گفت و گو با هنرمندی که در کنار شغل و امرارمعاش از علاقه اش نگذشت؛

با عشق نی و نی نوازی زندگی کرده ام

مشعل       بسیاری از ما ممکن است در جریان سال های زندگی و جریان عادی کار و مشغله های شخصی و خانوادگی گم شویم و عادت ها ما را از علائق و خواسته های دیگرمان دور کند. همه ما خواسته ها و علاقه مندی هایی در حوزه های ورزشی، فرهنگی و حتی کارهای خارق العاده و هیجان انگیز داریم که ممکن است به دلایل مختلف مثل وقت نداشتن، نداشتن پول کافی یا حتی درگیر بودن با مسائل خانه و خانواده آن را پیگیری نکنیم و همواره در گوشه ذهنمان حسرتی از عدم پیگیری داشته باشیم. با وجود این بسیاری از افراد کوتاه نمی آیند و این علائق را در عین شرایط سخت زندگی دنبال می کنند. امیر دلاور، نیروی خدمات سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر است که سال هاست در کنار شرایط کاری خود که سخت و زمان بر بوده، دنبال رویای خود یعنی یادگیری نی و نواختن و ساختن آن رفته و حالا در حوزه این ساز سنتی ایرانی دستی بر آتش دارد و نوای نی اش دلنشین و شنیدنی است.

پدر امیر دلاور سال ها قبل برای کار از شیراز به ماهشهر آمده و حالا دیگر او و خانواده اش در ماهشهر ساکن هستند. او 39 سال دارد و می گوید در این سال ها بیشتر وقت خود را برای علاقه اصلی خود، یعنی آموختن و ساختن نی صرف کرده است تا توانسته به سطحی که دلخواهش بوده، برسد.

دلاور می گوید: از کودکی به این ساز علاقه داشتم و از همان سال ها آثار اساتیدی همچون جلیل شهناز را گوش می دادم و پس از گذراندن دوران سربازی یادگیری ساز نی را دنبال کردم و در محضر اساتیدی همچون استاد جمشید عندلیبی و محمد موسوی، کلاس های ردیف های موسیقی ایرانی و آموزش نواختن این ساز را آموختم و بیشتر و بیشتر از این ساز لذت بردم.

او می گوید: از شش، هفت سال قبل تصمیم گرفتم به جز نواختن نی کار ساخت آن را هم شروع کنم. به این ترتیب کارگاه ساخت نی و آموزش را راه اندازی کردم. دلاور می افزاید: با توجه به اینکه ساخت نی شغل دوم محسوب می شود و زمان کمی برای آن دارم، فرصت کمی می توانم روی آموزش هنرجویان بگذارم.

او برای نواختن ساز نی دست به نقد است و قبل از حرف زدن و تعریف کردن از ساز نی، چند لحظه ای از پشت تلفن نی می نوازد و در ادامه می گوید: هر جا می روم و در کنار خانواده یا هر محفل دیگری نی را همراه با خود می برم و از اینکه دیگران با نوای نی آرامش پیدا می کنند، احساس خوبی دارم. در این سال ها آهسته و پیوسته ساز نی را دنبال کردم و همیشه عاشق این ساز بودم و شناخت آن را ادامه دادم و همزمان در کنار آن، آواز و ردیف های آوازی را هم آموختم و تمرین کردم.

او از سال 83 در واحد خدمات منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر مشغول فعالیت شده است. دلاور عنوان می کند که در این مسیر سرنوشت تاثیر زیادی داشته است، اما حرکت به سمت یادگیری و شناخت ساز نی را خودم انتخاب و در آن رشد کردم. عشق به این ساز باعث شده بخش زیادی از اوقات فراغت و همراهی با خانواده را صرف این کار کنم.

او می گوید: در ساعت های پس از کار در کارگاه خود مشغول فعالیت می شود و در این مدت هم سفارش های زیادی داشته که سرگرمش می کند. دلاور ادامه می دهد: ساز نی تا چند سال قبل مهجور و دورافتاده بود، اما اکنون در فضای مجازی گسترش پیدا کرده است. این ساز هم به نسل جدید و جامعه موسیقی جوان معرفی شده و طرفداران خودش را پیدا کرده است و در حال حاضر علاقه مندان زیادی دارد. امروز جوانان زیادی در این عرصه وارد شده اند و حتی چندین هنرمند و نوازنده خانم توانسته اند توانمندی های خود را در عرضه کنند و عملکرد بسیار خوبی هم داشته اند.

این عضو خانواده بزرگ صنعت نفت ازدواج کرده و دو فرزند پسر دارد. یکی از آنها علاقه زیادی به موسیقی و ساز نی نشان می دهد. دلاور می افزاید: همسرم هم به ساز نی علاقه دارد و موارد زیادی شده که در خانه نی نواخته ام و در این مدت همسرم برای انجام این کارها همراهی و کمک زیادی کرده است.

او معتقد است موسیقی و ساز نی در روحیه و تلطیف فضای ارتباطی افراد تاثیر زیادی دارد، به همین دلیل می گوید سعی می کنم همه جا نی را همراه خودم داشته باشم.

 

خانواده مردان آتش نشان

 هفتم مهرماه به نام روز آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. در واقع این روز بهانه ای است تا به گرامیداشت انسان هایی بپردازیم که از آسایش و جان خود در راه آسایش و حفظ جان سایر شهروندان می گذرند.

خانواده آتش نشان ها همیشه همراه و یاور آنها هستند و هیچ وقت از حادثه و خطر دور نیستند. استرس و نگرانی عملیاتی که انجام می گیرد همیشه به خانواده آنها می رسد. با این حال سعی می کنند آرامش را در خانه برقرار کنند.

عکس: خدیجه نادری - مهر

 

معرفی اپلیکیشن

Catch Notes

Catch Notes بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی یک اپلیکیشن یادداشت برداری خوش ساخت با قابلیت همگام سازی با فضاهای ابری و شبیه به Evernote است. کار با این نرم افزار به سادگی آب خوردن است. رابط کاربری موبایل محور آن با داشتن یک چرخ گردان به شما امکان می دهد به راحتی دستور مورد نظر خود (یادداشت برداری، آپلود عکس، ضبط صدا و...) را انجام دهید. نسخه رایگان این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد، ماهانه ۵۰ مگابایت از اطلاعاتتان را به حساب کاربری خود در فضای ابری آن منتقل کنید.

Smart Tools

همانطور که از نام این اپلیکیشن مشخص است، برنامه Smart Tools مجموعه ای از کاربردی ترین برنامه های اندرویدی را در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین این اپلیکیشن مستقل شامل چند برنامه کاربردی متنوع می شود. البته اغلب برنامه هایی که در این اپلیکیشن ارائه می شوند، کاربرد عمومی دارند و روی زمینه تخصصی خاصی متمرکز نیستند. در هر صورت برنامه Smart Tools یکی از کاربردی ترین برنامه های اندرویدی کنونی موجود خواهد بود، چراکه به راحتی مجموعه ای از کارآمدترین قابلیت ها را در اختیارتان قرار می دهد.

WiFi Analyzer

اپلیکیشن WiFi Analyzer در واقع یک برنامه کارآمد است. با استفاده از این برنامه می توانید به اطلاعات جامعی از شبکه های وای فای موجود در اطراف خود و شبکه وای فایی که به آن متصل هستید، دست پیدا کنید. یکی از اصلی ترین کاربردهای این برنامه مربوط به تعیین بهترین مکان قرار دادن مودم در ساختمان می شود. این اپلیکیشن از فرکانس وای فای 2.4 الی 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند و با سنجش کیفیت شبکه وای فای در نقاط مختلف ساختمان می تواند کمک بسزایی در افزایش کیفیت و سرعت اینترنت وای فای شما داشته باشد.