کال جوش

غذايي سنتي و پرطرفدار

 

     آتينا عالي

يکي از غذاهاي سنتي و پرطرفدار ايراني کله جوش يا کال جوش (به زبان محلي) است. روش طبخ اين غذا در مناطق مختلف با هم تفاوت هايي دارد که البته پايه و اساس همه آنها يکي است. کله جوش تبريزي و اصفهاني شناخته شده ترين نوع اين غذاي خوشمزه هستند. مواد اصلي تشکيل دهنده اين غذاي لذيذ، کشک، گردو و نعناست که آن را با انواع نان به صورت تيليت ميل مي کنند. ماده اصلي کله جوش کشک است، اما در برخي نقاط آن را با ماست محلي ترش نيز تهيه مي کنند. کله جوش يا کال جوش بسيار مقوي است و طبع گرم و خشکي دارد. اين غذا به دليل داشتن کشک، سرشار از کلسيم است. در ادامه آموزش اين غذاي خوشمزه و بسيار مقوي را براي شما خوانندگان هميشه همراه آورده ايم.

مواد لازم 

 

کشک: يک شيشه کوچک

پياز: يک عدد متوسط

سير: يک حبه

آب: 2 کاسه

نعنا خشک: يک قاشق غذاخوري پر

گردو خرد شده: 2 قاشق غذاخوري

آرد: 2 قاشق غذاخوري

نمک و زردچوبه: به مقدار لازم

طرز تهيه

ابتدا پياز را در روغن تفت مي دهيم تا سبک شود. وقتي پياز طلايي شد، زردچوبه و سير را اضافه مي کنيم و دوباره کمي تفت مي دهيم. سپس گردو را اضافه کرده و در آخر نعنا را مي افزاييم. کشکي را که از قبل با دو کاسه آب و آرد مخلوط کرده ايم به پيازداغ و نعنا اضافه مي کنيم و کمي نمک مي زنيم. 30 دقيقه زمان نياز داريم تا غذايمان کاملا جا بيفتد و آماده شود. کله جوش را مي توان با ريحون تازه و پياز ميل کرد.

نکته: به غذا زياد نمک نزنيد، چون کشک به اندازه کافي نمک دارد.

 

رول خرما

     مهسا محمودي

خرما: 200 گرم

نان لواش يا يوفکا: 2 تا 3 عدد

کره يا روغن: به ميزان لازم

گردو: 100 گرم

پودر پسته و پودر نارگيل: به ميزان لازم

 

طرز تهيه

 

اول بايد هسته هاي خرما را خارج کنيم. وقتي اين کار انجام شد، داخل آنها را با هر مغزي که دوست داريم، پر مي کنيم که من با مغز گردو و كمي پودر نارگيل اين کار را انجام دادم. هر يک خرما را به شكل اسپرينگ داخل نان لواش يا يوفكا

رول کرده و در كره يا روغن مايع خوب سرخ مي کنيم. وقتي همه اسپرينگ رول ها سرخ شدند، كمي صبر مي کنيم تا خنک شوند. بعد از اينکه خنک شدن، آنها از وسط نصف مي کنيم. اگر از خمير يوفكا استفاده کرده باشيد، مي توانيد روي آنها را با كمي پودر پسته تزيين کنيد.