غذايي پر طرفدار در همه شهرها

آش ترخون

 

     زهرا آذرياني

درست کردن آش از زمان هاي قديم در بين مردم ايران زمين مرسوم بوده است. اين غذا که تنوع زيادي دارد، در هر شهر و دياري به روش هاي خاص خودش تهيه مي شود مثل آش ترخون مشهدي، آشي که شايد تاکنون طعم آن را نچشيده باشيد. اگر اينطور است، دست به کار شويد و در اين روزهاي پاييزي آشي را تهيه کنيد که نه تنها طعم دوست داشتني دارد، بلکه با توجه به مواد مورد استفاده در آن، بسيار پرخاصيت و مقوي است.

طرز تهيه

قبل از هر چيز بايد نخود، لوبيا و ماش خيس و آبکش شده را به همراه چهار تا پنج پيمانه آب در قابلمه اي مناسب بريزيم و روي حرارت ملايم قرار دهيم و در ظرف را بگذاريم تا حبوبات به مدت 3 ساعت و 30 دقيقه بپزد. در قابلمه اي جداگانه بلغور گندم خيس و آبکش شده را با پنج پيمانه آب و کمي نمک روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا به مدت يک ساعت بپزد. پس از 30 دقيقه آب روي برنج خيس شده را خالي کرده و آن را به قابلمه حاوي بلغور اضافه مي کنيم تا بپزد. بعد از دو ساعت عدس خيس و آبکش شده و کمي نمک را به قابلمه حاوي حبوبات اضافه مي کنيم و به مدت يک ساعت صبر مي کنيم تا تمام مواد پخته شود. زردچوبه و تخم گشنيز را در تابه اي که کمي روغن داخلش ريخته ايم، تفت مي دهيم و در دقيقه آخر پخت حبوبات به همراه سبزي و نيمي از پيازداغ و مخلوط بلغور و برنج را که کاملا پخته و له شده است به قابلمه مي افزاييم.

 در آخر پخت، ماست و در صورت نياز کمي نمک و فلفل به آن اضافه مي کنيم و مي گذاريم تا غذايمان کاملا جا بيفتد. سپس آش را در ظرف مناسبي مي ريزيم و با بقيه پياز داغ تزيين و سرو مي کنيم.

مواد لازم 

نخود: يک سوم پيمانه (45 گرم)

لوبيا سفيد: يک سوم پيمانه (55 گرم)

بلغور گندم: يک پيمانه (150 گرم)

فلفل سياه و نمک: به مقدار لازم

برنج: يک دوم پيمانه (90گرم)

عدس: يک سوم پيمانه (50 گرم)

ماش: يک دوم پيمانه (90 گرم)

روغن مايع: به مقدار لازم

سبزي خرد شده: 350 گرم(300

گرم تر و 50 گرم ترخون)

پياز داغ: يک دوم پيمانه

ماست پرچرب: 2 پيمانه

زردچوبه: يک قاشق چايخوري

تخم گشنيز(پودر شده): يک قاشق چايخوري

نکته 

* براي تهيه اين آش، مي توان حجم ترخون را بيشتر و از حجم تره کم کرد.

* بهتر است ماست را کم کم به آش اضافه کنيد.

 

کیک مارمالادی

 آتينا عالي

مواد لازم

آرد: يک ليوان و نيم

ايرميک (آرد سمولينا): يک ليوان و نيم (مي توان از آرد به عنوان جايگزين استفاده کرد، اما ايرميک بافت کيک را تردتر مي کند)

شير: 2 ليوان

روغن: يک ليوان و نيم

شکر: يک ليوان و نيم (به دليل استفاده مارمالاد بين کيک بهتر است بيشتر از اين شکر نريزيد)

تخم مرغ: 6 عدد

بيکينگ پودر: 2 قاشق غذاخوري سرصاف

وانيل: نوک قاشق چايخوري

مارمالاد را به سليقه خودتان درست کنيد

طرز تهيه

تخم مرغ را با وانيل و شکر خوب هم مي زنيم تا حجم بگيرد. سپس روغن و شير را مي افزاييم و هم مي زنيم وقتي کمي مخلوط شد، آرد، ايرميک و بيکينگ پودر را که در کاسه اي جدا با هم مخلوط کرده ايم، به ديگر موادمان اضافه مي کنيم و با دور کند همزن خيلي کوتاه هم مي زنيم تا موادمان يکدست شود. حالا مواد را در قالب مورد نظر مي ريزيم. (قبل از ريختن مواد کف قالب کاغذ نسوز بگذاريد) و در فري که از قبل گرم شده با دماي 170 درجه و در طبقه وسط فر به مدت 45 دقيقه مي گذاريم. 5 دقيقه هم روي کيک را گريل مي کنيم تا طلايي شود. بعد از پخت داخل يخچال قرار مي دهيم تا خنک شود و هنگام برش خرد نشود. کيک را از وسط برش مي دهيم و بين برش ها مارمالاد مورد نظرمان را مي ريزيم و کاملا پخش مي کنيم.

 

کرپ پنکیک

     فاطمه عباسي

مواد لازم

آرد: 2 پيمانه

شير: يک و يک چهارم ليوان

تخم بلدرچين: 8 عدد (تخم مرغ معمولي يک عدد)

ژامبون خرد شده: 3 ورق

سير: يک حبه

نمک و فلفل: به ميزان لازم

جعفري خشک و تره: يک قاشق سوپخوري

بيکينگ پودر: 2 قاشق مرباخوري

روغن: يک قاشق سوپخوري

طرز تهيه

تمام مواد را با هم مخلوط مي کنيم تا يکدست و غليظ شود. حالا با توجه به علاقه و سليقه مان مي توانيم کرپ پنکيکمان را نازک يا ضخيم در تابه سرخ کنيم. اين بستگي به خودمان دارد. در هر دو حالت اين کرپ پکنيک مزه بسيار خوبي دارد، حتي براي آنهايي که از شکر فراري هستند.