افتخار می کنم کرد هستم

زنگنه اظهار کرد: امروز باید بگویم سلام بر کرمانشاه و اورامان قهرمان و سلام بر کردهای همیشه مرزدار و قهرمان. نمی شود از تاریخ و تمدن ایران و از فرهنگ ایرانی و اسلامی و کردها سخن گفت، اما آنان را به عنوان یک عنصر تعیین کننده بسیار مؤثر در آن نادیده گرفت. کردها همیشه جزو لاینفک و تأثیرگذار در تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران و اسلام بودند. وی با بیان اینکه من افتخار می کنم کرد هستم و از قبیله و دسته ای هستم که همیشه خدمتگزار بودند، همیشه برای استقلال و سربلندی ایران تلاش کردند و این بار ما را سنگین می کند، تصریح کرد: به مردم اورامان، نودشه دوباره سلام می کنم، خیلی علاقه داشتم به آنجا بیایم و به همشهری هایم در اورامان و نودشه ابراز ارادت کنم. وزیر نفت ادامه داد: اگرچه این بیماری (کرونا) برای ما مشکلاتی ایجاد کرده، اما توسعه فناوری راه ها را کوتاه و ما را به هم نزدیک کرده است و می توانیم از این طریق با هم صحبت کنیم. به مردم شریف، قدرشناس و بزرگوار منطقه که امروز از این خدمت مهم بهره مند می شوند، تبریک می گویم. آنچه ما انجام می دهیم وظیفه مان است. زنگنه با اشاره به اینکه بعضی روستاهای مرزی این استان همان گونه که آقای استاندار گفتند از نعمت گاز برخوردار نیستند که همه تلاشمان را برای گازدار کردن آنها انجام خواهیم داد، تصریح کرد: همکارانمان در شرکت ملی گاز ایران که هم اکنون حضور داند این موضوع را پیگیری خواهند کرد تا روستاهای مرزی با سرانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان اجرا شود، البته مناطق دیگر هم در کرمانشاه است. وی با بیان اینکه البته کرمانشاه جزو پیشروترین استان ها از نظر گازرسانی نیست و مشکل مدیریتی در آنجا داشتیم که چند سالی است رفع شده و سرعت گازرسانی خوب شده است، افزود: هم اکنون ضریب نفوذ گازرسانی روستایی ۷۶ تا ۷۷ درصد است که تا پایان سال به نزدیک ۹۰ درصد می رسیم. وزیر نفت با اشاره به اینکه مناطقی مانند سرفیروزآباد در شهر کرمانشاه از نظر گازرسانی عقب است، بر ضرورت تسریع گازرسانی سرپل ذهاب، پاوه و جوانرود تأکید کرد و گفت: این شهرها همیشه دژهای تسخیرناپذیر در مقابل بیگانگان بودند، زیرا مناطق کوهستانی هستند و کار هم دشوار است، اما این سختی را همکاران ما هموار می کنند. زنگنه افزود: از نظر بودجه برای گازرسانی به استان کرمانشاه برای اینکه به میانگین کشوری برسد همان گونه که پیش تر هم گفتم هیچ محدودیتی قائل نمی شویم و منابع آن را تأمین می کنیم، البته هم اکنون استان کرمانشاه در مجموع از نظر گازرسانی وضع خوبی دارد و تلاشمان این است که برخورداری این استان را به ۹۸ درصد برسانیم.

آثار زیست محیطی گازرسانی روستایی را در آینده می بینیم

وزیر نفت به بهره برداری طرح های انتقال گاز به ارزش ۳.۲ میلیارد یورو در اوایل شهریورماه اشاره کرد و یادآور شد: استان های کرمانشاه و کردستان یکی از نقاط مشکل شبکه سراسری گاز ایران بودند. وقتی با مشکل روبه رو می شدیم، گاز در این استان ها با افت همراه می شد. اکنون این دو استان با عملیاتی شدن خطوط ششم و نهم از نظر تأمین گاز در وضع مستحکمی قرار گرفتند و بحمدلله از بابت فشار گاز در این دو استان هیچ نگرانی نداریم. زنگنه با بیان اینکه آثار زیست محیطی گازرسانی روستایی در سال های آینده روشن می شود و دیگر برای کسی صرف نمی کند در مناطق جنگلی هیزم جمع کند یا در منطق کویری و صحرایی بوته بکند زیرا در خانه اش گاز ارزان، مطمئن و پایدار است، افزود: اینها همه از برکات گازرسانی است که اجرا شده است و تداوم خواهد داشت. وی با اشاره به اینکه تحقق گازرسانی نتیجه تصمیم درست مجلس و دولت بود و اکنون شاهد آثار آن هستیم، اظهار کرد: با توسعه پارس جنوبی شرایط برای صادرات گاز میسر شد و صادرات گاز نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده است. اکنون رکورد صادرات نزدیک به ۷۹ میلیون مترمکعب در روز را هم در تابستان توانستیم ثبت کنیم که بسیار مهم است و ان شاءالله باقدرت هم ادامه می دهیم. وزیر نفت از تداوم گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، تکمیل شبکه گاز زاهدان، زابل، تکمیل خط ایرانشهر - چابهار و گازرسانی به یک میلیون خانوار شهری و روستایی و بیش از ۷ هزار واحد تولیدی و صنعتی مصرف کننده سوخت مایع به عنوان دیگر برنامه های گازرسانی در ادامه سال نام برد. زنگنه با گرامیداشت روز ۱۷ شهریورماه آن را روزی بزرگی و تعیین کننده در تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کرد و یادآور شد: لحظه به لحظه آن روز در خاطرم است و تلخی آن هیچ وقت از ذائقه ام بیرون نمی رود، گرچه خداوند با شکستن طاغوت آن را به شیرینی برای ملت ایران تبدیل کرد. زنگنه در پایان از همه دست اندرکاران پروژه گازرسانی شهری و روستایی، مسئولان استانی و نمایندگان مجلس قدردانی و تأکید کرد: افتخار انجام این کار بزرگ به همه می رسد و سربلندی جمهوری اسلامی و رفاه مردم مهم است.

گازرسانی به 5 هزار روستا تا پایان سال آینده

در ادامه، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تا پایان سال آینده، حدود ۵ هزار روستای دیگر گازرسانی خواهد شد و ان شاءالله انقلاب گازرسانی روستایی تا پایان دولت تدبیر و امید، به انتها می رسد.  حسن منتظر تربتی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، بیش از ۹۰۰ روستا گازرسانی شده و تا پایان سال، ۳ هزار روستا و برای سال آینده نیز ۳ هزار روستای دیگر را در دستور کار داریم، یعنی عملاً تا پایان سال آینده، ان شاءالله حدود ۵ هزار روستای گازدار دیگر به روستاهای امروز ما اضافه می شود و تا پایان دولت، بحث انقلاب گازرسانی روستایی به انتها می رسد.   

22 استان با گاز سبز شد

وی با بیان این که بر اساس پویش سبز گازرسانی که راه افتاده، در حال حاضر، در ۲۲ استان کشور به عدد ۹۵ درصد رسیدیم، ادامه داد: این امر یعنی، ۲۲ استان کشور استان سبز شده اند و فکر می کنم با روندی که پیش رو داریم، این پویش سبز به مرور تمامی استان های دیگر را نیز همچنان با حمایت ها و کمک های مردم، در برمی گیرد. تربتی افزود: این مهم را هرگز نباید فراموش کنیم که افزایش تولید در پارس جنوبی که به مثابه پشتوانه این گازرسانی ها بوده، با حمایت های همه جانبه وزیر نفت در اجرایی ساختن بند «ق»، به توسعه این گازرسانی ها منجر شده است.  معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: البته همان طور که می دانید، بند «ق» دو فراز داشت؛ یکی بحث ۱۰۰ میلیارد دلار بود که چگونه هزینه و بازگشت شود و فراز دوم آن، بخش بهینه سازی بود که بخش عمده آن، خارج از عهده وزارت نفت است ولی امسال ما این بحث را به شدت دنبال کرده و تلاش داریم تا این فراز را نیز به ثمر برسانیم. این مقام مسئول با بیان این که باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا استان هایی مثل کرمانشاه که درصد بهره مندی روستایی آن ها، کمی کمتر از میانگین کشوری است، به حد نرمال کشوری برسند، گفت: ما تاکنون ۱۳۵۵ میلیارد تومان در بخش گازرسانی در این استان هزینه کرده و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز پروژه های جاری داریم که قصد داریم بدون محدودیت برای تأمین منابع مالی، این مهم را به انجام برسانیم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از اظهارات خود از محسنات بند «ق» سخن گفت و اظهار کرد: با استفاده از این بند قانونی و در دولت تدبیر و امید با گازرسانی به صنایع، از مصرف 75 میلیارد دلار سوخت مایع جلوگیری به عمل آمد. وی ادامه داد: این در حالی بود که در سال 92، حدود ۳۰ درصد از نیاز نیروگاه ها از سوخت مایع تأمین می شد؛ این امر بدین معناست که از ۶۲ میلیارد مترمکعب مصرف سوخت نیروگاه ها، ۲۷ میلیارد مترمکعب سوخت مایع بود و ۳۶ میلیارد مترمکعب آن، گاز طبیعی. تربتی در ادامه سخنان خود بار دیگر به موضوع بند «ق» اشاره کرد و گفت: این قانون خوب، اراده قوی و عالی برای اجرا داشت و و امروز شاهد هستیم که به مدد این قانون، بدون اینکه بار مالی بر دولت تحمیل شود، توسعه گازرسانی در شهرها و روستاها انجام شده است. وی ادامه داد: این در حالی است که گازرسانی به نیروگاه ها، تأثیر چشمگیری هم در حفظ محیط زیست و هم صرفه جویی در مصرف سوخت مایع و فروش و صادرات آن داشته است. به گفته تربتی، مجموع منافعی که از بند «ق» نصیب کشور شده، ۱۰ میلیارد دلار بوده که به مرور افزایش هم می یابد و  این در حالی است که هزینه کرد ما در این بند، معادل ۴ میلیارد دلار بوده است.

صرفه جویی 75 میلیارد دلاری با توسعه گازرسانی

معاون وزیر نفت در امور گاز تأکید کرد: اگر گازرسانی به نیروگاه ها انجام نمی شد، تا به امروز، ۱۵۰ میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد که مقرون به صرفه نبود، در حالی که با گازرسانی انجام شده، بیش از ۷۵ میلیارد دلار صرفه جویی در این بخش، حاصل شده است. وی در پایان، با اشاره به اینکه در بند «ق» در سه بخش نیروگاه ها، شهرها و روستاها، جایگزینی با گاز مایع انجام شد، ادامه داد: در واقع، اگر افزایش تولید پارس جنوبی به عنوان بزرگ ترین منبع گازی کشور، نبود، ما امکان جایگزینی گاز طبیعی را با سوخت مایع در بخش نیروگاهی نداشته و در نتیجه، مازاد مصرف برای صادرات و نیز  ارزآوری نداشت.

عملکرد فوق العاده وزیر نفت در بخش گازرسانی

در ادامه، استاندار کرمانشاه گفت: عملکرد وزیر نفت در دولت تدبیر و امید و به ویژه در بخش گازرسانی برای همگان روشن است، زیرا تاکنون در این حوزه کارهای فوق العاده ای انجام شده است. هوشنگ بازوند افزود: در استان کرمانشاه از ۲۰۹ روستایی که در گذشته گازدار بودند، امروز حدود ۱۵۴۱ روستا گازرسانی شده است که به رشد حدود ۷۰۰، ۸۰۰ درصدی رسیده ایم و جای تشکر و قدردانی دارد. استاندار کرمانشاه تصریح کرد: در ضریب گازرسانی روستایی نسبت به کل کشور کمی فاصله داریم که امیدواریم در سال پایانی دولت بتوانیم گازرسانی در این روستاها را نیز تکمیل کنیم. بازوند عنوان کرد: ۱۰ روستا در استان کرمانشاه که در نوار مرزی قرار دارند با میانگین سرانه ۱۵ میلیون تومان گازدار نمی شوند که با دستور وزیر نفت می توان این مبالغ و سرانه را افزایش داد، همچنین امیدواریم سه شهر ریجاب، ازگله و نوسود نیز تا پایان امسال یا پایان این دولت گازرسانی شوند. وی گفت: پتروشیمی اسلام آباد یادگاری ارزنده از وزیر نفت است که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد عملیات اجرایی آن باشیم، همچنین پالایشگاه آناهیتا که باوجود طولانی شدن ساختار اداری آن، خوشبختانه به جاهای خوبی رسیده است، اما به مساعدت وزیر نفت نیاز دارد.

اجرای پروژه های گازرسانی با وجود تنگناهای اقتصادی

در ادامه، نماینده کرمانشاه در مجلس ضمن تشکر از فعالیت های وزارت نفت و پیگیری های وزیر نفت گفت: عمده زحمات وزیر نفت در دوران تنگناهای مالی و اقتصادی بوده است، اما منصفانه باید گفت اجرای طرح ها در چنین شرایطی تداوم داشته است. عبدالرضا مصری افزود: این بند در عین اختصار آثار و برکات بسیار مطلوبی برای کشور به همراه داشته است. وی با تشکر و قدردانی از زحمات وزارت نفت و پیگیری های وزیر نفت برای به سرانجام رسیدن طرح های گازرسانی، افزود: زحمات و فعالیت های آقای زنگنه در وزارت نفت باتوجه به تنگناهای مالی کشور مثبت ارزیابی می شود. نماینده کرمانشاه در مجلس با اشاره به اهمیت گاز تصریح کرد: اگر امروز می خواستیم به جای گاز، نفت سفید یا دیگر سوخت های مایع مصرف کنیم اوضاع بسیار بحرانی در پیش داشتیم.

گازرسانی به روستاهای کشور حرکتی جهادی و انقلابی است

در ادامه، نماینده گیلانغرب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور حرکتی جهادی و انقلابی تلقی می شود. شهریار حیدری از وزیر نفت تشکر کرد و گفت: از حرکت انقلابی وزیر نفت تشکر می کنم که در سراسر کشور کار انقلابی و جهادی انجام داده است. امروز بسیاری از شهرها و روستاهای کشور از نعمت عظیم گاز استفاده می کنند و بدون شک این گونه فعالیت ها، جهادی تلقی می شود. وی افزود: به مردم شهرستان اورامانات نیز این گازرسانی را تبریک می گویم، مردمی که حرکت های بزرگی در تاریخ انقلاب و نظام انجام داده اند. نماینده گیلانغرب و قصرشیرین در مجلس تصریح کرد: امروز بسیاری از شهرستان های بخش گیلانغرب و قصرشیرین از نعمت گاز برخوردارند که امیدواریم گازرسانی در این بخش تکمیل شود.

ضریب 94 درصدی نفوذ گاز در کرمانشاه

در ادامه، مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه از بهره مندی بیش از ۹۴ درصدی بخش های مختلف این استان از گاز طبیعی خبر داد.

سیروس شهبازی گفت: فعالیت شرکت گاز استان کرمانشاه از سال ۱۳۷۲ با هدف گازرسانی و تأمین سوخت پایدار در بخش های مختلف آغاز شده است. وی ادامه داد: امروز با گازرسانی به شهر نودشه ضریب نفوذ گازرسانی شهری به  ۹۹.۹ درصد می رسد و گازرسانی به سه شهر نوسود، ازگله و ریجاب باقی مانده که اجرای آنها در حال انجام است. مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه با اشاره به گازرسانی روستایی در این استان، گفت: ضریب نفوذ گازرسانی روستایی با احتساب ۸۱ طرحی که امروز افتتاح می شود به ۷۷ درصد می رسد و ۱۵۴۱ روستای استان گازرسانی شده اند که ضریب بهره مندی روستایی ۷۷درصد می شود. به گفته شهبازی، برای اجرای این پروژه ۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه گذاری انجام و ۸۱ هزار علمک نصب شده است. وی افزود: در بخش صنعتی با ۲۲ واحدی که امروز به بهره برداری می رسند در مجموع ۲ هزار و ۴۷۷ واحد صنعتی از نعمت گاز برخوردار می شوند.   مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه تصریح کرد: هم اکنون در استان کرمانشاه ۶۰۰ هزار مشترک گاز طبیعی در بخش های مختلف داریم  و روزانه ۱۳ میلیون مترمکعب گاز به مشترکان تحویل می شود.  شهبازی با بیان اینکه درصد بهره مندی مجموع مشترکان گاز در کرمانشاه اکنون ۹۴.۳ درصد است، یادآور شد: از جمله مهم ترین اقدام های شرکت گاز استان کرمانشاه در دولت های یازدهم و دوازدهم رشد ۵۴ درصدی در مشترک پذیری است که به طور میانگین هر سال ۳۰ هزار مشترک اضافه شده است.