رمانی سه جلدی است، عنوان می کند: جلد اول داستان قهرمان، یعنی ذره پلیمر است که مراحلی را طی می کند، جلد دوم داستان باقی ذرات هستند که تبدیل به ضایعات شده اند و در کنار ضایعاتی دیگر همانند چوب، شیشه و غیره در انباری قرار می گیرند و بخش سوم هم با رویکردی فلسفی به ذرات در بدن انسان برمی گردد و نگاهی فلسفی به شهر وجود دارد. کتاب اول منتشر شده و کتاب دوم در حال ویراستاری است.

میر می گوید کتاب داستان دیگری با محوری اجتماعی در حال نوشتن دارد که در روستایی خیالی در نزدیکی یزد رخ می دهد و روایتی از خشکسالی و خرافات است.

این کارمند پتروشیمی بندر امام با بیان اینکه برای نوشتن جلد اول و دوم کتاب خود حداقل سه سال زمان گذاشته است، می افزاید: بخش زیادی از این کار با توجه به شاغل بودن در روزهای تعطیل و اوقات فراغت انجام شده است و خانواده برای نوشتن کتاب همکاری زیادی داشته اند.

میر به همراهی همسر و فرزندان برای نوشتن این کتاب اشاره می کند و می گوید: برای بخش هایی از کتاب همسرم متن را می خواند و نظر می داد، در واقع پیشنهاد و اصرار اصلی برای نوشتن کتاب از سوی همسرم بود که من را تشویق به نوشتن ایده هایم کرد.

 

داستان عکس

استاد محمدرضا شجریان پس از تحمل دوران بیماری 17 مهرماه دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش در طوس و در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد. دوستداران و طرفداران او با وجود اوج گیری کرونا در کشور خود را به مراسم تشییع در طوس رساندند. این مراسم با تمهیداتی و با حضور جمعی از هنرمندان و خانواده وی روز شنبه (19 مهرماه) در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد.

عکس: نیما نجف زاده

 

معرفی اپلیکیشن

Climate App

نرم افزار آب و هوا به تولیدکنندگان کشاورزی برای پیگیری تغییرات دما کمک می کند. این نرم افزار نقشه هایی را که در دماهای بیشینه و کمینه و دمای خاک نشان می دهد، منتشر می کند. هدف این نرم افزار آگاهی تولیدکنندگان از محدوده های دمایی است که می تواند تولید را تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر در صفحه اصلی نرم افزار آب و هوا پنج گزینه بیشینه دمای روز گذشته، کمیته دمای روز گذشته، میانگین دمای خاک در هفت روز گذشته، دمای خاک در طول یک روز و میزان کل بارش در یک روز دیده می شود.

Agrivi

نرم افزار Agrivi با فراهم آوردن بهترین روش تولید برای بیش از 60 محصول، به کشاورزان کمک می کند محصولات خود را توسعه دهند و بازده مزرعه را بالا ببرند. این برنامه امکان مدیریت مزرعه از طریق برنامه ریزی، نظارت و ردیابی تمامی فعالیت ها از جمله کنترل بر وضعیت مالی، هزینه ها، فروش و... را به بهترین نحو ممکن فراهم می آورد. با استفاده از این برنامه همچنین می توانید وضعیت انبار را کنترل کرده، در عین حال از جدیدترین اخبار هواشناسی، گزارش های سالانه آب و هوای مربوط به منطقه زراعی و هشدارهای تشخیص ریسک بیماری ها و آفات محصولات آگاهی یابید.

eFarmer

این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد نقشه های مربوط به مزرعه را ایجاد کنید تا از این طریق بتوانید پیشینه محصولات کاشته و برداشت شده هر قسمت را نگهداری کرده، وظایف مربوط به هر بخش را تعیین و موقعیت تمامی ابزار و تجهیزات لازم در مزرعه را مشاهده کنید. با استفاده از اپلیکیشن، نه تنها می توانید به نقشه کامل مزرعه دسترسی داشته باشید و مرز مزرعه را در ارتباط با سیستم GPSتان مشخص کنید، بلکه قادر خواهید بود که اطلاعات مربوط به هر بخش را ذخیره کرده و جزئیات عملیات انجام شده (برداشت محصول، کاشت بذر، شخم زدن و...) را مورد بررسی قرار دهید و بر کارها و فعالیت های روزانه خود نظارت کنید.