شناسایی عناصر آلود

حواستان به تمیزی وسایل خانه باشد

 

يكي از بهترين راه ها براي پيشگيري و عدم انتشار و انتقال ويروس كرونا و ميكروب ها تميز نگه داشتن محل زندگي است. وسايل زيادي در خانه وجود دارد که باکتري و ميکروب هاي آنها به اندازه اي است كه تصورش را هم نمي توانيد بكنيد، از اين رو توجه به اين مسئله و تميز كردن مرتب آنها امري ضروري است. عناصري كه مي توانند به ناراحتي معده، سرماخوردگي، آنفلوانزا، تنگي نفس و از همه مهم تر كرونا منجر شوند. به همين بهانه در ادامه به برخي از وسايل مورد استفاده در خانه كه آلوده بودن آنها مي تواند بر سلامت افراد خانواده تاثيرگذار باشد، اشاره کرده ايم.

سردوش حمام

يكي ديگر از وسايلي كه در خانه باعث بيماري مي شود، سردوش حمام است. اگرچه ميكروب هاي آن قابل رويت نيستند، اما مطمئنا محل تجمع آنها به شمار مي رود. مایکوباکتری های غیر سلی (NTM) از آن دست باکتری هایی هستند که در آب و خاک وجود دارند كه البته مي توانيد آنها را در سردوش حمام هم بيابيد. سردوش ها به دلیل گرما و رطوبت محل مناسبی برای زندگی باکتری ها هستند و با هر بار دوش گرفتن، تغذیه مي شوند و افزايش مي يابند. برخي از باكتري هاي موجود در حمام مي توانند باعث عفونت شدید ریه شوند، به خصوص در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

یخچال

هميشه با خيال راحت غذا، میوه و سبزیجات را داخل یخچال می گذاریم و تصور مي كنيم كه مواد غذايي مان در اين فضا از هرگونه میکروب و باکتری دور است، درحالی که اصلا چنين چيزي نيست و محيط يخچال مي تواند محل مناسبي براي رشد ميكروب ها باشد. علاوه بر اين روی هم قرار دادن مواد غذایی درون قفسه های یخچال و تمیز نکردن لکه هاي به وجود آمده، می تواند باعث رشد قارچ و باکتری شود، نتيجه اين اتفاق هم آلوده شدن مواد غذايي است كه در داخل يخچال نگهداري مي كنيم.

با توجه به مواردي كه آورديم، برای جلوگیری از رشد باکتری ها در یخچال رعايت اين نكات ضروري است:

   مواد غذایی پخته شده را بیشتر از چهار روز در یخچال نگهداری نکنید.

  نبايد مرغ و گوشت خام را بیشتر از یک روز در يخچال نگه داريد.

  چند روز یک بار همه جاي یخچال را ضدعفونی كنيد و اجازه دهيد برفک هاي آن آب شود.

  لکه های ايجاد شده را با آب گرم و مواد شوينده تمیز كنيد و خوب بشویید.

  از قرار دادن غذای گرم داخل یخچال بپرهيزيد، زیرا رطوبت را افزايش مي دهد و به رشد باکتری كمك مي كند.

  در يخچال را زياد باز و بسته نكنيد تا  از اين طريق از تغییر درجه حرارت داخل آن جلوگیری شود.

حوله دست

مرطوب شدن حوله پس از خشک کردن دست و صورت، محل مناسبي را براي رشد ذرات معلق موجود در هوا فراهم می کند. از اين رو متخصصان توصیه كرده اند برای جلوگیری از رشد باکتری ها از دستمال کاغذی استفاده شود یا اينكه هر دو روز یک بار حوله هاي مورد استفاده شسته شوند.

ساكت هاي دستي

اين ساك ها سازگار با محيط زيست هستند، اما در اين شرايط كرونايي، خطری برای سلامت خانواده ها محسوب مي شوند، زیرا بعد از هر بار خرید، باکتری موجود در محصولات شسته نشده در کیسه ها باقي  مي مانند. از اين رو شستن آنها براي جلوگيري از انتشار و انتقال ويروس كرونا پس از هر بار استفاده ضروری است.

جاروبرقی

اين وسيله، امروزه یکی از ابزار های اصلی تمیز کردن خانه است، با اين حال به همان اندازه که باعث تميزي و از بين رفتن گردوغبار مي شود، می تواند به توليد باکتری و آلرژن ها در هوا كمك کند. جاروبرقی های قدیمی و آنهایی که فیلتر تمیز یا قابل تعویض ندارند، خطر زيادي در انتشار بيماري دارند. براساس مطالعات انجام شده، باکتری ها می توانند تا دو ماه در کیسه جاروبرقی زنده بمانند. به همين دليل توصيه شده كه فيلتر جاروبرقي مرتبا تمیز شود و کیسه آن بعد از هر بار استفاده خالی و شسته شود (كيسه هاي كاغذي هم مرتبا عوض شوند) تا از اين طريق بتوان به حفظ سلامت خانواده كمك كرد.

اسپری خوشبوکننده هوا

بيشتر افراد برای خوشبو کردن خانه، به خصوص سرویس هاي بهداشتی از اين اسپري ها استفاده می کنند. اين افراد شايد ندانند كه خوشبوکننده ها، روغن ها و شمع ها حاوی مواد شیمیایی هستند كه می توانند باعث سردرد و سوزش چشم شوند. به همين دليل برای مقابله با بوی بد مي توان به جاي استفاده از اين اسپری های خوشبوکننده، در و پنجره را باز كرد و اجازه داد هوای تازه وارد خانه شود. براي سرويس هاي بهداشتي هم استفاده از جوش شیرین، زغال فعال یا سرکه سفید گزينه مناسبي براي از بين بردن بوي بد و ميكروب زدايي است.

مسواک

همانطور كه مي دانيد مسواك يكي از آلوده ترين وسايلي است كه به آساني مي تواند باعث بيماري شود. براساس تحقیقات بنیاد ملی علوم، مشخص شده مسواکي كه در دستشویی قرار داده شده است به راحتي مي تواند آلوده به باكتري هاي کلیفرم مدفوع شود. برخی افراد برای محافظت از مسواک آن را در جامسواکی قرار می دهند، اما این کار هم باعث می شود محیط مناسبی برای رشد باکتری ها به وجود آيد و تا استفاده بعدی، مسواک مرطوب باقی بماند. بنابراین برای جلوگیری از انتقال بیماری از طریق مسواک، توصيه مي شود هر سه یا چهار ماه مسواک قديمي خود را دور بيندازيد و از مسواك جديدي استفاده كنيد. همچنين پس از هر بار استفاده مسواكتان را در آب داغ بشویید و اجازه دهيد كه در فضای مناسب خارج از سرویس بهداشتی خشک شود.

تابلو فرش

درست است كه تابلوفرش ها باعث زيبايي خانه مي شوند، اما شاید ندانيد که اين تابلوها می تواند در بيمار شدن شما نقش زيادي داشته باشند. تابلوفرش یکی از مکان های مناسب برای تجمع میکروب و باکتری است، چيزي كه تقريبا مي توان گفت خيلي اهميت به تميزي آن داده نمي شود. این تابلو ها هم مانند فرش و موکت گرد و غبار زیادی به خود جذب می کنند که اگر زود به زود آنها را از شر گردوغبار خلاص نكنيم، در الیاف فرش باکتری و قارچ توليد مي شود كه خلاصي از آنها به سختي امكانپذير است. برای جلوگیری از این مسئله بايد تابلوفرش ها را هم مانند فرش و موكت زود به زود تمیز  كرد یا روي آنها را جاروبرقی كشيد.