گفت و گو با فعال فرهنگی و اجتماعی و کارمند سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر

نمی گذاریم کودکان بی بضاعت ترک تحصیل کنند

مشعل-    بسياري از کارکنان صنعت نفت در کنار زندگي شغلي جدي و سخت خود، در دنيايي از علاقه مندي هاي خود هستند و معمولا بخش زيادي از برنامه و امورات زندگي و اوقات فراغت را صرف اين موضوعات مي کنند. برخي صرفا برنامه هاي انفرادي و شخصي هستند و برخي در دايره دوستان و خانواده و زندگي همان فرد است و برخي ديگر دايره اي بزرگتر دارد و افق بلند مدتي براي کمک به هم نوعان دارد. هدايت جوکار – کارشناس ارشد حفاظت IT حراست ارشد سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر است که در حداقل دو دهه گذشته و دوران نوجواني خود به دنبال امور فرهنگي و اجتماعي و برنامه هاي حمايتي رفته است.  او متولد و ساکن بندر امام خميني است و حالا مرز 40 سالگي را گذرانده است. او در کنار شهرستان و محدوده زندگي خود تلاش مي کند تا کمک هاي حمايتي موسسه فرهنگي و اجتماعي محبان اهل بيت و گروه جهادي آل طاها که سال ها برايش زحمت کشيده را به شهرهاي ديگر هم برساند.  او که پيش از اين مدير IT در دانشگاه آزاد ماهشهر بوده و از يک سال و نيم قبل در سازمان منطقه ويژه ماهشهر مشغول فعاليت شده است درباره اين فعاليت ها و دليل آن مي گويد: با توجه به وضعيت فرهنگي و اجتماعي در بندر امام خميني از حدود 20 سال قبل موسسه فرهنگي و اجتماعي محبان اهل بيت را راه اندازي کرديم که با محوريت ارائه خدمات آموزشي براي نوجوانان و جوانان در هر دو گروه دختران و پسران فعال بوده است. اين موسسه کلاس هاي آموزشي و فرهنگي و مذهبي را در دستور کار داشته و دارد و در پايان هر دوره با توجه به شرايط مالي و محروميتي که وجود دارد با هزينه اندک دانش اموختگان را به سفر مشهد مي فرستيم.

جوکار به زمينه شروع به کار گروه جهادي آل طاها هم اشاره کرد و گفت: بعد از زلزله کرمانشاه و جمع آوري ميزان قابل توجهي از اقلام حمايتي براي مردم زلزله زده و تلاش براي کمک به ساخت خانه در اين منطقه و رفع محروميت، تصميم گرفته شد تا اين گروه جهادي همچنان به کار خود ادامه دهد و به اين ترتيب برنامه هاي جهادي را در مناطق محروم اين شهرستان و شهرهاي نيازمند ديگر در نظر گرفتيم.

او افزود: در حال حاضر اين گروه جهادي به مناطق محروم شهرستان و يا مناطق محروم ديگر شناسايي شده براي تعمير تاسيسات مدارس و نيازهاي اجرايي ديگر و ساخت سرويس بهداشتي و حمام اعزام مي شود و همزمان بسته هاي معيشتي و غذايي را براي خانواده هاي کم بضاعت شهرستان بندر امام و مناطق کم برخوردار ديگر ارسال مي کنيم.

اين کارمند عضو خانواده سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر به بيانات مقام معظم رهبري درباره کمک به مشاغل زيان ديده در دوران کرونا و خانواده هاي محروم اشاره کرد و گفت: در سال 99 يکي از برنامه هاي ديگر موسسه و گروه جهادي در کنار ساير وظايف تهيه بسته هاي مواد غذايي و حمايتي براي کارکنان مشاغل زيان ديده و خانواده هاي کم بضاعت آنها در بندر امام خميني بود.

او به برنامه هاي آموزشي و کارگاه هاي مختلف آموزشي موسسه اشاره کرد و گفت: کارگاه هايي جديد را با همکاري هلدينگ خليج فارس در 12 نقطه از شهر پيش بيني کرده ايم که با هدف تحکيم بنيان خانواده اجرا مي شود. اين کارگاه ها براي جوانان مجرد دختر و پسر و والدين به شکل مجزا تشکيل مي شود. اين کارگاه ها قرار است از مهرماه شروع شود و طبق هماهنگي ها در همه مراحل پروتکل هاي بهداشتي رعايت خواهد شد تا کار مضاعف و شرايط سخت تري را براي کادر درمان ايجاد نکنيم.

جوکار درعين حال از همکاري با ارگان هاي مختلف براي ضدعفوني و ساير اقدامات پدافند زيستي در شهرستان بندر امام خميني صحبت کرد و گفت: يکي از اقدامات ديگر اين گروه جهادي ضدعفوني کليه اماکن عمومي و مبلمان هاي شهري محل تردد شهروندان است.

او که به رشته تکواندو هم علاقه دارد و دان يک اين ورزش را گرفته مي گويد: برنامه هاي ورزشي را هم براي دانش آموختگان موسسه محبان اهل بيت در نظر مي گيرند و هر سال براي دانش آموزان برنامه هاي تابستاني را هم ترتيب مي دهند و از آنجايي که بسياري از خانواده ها توان مالي مناسبي ندارند، اين کلاس ها با هزينه اندک برگزار مي شوند.

اين عضو خانواده نفت مي گويد که در اين سال ها يکي از خط قرمز و يکي از محورهاي اصلي دنبال شده موسسه جلوگيري از ترک تحصيل دانش آموزان بوده است و به شکل هاي مختلفي تلاش شده تا با حمايت مالي و تحصيلي دانش آموزان در چرخه آموزش باقي بمانند و اين موضوع انرژي زيادي براي ادامه فعاليت به آنها مي دهد.

او ازدواج کرده و دو فرزند دختر دارد و مي گويد اگرچه مدير موسسه است اما موسسه به شکل هيات امنايي اداره مي شود و بسياري از اين فعاليت ها بدون همراهي همه اعضا امکان پذير نمي شود.

 

شرح عکس

 

نماز ظهر عاشورا با فاصله کرونايي

 مراسم عزاداري سالار شهيدان امام حسين (ع) و ياران شهيدش در سال 1399 در حالي برگزار شد که شيوع ويروس منحوس کرونا از اواخر سال گذشته، شرايط زندگي در ايران و ديگر نقاط جهان را تحت تاثير قرار داد. اما اين تغيير شرايط در اصل عزاداري ماه محرم امسال تاثير چنداني نگذاشته و مردم فهيم ايران با حفظ فاصله گذاري و رعايت اصول بهداشتي اين مراسم را همچون سال هاي گذشته برگزار کردند./

 

معرفی اپلیکیشن

Pact

اپليکيشن Pact يکي از جالب ترين و کاربردي ترين برنامه هاي تناسب اندام فعلي موجود به شمار مي رود. اين برنامه شامل نسخه هاي اندرويدي و آي او اسي مي شود و به طور دقيقي وضعيت جسماني شما را دنبال خواهد کرد. يکي از نکات جالب توجه برنامه Pact مربوط به جريمه کردن و پاداش دادن به کاربران در قبال دستيابي به اهداف تناسب اندام است. شما در مراحل مختلفي در برنامه Pact هدف خود را تعيين مي کنيد و اگر به آن هدف دست پيدا کنيد، پاداش خواهيد گرفت و اگر به آن دست پيدا نکنيد، جريمه مي شويد.

Fooducate

در اين برنامه ميزان کالري هر ماده غذايي تعيين شده است و به اين صورت شما با کنار هم قرار دادن مواد غذايي که مصرف کرده ايد، قادر به سنجش ميزان کالري مصرف شده خود خواهيد بود و مي توانيد آن را کاهش دهيد. اين برنامه شامل قابليت هاي ديگري همچون پيشنهاد بهترين شرايط و مواد غذايي به شما، امکان اسکنر بارکد مواد غذايي ارائه مستقيم مشخصات آن ها و غيره هم مي شود. اگر به دنبال يک اپليکيشن قدرتمند به منظور رديابي ميزان کالري مصرف شده خود در طول روز هستيد، برنامه Fooducate را از دست ندهيد. خوشبختانه اپليکيشن Fooducate شامل هر دو نسخه اندرويدي و آي او اسي مي شود.

Google Fit

گوگل هم اپليکيشن تناسب اندام اختصاصي خود را منتشر کرده است که Google Fit نام دارد. برنامه Google Fit هم قابليت هاي متنوعي را ارائه مي کند. به عنوان مثال با استفاده از اين برنامه کارآمد قادر به کاهش فعاليت هاي ورزشي خود مي شويد و مي توانيد مواردي همچون گام هاي برداشته شده و مسافت طي شده خود را در روزهاي مختلف ماه در يک نمودار مشاهده کنيد. برنامه Google Fit همچنين توصيه ها و پيشنهادهاي مختلفي را به منظور بهبود وضعيت جسماني شما ارائه خواهد کرد. اين برنامه با سيستم عامل اندرويد وير گوگل هم سازگاري دارد، بنابراين کارايي آن در کنار گجت هاي پوشيدني مبتني بر پلتفرم اندرويد وير بيش از پيش مي شود.