مصرف اين خوراکي ها با معده خالي ممنوع

مصرف ميوه و برخي خوراکي ها براي بدن ضروري است. اين ميوه ها و خوراكي ها نه تنها براي بدن بسيار مفيدند، بلكه به تامين مواد مورد نيازمان نيز كمك مي كنند. با اين حال ميوه ها و خوراكي هايي هم هستند كه خوردن آنها با معده خالي مي تواند مشكلاتي را براي بدن ايجاد كند و سلامتي را به خطر بيندازد.  در ادامه برخي ميوه ها و خوراكي هايي را آورده ايم كه نبايد به صورت ناشتا مصرف شوند.

گوجه فرنگي

استفاده از گوجه به خاطر اينكه اسيدي است باعث مي شود معده واكنش شيميايي از خود نشان دهد و ژل غيرقابل حلي به وجود آيد. اين اتفاق مي تواند به توليد سنگ معده و همچنين زخم معده منجر شود. بهتر است اين ماده غذايي را كه سرشار از ويتامين C است، در وعده هاي ناهار يا شام مصرف کنيد.

گلابي

شايد باورش سخت باشد، اما فيبر خام موجود در اين ميوه مي تواند اثرات مخرب زيادي روي مخاط ظريف معده داشته باشد. از اين رو گلابي را نبايد با معده خالي مصرف كرد.

موز

موز فواید زیادی برای سلامت دارد، اما اگر به زمان مصرف آن توجه نشود، ممكن است خطراتی برای بدن ایجاد کند. خوردن اين ميوه با معده خالي سبب افزايش ناگهاني مقدار منيزيم در بدن مي شود و برهم خوردن تعادل منیزیم و كليسم مي تواند روي قلب و عروق اثرات منفي زيادي بگذارد.

قند و شكر

این مواد علاوه بر بالا بردن قند خون، سبب آسیب به کبد مي شوند كه يكي از ارگان هاي مهم بدن است. همچنين با مصرف قند و شكر با معده خالي، بدن نمي تواند به اندازه كافي انسولين توليد كند و خون را به حد نرمال برساند. اين اتفاق به طور ناگهاني قند خون را افزايش مي دهد و باعث ايجاد بيماري هاي چشمي مي شود.

شیر و شیرسویا

این دو نوشیدنی سرشار از پروتئین هستند. با اين حال اگر آنها را با معده خالی بنوشید، پروتئین مجبور به تغییر شکل و تبدیل به انرژی مي شود و این اتفاق، خاصیت مغذی بودن این نوشیدنی های مفید را از بین مي برد. بهترين روش براي مصرف شير و شيرسويا، استفاده آنها همراه با خوراکی های دیگر مانند نان و غذاهایی است که حاوی آرد گندم هستند. بايد توجه داشته باشيد كه بهترین زمان نوشيدن اين مواد، دو ساعت پس از شام یا قبل از خواب است.

پرتقال، ليمو و گريپ فروت

مصرف اين ميوه ها، آن هم با معده خالي باعث افزايش قابل توجه اسيد معده مي شود و روي غشاي مخاطي اثرات نامطلوبي می گذارد و باعث تحريك آن مي شود، علاوه بر اين ناراحتي هاي گوارشي را به دنبال خواهد داشت. ايجاد حالت تهوع نيز، يكي ديگر از مضرات مصرف پرتقال و گريپ فروت به صورت ناشتاست.

قهوه و چاي

بدترين كاري كه مي توان به صورت ناشتا انجام داد، نوشيدن چاي و قهوه است. نوشیدن قهوه با معده خالی سبب افزایش اسیدیته معده و سوءهاضمه می شود. مصرف چای هم مي تواند باعث کاهش ترشح اسید و صفرا شود كه اين دو به گوارش کلی مواد غذایی کمک می کنند و برای پردازش کلسترول اضافه ضروری هستند.

خيار و سبزيجات برگ دار

اين سبزيجات حاوي آمينواسيد هستند كه در صورت مصرف با معده خالي مي توانند باعث سوزش سردل، نفخ و دردهاي شكمي شوند و فرد را دچار مشكل كنند.

نوشيدني هاي سرد

 

معده و روده ها با سرماي نوشيدني هاي سرد مثل آب سرد و نوشابه منقبض مي شوند. این انقباض ها پس از مدتی، بدن را به سمت اختلال در واکنش های شیمیایی آنزیمی متفاوت پیش مي برد و موجب بیماری های دستگاه گوارش می شود و مشكلات حادي را ايجاد مي كند

ماست

خوردن ماست با معده خالي نوعي تهديد سلامت به شمار مي رود، چراكه به نابودي باكتري هاي مفيد معده منجر مي شود؛ بنابراين بهترين زمان مصرف ماست قبل از خواب است، اين كار باعث بهبود هضم غذا و رفع يبوست مي شود.