گفت و گو با مدیر بازرگانی شرکت پالایش نفت تهران

90 درصد تجهیزات و قطعات پالایشگاه داخلی است

مشعل   امروزه توسعه و پیشرفت هر جامعه ای منوط به خودکفایی داخلی و قطع وابستگی فنی و صنعتی به بیگانگان است. از این رو سالیان متمادی است که مقام معظم رهبری با تاکیدات مکرر همواره تحقق «اقتصاد مقاومتی» و خودکفایی و خویشتن باوری و اعتمادبه نفس ملی و حمایت از کالای ایرانی و در نهایت جهش تولید را مورد توجه قرار داده اند. بی شک تمرکز اثربخش همراه با غیرت و حساسیت ملی نسبت به این موضوع می تواند آثار و پیامدهای مهمی از قبیل صرفه جویی ارزی، رشد و شکوفایی توان داخلی و مصونیت سازی صنعت نفت کشور از تحریم ها و تکانه های بیرونی به همراه آورد. از تولیدکنندگان داخلی انتظار می رود ارتقای کیفیت، رقابت سالم و تحویل به موقع کالا، در راستای پیشبرد اهداف ملی باشد که این مهم تنها در سایه صداقت، وفاق و همدلی به دست خواهد آمد. در این میان شرکت پالایش نفت تهران یکی از شرکت هایی است که بهره مندی از توان داخلی را سرلوحه کار خود قرار داده است و با میدان دادن به مهندسان داخلی سعی دارد با دستیابی به 13 هزار نوع قطعه توسط تولیدکنندگان داخلی شعار «جهش تولید» را محقق کرده و توانسته است بیش از 90 درصد قطعات و تجهیزات پالایشی را داخلی سازی کند.

  مدیر بازرگانی شرکت پالایش نفت تهران در زمینه خودکفایی و تامین از تولیدکنندگان داخلی می گوید: «با هدف حمایت از تامین کنندگان قطعات در داخل کشور و خودکفایی در ساخت و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی بر اساس منویات رهبری، با شناسایی شرکت های دانش بنیان و برگزاری نشست های علمی- صنعتی، بیش از 13 هزار نوع قطعات و تجهیزات دوار و ثابت پالایشی شامل قطعات پمپ ها، توربین ها، کمپرسورها، ژنراتورها، مبدل ها، کولرها، برج ها و ظروف، قطعات داخلی برج های خنک کننده و شیرآلات از تولیدات داخلی تامین شده است.»تهیه، نگهداشت و توزیع اقلام مورد نیاز پالایشگاه با رعایت منافع ذی نفعان و تعامل و همکاری با تولیدکنندگان قطعات و تامین کنندگان کالا از مهم ترین وظایف اداره بازرگانی است. از این رو همسو با اهداف کلان شرکت که همان افزایش کارایی و اثربخشی و اطمینان به حفظ ظرفیت تولید محصولات و ارائه خدمات به ذی نفعان است، نسبت به تامین تمامی کالاهای واحدهای عملیاتی و ستادی اقدام می کند. ماموریت این اداره هماهنگ با مدل تعالی سازمانی و بر اساس چشم انداز شرکت تعریف شده است. علاوه بر آن فعالیت های اداره بازرگانی نیز در سال جاری بر اساس اهداف و برنامه های بهبود طراحی شده و در حال اجراست.

 ساخت کاتالیست بر اساس استاندارد جهانی

دانش یکی از حلقه های مهم در دستیابی به پیشبرد ساخت تولید داخلی به شمار می رود که با این رویکرد می توان در تهیه تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه ها خودکفا شد. به گفته محمدرضا خلیلی «امروز با استعانت از پروردگار یکتا و با اتکا به دانش و توان داخلی کارشناسان و متخصصان و تلاش برای ایجاد رونق و جهش تولید توانسته ایم با بهره گیری از سیاست های ابلاغی و تاکیدات مقام عالی وزارت نفت نقش بسزایی در سبد سوخت کشور ایفا کنیم. در شرکت پالایش نفت تهران نیز بر اساس تاکیدات مدیرعامل محترم، دستورعمل مدیریت دانش تامین کنندگان تدوین شده که در چند فاز تعریف و جاری شده است و شامل دانش از تامین کننده، دانش با تامین کننده، دانش برای تامین کننده و دانش درباره تامین کننده می شود که ساخت برخی از کاتالیست ها برای نخستین بار در کشور بر اساس استانداردهای جهانی توسط شرکت های توانمند داخلی و با کمک متخصصان فنی و مهندسی شرکت پالایش نفت تهران از مصادیق بارز آن است.»طی اقدامی در شدیدترین دوران تحریم، ایران برای همیشه از وابستگی به چند کشور خارجی که تولید این نوع کاتالیست ها را در انحصار خود داشتند، بی نیاز شد. بر این اساس پس از تست موفقیت آمیز این کاتالیست و تولید آن در کشور، در زمینه تولید انواع کاتالیست پالایشی در کشور خودکفا شده ایم که این مهم مرهون کار و تلاش شبانه روزی متخصصان این شرکت است. مدیر بازرگانی شرکت پالایش نفت تهران در این باره می گوید: «تدوین دستورعمل مدیریت دانش تامین کنندگان یکی از مهم ترین برنامه های مدیریت بازرگانی بوده که در کمیته راهبری مدیریت دانش مورد تایید قرار گرفته است. این رویکرد نقش بسزایی در ایجاد رونق تولید، افزایش رقابت و سطح کیفی محصولات تولید داخل دارد.»او تاکید می کند: «شرکت پالایش نفت تهران همواره پیشرو و حامی ساخت داخل بوده و ایجاد ساختار سازمانی و تجهیز امور مهندسی ساخت با هدف بسترسازی مناسب جهت تامین و ساخت کالا و قطعات یدکی و تقویت اقتصاد ملی با حمایت همه جانبه از کالای باکیفیت ایرانی یکی از اقدام های انجام شده در این زمینه است. از این رو با حمایت، تولید و استفاده از محصولات تولید داخل ضمن غلبه بر تحریم های استکبار جهانی، تهدید تبدیل به فرصت و عاملی جهت استمرار تولید و توسعه پایدار در راستای چشم انداز شرکت شد. مفتخریم که اعتماد و حمایت شرکت پالایش نفت تهران از تولیدکنندگان داخلی و تشریک مساعی با صنایع هم جوار باعث ایجاد حس خودباوری و به دنبال آن بومی سازی تکنولوژی و جایگزینی قطعات استاندارد داخلی با محصولات شرکت های خارجی شده است.»

 تعمیرات اساسی با بیش از 200 هزار قطعه

تعمیرات اساسی یکی از بخش هایی است که استفاده از قطعات نمود پیدا می کند و با دستیابی به قطعات مورد نیاز ساخت داخل می توان صنعت کشور را از وابستگی به واردات رها کرد، خلیلی در این خصوص می گوید: «تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شمالی را پشت سر گذاشتیم. تامین باکیفیت قطعات در حداقل زمان ممکن در سایه همکاری و تعامل با سایر ادارات رکن اول اداره بازرگانی در تعمیرات اساسی اخیر بود.» در این تعمیرات اساسی بیش از 232 هزار و 750 قطعه در قالب 5 هزار و 264 قلم از اقلام مورد نیاز تامین و در اختیار واحدهای متقاضی قرار گرفت. یکی از عمده ترین اقدامات اداره بازرگانی در این تعمیرات اساسی تامین کالاهای مورد نیاز پیش بینی نشده بود که بر اساس زحمات و تجارب کارشناسان اداره صورت گرفت و در نهایت منجر به کاهش زمان و جلوگیری از اتلاف وقت جهت تامین کالا و قطعات شد.به گفته مدیر بازرگانی شرکت پالایش نفت تهران «ایجاد فرهنگ برد - برد دورنمایی است که شرکت پالایش نفت تهران در راستای تامین منافع ذی نفعان خود در پی آن است در این خصوص باید اشاره داشت جلسات هم اندیشی با تولیدکنندگان هر ساله در چندین نوبت به صورت تخصصی برگزار می شود که در جهت انتفاع آن عزیزان اقداماتی نظیر افزایش میزان پیش پرداخت یا تدوین و جاری سازی مدیریت دانش تامین کنندگان صورت پذیرفته است. امیدواریم این مدیریت در پرتو عنایات حق تعالی و با تلاش و کوشش شبانه روزی کارکنان زحمتکش در راستای موفقیت شرکت پالایش نفت تهران به عنوان عضوی تاثیرگذار در صنعت نفت کشور سهمی هرچند اندک داشته باشد.»