گفت و گو با مولف و مدرس مدیریت بحران در سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر

علاقه به ایمنی از کودکی همراهم بود 

مشعل       محمود جنامي، يکي از بندر ماهشهري هاي فعال و خوش فکر است که از کودکي به موضوعات ايمني و پيشگيري از حوادث علاقه داشته و در ادامه هم در کنار ساير علاقه مندي هاي زندگي به سراغ موضوعات مرتبط با مديريت بحران رفته و حالا مولف و مدرس در حوزه مديريت بحران است. اين کارمند سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر مي گويد: از بچگي و از خانه و آشپزخانه تا بعدها در اولين محيط هاي کاري که شاغل بوده ام زمينه هاي ايمني و احتمال حوادث را شناسايي کرده و اين موضوع به عنوان يکي دغدغه هاي زندگي برايم مطرح بوده است.

جنامي متولد 1363 و اهل بندر ماهشهر است و حالا ترم پاياني کارشناسي ارشد در رشته مديريت بحران را مي گذراند. او در اين سال ها سرگرمي و برنامه هاي متفاوتي را دنبال کرده است، اما هميشه يک محور اصلي، يعني مديريت بحران در صدر همه برنامه هاي او بوده است. تکواندو، فيلم نامه نويسي، تحصيل و بسياري از موضوعات خانوادگي و ازدواج در اين سال ها دنبال شده و اتفاق افتاده و جنامي در آنها موفق بوده است.  او مي گويد: از سن کم و کودکي ورزش هاي رزمي و رشته تکواندو را دنبال کردم و حالا مربي رسمي فدراسيون تکواندو هستم. به گفته او، شش سال است که مربي منتخب تکواندو استان خوزستان در رده نونهالان هستم و در اين سال ها بارها خودم و هنرجويانم در رشته تکواندو در مسابقات منطقه اي و استاني و کشوري رتبه هاي برتر را کسب کرده ايم. در اين سال ها هم در باشگاهي که براي بچه هاي شهرستان ماهشهر راه اندازي کرده ام، علاوه بر دنبال کردن اين علاقه مندي، تلاش کردم کودکان و نوجوانان اين مناطق هم شرايط تمرين را داشته باشند.

 از فيلم نامه جنايي تا سناريونويسي براي رزمايش منطقه اي

اين کارمند سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر، در رشته فيلم نامه نويسي و مقاله نويسي هم دستي بر آتش دارد و از سن کم اين کار را شروع کرده است. جنامي در اين زمينه مي گويد: در 14 سالگي اولين فيلم نامه به نام «سايه مرگ» را با فضايي تخيلي نوشتم و دومين فيلم نامه را هم چند سال قبل به نام «هدف شوم» در فضايي پليسي – جنايي نوشتم که در جشنواره اي در سازمان منطقه ويژه ماهشهر به عنوان اثر برتر فرهنگي معرفي و تقدير شد. در 18 سالگي اولين مقاله ورزشي را نوشتم و در اين سال ها با مطالعه و پيگيري موضوعات تخصصي رشته ورزشي خود بيش از 40 مقاله ورزشي داشته ام.  جنامي که در حال حاضر مدرس مديرت بحران براي شرکت هاست تاکيد مي کند: با همين قابليت مشترک توان نوشتن، آگاهي و تخصص در موضوعات  مديريت بحران تاکنون سناريوهايي را براي چند رزمايش منطقه اي براي شرايط اضطراري نوشته ام. او ادامه مي دهد: اين سناريوها در سال 97 و در سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر و با همکاري همه ارگان هاي مرتبط اجرايي شده است.

کرونا و تاخير در عرضه کتاب در نمايشگاه بين المللي

اولين تجربه تاليف جنامي در حوزه مديريت بحران موفقيت خوبي داشته است و کتاب او با عنوان « مديريت بحران کاربردي» چاپ شده و قرار بوده در نمايشگاه کتاب سال جاري عرضه شود، اما حالا که نمايشگاه کتاب به دليل شيوع کرونا برگزار نشده، عرضه کتاب او هم متوقف مانده است. او مي افزايد: انتشارات ابن سينا که ناشر کتابم است، هر سال کتاب هاي خود را در نمايشگاهي در کشورهاي مختلف ارائه و معرفي مي کند و کتاب من هم شانس حضور در نمايشگاه فرانکفورت را داشته، اما به دليل هزينه هاي سنگين نتوانسته ام اين امکان را فراهم کنم.  او مي گويد: در سال گذشته يک دوره تخصصي مديريت بحران در صنايع را در دانشگاه صنعتي شريف گذرانده ام و گواهينامه آن را دريافت کرده ام.

  مديريت بحران کاربردي تلفيقي از علم و تجربه است

جنامي در توضيح مديريت بحران کاربردي مي افزايد: مديريت بحران کاربردي به فعاليت هاي اجرايي در زمان بحران اشاره دارد؛ معمولا بسياري از کتاب ها يا مرجع هاي علمي درباره کليات اقدامات در زمان بحران صحبت مي کنند، اما در مديريت بحران کاربردي همه وظايف و مسئوليت افراد در سطوح مختلف و مناطق متفاوت عملياتي مطرح و گفته مي شود.  اين اطلاعات که همراه با تجربيات زيسته و عملياتي از حوادث مختلف است، براي افراد اجرايي که معمولا در زمان حادثه در آن محل حضور دارند، مفيد خواهد بود. از آنجايي که فعالان صنعت به طور ملموس شرايط کار و حوادث مختلفي را درک کرده اند به بهترين نحو مي توانند موضوعات علمي و تخصصي را تشريح کرده و با زباني ساده تر بيان کنند.  جنامي مي گويد: موضوع مديريت بحران کاربردي در صنعت نفت با جديت بيشتري دنبال مي شود و در حال حاضر نيز بسياري از شرکت ها براي آموزش کارکنان خود دوره هاي مختلفي را برگزار مي کنند. در حال حاضر کلاس هايي را با شرکت هاي پتروشيمي اميرکبير و تخت جمشيد برگزار مي کنيم، اما برگزاري اين کلاس ها متناسب با اعلام و نياز شرکت ها متفاوت است.

دليل موفقيت در بيرون خانه، همراهي همسرم در داخل خانه است

اين کارمند عضو خانواده منطقه اقتصادي ماهشهر چند سالي است ازدواج کرده و يک فرزند دارد و مي گويد: در اين سال ها حتي بيش از 12 ساعت در روز هم براي کار و باشگاه و کلاس هاي درس و تاليف کتاب وقت صرف کرده ام و دليل خيال راحت او براي اين کارها همکاري و همراهي همسرم بوده است. در همه ساعت هايي که بيرون خانه يا در خانه و مشغول کارهاي بيرون خانه هستم، امور خانه و فرزندمان بر دوش همسرم است و اگر درک خوب او نبود نمي توانستم اين شرايط را مديريت کنم.

 

چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کنار شهدا

 40 سال پیش دشمنان ایران برای رسیدن به اهداف خود، تجاوزی را آغاز کردند که با ایثار و مجاهدت رزمندگان اسلام در طول دفاع مقدس به هیچ یک از آن اهداف دست نیافتند. بسیاری از اقشار مردم و خانواده شهدا در چهلمین سال از آغاز دفاع مقدس به گلزار شهدا سراسر کشور رفتند.

عکس: محمدحسن ظريف منش

 

معرفی اپلیکیشن

Datally

با افزايش هزينه ها و از سوي ديگر فراگيري بيشتر اينترنت، بايد به دنبال راه هايي براي کاهش مصرف ديتا بود. Datally موفق شد که به طور موثري اين مهم را براي مردمان سراسر دنيا به ارمغان بياورد. اين اپ کاربردي گوگل چندين قابليت جديد و ويژه دريافت کرد؛ اولي Guest Mode نام دارد که براي کاربر مهمان محدوديت مصرف تعيين مي کند، Daily Limit براي مصرف نت هر اپليکيشن محدوديت روزانه مي گذارد و  Find Wi-Fi اينترنت رايگان اطراف روي نقشه را مشخص مي کند. ديتالي پا را فراتر هم گذاشته و با معرفي قابليت Unused Apps، شناسايي اپليکيشن هاي پرمصرف در پس زمينه و پيشنهاد پاک کردن آنها را هم به قابليت هاي خود اضافه کرد تا به يکي از بهترين ديتا سيورهاي اندرويد تبديل شود.

Just a Line

يکي از معدود اپليکيشن هايي بود که ظرفيت هاي استفاده از واقعيت افزوده را به خوبي به نمايش مي گذاشت؛ يک اپليکيشن نقاشي که آدمک هاي کارتوني را به دنياي واقعي ما مي آورد و عملکرد روان و کم نقصي در اين کار به نمايش مي گذاشت. مصرف زياد باتري و عدم سازگاري با بعضي ديوايس ها جزو گلايه هاي کاربران از اين اپليکيشن بود، با اين وجود تيم سازنده با سخاوتمندي کد سورس هاي اپليکيشن را به شکل متن باز در اختيار توسعه دهندگان قرار داده که بتوانند نسخه هاي مود شده و بهينه تري از آن را براي طرفداران خود بسازند.

Shortcuts by Apple

iOS 12 پايه گذار تغييراتي اساسي در سيستم عامل موبايل اپل بود و يکي از اين تحولات در کارکرد دستيار هوشمند اين شرکت، يعني سيري شکل گرفت. با معرفي اپليکيشن Shortcuts حالا مي توانيد براي دستيار هوشمند سيري، ميان برهاي خاص خودتان را بسازيد. با داشتن بيش از 300 ميان بر آماده، حالا مي توانيد از سيري بخواهيد که برايتان يک تصوير گيف بسازد، صفحات اينترنتي در سافاري را به فايل PDF تبديل کند يا همراه با ارسال پيام، آخرين اسکرين شاتي که گرفته ايد را هم ضميمه آن کند. هر ميان بري هم که مي سازيد در ويجت Today آي او اس ذخيره مي شود تا هميشه و همه جا به آنها دسترسي داشته باشيد. به خاطر برقراري اين تعامل عميق و موثر با سيري، امکان نداشت که Shortcuts در ميان برترين اپ هاي 2018 قرار نگيرد.