۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی از سوی وزارت نفت به وزارت بهداشت تحویل شد

اهدای نفس

مشعل    ایفای مسئولیت اجتماعی وزارت نفت بر کسی پوشیده نیست و مصداق بارز آن به سیل سال گذشته باز می گردد که تمام تلاش خود را جهت کمک رسانی به مناطق سیل زده انجام داد، اکنون با ویروس کرونا این وزارتخانه در قالب کمک های انسان دوستانه و رعایت دستور عمل های بهداشتی دوشادوش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در تولید تجهیزات مورد نیاز مواد اولیه ماسک و تجهیزات بهداشتی گام های موثری برداشته است.از سوی دیگر همسو با رعایت دستور عمل های بهداشتی، نگذاشته در تولید نفت و گاز خللی ایجاد شود و در جبهه اقتصادی نیز خوش درخشیده است.

شرکت ملی نفت ایران که یکی از شرکت های اصلی وزارت نفت به شمار می رود با تأمین ۲۲ میلیارد تومان اعتبار و با هدف مقابله با کرونا در مراکز درمانی مناطق نفت خیز کشور، ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا کرد. این دستگاه های کمک تنفسی همسو با مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت و پیرو تفاهم نامه ای که پیش از این بین وزیران نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا شده بود، در مراسمی که ۲۲ مهرماه سال جاری با حضور وزیران نفت، بهداشت، استانداران بوشهر و خوزستان، رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی استان ها و مدیران و دست اندرکاران امر در محوطه فضای باز ساختمان مرکزی وزارت نفت برگزار شد، در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.هدف از این اقدام، ایجاد هم افزایی بین وزارتخانه های نفت و بهداشت به منظور مبارزه با بیماری کرونا، کمک به تسریع در روند درمان بیماران مبتلا به کرونا و عارضه های تنفسی، افزایش آمار بهبودیافتگان، کمک به ارتقای سطح تجهیزات درمانی و افزایش تعداد تخت های آماده پذیرش بیماران در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان های نفت خیز کشور عنوان شده است و ونتیلاتورهای اهدا شده در بیمارستان ها و مراکز درمانی مناطق نفت خیز استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمانشاه، لرستان و خراسان رضوی (سرخس) توزیع خواهند شد.بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین اهدای ۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی از طرف وزارت نفت با بیان اینکه امروز فرصتی شد که به سهم خود از مجاهدت کادر درمانی کشور قدردانی و تشکر کنم، ادامه داد: «من می دانم دوستان چه زحماتی را این روزها تحمل می کنند، چه فشار سنگینی روی آنهاست و چه مسئولیتی بر دوششان حس می کنند. الحمدالله میان مردم هم سرافزار هستند و آنان قدرشان را می دانند. با وجود شرایط کرونا لحظه ای تولید در صنعت نفت متوقف نشده است و از بابت تأمین سوخت و انرژی کشور آب در دل کسی تکان نخورد.»به گفته او، «کادر درمان در راه انجام وظایف، شهدای زیادی تقدیم کردند که مردم این را هم قدر می دانند، من به سهم خودم به عنوان یک ایرانی از زحمات کادر درمان به ویژه دکتر نمکی که به سختی این روزها فرماندهی و مدیریت می کنند، قدردانی می کنم، همچنین از کادر درمانی صنعت نفت هم تشکر می کنم.»وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت از نخستین دستگاه هایی بود که به دلیل حساسیت با سختگیری تمام در مقابله با کرونا گام برداشت، افزود: «تعطیل کردن نفت فقط تعطیل صادرات نبود، تعطیل کشور بود. یعنی اگر نفت و گاز تولید نکنیم، آب و برق هم تولید نمی شود و بهداشت از بین می رود. اگر برق نباشد بیمارستانی نمی تواند کار کند. اگر سوخت نداشته باشیم هیچ ژنراتور و دیزل اضطراری هم نمی تواند کار کند. الحمدالله از بابت تأمین سوخت و انرژی کشور در شرایط کرونا آب در دل کسی تکان نخورد.»او با تأکید بر اینکه سلامت کارکنان صنعت نفت برای ما مثل جانمان بود، بنابراین با سخت گیری تمام در این مسیر گام برداشتیم، تاکید کرد: «واحدهای اچ اس ای مستقر در صنعت نفت با دستورعمل های وزارت بهداشت که ما به زبان صنعت نفت تبدیل و ابلاغ می کردیم توانستیم سلامت همکاران را هم داشته باشیم.»

زنگنه با اشاره به اقدام های وزارت نفت برای مقابله با کرونا گفت: «پس از قرمز شدن وضع در برخی استان ها دستور داده شد که کارکنان به شیفت هایشان در این استان ها برنگردند، از نظر توزیع غذا، فاصله ها و ارتباطات افراد سختگیری های زیادی شد که الحمدالله نتیجه داد و مسائلی که داشتیم قابل اغماض است. به هر حال کار مهمی بود که انجام شد.»

وزیر نفت با بیان اینکه همکاران ما در هشت ماه گذشته از هیچ تلاشی برای کاهش درد و رنج مردم کوتاهی نکردند، تأکید کرد: «: مردم ما واقعاً در درد و رنج هستند، ما نمی توانیم این را نادیده بگیریم. مردم از یک سو زیر فشارهای شدید اقتصادی به دلیل اقدام های جنایتکارانه آمریکا هستند؛ مرتب آمریکایی ها می گویند ما کاری به مردم نداریم و با دولت درگیریم، اما دارند مردم را له می کنند و از سوی دیگر کرونا نیز نگرانی، ناامنی و تنش ذهنی ایجاد کرده است. ما تلاش کردیم تا جایی که می توانیم به سهم خودمان از این فشار کم کنیم. آمریکا در شرایط کرونا و نیاز ایران به دارو و تجهیزات پزشکی، کوچک ترین انعطافی نشان نداد. آن ها هر چه می گویند دروغ است.»

به گفته او، «وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی کننده و مواد اولیه لباس و ماسک آمادگی کامل دارد و از هیچ کمکی مضایقه ای ندارد، آقای نمکی، شما ما را مانند کارکنان خود تلقی کنید، شما در موضوع کرونا فرمانده هستید، هر دستوری بدهید ما برای کاهش فشار بر مردم انجام می دهیم.»

زنگنه با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی موضوعی است که صنعت نفت آن را در کشور رایج کرد و پیش از این، این گونه مطرح نبود، ادامه داد: «ما اعتقاد داشتیم و داریم در جایی که کار می کنیم نمی توانیم خود را از مردم آن منطقه جدا ببینیم، آنان همراه و خانواده ما هستند و نمی توانیم آنها را جدا ببینیم، در سیل و حوادث دیگر هم همین طور است. ما خودمان در شرایط سختی هستیم، اما مردم در شرایط سخت تری هستند، بنابراین همه تلاشمان را برای کمک به مردم انجام می دهیم، تعدادی دستگاه های کمک تنفسی (ونتیلاتور) برای کمک به مردم تهیه شده است، البته ان شاءالله مریض نداشته باشیم.»

وزیر نفت گفت: «استدعا دارم مردم با رعایت پروتکل ها فشارها را کم کنند. رعایت پروتکل ها واقعاً اثرگذار است و ما این را با همه وجود در صنعت نفت دیدیم. هر جا رعایت و سختگیری کردیم، نتیجه گرفتیم. من این سختگیری ها را از جانب خود، سختگیری پدر برای سلامت فرزندش می دانم، هرجا کسی کاری را انجام نداده با او برخورد کردم.»

زنگنه با آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کادر درمان و همکاران بهداشت و درمان صنعت نفت و قدردانی از آنها افزود: «با همکاری و فداکاری کارکنان صنعت نفت تولید ما به دلیل کرونا نه تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است. خداوند فداکاری کادر درمان را می بیند و به زندگی خودشان و خانواده و بچه هایشان برکت می دهد، این مهم است. بدانید که دعای مردم پشت سر شماست و هیچ چیزی مانند دعای مردم عاقبت بخیری برای آدم نمی آورد و اثر ندارد.»

او در حاشیه این مراسم و جمع خبرنگاران گفت: «مردم بدانند کسانی که با ما دشمنی می کنند هیچ رحم و علاقه ای به ملت ایران ندارند و با سخت ترین خشونت ها و شقاوت ها با مردم ما برخورد می کنند، این واقعاً جنایت علیه بشریت است. خوشحالم که امروز وزارت نفت با وجود مشکلات مالی توانست همسو با اجرای مسئولیت اجتماعی ۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور را به وزارت بهداشت برای به کارگیری در بیمارستان های مناطق نفت خیز اهدا کند. در این دوران کرونا هم همانند دو سال و نیم گذشته که از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران می گذرد همه تلاشمان را برای تداوم تولید نفت، گاز، محصولات پتروشیمی و حفاظت از جان کارکنان به کار گرفتیم.»

وزیر نفت با بیان اینکه همکاران ما در دوران کرونا افزون بر اینکه با فداکاری سوخت مورد نیاز مردم را تأمین کردند مواد اولیه مورد نیاز کالاهای بهداشتی را نیز تأمین کرده است، ادامه داد: «ما در جبهه های مختلفی در نبرد هستیم، شدیدترین فشارهای تاریخی را بر ما وارد می کنند.»

زنگنه با بیان اینکه ما افزون بر مشکلات شدید اقتصادی با بیماری کرونا نیز روبه رو هستیم، تاکید کرد: «امیدواریم با همکاری مردم در رعایت پروتکل ها که در صنعت نفت سختگیرانه اجرا شده و خوشبختانه اثربخش هم بوده از این بلای عالم گیر عبور کنیم.»