با توجه به تامین حداکثری گاز کشور از پارس جنوبی، آمادگی برای تامین پایدار گاز در فصل سرما وجود دارد؟

شرکت نفت و گاز پارس از اواسط بهار هر سال، برنامه تعمیرات اساسی سکوهای پارس جنوبی را در دستور کار دارد و مطابق آن هر یک از سکوها در هماهنگی با پالایشگاه ها، از مدار خارج شده و تعمیرات اساسی آنها انجام می شود و تا اواسط پاییز تمامی سکوها با ظرفیت کامل به مدار تولید می آیند. برنامه ریزی هم به گونه ای خواهد بود که در بازه زمانی سرد سال، هیچ توقفی ناشی از خرابی و سایر مشکلات وجود نداشته باشد و اکنون آمادگی کامل برای ورود به فصل سرما و تامین سوخت براساس برنامه تکلیفی در این حوزه وجود دارد.

     چه برنامه ها و اقدام هایی به منظور پایداری شبکه تامین گاز در شرکت نفت و گاز پارس در فصل سرما انجام شده است؟

از یک هفته گذشته (جمعه-۱۸ مهر ماه) تعمیرات اساسی تمامی سکوها به پایان رسیده است و تمامی آنها آماده بهره برداری با ظرفیت کامل تا پایان فصل سرد سال هستند.

     به جزییات تعمیرات اساسی سکوها و سایر اقدام های انجام شده برای تامین پایدار گاز زمستان در شرکت نفت و گاز پارس بپردازیم. چه فعالیت هایی پشت سر گذاشته شد؟

ماموریت شرکت نفت و گاز پارس در دو بخش طرح های توسعه ای و بهره برداری از سکوها و بخش دریایی طرح هاست. باید یادآوری کنم که تعدادی از سکوها هنوز به ما تحویل نشده و بهره برداری آنها به شکل موقت از سوی پیمانکاران طرح ها در حال انجام بوده و تعمیرات اساسی آنها هم از سوی پیمانکاران انجام می شود که براساس برنامه ریزی انجام شده در ماه های آینده آنها را تحویل می گیریم که در آن صورت تمامی سکوها در مسئولیت بهره برداری مدیریت عملیات شرکت نفت و گاز پارس قرار می گیرد. در مجموع با احتساب سکوهای در اختیار پیمانکاران تعمیرات اساسی ۲۹ سکو در کل شرکت نفت و گاز پارس انجام شده است و در فصل سرد سال، توقفی از نظر تولید و تامین گاز نخواهیم داشت. اگر بخواهم بخشی از جزییات تعمیرات اساسی را برای مخاطبان شما توضیح دهم روی سکوها یکسری ظروف تحت فشار قرار دارد که به دلیل خوردگی بالا معمولا باید بازرسی از داخل ظروف تحت فشار انجام شود که همین بخش از عمده ترین کارها محسوب می شود که نفرات بازرسی، ظروف تحت فشار را بازرسی می کنند تا از داخل دچار ترک نشده باشند. افزون بر آن در این سکوها شیرآلات به طور کامل باز و سرویس دهی می شوند. شیرهای اطمینان به طورکامل باز و کالیبره و مجدد نصب می شوند. دیزل ژنراتورهای سکوها باز و از مدار خارج می شوند. تعویض قطعات در صورت نیاز انجام می شود و بسیاری از فعالیت های دیگر که در نهایت تولید پایدار گاز را در فصل زمستان به همراه خواهد داشت.

    چند نفر- ساعت کار انجام شد؟

به طور کلی 90 هزار نفرو 840 نفر - ساعت جهت تعمیرات اساسی تعداد 22 سکو از 27 سکوی در اختیار مدیریت عملیات و تولید صرف شده است.

    سخت ترین بخش تعمیرات و کار در کدامیک از سکوها بوده است؟

سال گذشته سکوی ۹ پارس جنوبی با اتفاقی همراه بود که همان مقطع کار تعمیراتی در آن انجام شد و به مدار تولید بازگشت، اما ادامه تعمیرات آن امسال با تعمیرات اساسی صورت گرفت و براین اساس آخرین سکو که کار تعمیرات اساسی آن پایان یافت، همین سکوی شماره ۹ بود. از این نظر با توجه به تعویض خطوط لوله، اندکی کار آن متفاوت و بیش از سایر سکوها بود. اطلاع دارید که طراحی سکوهای ۷ و ۸ پارس جنوبی هم مشابه سکوی ۹ است که در اقدامی پیشگیرانه، همان تغییرات و تعمیرات را در این دو سکو هم انجام دادیم و این سه سکو کار بیشتری به همراه داشت.

     تعمیرات اساسی در تولید هم تاثیر داشت؟

طبیعی است که مصرف گاز در بازه تابستان کمتر است و از این رو در این مقطع تعمیرات اساسی انجام می شود و سکوها به نوبت در برنامه تعمیرات قرار می گیرند. شرکت نفت و گاز پارس با هماهنگی و برنامه ریزی در شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز ایران و انجام موازنه مصرف و تولید با هدف جلوگیری از کمبود گاز، این اقدام را انجام می دهد. با وجود آنکه مصرف خانگی گاز در تابستان کاهش می یابد، اما مصارف نیروگاهی به دلیل مصرف برق بالا می رود. باید اشاره کنم افزون بر تعمیرات اساسی سالانه، ما در طول سال تعمیرات پیشگیرانه بر روی تجهیزات بدون اختلال در تولید را انجام می دهیم که تعمیرات اساسی طولانی مدت نباشد.

     شیوع کرونا فعالیت تعمیرات اساسی را متاثر نکرد؟

تعمیرات اساسی قرار بود هفته آخر فروردین آغاز شود، در آن زمان پروتکل های بهداشتی و دستورعمل های ابلاغی اجازه این فعالیت را به ما نداد و براین اساس آغاز تعمیرات اساسی از هفته آخر فروردین ماه 99 به پانزدهم اردیبهشت موکول شد که با انجام فعالیت موازی تاخیر را جبران کردیم. پایان تعمیرات اساسی هم اواخر هفته گذشته ( 18 مهر ماه ) مطابق برنامه بود.

     برای پیشگیری از شیوع کرونا چه تمیهداتی روی سکوهای پارس جنوبی انجام شده است؟

شیوع کرونا که از اسفند سال گذشته شروع شد، بیشترین نگرانی را برای ما ایجاد کرده بود و همچنان وجود دارد. ما از همان اسفند ماه برنامه ریزی خاصی برای این موضوع داشتیم. از آن زمان تا امروز کمترین تاثیر و ابتلا و حتی موارد مشکوک را در سکوهای پارس جنوبی داشته ایم. با اینکه عسلویه و استان بوشهر در زمره مناطق قرمز از نظر ابتلا به کرونا قرار دارد، اما شرکت نفت و گاز پارس اجازه نداد این وضعیت به سکوها تسری یابد. در شرکت نفت و گاز پارس با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی سکوها را حتی الامکان ایزوله کرده ایم. از این نظر که ماموریت های غیرمهم لغو و اجازه ورود غیرضرور و بدون هماهنگی به سکوها ممنوع شده است. هر کسی هم در صورت ضرورت به سکو ورود کند، با همکاری بهداری و بهداشت صنعت نفت تریاژهایی در نظر گرفته شده است که کنترل های زیادی انجام می شود تا افراد مشکوک به سکو اعزام نشوند. افزون بر آن روی سکوها هم برنامه ها و تمهیدات خاصی از ضدعفونی تا قرنطینه افراد تازه وارد برای اطمینان کامل و .. در نظر گرفته شده است. شکر خدا با این تمهیدات آمار بسیار خوبی از نظر سلامت همکاران شاغل روی سکو شاهد هستیم. در کنار این تمهیدات ما با درنظرگرفتن بدبینانه ترین حالت و احتمال ابتلای تعداد زیادی از نفرات روی سکوها، تیم یدکی را برای سکوها در نظر گرفتیم تا کار تولید متاثر نشود. افزون بر آن آمبولانس دریایی ایجاد کردیم تا افراد مشکوک به کرونا بلافاصله به خشکی منتقل شوند. همچنین هلکوپترها از نظر فاصله گذاری اجتماعی حداکثر با ۵-۶ نفر پرواز می کنند. باز تاکید می کنم که تمامی این موارد پیش بینی است و در حال حاضر شکر خدا مشکلی وجود ندارد. هر چند که نگرانی آن همچنان در دل ما وجود دارد، چون سکو جای محدودی است و امکان اینکه فرد مبتلا مدت طولانی قرنظینه شود، وجود ندارد و اقدام های قابل انجام در خشکی در سکو امکان پذیر نیست. با این امیدواری زمستان را شروع می کنیم که مشکلی ایجاد نشود.

     برنامه تکلیفی شرکت نفت و گاز پارس در تامین گاز زمستانی چه میزان است؟

برنامه تکلیفی برای تامین سوخت زمستان در ماه های مختلف متفاوت بوده و براساس مصرف شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. اما آنچه به ما تکلیف شده،۶۵۰ تا ۶۷۰ میلیون مترمکعب برای کل میدان است.

      شما این اطمینان را به مردم می دهید که در روزهای سرد زمستان گاز آنها تامین است؟

من مجدد تاکید می کنم همچون سال های اخیر که کمبودی از نظر تامین گاز در فصل سرما ایجاد نشد، امسال نیز قطعا با همه مشکلات کرونایی، این اطمینان را می دهم که هیچ کمبودی از نظر تولید و تامین گاز در فصل سرما ایجاد نخواهد شد. فقط این موضوع را لازم می دانم یادآوری کنم اگر مردم عزیزمان اطلاع دقیقی پیدا کنند که تولید گاز با چه مشکلات، مصایب و هزینه هایی انجام می شود؛ در مصرف گاز همکاری و از مصرف بی رویه آن جلوگیری می کنند. چون وقتی خود من درباره صفر تا صد نحوه تامین گاز به فکر فرو می روم که یک دکل حفاری می آید و حفاری را انجام می دهد و بعد سکو نصب می شود و خط لوله ای به سمت پالایشگاه گاز و در آن تصفیه گاز انجام می شود و همکاران من با مشکلات مختلف موجود در دریا با جانفشانی این تولید را انجام می دهند، واقعا حیف است اگر در مصرف گاز دقت لازم نشود و بی رویه مصرف شود.