راه های آسان خلاصی ازگردن درد

گردن درد، زمانی اتفاق می افتد که عضلات گردن به دلیل حالات بد و نامناسب بدن دچار آسیب و درد شوند. مشکلی است که بیشتر مردم به شدت از آن رنج می برند و شکایت دارند.

گردن درد چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که گردن درد چیست؛ از نظر آناتومیک گردن از ستون مهره­ ها که از جمجه تا تنه ادامه دارد، تشکیل شده ­است. استخوان ­ها، رباط­ ها و ماهیچه­ های گردن محافظ سر هستند و آن را قادر به حرکت می­ کنند. هرگونه اختلال، التهاب یا آسیب می ­تواند به درد یا سفتی گردن منجر شود. بسیاری از افراد گاهی درد یا سفتی گردن را احساس می­ کنند و در بیشتر  مواقع نیز گردن درد به علت حالت بدنی بد یا استفاده زیاد از گردن است و در مواقعی نیز گردن درد به دلیل آسیب در اثر افتادن، ورزش یا جابه جایی مهره­ هاست.براساس آمار، حدود ۱۰ درصد از جمعیت بزرگسال با گردن درد دست و پنجه نرم می کنند و بیش از ۶۵ درصد مردم نیز در طول زندگی یک یا چند بار این درد را تجربه کرده اند. گردن درد اگر دائمی باشد و کم کم به دیگر اعضای بدن نیز سرایت کند، خطرناک است و باید برای درمان آن سریعا اقدام کرد، اما اگر گاهی اوقات دچار آن می شوید، می توانید راه های آسانی را که در ادامه آورده ایم، امتحان کنید.

تمرین چرخش گردن

این تمرین سه مرحله ای هم باعث کاهش درد گردن می شود و هم تقویت عضلات گردن را به دنبال دارد.

- در این تمرین گردن را در یک حرکت دایره ای بچرخانید و این کار را سه بار انجام دهید.

- سر خود را به طرف چپ، سپس به سمت راست حرکت دهید. این تمرین را هم سه بار تکرار کنید.

- گردن خود را به عقب و جلو حرکت دهید. این تمرین هم به سه بار تکرار نیاز دارد.

کمک گرفتن از زردچوبه

تعجب نکنید، همانطور که می دانید زردچوبه حاوی آنتی اکسیدانی قوی به نام کورکومین است که خاصیت زیادی دارد که یکی از آنها کاهش درد است. شما می توانید از مزایای زردچوبه با قرار دادن زردچوبه به عنوان چاشنی غذا های خود یا نوشیدن چای زردچوبه با عسل استفاده کنید. علاوه بر این استفاده از زردچوبه می تواند به رفع التهابات ناشی از درد نیز کمک کند.

تغییر سبک زندگی

در بیشتر مواقع گردن درد به خاطر شیوه سبک نامناسب زندگی به وجود می آید. ایجاد تغییرات کوچک و جزئی در شیوه زندگی می تواند به درمان درد و جلوگیری از بروز آنها کمک کند.استراحت: گاهی اوقات گردن درد به دلیل استرس ناشی از اقدامات تکراری ایجاد می شود، به طور مثال می توان به نشستن های طولانی مدت مقابل رایانه، آن هم به شکلی نامناسب اشاره کرد. از این رو توصیه شده برای جلوگیری از آسیب های کوچک که ممکن است به مشکلات بزرگ منجر شود، هرازگاهی چند روز به خودتان استراحت دهید تا دردهایی که به سراغتان آمده اند، بهبود یابند.تغییر حالت خوابیدن: خوابیدن به پشت بهترین حالت آن است. بهتر است از خوابیدن روی شکم اجتناب کنید، چراکه این مدل خوابیدن ممکن است باعث بروز مشکلات مزمن گردنی، مثل بیرون زدن دیسک ها شود، چون سر و ستون فقرات در یک راستا قرار نمی گیرند و گردن مجبور به چرخیدن می شود. بیشتر از یک بالش و از بالش ضخیم استفاده نکنید.

نکته مهم دیگر اینکه حین کار کردن با رایانه، تلفن همراه و... به حالت های مناسب نشستن توجه کنید.

مصرف مواد غذاییحاوی ویتامین B12

خوردن مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی از ویتامین B12هم به کاهش درد کمک می کند، به این شکل که ضخیم شدن لایه محافظی که عصب را پوشش می دهد، باعث می شود که آنها به درد واکنش نشان ندهند.

حرارت مرطوب (دردهای مزمن)

برای دردهای مزمن، می توانید کیسه های کوچکی که با برنج یا گندم پر شده اند را حدود 2 دقیقه در مایکروویو قرار دهید، سپس آن را به مدت 15 دقیقه روی قسمتی که درد نگه دارید. برای گرفتن نتیجه بهتر، می توانید صبح ها و بعد از بیدار شدن از این روش استفاده کنید. گرفتن حمام گرم هم می تواند به از بین رفتن درد کمک کند.

استفاده از یک کیسه یخ (درد حاد)

یخ خرد شده را داخل یک کیسه نایلونی بریزید و حدود ۱۵ دقیقه روی قسمت هایی که در آن احساس درد می کنید، قرار دهید. کیسه های سرد برای دردها حاد موثرتر عمل می کنند، چون باعث کاهش جریان خون می شود. به یاد داشته باشید که یخ هرگز مستقیما روی پوست قرار ندهید و همیشه آن را در داخل کیسه بگذارید تا مانع از تحریک پوست شود.

نکته

 مهم دیگر اینکه حین کار کردن با رایانه، تلفن همراه و... به حالت های مناسب نشستن توجه کنید.